Marele accelerator de particule va fi oprit timp de un an pentru remedierea unor erori din constructie

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 10 martie 2010, 10:33 Actualitate | Internaţional

Acceleratorul de particule LHC de la granita franco-elvetiana urmeaza a fi oprit timp de un de la sfarsitul lui 2011 pentru a fi remediate unele erori de constructie care impiedica experimentele sa se desfasoare in perfecta siguranta, a declarat pentru BBC News un director din cadrul proiectului. Pana atunci, acceleratorul va functiona, insa protonii vor fi ciocniti la jumatate din viteza la care se va ajunge dupa ce reparatiile vor fi facute.

LHC isi propune sa recreeze, pentru o fractiune de microsecunda, conditiile care au existat in Univers imediat dupa Big Bang, cand particulele elementare nu se asociasera pentru a forma atomii.

Expertii isi propun in special sa dovedeasca existenta particulei efemere denumita bosonul lui Higgs, care sta la originea notiunii de masa in fizica teoretica, precum si intelegerea compozitiei materiei neagre.

Totusi, experimentul in care s-au investit aproape patru miliarde euro nu a mers ceas, acceleratorul fiind oprit timp de 14 luni, pana la finalul lui 2009, pentru alte probleme tehnice. Acum el functioneaza si se produc coliziuni la viteze de pana la 7 TeV (tera electron-volt), insa scopul este sa se ajunga la viteze de 14 TeV.

Steve Myers, director in cadrul programului, a declarat ca LHC va fi oprit timp de un an de la finele lui 2011 pentru a se repara unele erori de constructie si pentru ca in final tunelul sa poata fi folosit in siguranta pentru experimente la viteza maxima dorita.

El a adaugat ca problemele nu au aparut la partea unde se utilizeaza cea mai multa tehnologie, ci la invelisul de cupru al superconductorilor din tunelul subteran de 27 km aflat la granita dintre Franta si Elvetia.


Citeste mai multe despre   






















5119 vizualizari

  • -8 (24 voturi)    
    Mishtooo ... (Miercuri, 10 martie 2010, 10:41)

    x [anonim]

    Alti bani, alta distractie, ...

    Greseli de constructie ... : Cine a gresit si cine plateste?

    PS. Probleme, Gogule, la invelisul de cupru? Poate-l regasiti la centrele de colectare a deseurilor metalice!
    • +11 (13 voturi)    
      n-ai inteles... (Miercuri, 10 martie 2010, 11:45)

      lmc [utilizator] i-a raspuns lui x

      ...ca acolo e cercetare? tu ai cercetat ceva in ultimul timp? stii ca poti sa mai si ajustezi solutia finala? aaa, nu, tu proiectezi mereu bine! Nu a gresit nimeni si de platit vor plati toti contribuabilii CERN-ului.
      Eu le urez succes in continuare fiindca nu orice Gog poate face asta.
      • +1 (3 voturi)    
        ce are cu cercetarea ? (Miercuri, 10 martie 2010, 12:25)

        emilper [utilizator] i-a raspuns lui lmc

        Problemele vin de la partea de proiectare a unor chestii ce tin de inginerie, si contractorii ar trebui sa plateasca.
        • -1 (1 vot)    
          accelerator de particule (Miercuri, 10 martie 2010, 12:43)

          AsmVax [anonim] i-a raspuns lui emilper

          De aia nu exista cercetare in Romania, fiindca aici sunt pusi contructorii sa plateasca.
        • +2 (2 voturi)    
          pai are (Miercuri, 10 martie 2010, 12:43)

          lmc [utilizator] i-a raspuns lui emilper

          fiindca acolo nu este doar cercetare de fizica, ci este si cercetare in inginerie. nu face oricine materiale si aparatura care sa lucreze in asemenea conditii extreme.
        • 0 (0 voturi)    
          stii vorba lui Dabija? (Joi, 11 martie 2010, 0:09)

          hatru [utilizator] i-a raspuns lui emilper

          ?
          • -1 (1 vot)    
            CERN - LHC si teleportarea (Joi, 11 martie 2010, 9:04)

            prof [anonim] i-a raspuns lui hatru

            http://dincolo-de-limite.blogspot.com/2010/03/dezvaluiri-socante-despre-cern-geneva.html

            Citez:
            "Se pare ca experimentul de sub pamânt, si anume CERN - Geneva, nu numai ca a început, dar s-a si finalizat înainte ca lumea sa aiba habar despre acest lucru. A înteles oare cineva dintre noi, profanii, ce se întâmpla acolo? Oare ce descoperiri se fac si s-au facut? Ca într-un joc de copii, ne-am amuzat si am cochetat cu niste cuvinte si informatii: teleportare, universuri paralele, crearea universului, cât si forma lui de fiintare... si multe altele. A înteles oare cineva cu adevarat aceste cuvinte?"
  • -16 (30 voturi)    
    nu te poti juca cu divinitatea (Miercuri, 10 martie 2010, 10:50)

    victor [anonim]

    dupa ce ca suntem vai de capul nostru, mai cautam dovezi ale existentei lui Dumnezeu, acceleratorul ala in veci nu o sa functioneze la capacitatea maxima, ar fi bine sa incepem sa crestem si spiritual pt ca asta ne diferentiaza de animale, insa noi stam si o frecam toata viata
    • +3 (23 voturi)    
      looooool (Miercuri, 10 martie 2010, 11:02)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui victor

      bun
      sa presupunem ca exista dumnezeu (desi eu am indoielile mele...) iti recomand o carte despre big-bang, una despre evolutionism si o sa vezi ca sunt muuuuuuuuuuuuuult mai logice decat biblia...

      dar cum ziceam sa presupunem ca exista.
      cum a creat Dumnezeu lumea? cum a aparut Dumnezeu, cum a aparut universul???
      biblia nu raspunde la asemenea intrebari... deci existenta lui Dumnezeu NU raspunde la intrebari !!!

      pe langa asta... crestinismul nu este cea mai raspandita religie... de unde stim care dintre ele este cea corecta???

      scutiti-ma va rog cu creationismul... este una din cele mai mari aberatii la care s-a gandit vreodata omul...
      • +5 (13 voturi)    
        .... (Miercuri, 10 martie 2010, 11:15)

