O laureata a Premiului Nobel sustine ca Siemens si Nokia ajuta Iranul

de Roxana Bobolicu     HotNews.ro
Marţi, 16 martie 2010, 22:00 Actualitate | Internaţional

Shirin Ebadi a acuzat, marti, cele doua mari companii ca ar furniza Iranului tehnologia necesara pentru a reprima opozitia. Ebadi, care in 2003 a primit Premiul Nobel pentru Pace, a declarat la postul de radio France Culture ca Siemens si Nokia submineaza opozitia iraniana si a cerut impunerea unor sanctiuni economice din partea comunitatii internationale, scrie AFP.

"Din pacate, anumite firme sustin regimul iranian in procesul represiv si de cenzura. Este clar si cazul companiilor Siemens si Nokia, care trimit statului iranian tehnologie care poate fi folosita pentru monitorizarea apelurilor si a mesajelor text trimise de pe telefoanele mobile" a declarat Ebadi. 

Companiile au negat acuzatii similare la inceputul lunii acesteia, spunand ca sistemul pe care l-au vandut Teheranului nu poate monitoriza apelurile telefonice. Ca reactie la acuzatiile lui Ebadi, Nokia a mers chiar mai departe spunand "noi, ca si companie, nu aprobam sub nicio forma intrebuintarea gresita a echipamentului de telecomunicatii. Consideram ca telefonia mobila joaca un rol semnificativ in dezvoltarea societatii si a democratiei" a declarat Riita Maard, purtator de cuvant al Nokia Siemens Networks, un joint venture intre grupul de retele de la Nokia si divizia de operatiuni de retele de la Siemens.

Ebadi insa nu pare convinsa de asemenea declaratii: "atunci cand vine vorba de contracte comerciale, drepturile omului nu mai conteaza" a declarat ea, amintind ca Germania este principalul partener comercial european al Iranului.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3455 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    si ce ati vrea? (Marţi, 16 martie 2010, 22:22)

    cipax [utilizator]

    Daca in UE companiile de telefonie mobile sunt obligate sa detina echipamente de interceptare si nu se oripileaza nimeni atunci de ce nu ar face la fel si Iranul?
    ... si nu este vorba de companiile Nokia si Siemens ci de una singura "Nokia Siemens Networks"
    • -3 (9 voturi)    
      Stiu ei ce vor (Marţi, 16 martie 2010, 23:23)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui cipax

      Diabolizarea Iranului prin orice mijloace.
      Sa ”stie” lumea de ce sa-l urasca si sa fie de acord cu eventuala sa bombardare in scopuri |”democrtaice”.
      • -1 (5 voturi)    
        da mai spune tu asa ca tu cunosti... (Miercuri, 17 martie 2010, 0:09)

        je_ [anonim] i-a raspuns lui gigi

        e perfect sa lasi fanatici religiosi sa-si faca de cap ... e mai tare asa ... sa omoram un baiat de 20 de ani pt ca e dusmanul lui Allah .... sa condamnam la moarte oameni cu zecile pe an pt acelasi motiv

        sunt simple inventii ... iar Almadinejah si cocalarul de ayatallah sunt marionetele americanilor ... nu ti-ai dat si tu seama ?!

        spune-ne tu ca esti mai informat ....
        • -1 (5 voturi)    
          Dar tu de unde stii? (Miercuri, 17 martie 2010, 0:17)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui je_

          De unde stii ce fac fanaticii in Iran? Locuiesti acolo? Ai rude/prieteni acolo care te tin la curent?

          De unde stii cati oameni au fost condamanti la moarte pentru ca sunt dusmani ai lui Allah?Ce agentie serioas ade stiri a a prezentat aceste condamnari?

          Nu stiu cine este ayatalahh, se pare ca tu stii si stii ca e si cocalar. Iarasi, presupun ca detii informatii de la sursa! Eu nu.

          Asa ca nu fi modest, esti foarte informat, dar de unde? Newsletters Haaretz, cumva?
        • 0 (2 voturi)    
          impreuna facem putina istorie (Miercuri, 17 martie 2010, 0:53)

          me to :) [anonim] i-a raspuns lui je_

          Unde si Cand :D?! What the fuck u aberate ?
        • +1 (3 voturi)    
          iar tu de unde te informezi, flacau? (Miercuri, 17 martie 2010, 12:09)

          axel [anonim] i-a raspuns lui je_

          din sursele care iti indesau in creier stiri legate de armele de distrugere in masa ale irakului?
    • -1 (3 voturi)    
      Este OK (Miercuri, 17 martie 2010, 0:52)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui cipax

      Este OK sa interceptezi in anumite situatii - spre exemplu pentru a prinde infractori.

      Dar NU este OK sa interceptezi comunicatiile oamenilor pentru a-i baga la puscarie pentru convingerile lor.

      Orice regim totalitar face asa ceva, deci este imoral sa vinzi astfel de echipamente acestor dezaxati (Iran, Cuba, Corea de Nord etc).

