Guvernul bulgar va institui o taxa "pe lux", ca masura anticriza

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 21 martie 2010, 17:53 Actualitate | Internaţional

Executivul de la Sofia intentioneaza sa introduca o taxa "pe lux", pentru a combate efectele crizei economice. Decizia a fost luata duminica de premierul bulgar Boiko Borisov, dupa o sedinta de guvern in care au fost discutate masurile anticriza, relateaza agentia Novinite.

Taxa "pe lux" ar urma sa fie aplicata posesorilor de masini cu o putere mai mare de 150 de cai, detinatorilor de iahturi si proprietarilor de case/apartamente de peste 250 de metri patrati.

O alta masura anticriza propusa de guvernul bulgar prevede impunerea unei limite maxime de salarizare pentru bugetari.

"Salariul premierului trebuie sa fie cel mai mare dintre cele ale oficialilor de stat", a declarat premierul Borisov, semnaland faptul ca exista institutii de stat unde veniturile medii ale angajatilor ajung si pana la 72.000 de leva (circa 36.000 de euro) pe luna, in timp ce salariul sau este de numai 3.000 de leva.

Borisov a precizat totodata ca Guvernul nu intentioneaza sa modifice taxele pentru sectorul privat, dar ca o taxa va fi instituita si pentru depozitele bancare de peste 100.000 de leva (circa 50.000 de euro).

Propunerile Executivului bulgar urmeaza sa fie discutate cu sindicatele si angajatorii.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1072 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Foarte bine! (Duminică, 21 martie 2010, 18:39)

    qaz [anonim]

    Taxa pe "lux" mi se pare o idee excelenta! Pe cand si la noi? O taxa pe gipanele pitzipoancelor si cocalarilor de Dorobanti e foarte bine venita! Dar asa ceva mai mult ca sigur nu se va intampla pt ca ar crea foare mare deranj in randul multor "oameni de afaceri"... Si doar pulimea trebuie sa se sacrifice pe perioada crizei...
    • -5 (7 voturi)    
      ce ne place sa ne dam in barci (Duminică, 21 martie 2010, 21:31)

      sad [anonim] i-a raspuns lui qaz

      Aia cu "gipane" platesc taxe de cateva ori mai mari ca aia cu loganuri si aici nu zic ca platesc proportional ci exponential asa ca stai jos si ai nota 2. Atata timp cat guvernul vrea sa incurajeze consumul trebuie sa reduca taxele nu sa le ridice.
    • 0 (0 voturi)    
      Cum ma sa dea taxe? (Luni, 22 martie 2010, 10:49)

      GT2 [utilizator] i-a raspuns lui qaz

      Ca oricum nu prea au de pe ce bea apa ... aun masini de 100.000 si garsoniere de 30.000 de euro. Tare as fi curios sa vad cum ar arata o taxa ca asta :)). As fi primul care as striga ca o sustin ca m-am saturat de tancuri de masini pe strada in centrul capitalei.
  • -3 (5 voturi)    
    Aiurea (Duminică, 21 martie 2010, 22:17)

    Luci [anonim]

    Taxa pe lux este o stupizenie pentru ca produsele de lux sunt foarte bune pentru a "sustrage" din venitul celor bogati. Cu cat se cumpara mai multe produse de lux, cu atat mai multa avere se pierde.

    Tocmai de aceea aceste produse sunt "de lux" adica care nu si le permit decat cei care au bani de aruncat pe fereastra.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai daca au bani ... (Luni, 22 martie 2010, 10:50)

      GT2 [utilizator] i-a raspuns lui Luci

      sa mai scoata :))
  • +4 (6 voturi)    
    Taxa imbecila.. (Duminică, 21 martie 2010, 22:24)

    Anonim [anonim]