        Lord Sith [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Existenta lui Dumnezeu nu exclude Bing Bang-ul si nici evolutionismul. Si reciproca e valabila. Ideile ca stiinta si credinta se exclud reciproc sunt de mult invechite.
        • +6 (10 voturi)    
          stiu... (Miercuri, 10 martie 2010, 11:33)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lord Sith

          foarte corect...
          nu se exclud una pe alta, dar putini care accepta creationismul, accepta si explicatia stiintifica (evident si reciproca e valabila), desi, cum ai spus tu nu se exclud una pe alta
        • +2 (6 voturi)    
          invechite dar corecte (Miercuri, 10 martie 2010, 11:41)

          io [anonim] i-a raspuns lui Lord Sith

          ideile or fi vechi, dar sunt si vor ramane corecte. stiinta il exclude pe dumnezeu asa cum este el conceput de orice religie cunoscuta pe pamant. daca exista alt fel de dumenzeu, nedefinit inca, nu intra in discutie.
          • 0 (6 voturi)    
            oarecum... (Miercuri, 10 martie 2010, 11:51)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui io

            eu personal nu cred ca exista divinitate.
            dar iti spun 2000% sigur ca da ca se va reusi recreerea big bangului sau a vietii etc... religia o sa spuna ca am reusit sa descoperim cum Dumnezeu a facut lumea.
            biblioa este o carte mult prea interpretabila pentru a fi invinsa de demonstratia practica a unei teori
            • 0 (6 voturi)    
              Divinitate (Miercuri, 10 martie 2010, 13:58)

              vali [anonim] i-a raspuns lui liviu_

              Ha, ha, ha ! Daca vom reproduce viata in laborator, creatorul real nu vom fi niciodata noi. In "spatele" noii creatii va stat tot divinul, iar noi am fi doar o unealta. Nici copiii nu ii cream noi de fapt, ci doar initiem ceea ce divinul va realiza.
              Acum nu trebuie sa se gandeasca nimeni ca divinitatea este o fiinta ganditoare, in genul celor pictate sau sculptate prin biserici. Ne-am putea doar imagina ca fiind in afara timpului si materiei, divinul este mai degraba un camp imaterial inteligent in care se situeaza Universul nostru.
              Stiinta mai are mult de lucru, dar ma tem ca raspunsul la marile intrebari pe care si le pune se va departa cu fiecare "victorie" a ei..
              • +1 (1 vot)    
                stiinta contra imaginatie (Miercuri, 10 martie 2010, 15:59)

                hazardul [anonim] i-a raspuns lui vali

                Sa le fie de bine tuturor celor de acord sa argumenteze la acest nivel de gradinita particulara. Celor cu imaginatia li se potriveste ca o manusa "nici macar vrednici de a fi ignorati". Hi, hi, hi !
              • 0 (0 voturi)    
                multumesc... (Joi, 11 martie 2010, 10:23)

                liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vali

                multumesc pentru ca ai intarit exact ce am spus prin interpretabilitatea cartii aceleiasi...
                si as mai adauga ca ai dovedit si faptul ca oamenii cred atat de orbeste in acea carte incaat nu vor sa accepte alte lucruri, chiar daca acele lucruri sunt muuuuult mai probabile decat credinta lor
      • -2 (10 voturi)    
        Divinitate (Miercuri, 10 martie 2010, 11:26)

        vali [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Nu exista divinitate ? Atunci cum de stiu triliardele alea de molecule si atomi sa stea strans legate in propriile noastre corpuri ? Si in plus sa mai indeplineasca si niste functii pe ici-colo ? Mecansimele reale ale nasterii si functionarii noastre sunt total necunoscute. Stiinta nu a gasit inca raspuns la ce sunt de fapt timpul sau gravitatia.
        Divinitatea este imateriala si se afla in noi toti. Iar Universul este doar ceea ce noi putem percepe cu bietele noastre organe de simt sau aparate create tot pentru senzorii nostri atat de limitati.
        Nici religiile si nici stiinta nu pot raspunde la intrebarile pe care ni le punem, dar perfectiunea creatiei Universului nu prea lasa sanse ca doar intamplarea sa fi facut posibila nasterea si existenta lui.
        • +2 (6 voturi)    
          mda (Miercuri, 10 martie 2010, 11:54)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vali

          trial and error...
          evolutie (cu alte cuvinte: te adaptezi sau mori)
          astea sunt explicatiile stiintifice.
          gandestete ca vorbim aici de cateva miliarde de ani... la oameni se vad unele modificari fizice in cateva mii...

          asta nu inseamna categoric ca stiinta a raspuns la toate intrebarile... dar la unele a raspuns.
          oricum biblia nu a raspuns la nici o intrebare (aici ma refer la dovezi), asa ca pana in prezent evolutionismul castiga
        • +3 (5 voturi)    
          Perfect in comparatie cu ce? (Miercuri, 10 martie 2010, 12:01)

          V.R. [utilizator] i-a raspuns lui vali

          Cum poti sa afirmi ca Universul este perfect, cand practic nu ai termeni de comparatie? Perfect fata de ce?

          Ai vizitat/observat cumva universuri paralele si noi nu stim?
          • -1 (7 voturi)    
            Perfectiune (Miercuri, 10 martie 2010, 13:03)

            vali [anonim] i-a raspuns lui V.R.

            De exemplu sarcina electrica a protonului este egala (in modul) cu cea a electronului. Daca ar fi fost cu o miliardime diferita, Universul nu ar fi existat. Aceasta potriveala perfecta conduce la 2 variante: ori Universul actual s-a creat singur dupa miliarde de miliarde de incercari nereusite, ori acceptam ideea ca exista o divinitate creatoare. Probabilitatea variantei 1 este atat de redusa, incat nu prea sunt sanse pentru sustinatorii evolutionismului. Asta nu o afirm eu, ci niste fizicieni contemporani notorii.

            Iar pe de alta parte, de ce evolutionism si nu involutionism ? De ce ne indreptam doar in sensul perfectionarii, a evolutiei ? Ce forta ne indreapta in general spre mai bine ?
            • +1 (3 voturi)    
              tare asta cu involutionismul (Miercuri, 10 martie 2010, 14:33)

              Vlad [anonim] i-a raspuns lui vali

              "de ce evolutionism si nu involutionism".

              Pai, prin definitie. Daca "mai bine" se traduce prin "care are sanse mai mari de reproducere", devine evident ca ce are sanse mai mici de reproducere dispare in timp, si ce are sanse mai mari de reproducere ramane. Daca bagi si un pic de aleator aici (mici mutatii), ca sa aiba selectia pe ce sa lucreze, nu ai cum sa ajungi la alt rezultat. Bine, mai e nevoie si de un pic de energie de la soare care sa alimenteze tot procesul.

