Vladimir Putin catre presedintele ucrainean: Vrem slanina de porc ucraineana, nu haosul vostru politic

de R.P.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 martie 2010, 14:32 Actualitate | Internaţional

Viktor Ianukovici si Vladimir Putin
Foto: Agerpres
Premierul rus Vladimir Putin i-a transmis un mesaj transant noului presedinte din Ucraina, Viktor Ianukovici: "Vrem slanina de porc ucraineana, nu haosul vostru politic". Schimbul inedit de replici a avut loc in cadrul primei vizite efectuate de Ianukovici la Moscova, in calitate de sef al statului. Premierul rus i-a explicat apoi presedintelui ucrainean ca ar fi bine sa-si tina acasa instabilitatea politica si sa exporte doar ce este cerut, informeaza AFP.

Viktor Ianukovici a declarat in fata reporterilor ca Ucraina se confrunta cu un adevarat haos politic, dupa modul in care a fost condusa in ultimii ani. Intorcandu-se apoi catre premierul rus, el a precizat: "Nu vreau ca asta sa se rasfranga asupra voastra". Vladimir Putin n-a pierdut ocazia sa-i dea replica: "Mai bine ne-ati trimite slanina".  

In ciuda sobrietatii presedintelui ucrainean, Putin a continuat sa glumeasca. Fostul lider de la Kremlin a facut referire la alegerile pe care Viktor Ianukovici le-a pierdut in 2004 in fata lui Viktor Iuscenko; crezand atunci ca Ianukovici va fi castigator, Putin l-a sunat si l-a felicitat pentru izbanda. O gafa care a fost considerata un factor important in izbucnirea Revolutiei Portocalii. "Probabil ca am fost primul care te-a felicitat in noaptea alegerilor", a continuat ironic Vladimir Putin.

Presedintele ucrainean a preferat sa pastreze distanta de voia buna a premierului rus si s-a reintors la problemele Ucrainei. "Inca mai avem pasiuni politice in Ucraina, dar foarte curand vom stabili in locul ei ordinea", a promis Ianukovici.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2531 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    acelasi neam,aceleasi convingeri ! (Sâmbătă, 6 martie 2010, 17:10)

    toma [anonim]

    n-o sa va separati niciodata de ei,fraierilor !
    v-au calarit,si-au batut joc de voi peste 90 de ani ,v-or mai calari 900 !
    au omorat 7 milioane de ucraineni in "39 ,nu va este de ajuns ?
    niciodata n-o sa fiti cu EUROPA ,acolo v-i locul,voi ati ales !
    • +1 (1 vot)    
      si as mai adauga ... (Duminică, 7 martie 2010, 11:03)

      mikez [anonim] i-a raspuns lui toma

      aceiasi porci
  • +3 (9 voturi)    
    Sa lasam patetismele ... (Sâmbătă, 6 martie 2010, 19:57)

    Marse [anonim]

    .. pt ca o intrebare ma chinuie: slanina aia ucraineana e asa buna ? Nu am putea importa si in RO ?...
    • +7 (9 voturi)    
      de ce??!! (Sâmbătă, 6 martie 2010, 21:27)

      ciobanu [anonim] i-a raspuns lui Marse

      a noastra nu mai e buna??? cum va ganditi voi toti sa luati de la altii...
      • 0 (0 voturi)    
        De unde stii?! (Duminică, 7 martie 2010, 9:20)

        Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui ciobanu

        Pana nu gusti din ea,de ce-ti dai cu parerea?Daca o fi buna?!Crezi ca si in domeniul asta,al slaninei,suntem automat mai cu motz ca altii,cum avem noi senzatia?!Ce e bun e bun,indiferent ca e romanesc(doamne ajuta!),ucrainean,togolez sau nepalez.Nu?!
      • +1 (1 vot)    
        Sigur ca e ... (Duminică, 7 martie 2010, 10:26)

        Marse [anonim] i-a raspuns lui ciobanu

        ... plus ca sunt fan al lozincii "Buy romanian" dar nici asa, sa nu mai fim curioshi deloc. Poate luam retzeta. Ce, shunca de Praga o aducem din Cehia ?... :)
    • +1 (1 vot)    
      E incredibila (Duminică, 7 martie 2010, 0:38)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Marse

      Mi-a adus si mie cineva din Bucovina. Nu stiu cum o fac, o pun la fezandat, o afuma, dar daca vrei sa bagi colesterol in tine asta-i cea mai placuta cale:-))
  • 0 (0 voturi)    
    SLANINA IRADIATA ; LIDERI IRESPONSABILI ! (Duminică, 7 martie 2010, 5:16)

    Urechelnita [anonim]

    Da , cereti de la ukraineni slanina de-aia buna tratata cu radiatii nucleare de la centrala din Cernobil explodata in 1986.
    Si-apoi mai cereti si alte alimente iradiate de acele radiatii nucleare ca asupra rusilor imunizati cu vodca si asa nu au nici un efect.
    Dar ce ne facem cu ceilalti?Si-mi raspund singur , retoric : care ceilalti ?
  • +2 (2 voturi)    
    dc castiga Geoana venea sa ne felicite si pe noi (Duminică, 7 martie 2010, 9:29)

    Vasile D [anonim]

    :D
  • -1 (1 vot)    
    Ce vremuri erau odata ! (Duminică, 7 martie 2010, 9:42)

    Adi AR [utilizator]

    Cand le dadeam noi, slanina rusilor, le vindeam strunguri-200 pe luna plecau din Arad,ani la rand, acum vai de mama noastra, nu mai suntem in stare de nimic !
  • +2 (2 voturi)    
    pacat... (Duminică, 7 martie 2010, 10:28)

    resita31 [utilizator]

    pacat ca inca mai exista mentalitatea de a subordona, de vasalitate si nu de colaborare intre oameni... "Ucraina se confrunta cu un adevarat haos politic" & Nu vreau ca asta sa se rasfranga asupra voastra"...