Presedintele maghiar, de Ziua nationala a Ungariei: UE nu trebuie sa inchida ochii cand se confrunta cu un conflict referitor la minoritati

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 15 martie 2010, 10:02 Actualitate | Internaţional

Ungaria sarbatoreste astazi Ziua nationala a maghiarilor de pretutindeni. Cu aceasta ocazie, presedintele ungar Laszlo Solyom a declarat ca "Uniunea Europeana nu poate face alegeri si sa inchida ochii cand se confrunta cu un conflict referitor la minoritati". Liderul de la Budapesta a precizat ca Bruxelles-ul ar trebui sa abordeze conflictele in care sunt implicate minoritati etnice, informeaza Mediafax.

Aflat in vizita in nordul Serbiei, Laszlo Solyom a vorbit duminica despre problemele minoritatilor, dar a avertizat ca Ungaria ar trebui sa se foloseasca de oportunitatile oferite odata cu preluarea presedintiei UE, pentru a solutiona astfel de probleme. Declaratiile presedintelui maghiar au fost facute cu ocazia sarbatoririi zilei nationale a Ungariei, la 15 martie, organizata de Alianta maghiarilor din Voivodina.


Citeste mai multe despre   






















4783 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Are dreptate (Luni, 15 martie 2010, 10:15)

    x [anonim]

    Presedintele Ungariei are dreptate.
    Ungaria nu mai trebuie sa agite TOATE "apele" din fostul imperiu.
    Presedintele Ungariei are dreptate.
    Ungurii trebuie potoliti, iar prin Presedintia UE Ungaria poate sa-si linisteasca rudele!
  • +10 (10 voturi)    
    agitatori (Luni, 15 martie 2010, 10:15)

    Andri Vlah [anonim]

    E plina lumea de agitatori care nu se simt bine daca nu vad sange - ma refer la sleahta astora care instiga la ura, atat la sleahta udmr-ista cat si la aia nationalist-romanista. Sunt roman 100%, imi iubesc tara si tin la toti locuitorii ei, de orice fel de etnie. Imi doresc ca toti cei care locuiesc aici sa traiasca in pace si sa se inteleaga ca niste oameni.
  • +6 (12 voturi)    
    Singurul conflict (Luni, 15 martie 2010, 10:18)

    Zak [anonim]

    Singurul conflict este in mintea oamenilor ca Solyom, Tokes, UDMR si a suporterilor acestora care nu pot dormi noaptea pentru ca parti din "ungaria mare" se afla acum in alte tari, ca Romania, Slovacia etc. Si mereu acestia oameni i-au folosit pe secui "drept cane de tun". Cred ca ar trebui in primul rand sa le fie rusine cand vin cu astfel de declaratii!

    Cand oamenii de aici vor intelege acest lucru intre romani si maghairi si secuii nu vor ramane decat problemele si bucuriile comune, caci drepturi slava Domnului au mult mai multe decat au primit romanii cand erau slugi la unguri!
  • +1 (5 voturi)    
    chiar rugam conducerea U.E. (Luni, 15 martie 2010, 11:26)

    resita31 [utilizator]

    chiar rugam conducerea U.E. sa se autosesizeze si sactioneze ferm actiunile secesioniste ce se desfasoara in doua judete din 41 de judete plus municipiul Bucuresti. daca respectivii instigatori chiar vor autonomie, sa organizeze un referendum pe tema asta in tara.... si asa au drepturi mai multe decat romanii... au facutate in limba maghiara(eu daca vreau sa fac facultatea acolo, n-am nici o sansa fiindca nu cunosc limba, ei pot sa faca unde vor si au si circumstante atenuante...) conduc ministerul CULTURII din Romania, sunt la guvernare pana in gat, desi toti maghiarii de pe INTREG teritoriul Romaniei, reprezinta 6,6% si provoaca, instiga si isi bat joc de restul romanilor...
    chiar sesizam conducerea U.E. sa ieie masuri ferme impotriva unor miscari de destabilizare interna (asta numai in cazul in care vor sa se destrame U.E., iar atunci ar trebui romania sa isi faca alte aliante)
    • +1 (1 vot)    
      Uite aici e problema (Luni, 15 martie 2010, 11:42)

      Zak [anonim] i-a raspuns lui resita31

      domnu meu asta e greseala care o facem noi romanii si anumec sa credem ca problema nostra sunt maghiarii si secuii...nu sunt ei domnule, astia inca sute de ani vor regreta ca sunt in romania, rupti de tara mama.

