Agentii Fiscului american au urmarit un patron pentru o datorie de 4 centi

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 14 martie 2010, 14:36 Actualitate | Internaţional

Agentii Internal Revenue Service (IRS), agentia guvernamentala responsabila cu colectarea taxelor in SUA, au solicitat cu insistenta patronului unei spalatorii de masini sa-si plateasca datoriile fiscale catre stat, transmite Sacramento Bee. Partea curioasa este insa ca Aaron Zeff, proprietarul Harv's Metro Car Wash, datora statului 4 centi.

Publicatia scrie ca doi agenti ai IRS au mers miercuri dupa-amiaza la spalatoria de masini a lui Zeff, solicitand plata datoriilor catre stat. "Erau foarte seriosi, foarte agresivi, foarte condescendenti", a afirmat patronul, caruia i-a fost inmanata o scrisoare cu suma datorata statului: 4 centi, rezultata din anul fiscal 2006.

"In mod inexplicabil, penalizarile si taxele rezultate din datorie au fost de 202.31 dolari, ceea ce face ca Herv sa datoreze statului 202.35 dolari", a scris ziarul.

Barbatul, care este si proprietarul parcarilor din oras si presedintele Midtown Business Association, a declarat ca situatia este comica. "Este amuzant ca doi oameni au venit cu masina pana aici pentru doar 4 centi. Cred ca IRS are o problema cu prioritatile", a spus Zeff, care incearca in prezent sa desluseasca de ce penalitatile sunt atat de mari.

Patronul spalatoriei a spus ca nimeni nu i-a spus pana zilele trecute ca datoreaza vreun ban statului, prezentand chiar o scrisoare primita de la IRS, datata 22 otombrie 2009, care preciza ca afacerea sa a trimis toate documentele fiscale si nu are datorii.

Un purtator de cuvant al IRS, Jesse Weller, a spus ca nu poate comenta cazul din cauza legilor privind protectia datelor.

Zeff insa s-a declarat revoltat mai cu seama de atitudinea celor doi agenti IRS, care, sustine el, "nici macar nu si-au spalat masina la mine".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

6939 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    rigoare&bascalie. (Duminică, 14 martie 2010, 14:43)

    mircea [anonim]

    Noua ni se pare curios ca fiscul american face caz de 4 centi,dar daca si fiscul roman ar proceda la fel si nu ar face jocuri ascunse,problemele de buget ale Romaniei poate ca ar fi mai mici.
    • +9 (9 voturi)    
      pai si la noi este asa (Duminică, 14 martie 2010, 15:59)

      toto [anonim] i-a raspuns lui mircea

      ANAF-ul trimitea scrisori de somatie care costau mai mult decat datoria, pana s-a prins cineva si au setat in sistem sa nu mai trimita celor care au datorii mai mici de cativa lei.
      • +4 (4 voturi)    
        Asa credeti? (Duminică, 14 martie 2010, 20:44)

        je [anonim] i-a raspuns lui toto

        Mie mi/a venit somatie in 2009 pentru o diferenta de 1 (UN) leu - diferenta din 2008. Sa/mi vina somatia acasa au cheltuit 1 leu timbrul + 2 bani coala + 5-10 bani plicul + tonerul + plata personalului care a tiparit/impachetat/expediat + curent etc. Au consumat mai mult decit daca reglau contul in anul urmator.
        Sa nu spunem ca daca esti pe + la ei, iti trimit banii in 9 luni, nu 60 de zile.
    • 0 (0 voturi)    
      Furtul (Luni, 15 martie 2010, 10:20)

      old man [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      La noi furtul se face la sume mari, uriase - si mai este si acoperit de lege. Asa ca nu din bani marunti saraceste Romania :(
  • +10 (10 voturi)    
    au si ei desteptii lor (Duminică, 14 martie 2010, 14:46)

    gheo [anonim]

    dar nici noi nu suntem mai prejos
    eu am primit instiintare de la DITL ca datorez 55 de bani pentru anul trecut.
    iar de la Romtelecom am primit o factura de 68 de bani
    tiparirea unui A4, plic, timbru si alte alea, sigur au costat cam 6-7 lei pentru fiecare dintre cei doua institutii
    puteau foarte bine sa adauge pur si simplu la impozitul pe anul asta iar romtelecomul sa adauge la urmatoarea factura
    dar la noi se face risipa si tocmai aia de arunca cu banii se bat cu pumnul in piept de cat sunt ei de competenti
    • +4 (4 voturi)    
      omul si masina. (Duminică, 14 martie 2010, 15:22)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui gheo

