Coreea de Nord sustine ca e gata sa "pulverizeze" armatele din Statele Unite si Coreea de Sud

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 8 martie 2010, 16:07 Actualitate | Internaţional

Armata nord-coreeana a declarat luni ca este pregatita sa "pulverizeze" Statele Unite si Coreea de Sud, in contextul in care cele doua state au inceput exercitii militare despre care guvernul de la Phenian a afirmat ca reprezinta repetitii pentru un atac, informeaza AP.

Armata din Coreea de Nord a difuzat un comunicat in care afirma ca exercitiile militare la care participa circa 18.000 de soldati americani si un numar neprecizat de militari sud-coreeni creeaza o stare de tensiune si ca fortele sale sunt "complet pregatite" sa "pulverizeze" trupele aliate.

Guvernul de la Phenian a anuntat, de asemenea, ca si-a pus soldatii si rezervistii in stare de alerta maxima pentru "a distruge fara mila agresorii" daca acestia vor prejudicia, chiar si intr-o masura redusa, teritoriul nord-coreean.

AP precizeaza ca SUA si Coreea de Sud au inceput, luni, exercitii militare, denumite Key Resolve and Foal Eagle, care vor dura 11 zile. Cele doua armate vor sa repete felul in care armata americana reactioneaza in situatii de urgenta in Peninsula coreeana.

Exercitiile, care includ trageri cu munitie, antrenament pentru razboiul urban si atacuri aeriene, sunt pur defensive, sustin cele doua armate.

Coreea de Nord a afirmat insa ca exercitiile sunt o repetitie pentru atac si a cerut ca ele sa fie anulate. Duminica, Phenianul a anuntat ca isi va intari capacitatile nucleare si ca rupe dialogul cu SUA din cauza exercitiilor militare.

Armata sud-coreeana a afirmat ca monitorizeaza atent manevrele facute de Coreea de Nord, insa nu "a observat niciun semn de activitati suspecte".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

3069 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    doctrina comunista. (Luni, 8 martie 2010, 16:30)

    mircea [anonim]

    Doctrina comunista nu se dezminte.Te injura sau nu te injura cineva,tu conducator sa fii mereu un luptator.Sa injuri si sa ameninti pe toata lumea,pentru-ca numai asa vei putea tine sub papuc propriul popor.Cand esti surescitat,ti se urca sangele la cap,nu mai poti gandi limpede si plebea va bate din palme cu matele goale,vazand ce sefi revolutionari au.Noi cei iesiti din comunism,ar trebui sa gasim un alt termen pentru revolutionar,pentru-ca alaturarea revolutionar-comunism produce spasme.
    • +4 (4 voturi)    
      hehhe (Luni, 8 martie 2010, 17:24)

      bh [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Imi aduce aminte de mai marii nostri din comunism. Daca era razboi nu stiu cati dintre romani ar fi luptat cu adevarat impotriva aliatilor.

      Ma intreb oare in cazul unui razboi cat ar rezista meseriasii din nord(fara ajutorul Chinei sau Rusiei) si cat de loiali ar fi soldatii lor(cat de repede vor dezerta/capitula). Coreea de nord e ca si micul catel al vecinului care ma latra fioros cand sunt pe strada dar cand deschid poarta si intru in curte fuge in spatele casei. Eh, poate unii se lasa intimidati de fiorosul latrat al lui Sony:))
      • +2 (2 voturi)    
        raspunsul pt tine e deja pe gugal (Luni, 8 martie 2010, 21:33)

        Serenisimo [anonim] i-a raspuns lui bh

        nu te mai intreba, ia vezi aci
        http://ro.wikipedia.org/wiki/R%C4%83zboiul_din_Coreea

        mai marii or sa intervina oricum, mascat sau direct. Tot prostii or sa moara, insa. Cica in patriotism, lol.
  • +6 (6 voturi)    
    Sa pulverizeze... (Luni, 8 martie 2010, 17:30)

    A.Corneliu [utilizator]