      Problema nostra este indulgenta, "somnul de veci" a unor generatii de romani, care se lasa pe tanjeala si incep sa nu le mai pese de tara, sau mai rau isi vand tara pentru interese personale.

      Adica de-al de PD-L si de Basescu care au vrut neaparat de faca numai ei guvernul si de aia i-au promis si mai multe favoruri la UDMR desi stiau cu ce pretentii vor veni maghiarii! PAI NU STIAM CE NE ASTEPATA DACA LE DAM GUVERNUL UNGURILOR.....Ne-a facut-o Boc si Base, nu le-ar fi rusine ca-si bat joc de votul nostru! Asta e pacatul mare!

      Ce vrei sa faca UE domnule, daca noi suntem fraieri, si nu-i debarcam pe tradatori????
    • -2 (2 voturi)    
      bugetarule (Luni, 15 martie 2010, 12:07)

      levi [anonim] i-a raspuns lui resita31

      ti frica ca nu mai primiti subventii de stat?mars la munca nu la intins mana!
    • -2 (2 voturi)    
      esti un comunist ratat (Luni, 15 martie 2010, 14:32)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui resita31

      asa domnule, infiereaza cu manie proletara, ca si ceausescu acu 20 si ceva de ani. pana nu muriti voi, vesnic o sa avem probleme imaginare cu ungurii. dup-aia o sa putem trai normal cu totii.
  • +4 (4 voturi)    
    Suntem membri ai UE... (Luni, 15 martie 2010, 11:37)

    Rescatorul [anonim]

    Cu prilejul zilei nationale a Ungariei, urez sincer conationalilor mei de origine maghiara un calduros: La Multi Ani! Doresc sincer sa fim mai uniti, sa conlucram si se contruim un viitor mai bun pentru noi si copii nostri. "Cele bune sa s-adune, cele rele sa se spele!"
    • -3 (3 voturi)    
      ..si dormim in papuci! (Luni, 15 martie 2010, 11:44)

      Zak [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      somn usor la multi ani!
  • 0 (2 voturi)    
    ?? (Luni, 15 martie 2010, 13:38)

    MirceaA [utilizator]

    nu vad care e conflictul. Ca 4000 de oameni din 20 de milioane vor sa-si faca un gard? E un trib si nimic mai mult.
  • 0 (2 voturi)    
    ipocriti (Luni, 15 martie 2010, 13:42)

    Ion Glanetasu [anonim]

    Pacat ca nu exista media si internet cand erau impilatzi romanii din Transilvania de catre unguri. Asa ar fi iesit la iveala de ce sunt ungurii in stare.
    Acum ungurii se autovictimizeaza ca da bine in peisaj si plang cu lacrimi de crocodil dupa privilegii doar doar vor smulge o vorba buna si o mangaiere pe cap de la indulgenta si naiva Europa
    Multa ipocrizie au in ei
  • +1 (1 vot)    
    civilizatie (Luni, 15 martie 2010, 13:52)

    vlad [anonim]

    Maghiarii din Romania au primit o multime de drepturi politice si culturale,asa ca nu inteleg de ce trebuie sa irite opinia publica cu declaratii nationaliste socante ,cu marsuri galagiose,cu tot felul de provocari.Am impresia ca parca o cauta intentionat.Cu cat esti mai tolerant cu ei,cu atat devin mai greu de suportat.Ar trebui sa protesteze si impotriva Ungariei care nu acorda reprezentare parlamentara si duce o politica de asimilare fortata a minoritatilor care traiesc aici.Ungurii tai strivesc minoritatile ,dar tu tot ceri drepturi peste drepturi.Ce pacat ca nu se inteleg partidele politice romanesti intre ele si sa renuntam la coptarea UDMR la guvernare,care ne aduce numai deservicii de imagine,atat interna cat si externa.Doamne ajuta-i pe romani!