              Hai sa o luam altfel, ai vazut cum dintre ouale rosii de paste, raman la final doar cele mai rezistente? Cam asta e explicatia. Acum de ce nu intrebi de ce nu se sparg ouale mai rezistente? Cam asa suna intrebarea ta. Raspunsul evident, este ca prin definitie, un ou mai rezistent se sparge mai greu.
              • -1 (3 voturi)    
                Evolutie (Miercuri, 10 martie 2010, 16:57)

                Vali [anonim] i-a raspuns lui Vlad

                Ma refeream la evolutie in general, a intregii materii, asa cum o percepem noi. Cum putem explica organizarea ei continua, cand la nivel de consituenti ea are mai degraba tendinta de dezorganizare (tinde spre entropie maxima)?
                Iar la fiinte, de ce mutatiile genetice raman limitate ca numar si nu actioneaza mai degraba intru distrugerea lor ? Ce anume regleaza aceste mecanisme? De ce materia se organizeaza iar sensul este de perfectionare si nu invers?
                In fine, daca imi veti spune ca in anii de dupa marile razboaie, a crescut vertiginos numarul baietilor pentru ca natura stie sa se auto-regleze, am un argument in plus ca vorbim de o "natura" dotata cu multa inteligenta.
                • -1 (5 voturi)    
                  Evolutionism si stiinta (Miercuri, 10 martie 2010, 17:27)

                  V. [anonim] i-a raspuns lui Vali

                  Ultimele cercetari stiintifice au demonstrat ca teoriile evolutioniste au fost in mare masura eronate; ca omul nu se trage din maimuta si ca exista mari discontinuitati pe scara evolutiva umana, considerata pana nu demult de multi cercetatori ca avand continuitate. Fizicienii au observat (nu demonstrat) ca exista sub-particule ale materiei care apar din neant sau dispar in neant, deci pana si ceea ce stiam in legatura cu conservarea energiilor si maselor incepe sa se clatine. Daca experimentele cu LHC vor dovedi ca teoriile super-stringurilor de unificare ale fortelor universale sunt adecvate, vom putea vorbi de mai multe dimensiuni decat cele 4 ale spatiu-timpului si stiinta va putea pasi pe alte taramuri de cercetare. Pana atunci putem doar sa ne multumim cu cei (poate) 10% acoperiti de stiinta actuala. Toate acestea implica insa si existenta divinului, a acelei "inteligente universale" care guverneaza tot ceea ce exista.
                  • +2 (2 voturi)    
                    asa... (Joi, 11 martie 2010, 10:28)

                    liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui V.

                    si religia raspunde la mai mult de 10% at raspunde stiinta?
                    cred ca NU! de fapt sunt sigur ca nu...
            • 0 (0 voturi)    
              bun... (Joi, 11 martie 2010, 10:27)

              liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vali

              sa presupunem ca te cred.
              am o signura intrebare:
              Cum a aparut Dumnezeu?

              vezi tu, existenta lui dumnezeu nu raspunde la nici o intrebare. aflam cum ne-am creat noi, dar nu si cum s-a creat el, deci tot in pom suntem
              • -1 (1 vot)    
                creatorul timpului (Joi, 11 martie 2010, 12:17)

                alex [anonim] i-a raspuns lui liviu_

                :) si eu imi puneam intrebarea asta, insa prin liceu...

                In primul rand Dumnezeu nu este supus timpului, Dumnezeu a creat timpul odata cu universul. Inainte de creatie, de big bang, nu exista nici macar timpul. Existenta unui creator iti raspunde la cea mai importanta intrebare, anume a sensului tau pe acest pamant, pe care stiinta este incapabila sa ti-l ofere. Sau te poti anestezia cu bucuriile de o clipa, si cam atat. Daca ai tu un sens mai bun al acestei vieti poate mi-l impartasesti.

                Ratiunile necreate ale lui Dumnezeu nu sunt (deocamdata?) palpabile la nivel fizic, unde ratiunea este limitata, ci la nivel spiritual.
      • -1 (5 voturi)    
        Dumnezeu sau Big Bang (Miercuri, 10 martie 2010, 11:33)

        Doru Dragan [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Dumnezeu a facut din nimic lumea.
        Universul a aparut din nimic cu Big Bang.
        Ciudat. Care teorie este mai stranie???
        • +3 (5 voturi)    
          prima... (Miercuri, 10 martie 2010, 11:52)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Doru Dragan

          pentru ca prima spune ca din nimic s-a format ceva...
          creationismul spune ca cine a format ceva din nimic... dar nu explica cum s-a format acel cineva :P
        • +4 (4 voturi)    
          ... (Miercuri, 10 martie 2010, 12:21)

          Lord Sith [utilizator] i-a raspuns lui Doru Dragan

          Ambele sunt incorecte daca punem asa problema. Dupa ideile actuale din nimic nu poate fi facut ceva. E o lege care spune: ”În natură nimic nu se pierde, nimic nu se câştigă, totul se transformă” - Antoine-Laurent Lavoisier. E, Teoriile se mai schimba. Inainte de Einstein ce spunea Newton era litera de lege. Acum nici ce spunea Einstein nu mai e batut in cuie.
          • 0 (2 voturi)    
            mda (Miercuri, 10 martie 2010, 13:05)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lord Sith

            e lasa intr-o zi o sa murim...
            si daca ajungem in rai/iad inseamna ca biblia a avut dreptate (intr-o masura pe care urmeaza sa o descoerim)
            daca incetam sa existam inseamna ca evolutionismul e ok..
            si daca se intampla o a 3-a om vedea :D

            ce spui tu este roarte corect, dar din cele 2 eu cred ca pare mai plauzibila aia cu big-bangul, desi mai are mult pana sa explice tot
        • 0 (2 voturi)    
          gresesti (Miercuri, 10 martie 2010, 13:09)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Doru Dragan

          Big Bang-ul nu spune ca Universul s-a format din nimic. Asta ai scornit-o tu.

