Arheologii egipteni au descoperit capul unei statui gigant, care il infatiseaza pe faraonul Amenhotep al III-lea

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 1 martie 2010, 14:57 Actualitate | Internaţional

Faraonul Amenhotep III
Foto: Reuters
Arheologii egipteni au descoperit capul unei statui uriase, construite din granit rosu, care il infatiseaza pe faraonul Amenhotep al III-lea. Statuia, veche de 3.000 de ani, a fost gasita in sudul orasului Luxor, informeaza BBC. Consiliul Suprem pentru Antichitati din Egipt a anuntat ca apartine cunoscutului faraon Amenhotep al III-lea - bunicul lui Tutankamon.

Expertii sustin ca este cea mai bine conservata statuie gasita vreodata, cu chipul faraonului. Capul de 2,5 metri face parte dintr-o constructie uriasa; mare parte din aceasta a fost gasita de cercetatori in urma cu cativa ani, iar acum oficialii sustin ca statuia trebuie reconstruita.

Dr Hourig Sourouzian, care a condus echipa formata din egipteni si europeni, a declarat ca "alte statui au intotdeauna ceva rupt - varful nasului sau fata este erodata. Dar aici, din varful coroanei pana la barbie, este atat de frumos sculptata si lustruita, nimic nu este rupt".

Amenhotep al III-lea este un cunoscut faraon din Dinastia a XVIII-a, care a condus Egiptul intre 1388- 1350 i.e.n. In timpul sau, Imperiul Egiptean se intindea din Nubia pana in Siria de astazi. La inceputul anului, cercetatorii au stabilit, prin metode antropologice, radiologice si genetice, ca Amenhotep al III-lea este bunicul faraonului egiptean Tutankamon, care era casatorit cu sora sa.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3588 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Oamenii astia... (Luni, 1 martie 2010, 15:30)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    Au fost mult mai avansati tehnologic decat ne imaginam noi acum.
    • -1 (1 vot)    
      Sclavie (Luni, 1 martie 2010, 17:10)

      Sclavie [anonim] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

      Stiti cati sclavi mureau in fiecare an la constructia diferitelor monumente? 1.000.000 de morti pe an! Nu era vorba de tehnologie avansata cat de foarte multa munca.
      • 0 (2 voturi)    
        Sclavii nu pot sa execute asa ceva (Luni, 1 martie 2010, 17:59)

        NU era sclavie [anonim] i-a raspuns lui Sclavie

        Sclavii nu pot sa execute o munca de o asa calitate. S-au facut teste si a reiesit ca nu aveau fizic cum sa termine o piramida in numai cativa zeci de ani lucrand numai cu slavi si rotind paralelipipezi de piatra pe busteni.

        O astfel de opera se putea face numai cu mari maestri, sculptori in piatra. Sclavii lucreaza in sila.

        E cum ai spune ca toate catedralele din Europa au fost facute cu sclavi...
      • +2 (2 voturi)    
        1.000.000 (Luni, 1 martie 2010, 19:58)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Sclavie

        de oameni erau în toată lumea la acea dată!
      • 0 (0 voturi)    
        citeste si invata (Luni, 1 martie 2010, 21:18)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Sclavie

        nu s-a lucrat cu sclavi. Era un fel de "munca patriotica". Fiecare, dupa ce isi termina activitatea zilnica, se ducea si muncea la constructia respectiva. Daca ar fi fost sclavi, ar fi trebuit hraniti si "cazati" si nu ar fi avut cu ce si nici unde.
      • 0 (0 voturi)    
        .... (Luni, 1 martie 2010, 22:33)

        maze [anonim] i-a raspuns lui Sclavie

        Cand Napoleon a invadat Egiptul se estimeaza ca populatia era cifrata undeva la 3 milioane. Deci milionul ala de sclavi care ar fi dus la disparitia populatiei.

        Revenind la subiect exista cateva intrebari la care nu exista raspuns. Pozele facute din satelit ale celei mai mari piramide arata o deplasare de 6cm a varfului fata de centrul geometric al piramidei.

        Poate vi se pare ca nu e mare lucru dar piramida in sine contine in jur de 2 milioane de blocuri de piatra. Daca distribui aceasta eroare in centimetrii la numarul de blocuri realizezi complexitatea si precizia acestei constructii.

        Egiptenii si-au descris viata intr-un mod detaliat prin pictograme, hieroglife si picturi murale. Marele mister este ca nu exista nici o referire la constructia de piramide desi ar fi trebuit sa fie cel mai important aspect al vietii lor daca ne gandim la amploarea constructiilor. Pentru cine nu stie statuia lui Ramses are 1000 de tone si a fost transportata 270 de km.
        • 0 (0 voturi)    
          deplasarea varfului (Marţi, 2 martie 2010, 6:32)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui maze

          deplasarea varfului piramidei e pusa pe seama dilatarii inegale a laturilor piramidei sub influenta razelor de soare (sunt totusi 3000 de ani) sau pur si simplu a zecilor de cutremure care au avut loc in acest timp....
  • +2 (4 voturi)    
    Egiptul! Oh, Egiptul!!! (Luni, 1 martie 2010, 19:47)

    Cavalarul ratacitor [anonim]

