Rusia a lansat pe orbita un satelit de telecomunicatii american

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 21 martie 2010, 11:25 Actualitate | Internaţional


O racheta ruseasca de tip 'Proton-M' a lansat pe orbita satelitul american de telecomunicatii EchoStar 14, a anuntat duminica Centrul spatial Hrunicev din Moscova, relateaza AFP.

"Satelitul a fost plasat pe orbita geostationara, la aproximativ 36.000 de kilometri deasupra Pamantului", a precizat un oficial din cadrul centrului spatial rus, citat de agentia Interfax.

Racheta-purtatoare Proton a fost lansata sambata, la ora 20.27, ora Romaniei, de pe cosmodromul Baikonur din Kazakhstan.

EchoStar 14, construit de Space Systems/Loral (cel mai mare furnizor de sateliti comerciali din lume) pentru compania americana DISH Network si va asigura serviciile de televiziune de inalta definitie (HD) pentru circa 14 milioane de telespectatori din nordul Americii.

Satelitul cantareste peste 6,3 tone si durata sa de exploatare este de 15 ani, informeaza Interfax.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


783 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    36.000 km?? (Duminică, 21 martie 2010, 13:06)

    alin [anonim]

    36.000 km? Nu e putin cam departe??
    • 0 (0 voturi)    
      ptr jumatate de glob (Duminică, 21 martie 2010, 14:37)

      Mihai Blanaru [anonim] i-a raspuns lui alin

      Nu e deloc departe... :):):) la urmatoarea lansare o pune direct pe Luna!
    • 0 (0 voturi)    
      valoarea este corecta (Duminică, 21 martie 2010, 14:44)

      alex [anonim] i-a raspuns lui alin

      toti satelitii TV sunt lansati pe aceasta orbita geostationara.

      Problema e alta: 14 milioane de telespectatori este ridicol de putin, sigur nu e corecta valoarea...a
    • 0 (0 voturi)    
      nu chiar (Duminică, 21 martie 2010, 14:48)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui alin

      daca e satelit geostationar, e chiar altitudinea ideala
  • -3 (7 voturi)    
    unde sunt pupinamericanii (Duminică, 21 martie 2010, 13:28)

    smen [anonim]

    aloo,ce se intampla tata,cea mai mare putere din lume nu e in stare sa isi plaseze proprii sateliti pe orbita,pai nu ne invatati voi aici despre superioritatea tehnologica americana,vrajelli din astea, ce faceti acum va faceti ca ploua,cum adica o blasfemie ca asta rusii sa le plaseze sateliti americanilor pe orbita,io zic sa interveniti propmt pentru ca asemenea propaganda n-am mai pomenit
    • +6 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 21 martie 2010, 14:30)

      [anonim] i-a raspuns lui smen

      • -2 (4 voturi)    
        au castigat cursa spatiala (Duminică, 21 martie 2010, 16:57)

        smen [anonim] i-a raspuns lui

        pirn ce primul om,[primul satelit,prima fiinta vie,prima femeie,ca au avut o statie spatiala functionala in anii 80,ia explica-mi si mie cum au castigat ca sunt interesat si in ce sunt superior rusilor in domeniul spatial,poate nu stiati dragi obezi dar americanii cumpara motoare rusesti pentru rachetele lor
    • +4 (4 voturi)    
      Aici:D (Duminică, 21 martie 2010, 14:41)

      cosmonautu' [anonim] i-a raspuns lui smen

      Dragul meu, trimiterea in spatiu de sateliti comerciali se face numai prin consideratie comerciala. Sunt multe zone in lume de unde se trimit sateliti in spatiu,insa Baikonur-ul este cel mai ieftin deoarece tehnologia este invechita. Space Systems/Loral are sediul in Anglia si toti satelitii pe care-i construieste ii trimite din Kazahstan. Uita-te pe "how its made" pt mai multe informatii.
      • 0 (0 voturi)    
        chestia e (Duminică, 21 martie 2010, 17:15)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui cosmonautu'

        ca din pacate navetele spatiale americane vor cam fi scoase la pensie si va fi un gap mai mare sau mai mic pana va fi pus la punct urmatorul lansator american care sa poata duce si oameni. Nu are de-a face cu satelitii dar NASA nu mai e ce a fost... Este inca lider mondial dar americanii sufera in orgoliu pe faptul ca trebuie sa isi lanseze sateliti sau oameni cu rachete neamericane... si culmea... rusesti...
    • +2 (2 voturi)    
      rusnacule (Duminică, 21 martie 2010, 15:20)

      levi [anonim] i-a raspuns lui smen

      te ai gandit ca poate e mai ieftin!