Israelul cere SUA sa impuna Iranului un embargo similar celui impus Cubei

de Roxana Bobolicu     HotNews.ro
Miercuri, 3 martie 2010, 0:25 Actualitate | Internaţional

Avigdor Lieberman
Foto: Reuters
Potrivit ministrului de Externe israelian, Avigdor Lieberman, SUA ar trebui sa impuna Iranului sanctiuni similare celor impuse Cubei in urma cu 50 de ani, scrie Reuters. Astfel, Israelul insista ca SUA sa actioneze unilateral, lasand la o parte sanctiunile Consiliului de Securitate al ONU ca raspuns la activitatea nucleara iraniana.

"Suntem ingrijorati de ritmul evenimentelor din sfera internationala. Cred ca de acum incolo Israelul trebuie sa isi schimbe politica fata de Iran si cred ca ar trebui sa cerem SUA aplicarea modelului cubanez. Statele Unite ar putea sa faca singure tot ce este necesar pentru sistarea programului iranian. Modelul cubanez este foarte simplu si si-a dovedit deja eficienta" a declarat Lieberman.

Pana acum, atat SUA, cat si alte state dezvoltate au fost reticente cu privire la aplicarea unilaterala de sanctiuni. In acest context, saptamana trecuta, premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat ca tarile ar trebui sa actioneze individual, fara a mai tine cont de Consiliul de Securitate, daca nu reusesc sa se puna de acord in cadrul acestui organism.  

In 1962, administratia Kennedy a interzis importarea produselor cubaneze, dar si re-exportarea produselor americane din alte tari catre Cuba. Administratiile ulterioare au mentinut embargoul, cu mici modificari.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

853 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    astia sunt nebuni (Miercuri, 3 martie 2010, 0:33)

    smen [anonim]

    ce embargo sa le puna iranienilor,cand aia daca sisteaza livrarile de petrol obezii o imbulineaza,io le-a transite evreilor sa isi tina slugile sua deoparte deocamdata de conflict si sa ii lase sa isi revina financiar,pentru ca daca sua se prabuseste trage dupa ea si izdrail
    • +4 (10 voturi)    
      petrolu ca petrolu...dar... (Miercuri, 3 martie 2010, 1:06)

      ciuperca [anonim] i-a raspuns lui smen

      stii cum fac astia...de ce sa ai tu arma nucleara, lasa-ma doar pe mine sa o am si sa ma joc cu ea.... pai e corect asa ?
      • -1 (11 voturi)    
        da, e corect (Miercuri, 3 martie 2010, 1:49)

        patrupedbun [utilizator] i-a raspuns lui ciuperca

        Israelul esrte singura democratie din Orientul Mijlociu. A spune "de ce Iranul nu poate avea bomba atomica cind Isaelul poate avea" este acelasi lucru cu a spune "SUA de ce poate avea bomba atomica cind URSS/Germania Nazista nu poate avea"?

        nu a expirat gluma proasta cu Bush care s-a dus in Irak pentru petrol inca? cu razboaiele din Orientul Mijlociu duse pentru petrol?.. se pare ca nu
        • +3 (9 voturi)    
          Gluma? (Miercuri, 3 martie 2010, 1:58)

          vio [anonim] i-a raspuns lui patrupedbun

          Pentru glumitza lui Bush au murit aproape 1 milion de oameni. Civili, nevinovati!