          Exista totusi o teorie, demonstrata stiintific de ceva vreme, conform careia particule si unde se nasc din...vid; e vorba despre electrodinamica cuantica (QED) a lui Richard Feynman.
      • +1 (1 vot)    
        :) ... pt liviu_ (Miercuri, 10 martie 2010, 13:22)

        Vali. [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        esti simpatic.... limitat , dar simpatic!
        • +1 (1 vot)    
          vali e foarte limitat liviu_ (Miercuri, 10 martie 2010, 13:49)

          victor [anonim] i-a raspuns lui Vali.

          a vazut 2, 3 documetare si isi da cu parerea, veniti fratilor cu argumente , nu il copiati pe gioana, anetenele si realitatea
          • 0 (0 voturi)    
            mda (Joi, 11 martie 2010, 10:32)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui victor

            nu stiu care dintre noi este mai limitat,
            dar pot spune ca un punct in plus pentru voi, ca, putem avea o discutie civilizata, ceea ce pentru mine inseamna foarte mult :D

            cat despre Dumnezeu. Ce va face pe voi sa credeti ca existenta divinitatii raspunde la toate intrebarile? Cum s-a creat divinitatea?
      • -1 (3 voturi)    
        liviu nu vreau sa te compar cu gionel, insa.... (Miercuri, 10 martie 2010, 13:23)

        victor [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Dacă nu credem că există Dumnezeu, atunci nu ne rămâne decât să credem alternativa: că tot ceea ce există în jurul nostru a apărut la întâmplare, din cauze naturale. Dacă cineva ar juca zaruri, ce şanse ar avea să dea doi de şase? Destul de mare, nu-i aşa?! Dar care ar fi probabilitatea ca pe nişte zaruri albe-albe să apară acele puncte negre? Ceea ce a încercat să dovedească Pasteur cu secole în urmă este confirmat acum de ştiinţă: viaţa nu poate apărea din ne-viaţă. Atunci de unde a apărut viaţa umană, animală şi vegetală?

        Şi încă ceva: „cauzele naturale” nu pot explica de ce există un volum atât de mare de informaţii foarte exacte în ADN-ul uman. Celui care respinge ipoteza existenţei lui Dumnezeu nu-i mai rămâne să creadă decât că tot ceea ce există a apărut la întâmplare - fără nici o cauză, fără nici un plan, pur şi simplu, la noroc. Dar este o ofensă pentru raţiune să vezi un plan foarte complex şi să consideri că a apărut la noroc.
        Asa ca pustiule sa nu imi recomanzi carti despre teoria pac-pacului sau evolutionism, pe care nu le exclud , te fac cu ARGUMENTE , nu cu vorbe, las mai bine pe altul mai rasarit sa ma ia la intrebari. PS: iesi din cutie
        • +1 (1 vot)    
          hmmm (Miercuri, 10 martie 2010, 18:30)

          radu [anonim] i-a raspuns lui victor

          si tu in care varianta de dumnezeu crezi? cel din biblie, din coran sau ai vreo teorie agnostica nestiuta de nimeni? ca daca ai lumineaza-ne si pe noi. momentan singurele argumente logice sunt date de stiinta. au intr-adevar multe goluri dar nici una din religii nu le umple. informatiile alea exacte din ADN nu au aparut la intamplare ci dupa milioane de ani de evolutie. spui ca vii cu ARGUMENTE. te rog vino cu argumente logice nu de genul stiinta nu poate explica de cum a aparut universul deci tac pac la facut dumnezeu, zi-mi cum la facut de ce la facut si care e marele plan destept de care vorbesti. sau pur si simplu era dumnezeu plictisit si jap a facut oamenii sau suntem prea prosti sa intelegem si nici nare rost sa incercam?
          • -1 (1 vot)    
            pentru cei care cred ca le stiu pe toate (Miercuri, 10 martie 2010, 20:15)

            alex [anonim] i-a raspuns lui radu

            Ti-as raspunde eu, insa comenteaza-mi te rog mai inainte fraza asta din articol "acceleratorul va functiona, insa protonii vor fi ciocniti la jumatate din viteza la care se va ajunge dupa ce reparatiile vor fi facute". Tie ti se pare corecta?
            • +1 (1 vot)    
              da (Miercuri, 10 martie 2010, 20:23)

              radu [anonim] i-a raspuns lui alex

              da mi se pare corecta. trebuie facute reparatii pentru ca acuma nu poate functiona la capacitate maxima. e corecta fraza da nu vad ce legatura are cu ce am scris inainte.
              • 0 (0 voturi)    
                aparente (Miercuri, 10 martie 2010, 23:21)

                alex [anonim] i-a raspuns lui radu

                bine ai spus ca ti se PARE corecta, pentru ca de fapt nici nu este. in articol se confunda nepermis energia cu viteza, care nu sunt proportionale nici macar la viteze nerelativiste. nu tot ce vehiculeaza mass media e adevarat, la fel de copilaresc este sa ii crezi cum ca stiinta va face intr-o buna zi din oameni dumnezei, explicandu-le totul. Partea care nu ti- spune discovery sau hotnews este ca exista principii de nedeterminare stiintifice care limiteaza extrem de mult cunoasterea stiintifica de frontiera. Dincolo de perceptia rationala exista si o cunoastere spirituala a acestei lumi, in acest context, opozitia dintre religie si stiinta imi apare artificial indusa.
                • 0 (0 voturi)    
                  da (Joi, 11 martie 2010, 16:40)

                  radu [anonim] i-a raspuns lui alex

                  mda. e tradus prost. energia maxima a particulelor accelerate este de 7TeV si dupa reparatie spera sa ajunga la o energie de 14 TeV. Nu are legatura cu viteza? prin accelerarea particulelor creste energia. oricum nu am zis niciodata ca stiinta o sa faca din oameni dumnezei sau ca o sa raspunad vreodata la toate intrebarile. important e sa incerce sa raspunda la cat mai multe. se numeste progres. exista o opozitie intre majoritatea oamenilor religiosi si stiinta, multi nu vor sa accepte variante stiintifice si interpreteaza orice incapacitate de a raspunde stiintific la o intrebare ca pe o dovada clara a divinitati. daca tu ai o credinta in ceva spiritual foarte bine. eu am o problema cu reliigile aactuale pentru ca sunt in directa opozitie cu stiinta. pot fi interpretate si reinterpretate la fiecare descoperire noua ca de fapt asa a vrut sa zica da nu am inteles noi dar astea sunt tampenii. religiile sunt si au fost in toata istoria o bariera impotriva cunoasterii. nu zic ca nu exista si oameni spirituali care au gandire mai logica dar aia nu au nici o legatura cu biblia coranu sau orice alta carte sfanta la care te poti gandi.
        • +1 (1 vot)    
          comparatia e fortata dar (Joi, 11 martie 2010, 9:10)

          levi [anonim] i-a raspuns lui victor

          eu intr-u in joc si te intreb cite stele sunt in Univers,in 14 miliarde de ani de cate ori poti sa dai cu zarurile?
          • 0 (0 voturi)    
            zarurile (Joi, 11 martie 2010, 10:34)

            alex [anonim] i-a raspuns lui levi

            nu mai tin minte unde, insa facuse cineva un calcul si probabilitatea era 1 supra un numar cu exponentul 60... imparte la 14 miliarde de ani si cateva milioane de miliarde de stele si vezi ce iese...
        • 0 (0 voturi)    
          mai exista a 3-a vrianta... (Joi, 11 martie 2010, 10:35)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui victor

          habar nu avem cum ne-am creat.