    De ce ar trebui sa platesc o taxa suplimentara pt ceea ce am ????
    Atat masinile cat si casele pe care le am, le-am obtinut din bani cinstiti, pt care am platit 16% impozit pe profit si 16% pe dividende.
    Si tot eu crreez si locuri de munca, am 15 angajati si platesc toate taxele la stat.
    Pai atunci imi fac o firma in Cipru, mai platesc p... statului romana si cu asta gata.
    DE CE ???
    Eu am riscat totul ca sa ajung aici unde sunt, mi-am amanetat totul la banca, am luat credite si am reusit in viata !!! De ca ar trebui sa platesc mai multe taxe decat un blazat care nu si-a depasit conditia de angajat ??? DE CE ??? Ce e asta ?? Taxa pe succes ???
    Pai daca oamenii de succes sunt alungati din tara, or sa ramana doar smecherii si evazionistii.
    Nu am nimic impotriva sa se ia TOATE averile la control, si cine are mai mult decat poate justifica sa riste sa i se confiste TOT si sa faca si puscarie !!!
    Dar ce aveti cu oamenii care au reusit pe forte proprii si corect in viata ???
    • +4 (4 voturi)    
      Felicitari (Duminică, 21 martie 2010, 22:49)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Daca pentru tot ce spui ca ai, ai platit impozitele, inseamna ca o astfel de taxa te-ar dezavantaja.
      Si, asa cum zici, e o prostie dpdv-ul tau.

      Dar uite ca multi nu au inteles sa faca afaceri oneste. De fapt gipanele si vilele au rasarit din banii pe care NU i-au platit statului, etc etc.

      Nu poti contesta ca asta e un sport national atat la noi cat si la bulgari.
      • +3 (3 voturi)    
        Sa le confiste averea (Duminică, 21 martie 2010, 23:25)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Nu, nu contest, si cunosc o gramada de imbogatiti de genul asta.
        Dar trebuie sa se faca diferenta.
        Am acumulat in viata pt ca am fost cumpatat si nu am spart banii in cazinouri si pe pitipoance. Iar acum vine statul sa-mi impoziteze ca am acumulat, asta dupa ce am platit toate taxele ??
        Pai asta e comunism curat daca ne baga pe toti intr-o oala...Toate afacerile pe care le derulez sunt strict in domeniul privat si nu aucea mai mica legatura cu banul public.
        Sa se ia averile la control. Si sa se controleze in special directorii regiilor de stat si instiutiilor care lucreaza cu banul public. Cei pusi acolo pe criterii politice si nu pe competenta.
        Acolo e hotia. Acolo se fura. Aia au facut banii fara sa plateasca nimic la stat. Aia sa intre in puscarie si lor sa li se confeiste tot ce au acumulat....
        Si va spun din experienta pe care o am
        • +2 (2 voturi)    
          Buba (Duminică, 21 martie 2010, 23:44)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          Iti spun ca si eu am o firma, si eu platesc impozite si ma crucesc luna de luna cati bani dau la stat. Firma e in domeniul IT, deci banii nu sunt chiar putini...

          Totusi, ma gandesc la ce sanse ar avea cineva care si-ar pune in cap serios sa le sufle ceva din avere celor neonesti. Prin justitie? La Sf. Asteapta.

          Sincer eu as renunta la o parte din "averea" mea daca as sti ca legea se aplica tuturor, mai ales celor din categoria hotilor. De ce? Pentru ca in felul asta eu, care muncesc, nu voi fi impovarat cu mai multe taxe PE MUNCA.

          In felul asta, pe termen mediu/lung imi scot parleala, adica poate as da banii aia pe texe/impozite majorate in timp ce hotii nu ar da niciun leu.

          Problema cu statul roman este de credibilitate. Daca l-as simti partenerul meu macar in aceasta privinta, nu as zice "nu" din start... Nu zic nici "da", de obicei rumeg inainte.

          Ma tem insa ca, fiind in ceasul al 13-lea, ne putem astepta oricand la magarii mai mari in ceea ce priveste politica fiscala.

          Bineinteles, discutam ipotetic, pentru ca la noi inca nu se pune problema (cel putin eu nu stiu)...
  • +2 (2 voturi)    
    rasp. anonim (Duminică, 21 martie 2010, 22:45)

    poiuj [anonim]

    iti zic eu de ce . pt ca tu si altii ca tine sint fraieri (departe de mine intentia de a te jigni,dar alta formulare n-am gasit) si ei au epolet pe umar si pot wsa faca ce vrea mushii lor....si mai ales ca stau in spatele acelei stupide sintagme''statul roman'' unde ei fac ca raspundera personala sa se piarda in derizoriu(si la care inca romanull reactioneaza ca o bovina dusa la taiere)....