Secretul longevitatii unei centenare britanice: Tigarile si bautura m-au mentinut tanara

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 martie 2010, 11:15 Actualitate | Internaţional

O britanica si-a sarbatorit recent centenarul cu un pahar de whiskey si o tigara. Asa face de 70 de ani, din momentul in care s-a apucat de fumat. Britanica afirma ca a ales sa se bucure de viata si nimeni din familia ei nu indrazneste sa-i ceara sa renunte la 'viciile' ei, relateaza The Telegraph.

Lorna Gobey a fumat prima sa tigara in 1940 - acelasi an in care regatul intra in razboiul cu Germania hitlerista.

Fosta plasatoare intr-un cinematograf, fumeaza 20 de tigari Sterling Superkings Blue pe zi. A fumat, de-al lungul vietii ei, o jumatate de milion de tigari.

Stra-strabunica a 55 de oameni, care au la randul lor 27 de copii - a dansat in fiecare noapte de luni la Labour Club, unde isi savura bautura favorita - whiskey si Guinness.

Ea spune ca longevitatea sa se datoreaza faptului ca a ales sa se bucure de viata.

'Fumez de la 30 de ani si nu am avut niciodata probleme. Oamenii au incercat sa-mi spuna ca imi face rau, dar familia mea nu indrazneste sa imi ceara sa ma las. Daca ar indrazni, i-as pune pe genunchi si i-as bate la fund".

Doamna Gobey s-a nascut in Apperly, in apropiere de Tewkesbury, Gloucestershire, in 1910, dupa care s-a mutat in Cheltenham, unde traieste si in prezent.

A avut o multime de slujbe, printre care cele de spalatoreasa, bucatareasa si plasatoare la cinematograful Goldmont, unde a inceput sa fumeze, la 30 de ani.

'Intotdeauna am incercat sa ma bucur de viata. Cred ca e important sa faci lucrurile pe care ti le doresti si sa nu lasi evenimentele sa te doboare".

A trecut prin doua razboaie mondiale, a avut trei soti si a condus motocicleta pana la 70 de ani.

'Imi plac tigarile mele, un pic de whiskey si Guinness, inca imi place sa joc popice. Poate ca astea sunt unele dintre motivele pentru care am trait atat de mult. Niciodata nu am crezut ca o sa ajung la o suta de ani. Si eu sunt uluita".

Si venerabila stra-strabunica nu da semne ca doreste sa se linisteasca.

'O sa ma bucur de viata atat cat pot. Inca sunt capitanul echipei mele de popice si vreau sa joc in continuare. Stilul meu de viata nu mi-a facut rau, pana in prezent. Se poate spune ca nu am prea mers dupa reguli, dar nu am de gand sa schimb nimic acum'', declara ea.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4625 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    pai, nu e tanara! (Sâmbătă, 6 martie 2010, 12:03)

    niv [utilizator]

    longeviva uita! ca e foarte batrana, asadar nu poate sustine ca fumatul si wiskey-ul au contribuit si la altceva decat la marea, accentuata sa imbatranire...
  • +2 (8 voturi)    
    nu-i un exemplu bun pentru (Sâmbătă, 6 martie 2010, 12:18)

    niv [utilizator]

    romani, poate altadata! e stiut ca in Romania se fumeaza mult, se beau multe si prea destul, ce-i drept nu de catre centenari, astia nu prea abunda!... insa durata medie de viata (life span) este alta decat in UK...oare de ce, ne ziceti dvs.?
  • +6 (10 voturi)    
    Bravo, (Sâmbătă, 6 martie 2010, 12:52)

    Pantera Roz [utilizator]

    doamna!La multi ani si multa sanatate!Sunteti demna de admiratie!
  • 0 (8 voturi)    
    asta e ca la teroristi... (Sâmbătă, 6 martie 2010, 13:45)

    z [anonim]

    daca omorati multi oameni ajungeti in paradis.../ daca fumezi si bei o sa traiesti 100ani.../ ca lumea e mare si prosti snt destui..
  • +2 (4 voturi)    
    Felicitari (Sâmbătă, 6 martie 2010, 14:26)

    Ibrahim [utilizator]

    Sincere felicitari venerabilei englezoaice!
  • +6 (8 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 6 martie 2010, 15:30)

    OzzyO [utilizator]

    Sigur datorita tigarilor a prins centenarul. Desi unii mai carcotasi ar putea trage concluzia ca motocicleta sau cei trei soti sunt "de vina". :)

    PS: asteptam si un articol despre cei care n-au prins nici macar 50, tot din cauza tigarilor. Dar ala nu poate fi subiect de presa, pentru ca e ceva banal, nicidecum un eveniment.
    • +7 (9 voturi)    
      Bun asa (Sâmbătă, 6 martie 2010, 19:59)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

      Cred ca aici Hotnews a facut una din cele mai mari magarii.

      Mai rau ca fumatul este doar obezitatea. Aceasta cucoana este o raritate, majoritatea celor ce trec peste 80 au cateva trasaturi comune:
      - nu au fumat,
      - mananca regulat
      - mananca in fiecare dimineata
      - fac miscare regulat
      - sunt persoane mai active social decat majoritatea ...
      • 0 (2 voturi)    
        chill (Sâmbătă, 6 martie 2010, 23:28)

        cvi [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        chill out dude! Cucoana intruneste 4 din cele 5 conditii ale tale. ;)
        Esti nefumator, nu? Se pare ca nefumand esti foarte stresat. ;) Sa stii ca stresul omoara mai repede decat tigarile!!
          #showComment()
  • +2 (4 voturi)    
    Ar fi buna de cobai. (Sâmbătă, 6 martie 2010, 15:46)

    AlinN [anonim]