    Eram acum 2 ani în Egipt, la Valea Regilor. În grupul nostru era un inginer constructor. Nu ştiţi dacă ştiţi cum vede o construcţie un inginer constructor. Eu ştiu, că tata era constructor. Când se uita la o clădire, el calcula automat cam cât fier beton, cât ciment, organizarea de şantier, câţi oameni, câte zile, câte norme, câtă umplutură şi aşa mai departe. La piramide, inginerul ăsta de care vă spun a mai înghiţit cum a mai înghiţit, dar pe Valea Regilor, când am intrat în morminte, pe galerii lungi de sute de metri săpate perfect, mintea lui s-a blocat ca un calculator supus la prea mare efort. A început să tremure şi să spună că, tehnic, aşa ceva e imposibil, că acum 3000 de ani era imposibil să trasezi o galerie care, e drept, arăta ca oglinda, dacă te uitai dintr-un capăt vedeai peretele perfect aliniat până în capătul celălalt. Pe aeroportul din Cairo, când să ne întoarcem, inginerul a concluzionat, pe baza calculelor lui, că sunt doar două posibilităţi: civilizaţia egipeană a fost ridicată de extratereştii sau, a doua, de americani. Eu nu am nimic de spus...am fost peste tot în Egipt, şi mi-e inima plină de bucurie că am ajuns să văd aceste locuri.
    • 0 (2 voturi)    
      Ai dreptate (Luni, 1 martie 2010, 20:53)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Cavalarul ratacitor

      Am vazut aproape toate marile opere ale antichitatii din Grecia, Roma, Sicilia. Nimic nu se compara cu este in Valea regilor !
    • 0 (0 voturi)    
      si inca ceva (Luni, 1 martie 2010, 21:22)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Cavalarul ratacitor

      peretii galesiilor nu sunt afumati de la faclii. Cum au iluminat acele galerii? La un moment dat s-a presupus ca au facut-o cu oglinzi. Oglinzile de atunci pierdeau 50% din capacitatea de reflexie la fiecare colt de 90 de grade, deci dupa doua cotituri... zero.
      • 0 (0 voturi)    
        Sorry (Luni, 1 martie 2010, 23:32)

        moucha [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        Dar dupa doua colturi 25%.

        Ai 100 de lei, la primul colt pierzi jumatate, deci 50. La al doilea colt pierzi din nou jumatate (dar din cat ai), deci 25. Rest 25.

        Uite asa oamenii care nu se pricep la matematica isi dau cu parerea de fizica si afumaturi... Si culmea e ca mai vor sa ii si crede...
        • 0 (0 voturi)    
          asa... si? (Marţi, 2 martie 2010, 14:23)

          MirceaA [anonim] i-a raspuns lui moucha

          ok, am gresit, dar totusi, dupa 4-5 cotituri oricum nu mai ramanea niciun pic de lumina. M-ai corectat pe mine, dar explicatia?
      • +1 (1 vot)    
        calcul gresit (Marţi, 2 martie 2010, 1:36)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        50% din fiecare colt si din ce ramane, deci ramane destul. Extraterestrii sunt povesti de adormit copii. Daca noi nu sutnem capabili sa intelegem nu inseamna ca au nventi extraterestrii... mintea trebuie pusa la contributie.
      • 0 (0 voturi)    
        SIMPLU! (Marţi, 2 martie 2010, 11:49)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        la fel s-a pus problema despre cei care gateau in chilii si nu erau urme de fum. Exista destul de multe chestii care ard fara a face fum.
        Ce zici de mangal?
        Pt iluminare se puteau folosi lumanari din ceara de albine. Egiptenii cunosteau ceara de albine si o foloseau chiar daca numai in Evul Mediu a inceput sa fie utilizata intens.
  • -1 (3 voturi)    
    Dap... (Luni, 1 martie 2010, 20:19)

    john [anonim]

    Inginerul ala constructor facea sosele cumva prin Romania ? :))))))))))
    • 0 (0 voturi)    
      n-ai cu cine ! (Luni, 1 martie 2010, 21:20)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui john

      asta ai inteles tu?
    • +1 (1 vot)    
      Nu (Luni, 1 martie 2010, 21:25)

      William Branza [anonim] i-a raspuns lui john

      Nu cred, dar tu sigur esti genul care merge pe ele se complace si face caterinca gen coniacu' Unirea.
  • 0 (0 voturi)    
    Dendera light bulb (Luni, 1 martie 2010, 21:11)

    Neutron [anonim]

    Pe tema asta, recomand o carte: "Amintiri despre viitor" de Erik von Daniken. Iar ca o curiozitate, scrieti pe "Goagal" : Dendera light bulb si dati search imagini.
    Sunt pareri pro si contra cu privire la "ce reprezinta", insa deocamdata nu se poate explica cum luminau interioarele, asa ca doar daca nu domesticisera licuricii...
    Se pare ca ultimele descoperiri arata ca cei folositi la ridicarea piramidelor nu erau sclavi. (Ce pot face cateodata filmele istorice trucate...)
    http://harvardmagazine.com/2003/07/who-built-the-pyramids
    http://www.nationalgeographic.com/pyramids/pyramids.html#tombs
    • 0 (0 voturi)    
      VON dANIKEN (Marţi, 2 martie 2010, 11:52)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Neutron

      fara suparare dar von Daniken este oarecum compromis pe tema asta. Este drept ca are marele merit ca pus problema si altfel decat ceilalti cercetatori, dar deja exagera cand fiecare depozit de grane subteran trebuia neaparat sa fie si antiatomic :).