          exista 2 ttipuri de ateism: cei ce cred in big bangsi cei care cred ca nu stim nimic despre formarea noastra.

          ce dovezi ai tu mai despre existenta lui Dumnezeu? hai sa te aud!
          tocmai asta e omule. cartile despre "pac-pac" (semeni cu becali... un maaare punct in minut) si desspre evolutionism aduc niste explicatii! incomplete dar totusi explicatii. biblia nu aduce nimic.
          + ca nu exiplica crearea lui dumnezeu


          PS: imi retrag comentariul anterior despre discutia civilizata. l-am scris inainte sa citesc asta
      • -2 (2 voturi)    
        si liviule (Miercuri, 10 martie 2010, 13:28)

        victor [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        raspunde la o singura intrebare, e foarte simpla si tu cu logica ta extraordinara ar trebui sa stii: cum iti explici ca omul este singurul animal biped? si sa imi vii cu argumente nu cu vrajeli.
        • +1 (1 vot)    
          pe bune? (Miercuri, 10 martie 2010, 18:34)

          radu [anonim] i-a raspuns lui victor

          de fapt marea majoritate a maimutlor antropoide au si miscare bipeda, si cele mai mari dintre ele au exclusiv bipeda, cangurii au miscare bipeda si asta e numai la mamifere la altele nici nu are rost. dar oricum ti-am vazut logica omul e singurul animal biped rezulta existenta lui dumnezeu...clar
        • 0 (0 voturi)    
          evolutie... (Joi, 11 martie 2010, 10:41)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui victor

          adaptabilitate...
          sa nu mai vorbim ca nu prea suntem singurul biped ar ma rog...
          conform dex biped inseamna care umbla pe 2 picioare.
          din cate stiu eu maimutele, strutul, candurul nu prea umbla pe 4 ...
      • 0 (0 voturi)    
        Dumnezeu... (Miercuri, 10 martie 2010, 16:19)

        Doctoru' [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        ...nu e un "nenea" care spune, face si drege...daca la asta te referi. Fizicienii cauta cu totul altceva...
      • 0 (0 voturi)    
        Cunoastere (Miercuri, 10 martie 2010, 17:52)

        vali [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Nu inseamna ca tot ceea ce nu putem vedea sau simti nu exista. Organele de simt pe care le avem sunt adaptate la spatiul 3D si nici macar la intreg spectrul. Aparatura pe care omul a construit-o, a adaptat-o la propriile lui organe de simt si la propria capacitate de intelegere, deci este si ea foarte limitata. Cum putem exclude existenta divinitatii azi, cand argumente stiintifice scot tot mai mult in evidenta contrariul ?
      • 0 (0 voturi)    
        iata ce se intampla: (Joi, 11 martie 2010, 10:56)

        Constantin Albert [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Cand nu intelege ceva, omul apeleaza la logica. Cand nu putem raspunde la intrebarile timpului si cum a creat Dumnezeu lumea, e normal ca omul sa gaseasca "scapare" (e ca un fel de reflex) in altceva, cum ar fi big bang-ul.

        Daca ai putina rabdare si te fac putin sa intelegi, as vrea sa-ti spun ca Dumnezeu e vesnic si este Duh, Tata si Fiu - Iisus Hristos. De aceea omul nu poate raspunde clar cum a fost creat pamantul, cerurile, stelele, luna, soarele si planetele. Uita-te la toate si vei vedea ca sunt toate in armonie. Nu intru in detalii despre ocult si-ti recomand sa te pazesti de ocult: astrologii citesc foarte usor horoscopul pentru ca toate astrele si etc sunt asezate in perfecta ordine. Big-bang-ul (fiind o explozie), nu poate aseza toate astrele intr-o ordine perfecta, ci numai Dumnezeu. Big-bang-ul nu da aer, nu da hrana si face ca explozia sa imprastie lucrurile intregi, se fac praf si cenusa la propriu si asa raman. dupa explozie nu exista viata, ci deformare, ramasite arse si praf in aer, respectiv in vid - spatiu.

        Nu vreau sa dau impresia de contraatacant, dar sa sti ca Darwin a fost satanist.

        Acum nu crezi nimic, dar cand vei vedea lucruri care nu le-ai mai intalnit, nemaigasit vreo explicatie in viitor, va trebui sa te confrunti cu realitatea pura. Am patit-o si eu. Si astfel vei vedea ca exista Dumnezeu. nu ca te vei convinge, ci vei realiza existenta reala a lui Dumnezeu.

        Cu respct,
        Albert
    • +3 (3 voturi)    
      nu inteleg ce vrei sa zici (Miercuri, 10 martie 2010, 11:43)

      tot io [anonim] i-a raspuns lui victor

      experimentele nu au legatura cu dumnezeu sau cu existenta lui. daca te referi la faptul ca bosonul higgs se numeste particula lui dumnezeu, atunci probabil ca nu stii de ce se numeste asa. oricum, nu are legatura cu divinitatea, ca sa poti dormi linistit.
    • +1 (1 vot)    
      daca ai chef de joaca... (Miercuri, 10 martie 2010, 12:53)

      octopus [utilizator] i-a raspuns lui victor

      ai putea incerca sa faci referinta doar la tine? poate tu esti vai de capul tau si o freci toata viata, dar mai sunt niste unii care incearca sa descopere/afle lucruri... sau poate ar trebui sa aducem INCHIZITIA sa ii rezolve pe netrebnicii astia care "cerceteaza si nu cred" chiar tot. Doar spiritul ne diferentiaza de animale deci...hmm! daca imi conving cainele sa mearga la biserica si sa se inchine, crezi ca se va transforma in OM? (pana acum am reusit sa-l fac sa creada ca eu sunt Dumnezeul lui - existenta lui depinzand in mare masura de mine. Va trebui sa-i da-u peste cap toate valorile...). Offf
  • -6 (12 voturi)    
    LHC (Miercuri, 10 martie 2010, 10:51)

    vali [anonim]

