Netanyahu: Ierusalimul nu este o simpla asezare, ci capitala noastra

de Stefan Popovici     HotNews.ro
Marţi, 23 martie 2010, 23:40 Actualitate | Internaţional

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a continuat sa sustina puternic masura cabinetului sau de a construi noi locuinte in Ierusalimul de est, in ciuda disputelor pe aceasta tema avute cu Statele Unite, principalul aliat al Israelului, scrie CNN.

Intr-un discurs ferm tinut in fata unei asistente entuziaste, Netanyahu a declarat: "Cartierele evreiesti din Ierusalimul de est reprezinta o parte esentiala si inalterabila a orasului. Legatura dintre poporul evreu si Ierusalim nu poate fii negata. Evreii au inceput sa construiasca Ierusalimul acum 3.000 de ani si tot evreii sunt cei care construiesc Ierusalimul astazi. Ierusalimul nu este doar o simpla asezare. Este capitala noastra"


Citeste mai multe despre   






















1304 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Nu e nimeni.. (Marţi, 23 martie 2010, 23:51)

    Dakota [utilizator]

    satul de razboiul asta?!
  • +3 (7 voturi)    
    palestinienii (Miercuri, 24 martie 2010, 0:00)

    george [anonim]

    Palestinienii cu siguranta ca sunt satui de razboiul asta. Dar pana nu isi vor lasa pamantul si vor emigra pe marte...
    • +1 (9 voturi)    
      Vor si ei o tara? E greu de inteles? (Miercuri, 24 martie 2010, 1:00)

      vio [anonim] i-a raspuns lui george

      Dar unii se incapapataneaza sa le ocupe pamantul, sa-i colonizeze, sa-i bage in tabere de refugiati si sa-i deporteze. Iar cei care fac asta nu sunt nazisti, ci....he-he..cum le zice.......imi scapa...aia care au o tara din 1948.
  • +1 (9 voturi)    
    Gresit! (Miercuri, 24 martie 2010, 0:19)

    ready4war [utilizator]

    Tel-Aviv e capitala Israelului. Apropo, densitatea populatiei in Israel e mult mai mica fata de cea din Palestina(vedeti cu google earth, palestinienii nu au unde sa se extinda, in schimb israelienii au. Vor doar sa tina viu conflictul pentru ca astfel ajuta exporturile de armament si corporatiile din domeniul securitatii, care detin monopolul(vedeti NASDAQ-ul).

    Stiu, o sa ma faceti antisemit, dar trebuie sa fi orb ca sa nu vezi anumite lucruri.

    Daca ar fi creat si statul palestinian, nu cred ca ar avea nimeni de pierdut, doar de castigat...doar ca nu se vrea.
    • -1 (5 voturi)    
      Gresit 2x (Miercuri, 24 martie 2010, 9:41)

      me gonna nuke u infidel [anonim] i-a raspuns lui ready4war

      Ierusalim este capitala istorica a Israelului. Mai invata istorie sau stii deja dar nu vrei sa recunosti.
    • +3 (5 voturi)    
      iata de ce Ierusalimul e mult prea important (Miercuri, 24 martie 2010, 10:16)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui ready4war

      Ierusalimul este locuit de peste 5000 de ani. Inconjurat de munti, este Orasul Sfant pentru peste 30% din populatia globului.
      In anul 950 iH, regele Solomon a inceput sa construiasca primul templu. In 597, orasul a fost capturat de babilonieni. Unsprezece ani mai tarziu, Nabucodonosor a ars marele templu si a distrus orasul, iar evreii au fost exilati in Babilon.

      Dupa caderea Babilonului, cei 50.000 de evrei care mai ramasesera s-au intors in Ierusalim si au inceput constructia unui alt templu, pe care au incheiat-o in 515 iH. In 332 orasul a fost capturat de Alexandru cel Mare, dupa moartea caruia a fost condus, pe rand, de egipteni si sirieni. In 169, Antiohus IV declara iudaismul ilegal si profaneaza Templul.

      Trei ani mai tarziu insa Iuda Maccabeanul preia conducerea orasului, restaureaza templul si religia oficiala. In 63 iH, generalul roman Pompei cucereste Ierusalimul, iar orasul ramane sub conducerea unui guvernator numit de Roma.

      Urmeaza nasterea lui Iisus si trecerea in era noastra. Intre 66 si 73 dH se desfasoara marea revolta a evreilor impotriva romanilor, soldata cu caderea Ierusalimului si distrugerea celui de-al doilea templu. In 135, imparatul Hadrian distruge total asezarea, construieste alte ziduri si da cetatii numele de Aelia Capitolina, un oras un care evreilor nu le era permis sa intre.

      Intre 324 si 638, in perioada bizantina, s-au construit biserici care comemoreaza moartea lui Iisus, iar evreilor li s-a dat voie din nou sa se stabileasca in Ierusalim - cu exceptia celor 15 ani in care orasul a fost sub stapanirea persilor.

