Un american a asteptat cinci luni inainte sa-si incaseze premiul de 200 de milioane de dolari castigat la loterie: M-am consultat mai intai cu avocatii

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 martie 2010, 18:42 Actualitate | Internaţional

Un tamplar american a asteptat cinci luni inainte de a incasa un premiu urias, castigat la loteria din statul Virginia, transmite AP.  Steve Williams a castigat premiul de 200 de milioane de dolari la tragerea din 16 octombrie 2009, dar abia vineri a mers sa-si revendice premiul.

Williams sustine ca a preferat sa traiasca cu secretul acesta timp de cinci luni si sa discute cu avocati si consultanti financiari inainte de a-si ridica premiul. Barbatul, care este originar din Shenandoah, in nordul Virginiei, a declarat ca va investi banii castigati.

Williams a ales varianta de a ridica banii lichizi, respectiv 125 de milioane de dolari, in loc sa primeasca intreaga suma intr-o perioada de 26 de ani. AP precizeaza ca, dupa taxe, el a primit un cec de 88.9 milioane de dolari.

Biletul castigator a fost ales de catre computerul aflat intr-o statie de benzina din Shenandoah, unde barbatul merge in mod frecvent.

Oficialii loteriei au declarat ca premiul castigat de Williams a fost cel de-al doilea ca marime castigat de un locuitor din statul american Virginia.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

10684 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Taxe (Sâmbătă, 13 martie 2010, 20:38)

    Vizitiul [utilizator]

    Mama nene, dupa taxe mai raman 88.9 mil$.

    Oare in Romania cat la % de duc pe taxe in cazul premiului de la loto?
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 13 martie 2010, 20:56)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      16% se duc pe taxe in Romania.
      • -7 (7 voturi)    
        e grea aritmetica (Sâmbătă, 13 martie 2010, 21:14)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

        un calcul aproximativ arata ca taxa platita de american e de vreo 30-35% si nu 16%
        • +3 (3 voturi)    
          alta intrebare (Sâmbătă, 13 martie 2010, 21:26)

          bibi [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Intrebarea de fapt a fost cat e taxa la noi, nu la ei
          • 0 (0 voturi)    
            inainte era cam 50% (Duminică, 14 martie 2010, 1:04)

            I [utilizator] i-a raspuns lui bibi

            acum:

            VI. In conformitate cu O.U.G. 106/2007 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu intrare in vigoare la data de 01.01.2008, veniturile din jocurile de noroc se impun, prin retinerea la sursa cu o cota de 20% aplicata asupra venitului net care nu depaseste cuantumul de 10.000 lei si cu o cota de 25% aplicata asupra venitului net care depseste cuantumul de 10.000 lei.
            Nu sunt impozabile veniturile obtinute din jocurile de noroc, in bani si/sau natura, sub valoarea sumei neimpozabile de 600,00 lei, realizate de contribuabil pentru castigurile din jocuri de noroc, de la acelasi organizator sau platitor intr-o singura zi.
            Venitul net reprezinta diferenta din veniturile obtinute din jocurile de noroc si suma reprezentand venitul neimpozabil.

            http://www.loto.ro/homepage/util/intrebari-frecvente.aspx
        • 0 (0 voturi)    
          f grea (Duminică, 14 martie 2010, 9:37)

          radu [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Daca e asa simpla de ce nu ai zis exact procentul ? Oricum intrebarea era alta, dar imediat ai sarit sa faci pe desteptul, ca intotdeauna. Gigel de Luxemburg, trollul de hotnews ...
        • +1 (1 vot)    
          hahaah (Duminică, 14 martie 2010, 12:03)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          dupa ce ca nu intelegi nimic, mai esti si agresiv.
        • 0 (0 voturi)    
          Pacat (Luni, 15 martie 2010, 6:49)

          Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Pacat ca nu doare :)
      • 0 (0 voturi)    
        25 (Sâmbătă, 13 martie 2010, 23:42)

        andre [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        se vede ca inca nu ai castigat la loto
        25% se impoziteazea castigurile de la loteria romana peste 20000 lei
      • +1 (1 vot)    
        nu e 16 (Duminică, 14 martie 2010, 0:05)

        stto [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        dupa ce castigi ai "placuta" surpriza la ridicare sa iti aplice inca 9% taxa de "regie" -> total 25% .. valabil pt orice suma.
    • +2 (2 voturi)    
      Dude, ai gresit la calcule...:))) (Duminică, 14 martie 2010, 15:50)

      dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Presupunand ca impozitul, in SUA, e 35 %...asa cum spune mai jos "gigel de luxembourg"....asta inseamna 70 de milioane. Da? Deci 35 % din 200 de milioane inseamna 70 de milioane $, suma reprezentand impozitul retinut de statul american. Daca cei 70 de milioane se scad din 200 de milioane...raman 130 de milioane $, bani cu care ramane fericitul castigator.
      Corect?
      :)))
      Greu cu matematica asta.....:)))
    • 0 (0 voturi)    
      taxe (Duminică, 14 martie 2010, 17:12)

      hb [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Articolul e putin ciudat din punctul asta de vedere! A castigat 200 mil.$, a ales sa primeasca toti banii odata, suma e de 125 mil.$, dar scrie ca , dupa taxe, a primit un cec de 88.9 mil.$! Sa inteleg de aici ca taxele la ei sunt de peste 50% din castig? ca daca erau de 50%, primea 100 mil., ori el a primit doar 88.9! :(
  • 0 (0 voturi)    
    ....impozit (Duminică, 14 martie 2010, 1:59)

    eu [anonim]

    in Romania se impoziteaza astfel:....pana la 600 Ron / nimic.........intre 600 Ron-10.000 Ron / 20%....ce depaseste 10.000 Ron / 25%....cam asa stau lucrurile.
  • 0 (0 voturi)    
    Taxe (Duminică, 14 martie 2010, 7:45)

    Marius [anonim]

    La noi este 25%
  • +1 (1 vot)