    Perfect. Vor opri LHC timp de un an, de la finele lui 2012. Cand ii vor da drumul, in decembrie 2012, vor putea implini astfel previziunile maiasilor despre sfarsitul lumii la 20.12.2012.
    • -1 (1 vot)    
      da (Miercuri, 10 martie 2010, 18:37)

      radu [anonim] i-a raspuns lui vali

      ar trebui sa te omori de acuma si sa scapi de ororile care o sa vina in 2012. chiar te rog
  • +1 (5 voturi)    
    lol (Miercuri, 10 martie 2010, 10:52)

    liviu_ [utilizator]

    ce sugereaza titlul si ce spune stirea...
    din titlu inteleg ca se opreste acum...
    ori martie 2010 nu prea e acelasi lucru cu sfarsitul lui 2011...
    oricum sper sa realizeze in cativa ani ce si-au propus cu recreerea primelor minute dupa bing bang...
    si cu ocazia asta poate mai realizeaza si oamenii ca nu totu se rezuma la o carte veche de 3000 de ani si la niste oameni care iti spun tot felu de minciuni ca sa se imbogateasca si sa construiasca o gramada de biserici pe banii altora...
  • -5 (7 voturi)    
    Ahahahaha =)) (Miercuri, 10 martie 2010, 10:53)

    Anonim [anonim]

    Bravo
  • -4 (12 voturi)    
    2012 (Miercuri, 10 martie 2010, 10:57)

    andrei [anonim]

    deci va fi oprit de la finalul lui 2011 timp de un an?? Adica o sa-i dea drumul la finele lui 2012?? Cumva cam pe 21.12.2012?? Coincidenta, nu? :P
  • -4 (10 voturi)    
    LHC CERN (Miercuri, 10 martie 2010, 11:00)

    Doru Dragan [anonim]

    Acceleratorul LHC va atinge parametrii maximi in decembrie 2012. Exact la timp. La momentul oportun. ;-)
  • +4 (4 voturi)    
    si? (Miercuri, 10 martie 2010, 11:12)

    uP [anonim]

    Daca se termina totul in 2012 ce?

    Nu ca si cum ati putea voi schimba lucrul asta.
    Sa presupunem ca sunt adevarate "profetiile" si ca se termina, tot murim. Numai ca nu murim pe rand cand ar trebui ci toti odata cum vor altii sau ne este scris. Dar tot murim.

    Lasand gluma la o parte, se stie ca, cuvantul "apocalipsa" nu inseamna sfarsitul lumii, ci inceperea unei noi ere sa-i spunem asa. Iar daca baietii astia de la LHC reusesc ce si-au propus, ni se va schimba viata la toti pentru totdeauna. Vom putea folosi energia din aproape orice. Ganditiva ca ati putea ajunge pe luna cu energia dintr-o singura agrafa. Mi-a explicat un profesor de fizica ce vor sa obtina de la acest accelerator insa nu retin toti termenii. Ideea este ca e de bine. Iar daca nu, asta e. Oricum sunt satul de mizeria in care traiesc. Nu pot spera decat la mai bine sa la nimic.
  • -3 (5 voturi)    
    cronica unui esec anuntzat (Miercuri, 10 martie 2010, 11:19)

    lucid [anonim]

    "Conoisseur"-ii au intzeles inca din 2008 ca LHC-ul va fi doar o gogoasa umflata artificial care se va fasai repede neatingandu-si scopul - Higgs Boson. Cineva ar trebui sa plateasca totusi. Blestemul asupra ramasitzei de cercetare din rrrom-inika se adevereste si in acest caz: tocmai ne-am facut "intrarea" triumfala in randul platitorilor la bugetul CERN, plata gradata, ironia fiind ca ea va fi maxima tocmai de la sfarsitul lui 2012 cand savantzii lu' peshte isi vor cere scuze propunand un alt super-super accelerator care sa depaseasca 14 TeV ca sa se atinga - vor tromboni ei ca si pana acum - minunata plasma quark-gluonica.
    Uite ca si pe alte meleaguri escrocheriile exista, chiar daca au incontestabil staif.
    • -1 (1 vot)    
      dumneata esti singurul esec (Miercuri, 10 martie 2010, 13:12)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui lucid

      dumneata esti singurul esec de pe aici, si unul nu tocmai amuzant
  • 0 (0 voturi)    
    OK (Miercuri, 10 martie 2010, 11:28)

    kyle [anonim]

    Totul a fost prevazut, cum era de asteptat, in cel mai mic detaliu.
  • +1 (1 vot)    
    Cat obscurantism... (Miercuri, 10 martie 2010, 11:28)

    swolf [utilizator]

    printre noi :(
  • -1 (3 voturi)    
    Cam ciudat (Miercuri, 10 martie 2010, 11:47)

    Alui [anonim]

    Odata a fost oprit pentru ca o pasere cu o bageta de paine a scurtcircuitat liniile de inalta tensiune care alimentau acceleratorul. Acu greaseala de constructie cica. Daca mai pica si-un meteorit direct pe el ne-am lamurit.
  • +2 (2 voturi)    
    aha!! (Miercuri, 10 martie 2010, 11:52)

    eps [anonim]

    deci.. "timp de un an de la finele lui 2011".. asta inseamna ca va fi pornit la sfarsitul lui 2012 :)))
    asteptam cu nerabdare dezbaterea subiectului la otv.
  • -2 (8 voturi)    
    esenta crestinismului (Miercuri, 10 martie 2010, 11:53)

    Marcel [anonim]

    Crestinismul nu inseamna materie. Nu se refera la lumea ce o percepem cu ochii, urechile...Crestinismul are legatura doar cu sufletul omului, care e vesnic: vine de undeva, dintr-o forma spirituala care exista (Dumnezeu), petrece o perioada pe Tera intr-o forma materiala (omul) si dupa moarte trece intr-o alta forma spirituala (se intoarce pentru a fi cu Dumnezeu in "rai" sau este indepart de la Dumnezeu (stare spirituala negativa).
    Biblia nu-si propune sa explice cum s-a nascut universul...terra..etc. Biblia mentioneaza ca toate s-au creat, au luat forma pe care o cunoastem acum la porunca lui Dumnezeu. Adica acea forta spirituala careia noi ii spunem Dumnezeu (o traducere corecta ar fi "Cel ce Exista") a declansat crearea universului.
    Biblia e un ghid prin care Dumnezeu ne arata modul prin care sufletul cel primeste fiecare om la nastere, se poate intoarce de unde a venit, la Dumnezeu. Crestinsmul in toate formele sale de manifestare sunt o interpretare a noastra ghidului lui Dumnezeu, Biblia.
    Si ca sa nu fiu in afara subiectului: lumea aceasta se va sfarsi, va fi distrusa prin foc. Daca acest sfarsit va fi in 2012 greu de spus. Dar va fi cu siguranta !!!
    • 0 (2 voturi)    
      Credintele irationale vor duce la pieirea tuturor (Miercuri, 10 martie 2010, 12:08)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Marcel