      In 638, Ierusalimul a trecut sub stapanire musulmana: s-au construit moschei, iar in 1010 califul al-Hakim a ordonat distrugerea sinagogilor si a bisericilor.
      In 1099, Ierusalimul a fost cucerit de cruciatii aflati sub comanda lui Godfrey de Bouillon.
    • -1 (5 voturi)    
      Stimate "ready4war"... (Miercuri, 24 martie 2010, 15:57)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui ready4war

      ...poate ca ai anunite lacune in cultura generala, dar ele nu au cum sa determine mutarea capitelei Israelului la Tel Aviv.
      Deci, cu regret trebuie sa te informez ca Ierusalimul este capitala Israelului, inca din momentul independentei acestui stat.
      Dealtfel Ierusalimul a fost in decursul istoriei poporului evreu intotdeauna capitala statului sau national, iar in lungile perioade in care teritoriul "Tarii Israelului" (denumit si Palestina) a fost ocupat de alte puteri, Ierusalimul n-a fost capitala vreunui alt stat. In acele perioade de restriste Ierusalimul a continuat sa fie tinta aspiratiilor sale de renastere nationala.
      Ca un amanunt picant, pot sa te mai informez ca in faimosul Coran, cartea sfanta si de capatai a musulmanilor, redactata de arabi, nu este mentionat nici macar o singura data numele orasului Ierusalim, dupa care ei se dau azi atata in vant...
      Densitatea populatiei in Israel, cum o denumesti "atat de mica", ajunge la 350 locuitori pe km. patrat. Aproape de 4 ori decat cea din Romania.
      Cat despre "extindere", vreau sa vad care stat este atat de marinimos sa-si puna la dispozitie teritoriul pentru ca sa rezolve problemele demografice ale altora. Arabii de pe acolo se pot duce binisor la confratii identici lor din cele 22 de state arabe cu un teritoriu total dublu ca al Europei si sa nu se inghesuie tocmai la granitele Israelului care cu mare greutate poate fi vazut pe o harta...
      • +1 (5 voturi)    
        pe unii cultura ii doboara (Miercuri, 24 martie 2010, 16:19)

        ... [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

        "The United Nations and all member nations refuse to accept the Jerusalem Law (see Kellerman 1993, p. 140) and maintain their embassies in other cities such as Tel Aviv, Ramat Gan, and Herzliya"
        cu voia cui s-a infiintat statul israel acum mai putin de un secol??? - a, da, a unei entitati neglijabile numita ONU. o mai bombardam din cand in cand.
        • -1 (5 voturi)    
          Anonimule... (Miercuri, 24 martie 2010, 17:09)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui ...

          ...capitala unui stat este stabilita de acel stat si de nimeni altcineva.
          Cat despre "voia" cuiva sau alcuiva, acel stat si-a declarat independenta la fel ca orice alt stat din lume cu voia si vointa propriului sau popor.
          Iar daca doresti si documente, exista rezolutia Adunarii Generale a ONU din 29 noembrie 1947 care stabileste constituirea a 2 state independente pe teritoriul geografic denumit Palestina, aflat atunci sub mandat britanic. Din pacate arabii n-au acceptat rezolutia, au declansat imediat un razboi pentru lichidarea in fasa a statului national evreiesc si trag consecintele pana azi, deci sa nu vina cu pretentii.
          Mai cauta pe Google si declaratia de independenta a Israelului.
          Iar cu treaba cu bombardatul ONU, zau ca puteai fi mai spiritual.
  • +2 (8 voturi)    
    Cine vrea razboi? (Miercuri, 24 martie 2010, 0:58)

    vio [anonim]

    Daca tot s-au mai linistit lucrurile in regiune , s-a gandit Netanyahu sa le mai racaiasca un pic.
    Iar incepe cu colonizare - ce zice ONU? - si cu capitala la Ierusalim, desi ea este la Tel Aviv!

    Si da, si eu sunt deja antisemit si pro-sovietic, deci n-are rost sa mi-o mai spuneti.
  • -1 (5 voturi)    
    Capitala (Miercuri, 24 martie 2010, 8:21)

    haril [anonim]

    New York este capitala USA?Daca Bucuresti-ul a ajuns sa se umfle precum un balon,cauza trebuie cautata in nivelul de trai mult mai bun din capitala Romaniei.Nu a auzit nimeni de filmul romanesc "Buletin de Bucuresti"?Motivatia unei capitale de a se umfla ca un balon se poate gasi vizionand acest film si cercetand presa vremurilor,care au trecut de putina vreme.Exista o diferenta intre capitala politica a unei tari si capitala economica a acesteia,dar la Romani centralizarea a dus la denaturarea notiunii de CAPITALA.
  • 0 (2 voturi)    
    Cuvantari la AIPAC. Obama si Israelul. (Miercuri, 24 martie 2010, 15:27)

    utug [anonim]

    Cuvantarea lui Natanyahu si a lui Eric Cantor, parlamentar american, la AIPAC (American Israel Public Affairs Committee).

    “Jerusalem is NOT a settlement, it’s our capital”
    http://barenakedislam.wordpress.com/2010/03/23/benjamin-netanyahu-tells-aipac-conference-jerusalem-is-not-a-settlement-its-our-capital/

    Republican Whip Eric Cantor (R-VA) [Part 1 of 2]
    http://www.youtube.com/watch?v=Rv6Iv6ch5PA&feature=player_embedded#

    Obama's War on Israel
    http://www.realclearworld.com/articles/2010/03/21/obama_war_on_israel_98871.html
    http://www.theatheistconservative.com/category/iran/