          Apropo, nu te pricepi sa faci analogii!
        • +3 (7 voturi)    
          bah da ce destept esti tu (Miercuri, 3 martie 2010, 4:03)

          smen [anonim] i-a raspuns lui patrupedbun

          si ce prosti suntem noi,chiar crezi ca mai tin aburelile astea cica sngura democratie din zona pai si iraku ce e ma acum nu democratie nu au venit americanii,democratie care refuza semnarea tratatului de neproliferare nuclera si calca in picioare legea internationala in razboiele din liban si palestina,care se inarmeaza constant si trateaza palestinienii ca niste animale,asta numesti tu democratie ,ce usor e sa dai verdicte''aia pot domne pentru ca acolo e democratie''' ai de capu tau
        • +2 (2 voturi)    
          mai patrupedule (Miercuri, 3 martie 2010, 22:32)

          cristi [anonim] i-a raspuns lui patrupedbun

          te-ai gandit mult cand ai spus ca Israelul e singura democratie din Orient? pai aia colonizeaza teritoriile palestiniene spunand ca ala a fost pamantul lor acum 3000 de ani.Si colonizarea se face omorand femei si copii .
          Nu-mi plac nici iranienii cred ca se merita deci cel mai bine ar fi daca s-ar anihila reciproc
    • -1 (9 voturi)    
      esti naiv (Miercuri, 3 martie 2010, 1:34)

      vvv [anonim] i-a raspuns lui smen

      1.sua nu depinde de petrolul iranian. majoritatea tarilor s-au pregatit pentru un razboi in zona, deci toti au contracte alternative cu alte tari pt petrol.
      2.sua a scapat de criza financiara deja...

      In alta ordine de idei, nu prea inteleg ideea israelului. cuba avea alta dinamica import/export cu sua decat are iranul. ar tb ca si china si rusia sa intre in joc.. altfel..
      • +5 (7 voturi)    
        sua a scapat de criza financiara? (Miercuri, 3 martie 2010, 1:51)

        patrupedbun [utilizator] i-a raspuns lui vvv

        unde ai auzit asta? pe iRealitatea?

        SUA abia acum intra intradevar in criza finainciara si de toate felurile. Multimita lui Mesia...asta.. Obama. Iar cind SUA va cadea, UE se duce si ea si vor ramane chinezii sa duca falcara civilizatiei mai departe :))
        Un gind infricosator, nu?
  • +4 (8 voturi)    
    Oare este posibil ?? (Miercuri, 3 martie 2010, 1:21)

    jan dinu [anonim]

    Probabil ca israelienii n-au o harta a
    Iranului shi spre-a-i vede dimensiunile
    litorale shi sateliti pentru a sti cit de inarmat
    este in caz de un eventual act 'arbitrar "
    justificat ori NU ...
    Vrem ori NU se pare ca ei au deja bomba
    daca presedintele lor a declarat tzara sa - nucleRA !
    JD
    • -2 (6 voturi)    
      Isralul nu are harta Iranului? (Miercuri, 3 martie 2010, 1:52)

      patrupedbun [utilizator] i-a raspuns lui jan dinu

      .. si tu crezi ca ai descoperit America. Draga columb, lumea nu este nici atit de mica nici atit de naiva pe cit ti-o inchipui tu.
  • +1 (5 voturi)    
    Pretext (Miercuri, 3 martie 2010, 2:19)

    Uli [anonim]

    Asa a inceput si cu Irak. Nu stiu ce bombe chimice, nucleare, amenintari, embargou. Si,unde s-a ajuns? Nu o sa mai foloseasca nimeni bomba nucleara, riscurile sunt enorme .
  • +2 (6 voturi)    
    si mai simplu (Miercuri, 3 martie 2010, 2:39)

    sadwank [anonim]

    Israel decit sa ceara SUA sa ia masuri impotriva Iranului mai bine le ordona sa-i stearga de pe harta pretextind armele de distrugere in masa, regimul taliban sau de ce nu poarta basca.
  • +3 (5 voturi)    
    Cu ce drept... (Miercuri, 3 martie 2010, 11:56)

    Ironfist [anonim]

    ...face Israelul astfel de cereri?
    • -2 (4 voturi)    
      Cu dreptul unui stat... (Miercuri, 3 martie 2010, 15:14)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Ironfist

