Philip Morris da in judecata Norvegia pentru ca a interzis expunerea pachetelor de tigari pe rafturi

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 9 martie 2010, 14:01 Actualitate | Internaţional

Producatorul american de tigari Philip Morris International a anuntat marti ca va ataca in justitie Norvegia, pentru a obtine anularea unei legi care interzice expunerea tigarilor pe rafturile din magazine. "Daca analizam statisticile oficiale ale tarii care a aplicat o astfel de interdictie, se constata ca ea nu a fost urmata de o diminuare a numarului de fumatori", a declarat purtatoarea de cuvant a companiei, Anne Edwards, citata de France 24.

"Pe de alta parte, daca nu ne putem arata produsele, nu putem concura liber", a precizat aceasta. Pentru a limita cumpararea de tigari, Norvegia a interzis de la 1 ianuarie prezentarea pachetelor pe rafturile din magazine, o practica adoptata si in alte state, ca Irlanda si Islanda. Pachetele de tigari sunt depozitate pe rafturi inchise, astfel incat logourile producatorilor sa nu fie accesibile publicului.  

Autoritatile norvegiene au primit vestea procedurii judiciare fara probleme. "Asta arata ca suntem pe calea cea buna. Daca Philip Morris chiar credea ca aceasta interdictie nu reduce consumul de tigari, nu lua legea in considerare", a declarat Bjoern-Inge Larsen, presedintele Directiei norvegiene pe probleme de sanatate. "Cred ca, dimpotriva, aceasta actiune in justitie este un semn ca interdictia va contribui la reducerea consumului de tutun, pe termen lung", a continuat el.

In iunie 2004, Norvegia a devenit a doua tara din lume, dupa Irlanda, care a interzis total fumatul in locuri publice, deci si in baruri, restaurante si discoteci.  


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1558 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    norvegienii (Marţi, 9 martie 2010, 14:08)

    if0014 [utilizator]

    Nu dau doar legi bune, dar mai au si logica in ceea ce spun :)
  • +4 (10 voturi)    
    Si la noi... (Marţi, 9 martie 2010, 14:17)

    Dragos [anonim]

    Ar fi bine daca si noi am interzice fumatul in locuri publice, macar in restaurante si alte locuri unde se mananca ....
    • +2 (2 voturi)    
      fumatul in public (Marţi, 9 martie 2010, 20:04)

      Julian [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      stai linistit k se fumeaza peste tot indiferent k sunt sau nu restrictii.
  • +6 (12 voturi)    
    Excelenta replica norvegianului (Marţi, 9 martie 2010, 14:19)

    OzzyO [utilizator]

    Intr-adevar, daca nu crezi ca astfel iti vor scadea vanzarile, de ce te mai superi?.
    Pe de alta parte nu inteleg despre ce concurenta vorbeste doamna de la PM. Din cate inteleg, toate marcile de tigari au primit "interzis", nu doar PM. Sau poate doamna are impresia ca se afla in concurenta cu ciocolatele si conservele de peste?
    • 0 (4 voturi)    
      Notiuni de marketing (Marţi, 9 martie 2010, 17:11)

      duh [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

      Desi sunt deja cateva tari unde masura s-a implementat, fara rezultate, PM contesta tocmai interdictia comunicarii catre client. Astfel piata este blocata, iar tu, ca jucator pe piata, nu iti poti creste market share-ul. De precizat ca in Norvegia, PM are o cota de piata in jur de doar 10%, practic sansele de a mai recupera ceva sunt mult diminuate prin decizia asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ma ... (Marţi, 9 martie 2010, 23:07)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

      ... cu bomboanele mentolate.
  • 0 (10 voturi)    
    pe cand si la noi? (Marţi, 9 martie 2010, 14:28)

    eu [anonim]

    Ar fii bine daca ministrul sanatatii ar face o lege asemanatoare si la noi, ca sa ne protejeze pe noi nefumatorii!
    • +1 (3 voturi)    
      Nu vrei asta (Marţi, 9 martie 2010, 17:06)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui eu

      s-ar intampla ca in america, contrabanda ar genera profituri uriase si implicit mafie. E solutia cea mai buna. Ai acces legal la tigari daca iti doresti dar copii/noii clienti nu sunt expusi.
  • -1 (13 voturi)    
    Interzicerea totala a fumatului in locuri publice (Marţi, 9 martie 2010, 14:31)

    lucian [anonim]

    asa ceva in Romania pe cand?
    • +2 (4 voturi)    
      Mie asa ceva mi se pare exagerat (Marţi, 9 martie 2010, 23:16)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui lucian

      Nu mai fumez de ani de zile, si ca fost fumator sunt cred ca mai in masura sa apreciez cat de daunator este fumatul, nu doar dpv al riscului de cancer sau al altor boli. Sa fumezi iti afecteaza viata sociala, fiziologia, simturile.