      Aceste chestii hazoase cu urmarirea de catre fisc pentru sume derizorii apar din sistemul informatic.De multe ori situatiile nu sunt verificate,se da comanda si programul ii scoate pe toti care au datorii.Maruntisul apare de obicei cand se platesc electronic sumele datorate.Banca-si opreste comisionul automat si de multe ori sumele care ajung la fisc sunt mai mici cu cativa banuti.Situatia nu prea are rezolvare si nici nu merita.
      • +2 (2 voturi)    
        Da ma, da' ... (Duminică, 14 martie 2010, 20:24)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui mircea

        ... softul ala e facut la comanda, de obicei, sau cel putin adaptat la greu la necesitatile clientului. Macar dupa ce te prinzi ca sistemul te duce la porcarii de genul asta, ceri o modificare. Daca n-o faci, tot prostie se cheama ca e.
      • +1 (1 vot)    
        are (Duminică, 14 martie 2010, 21:59)

        a [anonim] i-a raspuns lui mircea

        cum sa nu aiba rezolvare?
        are. nu au decat sa le anuleze pe alea care au iesit cu niste valori care e clar ca nu se datoreaza relei intentii, ci unor alti factori. sa cheltui banii contribuabililor pt cativa centi/dolari, e chiar risipa. nu e deloc greu ca dupa ce au printat alea sa le verifice. asta daca le e greu sa seteze softul de la bun inceput asa. sa fim seriosi, solutii sunt garla. nu i-a intersat probabil.
    • 0 (0 voturi)    
      De altfel (Luni, 15 martie 2010, 10:57)

      Cip [anonim] i-a raspuns lui gheo

      Problema nu este de destepti este de infrastructura...la toate capitolele...nu numai de la stat, romtelecom primesti asa ceva...si de la banci, aproape de la orice institutie romaneasca...probabil la inceputuri era un angajat care urmarea, apoi si-au luat programe sa faca automat iar acum urmeaza sa le mai si adapteze corespunzator. Nu stiu cum de tot timpul se compara Romania la multe aspecte cu tari mai dezvoltate cu decenii bune...
  • +3 (7 voturi)    
    This is a bullshit (Duminică, 14 martie 2010, 15:03)

    Ionel [anonim]

    Ar zice americanul. Cand se fac taxele nici nu se pun zecimalele, se rotunjesc la cel mai apropiat intreg. Si daca gresesti cu 100$ IRSul nu se ia de tine , pt ca sunt practici si iar costa mai mult sa te dea in judecata, asa ca se iau de pestii mari, alde Nastase ori Geoana iar Voicu ar fi deja inchis.
    La 60 de pagini cat a avut documentatia mea pentru taxe, avocata nu a folosit nici o zecimala.
  • 0 (2 voturi)    
    nu mult mai mici... (Duminică, 14 martie 2010, 15:07)

    haplea82 [utilizator]

    probabil ca nu ar exista propleme ...
  • -1 (3 voturi)    
    demagogilor (Duminică, 14 martie 2010, 15:51)

    ccp [anonim]

    ai n-o mai faceti pe sfintii...extraordinar..in romania angajatii de la stat fura de la stat,angajatii de la privati fura de la patroni,patronii fura statul si statul ii fura pe toti....mironositelor!!
    deci in romania daca ar fi ceea ce-i ,chipurile,in state ar trebui 20 mil de romani in puscarie si ungurii(unii nu toti) si-ar vedea visul cu ochii....deja ma scoateti din sarite''ai vazut bre ce-i la aia''...duceti-va acolo daca sinteti tari
  • -1 (1 vot)    
    LSD in Supa si in Tocanitza (Duminică, 14 martie 2010, 19:12)

    Walsh Brainwash [anonim]

    Asa fisc de impbecili au aia??????

    Pai sunt pline paradisele finaciare din caraibe, Elvetia, Monaco, Lux. si alte de banii din mega speculatiile fraudulente ale grangurilor de pe WallStreet si aia se iau de cativa centi???!!!

    Hai ca aia chiar sunt red-necksi?!!

    Pacat ca inca ne mai sunt dati de modele...cand e clar pt cam toata omenirea ca le apune de tot steaua.

    Cred le-o pus agenturile la toti LSD in apa minerala!!! Asa cum o faceau prin anii '70 cu armatele de mercenari exportate in lume din africa pana in America Latina.
  • +2 (2 voturi)    
    Fiscul (Duminică, 14 martie 2010, 21:11)

    Gabriel [anonim]

    Fiscul sectorului 1 a trimis sotiei mele titlu executor pentru o suma care a fost platita cu un an in urma. Somatia a venit acum 2 saptamani.Cine plateste cheltuielile de executare?Fiscul american mai are de invatat!