      Va veni cu siguranta sfarsitul omenirii, atata timp cat unii vor sa impuna altora prin forta credinte irationale si sa renege legile naturii.
    • +2 (2 voturi)    
      poftim??? (Miercuri, 10 martie 2010, 12:12)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Marcel

      biblia de fapt nu spune nimic....
      ca sa reformulez putin, spune niste lucruri extrem de vagi, care practic sunt adevarate oricum ai lua-o, dar nu explica nimic...
      de aceea este si atat de gre de cmbatut, ...
      se dovedeste stiintific big angul, nu descoperim decat cum a facut dunmezeu lumea. sa dovedit ca pamantul are cateva miliarde de ani, nu a fost nici o problema pentru ca bilbia nu spune exact cati ani are, deci poate fi interpretat oricum... descoperim extraterestii, iar nu exclud biblia etc...
    • +2 (4 voturi)    
      PS (Miercuri, 10 martie 2010, 12:15)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Marcel

      sa nu uitam de paradoxuri...
      dumnezeu e atotputernic, dar diavolul il mai face uneori (corupe oameni, creeaza disturgere etc)
      dumnezeu e bun, dar mai da o molima din cand in cand, te mai testeaza sa vada daca meriti sa ajungi in rai (adica te face sa superi), dar el e bun...

      scuzama daca nu dau 2 parale pe cartea aia...
      poate om fi creati de catre cineva, dar oricum nu are nici o legatura cu biblia si oricum asta nu explica formarea acelui ceva sau cineva care ne-a creat.
    • 0 (2 voturi)    
      PPS (Miercuri, 10 martie 2010, 12:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Marcel

      cum poate o creatura perfecta cum se sugereaza ca este Dumnezeu sa creeze ceva imperfect (cum suntem noi)?
      • -1 (3 voturi)    
        imperfectiunea creatiei lui Dumnezeu (Miercuri, 10 martie 2010, 13:25)

        Marcel [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Desi suna a basm pentru cei care nu cred in lumea nevazuta (nu ma refer la cea microscopica ci al cea spirituala), aceasta totusi exista.
        "La inceput" totul era frumos. Exista doar partea buna a tuturor lucrurilor. Apoi o parte din acest "bun, frumos, adevar, energie pozitiva) s-a transformat (prin evolutie :))) ) in opus. Astfel a aparut opusul, adica tot ce percepem ca fiind rau. Automat am fost supusi intre binele primordial si rau transformat; rezultatul... tot ce exista e un amestec de bine si rau, greu de delimitat.

        Pentru cei care nu acespta idea de Creatie va rog sa-mi explicati principiul fizici (cred ca al 2-lea al termodinamicii) conform caruia "orice sistem care nu este supus unei actiuni din exterior tinde sa se stabilizeze".NU sa evolueze !!
        Mai mult va rog sa-mi explicati big bangul.. dintr-un volum cat varful acului de gamalie de materie s-a nascut intregul univers. De unde a aparut materia din varful acului ??:D:))
        • 0 (2 voturi)    
          ihi (Miercuri, 10 martie 2010, 18:46)

          radu [anonim] i-a raspuns lui Marcel

          de fapt big bangul sugereaza ca universul aparut din nimic nu dintr-un volum cat varful acului de gamalie.e un pic cam complexa teoria sa o explice cineva aici in 2 randuri. pe scurt materia a aparut din energie.. cam asta vor sa reuseasca cu lhc sa creeze molecula fundamentala, bossonul higgins din ciocnirea unor protoni.dar oricum presupunand ca nu reusesc si teoria e complet gresita cum demonstreaza asta existenta lui dumnezeu?
    • -2 (4 voturi)    
      2012 = Un nou Pamant! O noua constiinta! (Miercuri, 10 martie 2010, 12:29)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Marcel

      Se va sfarsit lumea asa cum o stim acum.
      O noua constiinta ne va ghida vietile!

      O constiinta unica, in care frica, ura, invidia, gelozia nu vor mai exista!

      E atat de simplu si totusi ne e atat de greu sa renuntam la barierele mentale!
      • 0 (0 voturi)    
        ce este asa de simplu? (Joi, 11 martie 2010, 9:13)

        levi [anonim] i-a raspuns lui Dan

        lumineaza-ma!
  • +1 (3 voturi)    
    divinitatea si stiinta se vor intalni odata... (Miercuri, 10 martie 2010, 11:58)

    cristi [anonim]

    Deci nu functioneaza la capacitate maxima si de la anul se opreste.Deci momentul in care vom afla "raspunsul" va fi sfarsitul lui 2012.... Ce coincidenta, poate chiar pe 21.12:)
    Oricum legat de divinitate, ceea ce nu a descoperit inca stiinta nu inseamna ca nu exista, iar invers daca existenta divinitatii contravine legilor fizicii atunci inseamna doar ca aceasta nu a fi putut fi inca explicata.
  • +4 (6 voturi)    
    caractere (Miercuri, 10 martie 2010, 12:00)

    vlad [anonim]

    E interesant cum romanii, care in general nu sunt in stare sa construiasca nici o barcuta de hartie, nu rateaza nici o ocazie de a se bucura fie si de micile nereusite ale altora care incearca (si reusesc) sa construiasca lucruri pe care noi nu suntem in stare nici sa le spunem pe nume.