      Cu toate astea, mi se pare incorect sa se interzica fumatul in locurile publice. Mi se pare corect sa existe locuri de fumat special amenajate si in institutii publice, si sa existe sali separate sau macar zone separate pt. fumatori si nefumatori in localuri. In definitiv, orice om are dreptul de a-si face praf sanatatea dupa cum crede el de cuviinta, cata vreme plateste costurile aferente (accizele pe tigari ar trebui sa mearga la sanatate, dupa parerea mea). Sa limitezi drastic fumatul e o chestie nedemocratica, care ar incalca in mod deliberat libertatea unei bune parti a populatiei.
  • 0 (6 voturi)    
    nefumatorii (Marţi, 9 martie 2010, 14:54)

    misescu [utilizator]

    sunt de multe ori in Romania fumatori pasivi!

    Pe cand si in Ro o asemenea lege???
  • +1 (3 voturi)    
    mai întâi să se aplice legea şi la noi ... (Marţi, 9 martie 2010, 15:35)

    valer [anonim]

    că parcă avem o lege cu fumatul în instituţii - locuri în care te duci de nevoie, nu se pune problema de liber arbitru

    am avut nevoie de nişte acte de la vamă: peste tot afişe mari cu "INTERZIS FUMATUL", dar holul duhnea a fum

    în fine, ajung ăia la care trebuia să mergem cu cererea şi-şi deschid biroul, credeam că am ajuns în fine la un aer mai curat, pe naiba: oamenii întâi şi-au adus frumos scrumiera, apoi şi-au aprins câte-o ţigară şi numai după au dat drumul la calculatoare

    să luăm partea bună a lucrurilor: doar douăzeci de minute a durat înregistrarea ...
    • 0 (0 voturi)    
      corecta observatia (Miercuri, 10 martie 2010, 0:23)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui valer

      dar erau locuri special amenajate pt. fumatori??? locurile alea nu trebuie sa fie afara in frig si ploaie cu o scrumiera de aia industriala de un metru cub!!! totusi, si fumatorii sint oameni!
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo lor (Marţi, 9 martie 2010, 15:39)

    Gigel [anonim]

    Iar la noi companiile producatoare de tigari poarta de grija statului ca este pagubit din cauza contrabandei facuta tot cu produsele lor.
    • 0 (0 voturi)    
      oare? (Marţi, 9 martie 2010, 19:01)

      drivex [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      Nu "poarta de grija" e vb doar de concurenta neloilala si de bani pe care tot noi ii pierdem si se duc in buzunarele unor "intelopi". Cu ocazia asta este incurajat si fumatul (iti iei cateva pachete bune de la "meseriasi" cu o alocatie.
  • 0 (4 voturi)    
    bla bla (Marţi, 9 martie 2010, 18:18)

    anton [anonim]

    Nu inteleg de ce va intrebati in niste comentarii de pe hotnews "pe cand asa ceva si la noi"?? de ce nu faceti ceva in acest sens daca sunteti deranjati? ar fi ca si cum eu m-as apuca sa comentez in legatura cu faptul ca nu sunt de acord cu consumarea alcoolui nicaieri.
    e acelasi lucru.
    va simtiti amenintati de tigari ca si cum ar fi singurul rau din lumea asta. ganditi-va ca pana si in medicamente exista E-uri si alte lucruri nocive.
    • +1 (3 voturi)    
      atitudinea ta (Marţi, 9 martie 2010, 19:10)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui anton

      ma ofenseaza. 'va simtiti amenintati de tigari ca si cum ar fi singurul rau din lumea asta' . Oi fi tu vreun masochist care sufera oricum si ce smai conteaza o suferinta in plus!

      Fumul din spatiile publice ma deranjeaza! Medicamentele le iau ca vreau eu, de fumat fumez ca vreau eu, fumatul pasiv insa nu mai este optiunea mea!

      capisci?
      • 0 (0 voturi)    
        greseala (Miercuri, 10 martie 2010, 0:24)

        stupidu [utilizator] i-a raspuns lui misescu

        medicamnetele ar trebui sa le iei la recomandarea medicului.
  • 0 (0 voturi)    
    fumatul (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 22:06)

    nico [anonim]

    ar trebuii ca fumatul sa fie interzis in orice loc publioca fara nici o exceptie.fumatul este un act de paginism