Un american a asteptat cinci luni inainte sa-si incaseze premiul de 200 de milioane de dolari castigat la loterie: M-am consultat mai intai cu avocatii

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 martie 2010, 18:42 Actualitate | Internaţional

Un tamplar american a asteptat cinci luni inainte de a incasa un premiu urias, castigat la loteria din statul Virginia, transmite AP.  Steve Williams a castigat premiul de 200 de milioane de dolari la tragerea din 16 octombrie 2009, dar abia vineri a mers sa-si revendice premiul.

Williams sustine ca a preferat sa traiasca cu secretul acesta timp de cinci luni si sa discute cu avocati si consultanti financiari inainte de a-si ridica premiul. Barbatul, care este originar din Shenandoah, in nordul Virginiei, a declarat ca va investi banii castigati.

Williams a ales varianta de a ridica banii lichizi, respectiv 125 de milioane de dolari, in loc sa primeasca intreaga suma intr-o perioada de 26 de ani. AP precizeaza ca, dupa taxe, el a primit un cec de 88.9 milioane de dolari.

Biletul castigator a fost ales de catre computerul aflat intr-o statie de benzina din Shenandoah, unde barbatul merge in mod frecvent.

Oficialii loteriei au declarat ca premiul castigat de Williams a fost cel de-al doilea ca marime castigat de un locuitor din statul american Virginia.


Citeste mai multe despre   






















10683 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Taxe (Sâmbătă, 13 martie 2010, 20:38)

    Vizitiul [utilizator]

    Mama nene, dupa taxe mai raman 88.9 mil$.

    Oare in Romania cat la % de duc pe taxe in cazul premiului de la loto?
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 13 martie 2010, 20:56)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      16% se duc pe taxe in Romania.
      • -7 (7 voturi)    
        e grea aritmetica (Sâmbătă, 13 martie 2010, 21:14)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

        un calcul aproximativ arata ca taxa platita de american e de vreo 30-35% si nu 16%
        • +3 (3 voturi)    
          alta intrebare (Sâmbătă, 13 martie 2010, 21:26)

          bibi [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Intrebarea de fapt a fost cat e taxa la noi, nu la ei
          • 0 (0 voturi)    
            inainte era cam 50% (Duminică, 14 martie 2010, 1:04)

            I [utilizator] i-a raspuns lui bibi

            acum:

            VI. In conformitate cu O.U.G. 106/2007 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu intrare in vigoare la data de 01.01.2008, veniturile din jocurile de noroc se impun, prin retinerea la sursa cu o cota de 20% aplicata asupra venitului net care nu depaseste cuantumul de 10.000 lei si cu o cota de 25% aplicata asupra venitului net care depseste cuantumul de 10.000 lei.
            Nu sunt impozabile veniturile obtinute din jocurile de noroc, in bani si/sau natura, sub valoarea sumei neimpozabile de 600,00 lei, realizate de contribuabil pentru castigurile din jocuri de noroc, de la acelasi organizator sau platitor intr-o singura zi.
            Venitul net reprezinta diferenta din veniturile obtinute din jocurile de noroc si suma reprezentand venitul neimpozabil.

            http://www.loto.ro/homepage/util/intrebari-frecvente.aspx
        • 0 (0 voturi)    
          f grea (Duminică, 14 martie 2010, 9:37)

          radu [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Daca e asa simpla de ce nu ai zis exact procentul ? Oricum intrebarea era alta, dar imediat ai sarit sa faci pe desteptul, ca intotdeauna. Gigel de Luxemburg, trollul de hotnews ...
        • +1 (1 vot)    
          hahaah (Duminică, 14 martie 2010, 12:03)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          dupa ce ca nu intelegi nimic, mai esti si agresiv.
        • 0 (0 voturi)    
          Pacat (Luni, 15 martie 2010, 6:49)

          Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Pacat ca nu doare :)
      • 0 (0 voturi)    
        25 (Sâmbătă, 13 martie 2010, 23:42)

        andre [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        se vede ca inca nu ai castigat la loto
        25% se impoziteazea castigurile de la loteria romana peste 20000 lei
      • +1 (1 vot)    
        nu e 16 (Duminică, 14 martie 2010, 0:05)

        stto [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        dupa ce castigi ai "placuta" surpriza la ridicare sa iti aplice inca 9% taxa de "regie" -> total 25% .. valabil pt orice suma.
    • +2 (2 voturi)    
      Dude, ai gresit la calcule...:))) (Duminică, 14 martie 2010, 15:50)

      dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Presupunand ca impozitul, in SUA, e 35 %...asa cum spune mai jos "gigel de luxembourg"....asta inseamna 70 de milioane. Da? Deci 35 % din 200 de milioane inseamna 70 de milioane $, suma reprezentand impozitul retinut de statul american. Daca cei 70 de milioane se scad din 200 de milioane...raman 130 de milioane $, bani cu care ramane fericitul castigator.
      Corect?
      :)))
      Greu cu matematica asta.....:)))
    • 0 (0 voturi)    
      taxe (Duminică, 14 martie 2010, 17:12)

      hb [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Articolul e putin ciudat din punctul asta de vedere! A castigat 200 mil.$, a ales sa primeasca toti banii odata, suma e de 125 mil.$, dar scrie ca , dupa taxe, a primit un cec de 88.9 mil.$! Sa inteleg de aici ca taxele la ei sunt de peste 50% din castig? ca daca erau de 50%, primea 100 mil., ori el a primit doar 88.9! :(
  • 0 (0 voturi)    
    ....impozit (Duminică, 14 martie 2010, 1:59)

    eu [anonim]

    in Romania se impoziteaza astfel:....pana la 600 Ron / nimic.........intre 600 Ron-10.000 Ron / 20%....ce depaseste 10.000 Ron / 25%....cam asa stau lucrurile.
  • 0 (0 voturi)    
    Taxe (Duminică, 14 martie 2010, 7:45)

    Marius [anonim]

    La noi este 25%
  • +1 (1 vot)