Proiectul noii Constitutii a R. Moldova: limba oficiala - romana; seful statului - ales direct; varsta minima de vot - 16 ani

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 martie 2010, 14:50 Actualitate | Internaţional

Comisia pentru reforma constitutionala din Republica Moldova a prezentat sambata proiectul unei noi Constitutii a tarii, precum si proiectul de lege privind adoptarea noii legi fundamentale, informeaza Jurnal.md. Proiectul prevede ca presedintele tarii sa fie ales prin vot direct de catre popor, varsta minima de vot sa fie redusa de la 18 la 16 ani, iar limba de stat sa fie romana.

Proiectul noii Constitutii prevede modificarea articolului cu privire la limba de stat, iar daca acesta va fi aprobat, limba oficiala a Republicii Moldova va fi limba romana, precizeaza sursa citata.

Totodata, daca va fi adoptata noua Constitutie, presedintele Republicii Moldova va fi ales de catre popor, prin vot direct. Proiectul mai prevede ca seful statului poate fi demis inainte de expirarea mandatului doar prin referendum.

De asemenea, in proiectul noii legi fundamentale, comisia pentru reforma constitutionala, infiintata de presedintele interimar Mihai Ghimpu, propune ca tinerii sa poata vota de la 16 ani, desi, juridic, maturitatea va ramane la 18 ani.


Citeste mai multe despre   






















1763 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Bravo moldoveni (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:22)

    rdbda [utilizator]

    Dea Domnu' sa se voteze legea.

    Insa imi explica si mie cineva cum vine chestia asta: "tinerii sa poata vota de la 16 ani, iar maturitatea politica a acestora sa fie de 18 ani"?
    • +3 (5 voturi)    
      Este ca in Sua, (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:43)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui rdbda

      Poti sa iti carnet de conducere,dar major cu drepturi depline sti abia la 21 de ani.
      • 0 (0 voturi)    
        Idei bune, democratice, pro-unioniste (Duminică, 21 martie 2010, 15:02)

        Romania Noastra [anonim] i-a raspuns lui Creator

        1. E mult mai bine ca presedintele sa fie ales prin vot direct si sa poata fi demis prin referendum (e f.democratic), datorita evolutiei socio-demografice, comunistii nu vor mai fi niciodata majoritari la vot direct si nu vor mai putea manipula in parlament. Asta da 80% sanse ca toti presedintii viiitori ai RM sa fie etnici romani si pro-occidentali.

        2. E curajos sa propuna limba romana in mod oficial, insa chiar si mentionarea unei referiri la Declaratia de independenta e suficienta, acolo se explica foarte clar ca e vorba de limba romana si de poporul roman!
        Daca inca va fi acceptata aceasta varianta, e betonat, romanismul va fi institutionalizat!

        3. Votul la 16 ani avantajeaza net pro-romanii, tinerii sunt 90% pt unirea cu Romania si cu UE, ei sunt mult mai deschisi la minte si ultimele alegeri in Romania au aratat ca si cei foarte tineri, liceeni si studenti, pot fi mobilizati foarte bine.

        4. Noua Constitutie va permite mentinerea la putere a AIE, va favoriza renasterea identitatii etnice si lingvistice, va intari mecanismele democratice, va crea numeroase similaritati cu Romania ceea ce va avantaja procesul unionist.

        Unirea se va face cu rabdare, inteligenta si oportunism, fara declaratii pompoase si provocatoare. Dimpotriva, ursul trebuie mangaiat pe crestet:), pt a ne putea atinge obiectivele strategice, o tara europeana dezvoltata, de 25 milioane locuitori, in primele 10 din UE si element-cheie in NATO, putere regionala, protectoare a tuturor etnicilor romani, in aceasta lume care pare din ce in ce mai violenta si haotica.
        Toate tarile importante fac asta, statele-natiune se intaresc, uitati-va cum lupta puterile europene intre ele cand e vorba de interese nationale! Discursul "toti suntem la fel", etc. e pt. naivi si cei foarte prost informati.
    • +3 (3 voturi)    
      Dupa mintea mea (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:49)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui rdbda