    Ah, si treba cu profetiile mayase: puneti naibii mana la munca si nu mai cititi toate pps cu sfarsitul lumii care va vin pe mail.
  • -2 (4 voturi)    
    LHC si cutremurele (Miercuri, 10 martie 2010, 12:15)

    Myself [anonim]

    Oare sa fie vinovat acceleratorul pentru producerea cutremurelor puternice din ultima vreme?
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 10 martie 2010, 12:24)

      Lord Sith [utilizator] i-a raspuns lui Myself

      Nu, e de vina marmota, ca nu impacheteaza ciocolata cum trebuie ;).
      Revino-ti, ce are sula cu prefectura?
    • 0 (0 voturi)    
      Re: LHC si cutremurele (Miercuri, 10 martie 2010, 12:50)

      PacatulLunii [utilizator] i-a raspuns lui Myself

      Nu
    • 0 (0 voturi)    
      Atata timp cat nu se detecteaza radiatii gamma (Joi, 11 martie 2010, 12:08)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui Myself

      avand sursa in interiorul pamantului, (cauzate de o gaura neagra) nu cred ca trebuie sa ne facem griji. Inca. Dar totusi s-a anuntat ca pamantul se roteste mai repede in urma cutremurului din Chile. Inseamna ca i-a scazut diametrul (http://en.wikipedia.org/wiki/Moment_of_inertia).
  • -4 (6 voturi)    
    santem mici cu toti ..... (Miercuri, 10 martie 2010, 12:58)

    profet [anonim]

    Am vazut aici comentarii la adresa bibliei ..bun....ce ne invata biblia rau ?Sa ne iubim intre noi si sa ne ajutam ?Unde sa ajuns in zielele noastre ?Ia priviti un jurul vostru :dezumanizare,imoralitate,crime,prostitutie (iti vinzi corpul pt bani) omul recurge la cele mai ordinare mijloace de a face bani....sfarsitul deja a venit ma fratilor ,acum va urma sfarsitul acestui sfarsit la toate.Santem prea mici si incapabili sa intelegem aceste adevaruri mari si intelepte ,de mi de ani omul da cu prespusul si vrea sa fie el mai presus de orice....dar e doar o ganganie mica care face rau si nimic mai mult .Wake up !
    • +1 (1 vot)    
      tot ce-a fost inca mai este... (Miercuri, 10 martie 2010, 13:15)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui profet

      Toate astea existau si pana acum dar inca nu venise PRO TV-ul sa le spuna la stirile de la ora 5.Lumea nu s-a schimbat catusi de putin nici in bine nici in rau.Si spun asta cu parere de rau, daca nu s-a schimbat in rau nu inseamna ca e bine.
      Acum avem mai multa informatie si nu o folosim, cel putin nu spre folosul nostru ci mai degraba pentru a aprinde un foc mocnit care cand va izbugni cu flacari mari nu va mai putea fi stins.
      Lumea nu s-a schimbat dar se va schimba curand.Sa vedem cum!
    • +1 (1 vot)    
      Suntem la punctul de maturizare ... sau autodistru (Miercuri, 10 martie 2010, 13:17)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui profet

      D-asta isi doresc unii sfarsitul lumii: pentru ca simt ca nu pot schimba nimic in bine dar cum isi doresc neaparat o schimbare... E in caracterul uman: cand nu ne iese ceva, dam si spargem:(
    • 0 (0 voturi)    
      creierul e mic la unii.. (Miercuri, 10 martie 2010, 18:50)

      radu [anonim] i-a raspuns lui profet

      ai dreptate acuma sa ajuns la dezumanizare, prostitutie, imoralitate, crime, nu in perioada evului mediu cand erai omorat pentru orice contradictie inpotriva bisericii, cand erau 2 clase de oameni, bogati, si tarani care munceau 18 ore pentru aia bogati, sau inainte de asta cand traiau in triburi si se omorau ca oligofrenii fara absolut nici un motiv, ai dreptate, sa ajuns chiar rau in zilele noastre.
  • 0 (0 voturi)    
    Sfaturi legate de stiintificul "covrig" :) (Miercuri, 10 martie 2010, 13:20)

    Vali. [anonim]

    :) .... dragii mosului, verificati stabilitatea componentelor din invelisul "covrigului" cu o atentie speciala pe inductorii magnetici ("magneti") care inconjoara "covrigul" din loc in loc .... am mai scris asta intr-un comentariu la un articol asemanator (unde o femeie se criza ca va avea loc sfarsitul lumii din cauza experimentului) .... asta daca vreti sa nu va treziti cu covrigul experimental prea "rumenit" :)) .... cu tot cu un areal de pana la 600 km in jur.... asta ca tot e prin zona parca Geneva, nu? .... nu as sta acolo nici sa ma impusc avand in vedere riscurile implicate !
  • 0 (0 voturi)    
    Nimic nou (Miercuri, 10 martie 2010, 14:45)

    Laurentiu [anonim]

    Se stie de aceasta oprire inca de la sfarsitul anului trecut...
  • +1 (1 vot)    
    OK (Miercuri, 10 martie 2010, 18:07)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ La cat e lumea de nebuna indicat ar fi sa fie oprit de tot.Omenirea e cu biberonul.Daca nu intelege mesajul unic de iubire interumana si pretuirea catre tera, unic vehicul al civilizatiei, nu meritam sa ne sculam dimineata.Vb batranei intalnite de Maestrul Florin Piersic: Dzeu e prea bun! DDD
  • 0 (0 voturi)    
    re (Miercuri, 10 martie 2010, 19:08)

    NicuJipa [anonim]

    Stiinta ne aduce mai aproape de Dumnezeu.... si de cum a creat El lumea asta..... pacat ca unii chiar cred ca o sa se descopere ca nush ce ...c anu exista Dumnezeu sau nush ce :))) oricum... LHC e f interesant... Noroc
    A.... si se pare ca cineva pierde cateva ore bune sa dea thumbs down la orice e legat de Dumnezeu ... dar a scapa pe ala de la 18:07.
  • 0 (0 voturi)    
    re (Miercuri, 10 martie 2010, 19:09)

    Alex [anonim]

    Salutare.... teoria evolutiopnista nu poatesta in picioare... din moment ce viata nu poate fi creata de natura...asa pur si simplu... este imposibil....
  • 0 (0 voturi)    
    de unde am plecat si unde am ajuns... (Joi, 11 martie 2010, 16:19)

    luci [anonim]

    nu inteleg aceasta cearta pe nimic, toate teoriile au la baza nimicul, creat de cine? de nimic? si tot asa...
    niciodata nu o sa ajungem la capatul cunoasterii, doar daca si infinitul este finit...
    eu cred ca este important ce se spune despre acest LHC, ca omenirea eset pe cale de a face mari descoperiri despre univers, ca vom putea folosi nu stiu ce energie, ne teleportam, etc...
    oare este posibil asa ceva? oare sa fie omenirea asa aproape de acest lucru? oare maroo bogatasi stiu acest lucru? cum au rabdare sa astepte atat? ce testeaza aproape 2 ani la viteza asta , la cat merge acum?
    oare se justifica acesti bani cand lumea moare de foame si boli?