    ...sau mai pe romaneste, sa faca rahatul praf...
  • +4 (4 voturi)    
    hehe (Luni, 8 martie 2010, 18:36)

    jj [anonim]

    pe pariu ca la primu semn de razboi toata armata nord-coreeana se preda in schimbul a 3 mese pe zi?
  • -2 (12 voturi)    
    ce dobitocii sunt astia de mai sus (Luni, 8 martie 2010, 19:24)

    smen [anonim]

    daca ar fi sa ne luam dupa conceptul lor in ww2 rusii trebuiau sa se predea la nemti pentru 3 mese pe zii si sa nu il asculte pe stalin cand i-a indemnat la marele razboi pentru apararea patriei,asta pentru ca sobolanii de mai sus nu au in mintea si in inima lor conceptul de PATRIOTISM
    • +3 (5 voturi)    
      . (Luni, 8 martie 2010, 20:18)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui smen

      cu patriotismul mori de foame... ca doar ma uit la tine ;)
      • -3 (9 voturi)    
        asta e (Luni, 8 martie 2010, 21:01)

        smen [anonim] i-a raspuns lui Mda

        eu nu bag hamburgeri in fizic ca tine si nu slugaresc la obezi
        • +3 (3 voturi)    
          . (Marţi, 9 martie 2010, 1:08)

          radukku [utilizator] i-a raspuns lui smen

          smenule, tu ai ceva cu hamburgerii. N-am ce sa-ti fac daca esti slab piele si os ca un tebecist. Mai baga cate un hamburger, ca nici sange nu mai ai cu v33-ul langa tine.
          • 0 (0 voturi)    
            aha (Marţi, 9 martie 2010, 3:27)

            smen [anonim] i-a raspuns lui radukku

            deci esti suparat ca mai exista oameni fit pe lumea asta nu numai grasani ca tine,e asta e coane,ce sa-i faci fiecare cu gusturile lui
            • 0 (0 voturi)    
              . (Marţi, 9 martie 2010, 14:13)

              radukku [utilizator] i-a raspuns lui smen

              foarte slab nu inseamna potribit sau bine. Inseamna doar subnutritie.
    • +5 (7 voturi)    
      smene esti doar o lichea comunista! (Luni, 8 martie 2010, 20:27)

      Praporgescu Andrei [anonim] i-a raspuns lui smen

      smene, ti-am mai spus-o deja, esti doar o lichea bolsevo-comunista, frustrata din cauza faptului ca Alcoolistanul tau mult iubit s-a prabusit atât de "eroic" fara sa traga niciun glont astfel lasând SUA sa fie singura putere mondiala din lume(hehehehe)!!!Apropos, SUA:americanii au trimis alcoolistilor în timpul celui de-al doilea razboi modial o gramada de ajutoare,pe lânga arme,munitii,echipament de lupta,uniforme,camioane,jeep-uri,avioane de lupta etc.etc. , au trimis si uriase cantitati de alimente, ca altfel murea ivan de foame(nu ca ar fi fost pentru prima oara ca alcoolistii erau loviti de o foamete!!).Convoaiele plecau din SUA sau Canada si ajungeau la Murmansk, traversând Atlanticul,împânzit de submarine germane(exista la Murmansk sau altundeva în Alcoolistan vreun monument pentru cei care si-au pierdut viata ajutând Alcoolistantul??)Astfel încât Alcoolistanul mai datoreaza si azi americanilor 200 de milioane de dolari ÎN AUR(la puterea cumpararii de atunci!!!!!),numai ca SUA stie ca "onoarea" bolsevo-alcoolistilor e zero!PS.Precis ai auzit de trupele SMERSH ale NKVD-ului care atunci când alcoolistii erau biciuiti înainte la atac se aflau în spatele lor împuscându-i daca se retrageau!!!!Precum ai auzit si de faptul ca nicio alta armata din lume nu a pierdut peste 5 milioane de prizonieri, asa cum a pierdut cea a bolsevicilor!Asa ca mai slabeste-ne cu cretinariile tale bolsevice aici,dar cine stie??Baga mare,poate vei fi avansat pe postul de sef al sectiei de agitatie si propaganda contra tarilor civilizate;plata 10 sticle de votca pe luna!Sau nu cumva pe saptamâna???
      • -3 (7 voturi)    
        drogatii tai (Luni, 8 martie 2010, 21:02)