      Se refera la faptul ca poti alege de la 16 ani, dar poti candida doar de la 18. Asa gandesc eu, poate e asa , poate nu e asa... Asteptam explicatiile viitoare.
    • 0 (0 voturi)    
      "Maturitate" (Duminică, 21 martie 2010, 3:47)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui rdbda

      Cred ca daca citesti
      "desi, juridic, majoratul va ramane la 18 ani" e mai clar.
      • 0 (0 voturi)    
        Vad ca Hotnews a corectat... (Vineri, 24 decembrie 2010, 23:12)

        rdbda [utilizator] i-a raspuns lui Eu

        ...folosind exact formularea ta. :)
  • +1 (3 voturi)    
    Iar PSD si PNL vor ca in Romania (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:24)

    mircea [anonim]

    Presedintele sa fie ales de parlament,pentru-ca nu cumva sa faca romanii o figura si sa voteze acelasi presedinte.Ce parere aveti de Antonescu si Ponta?
    • +2 (2 voturi)    
      La ce te gandesti, vad! Si totusi, incotro? (Sâmbătă, 20 martie 2010, 18:44)

      ov [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Pai este simplu! Moldovenii vad ce probleme au, si spera sa gaseasca o cale mai buna! Si la noi lumea vede ce balamuc este in politichia romaneasca si ce pasiuni au exacerbat alegerile de anul trecut! Si lumea vrea si aici o viata mai buna!

      Solutiile propuse par contradictorii! Oricum, nici acolo, nici aici, nu sunt nici pe departe unanime!

      Prin urmare, incotro? Spre monarhie, spun unii! Spre dictatura, spun altii! Iar majoritatea nu are nici o parere, dar pare sa puna umarul "in toate directiile!"

      Ce nevoie este de o minte limpede, de o viziune clara ...
    • +1 (1 vot)    
      astia doi ? (Duminică, 21 martie 2010, 9:47)

      dares [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      sunt doi figurantii pe care i-a bagat in fata masoneria ca sa destabilieze politica in Romania
  • -2 (2 voturi)    
    16 ani? (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:29)

    gigi [anonim]

    Partea buna e ca presedintele e ales in mod democratic. Partea cu limba oficiala nu ma intereseaza, vorbim de alta tara, trebuie lasat la latidudinea populatiei sa isi aleaga prin referendum limba oficiala, ca roman i don't give a f.... de limba oficiala a Moldovei in afara de cea a statului meu. Partea cu acordarea dreptului la vot la 16 ani e o tampenie, care de asemenea e tampenia lor, la 16 ani nu exista maturitate politica, ca sa nu aduc in discutie faptul ca o parte din populatie nu va fi matura niciodata politic din cauza nivelului intelectual - vezi vanghelionul, mazarea cu ajutoarele de alimente pentru pensionari. E bine ca vecinii nostrii se indreapta spre o directie mai buna sau cel putin incearca.
    • +2 (2 voturi)    
      ce-i aia maturitate politica? (Sâmbătă, 20 martie 2010, 17:00)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui gigi

      IN Romania,ce-i de peste 60 ani au mai putina maturitate politica,decat ce-i de 16 ani.Ca e treaba lor ai dreptate.Dar sa nu mai spui ca este alt popor,alta limba,ca-ti spun "g^aga" in loc de gigi.
      • +1 (1 vot)    
        bine mai "ce-i" (Sâmbătă, 20 martie 2010, 19:03)

        dan63 [anonim] i-a raspuns lui mircea

        adica "ce ii" peste 60 de ani
    • +1 (1 vot)    
      nu-i asa (Duminică, 21 martie 2010, 1:12)

      xcristi [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Gigi! Vecinii nostri sunt fratii nostri si de asta trebuie sa ne pese! Sunt romani si uneori mai romani decat noi cei d dincoace de Prut, dar au fost siluiti si trebuie sa le alinam vindecarea! Partea cu 16 ani e o solutie bine gandita pentru ca tinerii sunt pro-occidentali si pro-romani si nu pot fi pacaliti cu 1 kg de malai sau cu 2 galeti de plastic, cum face PSD-ul la noi!
  • +2 (2 voturi)    
    Uau! (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:38)

    big_fufu [utilizator]