      Logica enuntata mai sus este evidenta pentru oricine cu un IQ peste numarul de la pantofi. Daca ai ajuns sa pui egal intre UE si o dictatura ca isi omoara cetatenii in plina strada atunci inseamna ca ai o inteligenta foarte redusa. Mai bine te lasi de comentat pe forumuri si te apuci de munca de jos.
      • 0 (4 voturi)    
        care, unde, ce ? (Miercuri, 17 martie 2010, 2:03)

        AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

        Care mare dictatura, care totalitarism ?
        Nu mai puneti botul la tot ce vedeti pe sticla. Daca aia ar fi omorat un tanar numai din cauza religiei, atunci Shirin Ebadi ar fi fost asasinata de mult ptr declaratiile ei si ptr toate demersurile ei in privinta drepturilor omului in Iran.
        Iranul are cohones, ii doare fix undeva de ce zic americanii si de plansetele Israelului. Ei isi vad de treaba, se dezvolta si isi duc la bun sfarsit proiectele lor.
        De ce se tot baga americanii, israelienii si altii ca ei in politica si planurile nationale ale Iranului ?
        Se pare ca le este frica, nu pot intra cu tancurile in tara asta asa de usor cum au fcut`o in Afganistan si Irak. Iranul este o forta in regiune si are putere de lupta. De aia au inceput americanii sa se câcâie pe ei cu sanctiuni si toate cele. Asta e frectie la piciorul de lemn.
        • -2 (4 voturi)    
          Tu obisnuiesti sa gandesti cand vorbesti? (Miercuri, 17 martie 2010, 8:46)

          Ionel [anonim] i-a raspuns lui AK-47

          Pt cultura ta Iranul este sponsorul terorismului mondial incepand din anii 70 cand l-au dat jos pe rege.
          • +3 (3 voturi)    
            Uau, mondial chiar? (Miercuri, 17 martie 2010, 9:21)

            vio [anonim] i-a raspuns lui Ionel

            Nu stiu cum se face dar toate tarile care nu vor sa fie "aliatele" Americii ajung sa fie sponsori ai terorismului mondial:URSS, China, Cuba, Venezuela, Corea, Iraq, Iran, Libia samd.

            Banuiesc ca Ira si ETa erau sponsorizate tot de Iran? Evident, sunt sigur ca ai consultat dosare secrete si stii de acolo tot adevarul despre chestiunea simpla a terorismului.
            Apropo, in 1945-47, evreii din Palestina erau declarati teroristi de catre Marea Britanie. Oare cine ii sponsoriza? Tot Iranul?
            Sunt sigur!
      • +2 (2 voturi)    
        Oare in America (Miercuri, 17 martie 2010, 9:10)

        vio [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        nu se asculta convorbirile? Nu se deschide corespondenta? Nu se citesc mail-urile?
        Si totul sub "nobila" scuza a securitatii si antiterorismului.
  • +1 (3 voturi)    
    Nu ... (Miercuri, 17 martie 2010, 6:22)

    utug [anonim]

    "Nu exista nimic mai de temut decat incapatanarea in a nu accepta sa descoperi adevarul si refuzul de a analiza cauza a ceea ce se intampla" [ "There is nothing to fear except the persistent refusal to find out the truth, the persistent refusal to analyze the causes of happenings."] DorothyThompson

    Am citit discursurile lui Ahmnadinejad (conferinte internationale, ONU, o lunga scrisoare adresata lui Bush). Ahmadinejad este un om cultivat, profesor. Spune lucruri interesante. Cititi ce spun altii despre el dar de ce refuzati sa cititi ce spune si Ahmadinejad ? Cititi istoria Iranului, nu de la Cirus, dar cea recenta privind interesele si amestecul fostului Imperiu Britanic si USA in Iran ? Nici Felicia Langer (supravetuitoare Auschwitz si critic al Israelului, careia Presedintele RFG i-a acordat recent Crucea Federala de Merit) nu gaseste nimic reprobabil in cuvantarile lui Ahmadinejad.
    Ahmadinejad's speech Geneva, April 20, 2009.
    http://www.youtube.com/watch?v=g1ZI_uPNM7w
    Full Text Ahmadinejad's speech Geneva Conference on Racism
    http://www.foreignpolicyjournal.com/2009/04/21/full-text-of-president-ahmadinejads-remarks-at-un-conference-on-racism/
    Letter of Mahmood Ahmadi-Najad to Georges Bush
    http://www.libertysecurity.org/article923.html
    http://video.nytimes.com/video/2009/09/23/world/1247464795877/ahmadinejad-s-speech-at-the-u-n.html
    http://www.phoenixsourcedistributors.com/html/who_killed_neda.html NEDA
    http://theragblog.blogspot.com/2009/04/dissecting-ahmadinejads-address-to.html
    http://en.wikipedia.org/wiki/Dorothy_Thompson
    • 0 (2 voturi)    
      E greu sa te informezi (Miercuri, 17 martie 2010, 9:23)

      vio [anonim] i-a raspuns lui utug

      si e mult mai simplu sa ai o privire unilaterala, eventual via Haaretz, pe care s-o sprijini pe prejudeacti si poncife si cu care sa inunzi forumurile.

      Evident, toti au acces la dosare si documente secrete, toti stiu ce se intampla in Iran si toti sunt strategi si globalisti incat iti poti inchipui ca asta e serviciul lor!
      • +1 (1 vot)    
        Tiparirea ... (Miercuri, 17 martie 2010, 11:06)

        utug [anonim] i-a raspuns lui vio

        " ... Nu mai este posibil sa injectezi trilioane de dolari reprezentand o falsa valoare pentru economia mondiala, prin tiparirea de hartii fara valoare sau sa transferi nu numai inflatia dar si problemele economice si sociale la altii prin crearea de deficite bugetare severe" [ “American power has reached the end of the road and is paralyzed. It is no longer possible to inject thousands of billions of dollars of unreal wealth into the world economy simply by printing worthless paper,”] Ahmadinejad
        Video + transcript in:

        Full text of Ahmadinejad's speech to the UN General Assembly ...
        http://www.payvand.com/news/09/sep/1270.html

        http://video.nytimes.com/video/2009/09/23/world/1247464795877/ahmadinejad-s-speech-at-the-u-n.html

        http://www.examiner.com/x-12837-US-Headlines-Examiner~y2009m9d25-Mahmoud-Ahmadinejad-President-of-Iran-speech-at-UN--General-Assembly-full-text-and-video