      ...care este amenintat zilnic si in mod deschis de catre Iran cu distrugerea fizica. Si lumea tace.
      Amenintarile sunt confirmate si dublate de inarmarea galopanta a Iranului, inclusiv efortul urias de a fabrica arma nucleara.
      Ca sa nu mai vorbim de recentele amenintari iraniene la adresa oricarei tari care ar sprijini Israelul in cazul unui conflict. Ele nu sunt gratuite, fiind garantate de forta rachetara impresionanta pe care Iranul o perfecteaza.
      Se pare ca dementul Ahmadinejad (nu e singurul dement din conducerea acelei tari) se vede deja un nou Napoleon sau Hitler.
      Numai ca socoteala de acasa (Teheran) nu se va potrivi cu cea din targ, oricum o va intoarce.
      Pentru binele lumii ar trebui ca cineva sa-l dea jos din copac si sa-l interneze unde-i e locul.
      • +2 (4 voturi)    
        ordin (Miercuri, 3 martie 2010, 15:28)

        Ciprian [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

        Cred ca ironfist a vrut de fapt sa intrebe cu ce drept DA ORDINE Statelor Unite statul Israel?
      • +2 (4 voturi)    
        Deocamdata... (Miercuri, 3 martie 2010, 16:14)

        Ironfist [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

        .. Iranul nu a agresat alte state sau natiuni. Ceea ce Israelul face aproape zilnic.. Cu ce drept?
        • -2 (4 voturi)    
          Deocamdata... (Miercuri, 3 martie 2010, 17:11)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Ironfist

          ...Israelul nu a agresat niciun alt stat sau natiune. Israelul a fost tot timpul in autoaparare, ca replica la agresiuni. Aceasta e realitatea!
          Dupa conceptia araba, adoptata cu entuziasm de unii, autoapararea Israelului este tradusa ca "agresiune" si insasi existenta sa este considerata ca o agresiune.
          In aceeasi conceptie, pacea in Orientul Apropiat va veni atunci cand eventualul acord de pace semnat va contine prevederi de o asemenea natura incat sa duca la sinuciderea acestui stat si nu mai putin de atat. Nu zau, cine ar accepta sa semneze asa ceva?!
        • -2 (4 voturi)    
          Pana una-alta... (Miercuri, 3 martie 2010, 21:21)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Ironfist

          ...Israelul nu a agresat niciun alt stat sau natiune. Israelul a fost tot timpul cel agresat si a replicat. Aceasta e realitatea!
          Dupa conceptia araba, adoptata cu entuziasm de unii, autoapararea Israelului este tradusa ca "agresiune" si insasi existenta sa este considerata ca o agresiune.
          In aceeasi conceptie, pacea in Orientul Apropiat va veni atunci cand un eventual acord de pace semnat va contine prevederi de o asemenea natura incat sa duca la autodesfiintarea acestui stat si nu mai putin de atat. Nu zau, cine ar accepta sa semneze asa ceva?!
  • 0 (2 voturi)    
    provocator nu diplomat, Yivet (Miercuri, 3 martie 2010, 21:58)

    niv [utilizator]

    are mereu un "model" punitiv in cotloanele mintii dumnealui...acu' un an propunea "modelul" atacului nuclear asupra Japoniei, savarsit de americani in august 1945, pentru rezolvarea problemei din Fasia Gaza...asa graieste Avigdor (Yivet, cum i se zice!), ca Zarathustra...
  • +1 (1 vot)    
    remarcabil! (Miercuri, 3 martie 2010, 23:06)

    niv [utilizator]

    http://www.juancole.com/2010/02/decline-of-israeli-right-and-increasing.html, pentru toti acei care se incapataneaza sa sustina "Israel, never wrong!", cei care coboara, si asta prin facilitatea cu care eticheteaza drept "anti-semitism" orice critica substantiata si argumentata la adresa actiunilor autoritatilor apartheid-militariste israeliene, stacheta criticii vizand pana la urma chiar antisemitismul si islamofobia, tocmai!