    Cu ce viteza se fac schimbarile in Moldova!
    Ar merita si la noi sa punem de o mini-revolutie!
    • +3 (3 voturi)    
      viteza ? (Sâmbătă, 20 martie 2010, 18:34)

      ov [anonim] i-a raspuns lui big_fufu

      Moldova exista ca tara independenta de aproape 20 de ani! N-as spune ca pana acum a facut dovada unei viteze prea mari de schimbare! Ca pare pe moment ... Poate! Dar haideti sa nu ne entuziasmam, ci mai degraba sa le dam un sprijin moral constant! Ritmul si deciziile trebuie sa vina de la ei!
  • 0 (0 voturi)    
    Deci!?! (Sâmbătă, 20 martie 2010, 20:44)

    nedero [anonim]

    Emil Boc despre oficializarea limbii maghiare: Constitutia Romaniei se aplica, nu se negociaza.

    Atunci intrebarea este: Pe ce potiv se implica populatia unei tari in treburile unei alte tari? SI aici intrebarea se leaga de declaratia D-lui Boc. Daca tu in tara ta afirmi asemena lucruri atuci NU AI VOIE MORAL sa te implici in treburile altei tari!

    Si aici as mai aminti pentru o clipa declaratile politicienilor care mai tot timpul cand sunt in cadere libera scot tema (vezi mai nou PONTA) vesnica (care nu va avea nici o rezolvara pana ce traieste in lume un maghiar si un roman) cine pe cine defavorizeaza si cine are dreptate, cine ce drepturi etc...

    Deci daca in tara ta condamni asemena lucrui mai lasa treburile altori tari chiar daca POATE te doare!!!!!


    Astept urlaturile!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    . (Sâmbătă, 20 martie 2010, 22:10)

    Ivanu [utilizator]

    Tinerii din R. Moldova sunt pentru inlaturarea totala a partidului comunist si vor vota in mare proportie cu partidele democratice. De aceea probabil sa vrea votul lor.
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm... (Duminică, 21 martie 2010, 1:02)

    Sorin [anonim]

    Rusofonii or fi facand mai putini copii?

    Oricum, speranta e in tineri! Sper sa nu fi ajuns si la ei dependenti de calculator sex sau droguri..
    Daca basarabenii au tineretul mai putin viciat decat al nostru, ei (!) ne fac o favoare venind inspre noi.
  • 0 (0 voturi)    
    fratii basarabeni (Duminică, 21 martie 2010, 1:40)

    lia [anonim]

    Bravo fratilor basarabeni ca in ciuda rusificarii fortate ati reusit sa mentineti atatea zeci de ani limba natala care a fost si stalcita intentionat de sovietici prin introducerea literelor chirilice.Felicitari,si Dumnezeu sa ne ajute cit mai repede impreuna.Pe de alta parte rusine analfabetilor care rad de dialectul din basarabia,ptr ca un intelectual nu face asta.
  • +1 (1 vot)    
    lol (Duminică, 21 martie 2010, 9:44)

    dares [utilizator]

    vin eo cu una si mai tare :D
    tineti-va bineeeeeee

    Constituia Romaniei e si Constitutia Moldovei :D
    Presedintele Romaniei e si presedintele Moldovei :D
    Parlamentul Romaniei e si Parlamentul Moldovei
    Guvernul Romaniei e si Guvernul Moldovei :D
    Granitele Romaniei includ si Moldova :D
    Moneda nationala a Romaniei e si moneda Moldovei :D
    uraaaaaaaaaaa
    • +2 (2 voturi)    
      In plus... (Duminică, 21 martie 2010, 16:19)

      mucenic [anonim] i-a raspuns lui dares

      In plus, alipirea Basarabiei va dilua numarul comunistilor din teritoriul, al ungurilor, s.a.m.d
  • +2 (2 voturi)    
    e foarte tare (Duminică, 21 martie 2010, 20:05)

    dares [utilizator]

    astfel udmr nu mai poate intra in parlament =))))))
    si devine o organizatie ungureasca inafara legii pentru ca nu are ca scop sa reprezinte interesele minoritatii unguresti ci are ca scop imbogatirea liderilor acestei organizatii extremiste