    Se stie ca daca dai otrava la 1 milion de vietati una supravietuieste. Inseamna ca doamna are niste gene responsabile de imunitatea in fata tigarilor si bauturii. N-ar fi rau daca s-ar dona ca material didactic facultatilor de medicina. Asta evident, daca nu minte.
  • +1 (5 voturi)    
    pai apucati-va de fumat (Sâmbătă, 6 martie 2010, 15:50)

    ion [anonim]

    Vai ce articol dragut, mai ca iti vine sa te iei de fumat si de baut. Nu are nici un efect nociv pentru sanatate nu nu...asa i-a zis si lupu la scufita..
    • -1 (1 vot)    
      vai; cu ce ochelari de cal ne-am obisnuit (Sâmbătă, 6 martie 2010, 22:35)

      ... [anonim] i-a raspuns lui ion

      daca va spune un articol din hotnews sa va aruncati in fantana, faceti lucrul asta? - atunci e nasol.
      parerea mea e ca asta era un poveste despre o persoana, iar nu o regula de frumusete sau viata lunga pentru noi. nu chiar toate se invart in jurul nostru, si nu e cazul sa interpretam orice in cheia: exemplu bun/ exemplu rau pentru mine.
      prin urmare, e o poveste faina, despre o persoana care a dus o viata frumoasa. si pentru care mai mult ca sigur cheia sanatatii au constituit-o optimismul si atitudinea "down-to-earth". e deja cunoscut ca in fiecare boala factorul psihologic joaca un rol extrem de important.
      pe de alta parte, desi se face un tam tam monstruos impotriva tigarilor - lucru, de altfel, binevenit, avand in vedere calitatea tigarilor si frecventa fumatorilor - nu se spune aproape deloc ce anume dauneaza. ce anume cauzeaza cancerul, ce anume da dependenta? din cate stiu, nu fumul de tigara propriu-zis este cancerigen, ci particulele radioactive foarte fine din aer se pot prinde de particulele de fum, si se depun impreuna cu acestea pe plaman. iar particulele radioactive din aer (radonul) provin din roca, materiale de constructii, cladiri. in interior sau langa cladiri fumatul este mai daunator decat in aer liber. de asemenea, este preferabil fumatul pe caldura si la soare. iar alte tipuri de fum sunt de asemenea daunatoare.
      pana una alta, exista colturi de lume unde oamenii sunt mai fericiti si unde speranta de viata este mai mare. unde viata asa cum o cunoastem noi nu ar avea nici un sens. poate nu putem ajunge acolo, dar e bine sa nu uitam ca se poate trai si altfel:
      • 0 (0 voturi)    
        Secretul longevitatii (Luni, 8 martie 2010, 10:07)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui ...

        Secretul longevitatii unei centenare britanice: Tigarile si bautura m-au mentinut tanara

        Viata este frumoasa, ca fumezi sau nu, ca esti plasatoare divortata sau mecanic burlac. Povestea este una comuna iar titlul imi pare aberant, si se pare ca nu numai mie.

        Cat despre aerul poluat, unii traiesc la munte si fumeaza, iar altii dupa ce se lasa de fumat (aici ma numar si eu dupa 13 ani de fumat masiv) observa diferente clare.

        Nu zic sa haituim fumatorii, dar argumentele false pe care le promoveaza ar trebui sa inceteze de mila celor mici care au tendinta de a imita, asa cum si eu si tu am facut odata.
  • +9 (11 voturi)    
    Super (Sâmbătă, 6 martie 2010, 16:00)

    dessik [utilizator]

    Prea tare. Iata in sfarsit o dovada ca modul de viata "sanatos", "naturist" etc nu este principalul factor nici macar pentru longevitate. Satisfactia de viata conteaza mai mult.

    P.S.S-a apucat de fumat la 30? Deci nu-i tarziu nici pentru mine:)
  • -3 (5 voturi)    
    Haida de! (Sâmbătă, 6 martie 2010, 19:04)

    Martens [anonim]

    Ok. Unii fumeaza si beau si traiesc mult, altii care nu fumeaza si nu beau, mor de tineri. Dar sa vedem si o poza a duduii, sa vedem cum arata la varsta asta. Nu cred ca la fel de bine ca una care nu a fumat si nu a baut. La asta, cel putin, i-a fost afectata mintea de la atata mahoarca si trascau.
  • +6 (8 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 6 martie 2010, 21:47)

    sandoval [utilizator]

    poate,daca nu avea viciile astea,ajungea la vreo 125-130..:))
    • +1 (1 vot)    
      poate ca va trece de 130 (Sâmbătă, 6 martie 2010, 23:25)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui sandoval

      de unde stii ca nu va ajunge? ;)
  • 0 (2 voturi)    
    Pai (Duminică, 7 martie 2010, 11:06)

    HEES [anonim]

    Strabunicul din partea tatalui meu a trait pana la 98 de ani.Fuma ca un turc, tutunul pus de el in gradina.
    Mai mult, lucrand 4 ani intr-o otelarie din State inainte de a veni la putere comunistii, sa obisnuit sa,, mestece,, si tutun..Deci fuma dar si,, mesteca ,,tutun.Nu avea un dinte lipsa nici macar o carie .
    Murise la 98 de ani datorita faptului ca avea cataracta si nu mai vedea sa umble .Iar copii lui ocupati cu munca campului nu l-au mai ingrijit. Si vorba romanului.,patul te trage.Sa stins incet.
  • +1 (1 vot)    
    Belea (Duminică, 7 martie 2010, 14:07)

    Vizitiul [utilizator]

    O jumatate de milion de tigari...ca 500 mii nu suna la fel de dramatic.

    Pai sa-i zicem: "a fumat o parte din cantitatea totala de tigari a lumii" :)