Solutia nemteasca pentru repararea drumurilor: Gropile din asfalt au fost scoase la vanzare, pentru 50 de euro

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 martie 2010, 16:37 Actualitate | Internaţional

Gropi de vanzare
Foto: www.niederzimmern.de
Un orasel din Germania de est care se confrunta cu dificultati financiare a gasit o solutie ingenioasa pentru a-si repara drumurile: a scos la vanzare gropile din asfalt, relateaza AFP.

Doritorii pot cumpara o gaura in Niederzimmern, in apropiere de Leipzig, pentru 50 de euro. In schimb, autoritatile o vor repara si vor posta deasupra un mesaj personalizat, a declarat primarul Christoph Schmidt-Rose, la radioul local MDR.

El a afirmat ca mai multe gropi au fost deja rezervate de canale de televiziune si de ziare, pentru a-si face publicitate.

Expertii estimeaza ca lunile grele de iarna au afectat sever 40% din infrastructura rutiera a Germaniei, iar autoritatile locale, afectate de recesiune, se confrunta cu dificultati in identificarea solutiilor de finantare pentru repararea drumurilor.


Citeste mai multe despre   






















4357 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Si la noi? (Miercuri, 3 martie 2010, 16:48)

    BobbyR0 [anonim]

    De ce nu ia MT initiaativa sa le vanda si pe ale noastre? Noua sau altora, la pretul de 10euro/groapa, la 3 cumparate primesti 1 gratuit! Ar putea sa cumpere cazinourile, hotelurile, companiile producatoare de alcool & tutun, bordelurile (motiv in plus sa se legalizeze). Sau si mai bine, sa se faca o fidelizare, cumperi ceva de x lei si primesti o groapa cadou. In felul asta ai putea fi tentat sa cumperi (se relanseaza comertul - economia) si s-ar echilibra balanta economica de import-export, am iesi din deficit! Pot sa fac eu campania asta?! Lucrez pro bono oricat e nevoie, cumpar si cateva gropi, aduc si cativa prieteni!
    • 0 (0 voturi)    
      si comisionul...? (Joi, 4 martie 2010, 10:02)

      lungu bogdan [anonim] i-a raspuns lui BobbyR0

      cum sa cumperi cu 10 euro? comisionul unde intra?
  • +2 (2 voturi)    
    Solutia romaneasca: (Miercuri, 3 martie 2010, 16:52)

    AlinN [anonim]

    Sa scoatem si noi la vanzare gropile. In Germania si China.
  • +6 (8 voturi)    
    ce prosti (Miercuri, 3 martie 2010, 17:02)

    Luke [anonim]

    ce prosti sunt nemtii astia, primaria castiga 50E pe groapa si cheltuie 3000 s-o repare
    • +1 (1 vot)    
      Nu costa 3000 (Miercuri, 3 martie 2010, 19:53)

      Io [anonim] i-a raspuns lui Luke

      Neica... nu ai auzit ca nu costa 3000? Toti vorbesc... si majoritatea aiurea...
  • +8 (8 voturi)    
    Ha ha ha (Miercuri, 3 martie 2010, 17:23)

    Daniel [anonim]

    La cat sunt de tembeli unii romani o sa isi puna gard in jurul ei sau bariera, ca sa platim daca trecem peste groapa lor.
  • +3 (3 voturi)    
    A doua criza mondiala ? (Miercuri, 3 martie 2010, 18:19)

    tomane [anonim]

    Pai, daca ne cumpara noua gropile putem sa fim acuzati ca s-a declansat alta criza mondiala financiara .
  • +4 (4 voturi)    
    Gropi privatizate (Miercuri, 3 martie 2010, 18:32)

    groapa lu asfalt [anonim]

    Am avea si noi o solutie romaneasca: privatizarea gropilor.Sa vina asfaltatorii sa le cumpere pentru a nu ramane fara obiectul muncii, pe principiul: "eu te-am facut, eu te cumpar" sau sa le cumpere radetul ...pe acelasi principiu.
    • +1 (1 vot)    
      nu e bine (Miercuri, 3 martie 2010, 20:11)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui groapa lu asfalt

      O sa puna taxa pe strazi atunci :P
      • +1 (1 vot)    
        Iesirea din criza! (Joi, 4 martie 2010, 0:50)

        nevermind [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        In Romania sa se cumpare gropile cu 50 euro/buc dupa care proprietarul sa plateasca 100 de euro impozit.