        smen [anonim] i-a raspuns lui Praporgescu Andrei

        iubiti nu mai au loc de grasanii in tara si tu visezi frumos,trupele smerch au fost create pentru pedepsirea tradatorilor grasanule,cat despre sua,este o adunatura de obezi,drogati si homosexuali,din care cred ca faci si tu parte,io cred ca oftica ta cea mai mare e ca rusia poate rade tara obeza de pe fata pamantului si asta te roade
        • 0 (4 voturi)    
          Nu mai spune!!!! (Luni, 8 martie 2010, 22:17)

          Praporgescu Andrei [anonim] i-a raspuns lui smen

          Pâna una alta, Alcoolistanul tau mult iubit se afunda tot mai mult în kkt,iar daca nu erau 'ricanii,s-ar fi înecat de mult timp deja în aceasta "materie"(nu ca ar fi plâns multi dupa ei!).Poate reusesti sa ne explici de ce s-a dus dracu' Alcoolistanul tau(slava Domnului ca s-a îmtâmplat asta!!!), daca chipurile înca e în stare sa distruga SUA!!!Precis ca mintea ta otravita de votca,prostie,ignoranta si ura bolsevica pe tari civilizate cum sunt SUA si Israelul, o sa spuna ca "jidanii" sunt de vina!Iar SMERSH-ul tau a fost o organizatie criminala pentru a-i teroriza pe alcoolistii care faceau doar un pas înapoi în fata trupelor germane si române.Doar în lupta de la Stalingrad au fost executati de NKVD 30.000 de sovietici(astea sunt pe putin TREI DIVIZII),nemailuând în considerare pe cei ucisi pe la spate de SMERSH!Asa ca stalin al tau cu conducerea sa criminala au ucis mai multi alcoolisti decât nemtii si românii!Mentalitatea de iobag-sclav a alcoolistilor le ridica si azi osanale ucigasilor supremi ai propriului popor!Asa ca vierme bolsevic si alcoolizat,eu cred ca tu te oftici rau de tot ca Alcoolistanul tau a ajuns azi un fel de tara din lumea a treia care nu mai sperie pe nimeni decât pe proprii cetateni!
          • -1 (3 voturi)    
            SMERSH (Marţi, 9 martie 2010, 0:18)

            Cristian [anonim] i-a raspuns lui Praporgescu Andrei

            nu inteleg ce legatura are SMERSH, care inseamna Smerti Shpionam(nu am tastatura pusa pe rusa) care inseamna moarte spionilor sau mai pe intelesul unora Contrainformatii militare, cu executatul soldatilor sovietici, nu aveau comisari pt asta?
    • +1 (3 voturi)    
      mai nenea smen (Luni, 8 martie 2010, 21:54)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui smen

      daca ii trecea prin cap lui ghitler sa la ofere trei mese pe zi si alle drepturi sint sigur ca dezertau in masa dar ghitler e fost prost si nu a inteles cum sta treaba. La inceput nici stalin nu a inteles dar s-a prins ca ghitler e prost si a i-a mai pacalit o data pe ivanii care oricum abia asteptau sa fie pacaliti.
      Dupa saptezeci de ani au inteles ca macar o masa pe zi e mai buna ca nici una si au pierdut razboiul rece si acum noi putem sa ne scriem replici pe internet chiar daca eu sint obez maninc trei hamburgheri o data si beau doi litri de coke.
  • +5 (5 voturi)    
    ptr smen (Luni, 8 martie 2010, 20:20)

    OVIDIU [anonim]

    Marele razboi ptr apararea patriei? ce este aia?Ei cand au atacat Polonia si Finlanda cum a fost?Si cand i-a atacat idiotul de Hitler vezi Doamne-si aparau patria