VIDEO Momentele dramatice ale cutremurului din Chile, surprinse de camere video

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 februarie 2010, 23:00 Actualitate | Internaţional

Postul de televiziune CBS a difuzat imagini dramatice, susprinse de camerele video de supraveghere in momentul producerii cutremurului de sambata din Chile. Seismul care s-a produs in apropiere de coastele chiliene a provocat moartea a cel putin 147 de persoane si pagube importante. Mai multe state din bazinul Pacificului au fost lovite de tsunami, insa pana in prezent nu s-au raportat victime sau pagube materiale.

Martori oculari citati de Reuters au declarat ca seismul a produs pene de curent in capitala Santiago de Chile, iar imobilele s-au clatinat pentru 10-30 de secunde. De asemenea, unele cladiri din centrul istoric al orasului s-au prabusit la pamant.

In imagini poate fi observata violenta cutremurului, cel mai mare inregistrat in Chile in ultimii 25 de ani.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

15143 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    absolut sinistru (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 23:08)

    speriatu' [anonim]

    sinistru este putin spus....
    • 0 (0 voturi)    
      Ceva interesant (Duminică, 28 februarie 2010, 11:55)

      flavian [anonim] i-a raspuns lui speriatu'

      Daca aveti laptop, puteti ajuta stiinta cu el, Quake-Catcher Network.
  • -3 (11 voturi)    
    rating (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 23:32)

    adi.i [utilizator]

    rating rating rating

    cuvantul magic

    si ce nu faci pentru cuvantul magic?

    tremurici la camera. daca e de securitate e mai credibila.

    a cazut ceva pe acolo? vreo creanga, vreo piatra?
  • -3 (7 voturi)    
    vrajeala .. (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 23:41)

    mda [anonim]

    .. praf
  • -8 (16 voturi)    
    Cutremure (Duminică, 28 februarie 2010, 0:12)

    Ionut [anonim]

    Pentru cei ce nu stiu, aceste cutremure nu se produc de la sine, cateodata mai sunt si persoane/obiecte care produc aceste cutremure. Nu stiu daca ati auzit de arma HARRP, insa e una dintre cele care a avut o contributie pentru cutremurul din Haiti si se aude ca ar fi avut si aici. Cineva se joaca cu fortele naturii.
    Priviti si voi forta acestei arme aici http://www.youtube.com/watch?v=t90vlR3ugAY

    Google HARRP
    • +6 (12 voturi)    
      trebuia sa te faci comic, sa te duci la OTV (Duminică, 28 februarie 2010, 0:29)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      amice,esti idot. nu mai vorbi de arme ca nu are nicio treba cutremurul cu armele. te-ai uitat prea mult la OTV si la filme despre conspiratii. bagi lumea in sperieti deageaba..obositule
      • 0 (6 voturi)    
        mdah (Duminică, 28 februarie 2010, 2:10)

        mrrr [anonim] i-a raspuns lui dan

        are dreptate Ionut cu arme care pot produce cutremure unul a vrut sa fie folosit(sau a fost) in torcia pt producerea unu cutremur mai mic in vederea contracararii unuia mai puternic. ca e conspiratie -prin haitti sau nu... nu stiu si nu cred
    • +4 (4 voturi)    
      M-am uitat la film (Duminică, 28 februarie 2010, 1:39)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      Pana la secunda 58, cand zice citez: "...disturbances in the ionosphere translate to changes in weather, such as normally occurring sunspots..."

      Mda, petele solare sunt de fapt pete intunecate ale atmosferei terestre, caci altfel nu stiu cum oamenii ar putea sa le influenteze. Apropo: o pata solara medie are diametru de 4 - 6 ori mai mare decat diametrul Terrei si inca ceva, Soarele e la 150 milioane km de noi.

      Concluzia: m-am uitat la film pana la secunda 63.
    • +4 (4 voturi)    
      exista nu implica utilizarea (Duminică, 28 februarie 2010, 7:53)

      blackbird [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

      Cutremurul este in primul rand un fenomen natural. Existenta unei "arme" nici pe departe nu implica utilizarea ei la fiecare cutremul din lume. Stiai ca in lume exista 152 cutreme pe an mai puternice de 6 grade pe scara richter ?! http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eqarchives/year/eqstats.php

      In al doilea rand acea "arma" nu face decat niste vibratii asupra pamantului si nu produce un cutremur. Energia cutremurului este tot naturala.
    • 0 (0 voturi)    
      Alistair MacLean vs Jules Verne (Duminică, 28 februarie 2010, 13:09)

      Neutron [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      Oameni buni. Terminati cu "teoria conspiratiilor". Romanul lui Alistair MacLean "Goodbye California" este un roman de FICTIUNE. Comparatia cu Jules Verne nu functioneaza pentru ca "Goodbye California" a fost scris la aproape 40 de ani DUPA inventarea bombei atomice iar "De la Pamant la Luna" a fost scris cu cca 100 de ani INAINTE de prima aselenizare.
  • +3 (11 voturi)    
    Ceas (Duminică, 28 februarie 2010, 5:16)

    Reactor [utilizator]

    Acest video nu spune nimic, uitati-va la ceasul din dreapta-sus sa vedeti cum au fost invartite imaginile, pentru a da un efect mai "special"...
    • +2 (2 voturi)    
      ai dreptate (Duminică, 28 februarie 2010, 0:56)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Reactor

      secundele alea prea repede ... "curg"
    • +6 (8 voturi)    
      le-a stat ceasul (Duminică, 28 februarie 2010, 6:16)

      kllaus [anonim] i-a raspuns lui Reactor

      e adevarat ce zici, dar pagubele aparute dupa cutremur sunt cat se poate de reale. Ma gandesc totusi ca chilienii au cladiri solide de au murit doar atatia oameni. La noi ar fi macel la o asemenea magnitudine.
  • -2 (10 voturi)    
    Basescu e de vina! :)) (Duminică, 28 februarie 2010, 8:03)

    raresn [anonim]

    Daca s-ar fi intamplat asta la noi in campania electorala ar fi zis pnl-psd-eii ca Basescu e de vina pentru acest cutremur.
  • 0 (0 voturi)    
    sa ne fereasca Dumnezeu! (Duminică, 28 februarie 2010, 19:11)

    resita31 [utilizator]

    de vre-un cutremur mai puternic, ca nu s-a mai prea construit de dupa revolutie (de cand suntem liberi...) asa ca majoritatea cladirilor din Romania sunt vechi si nici nu vreau sa imi inchipui consecintele...
    • +1 (1 vot)    
      sa ne fereasca, dar... (Duminică, 28 februarie 2010, 16:45)

      gcorneille [anonim] i-a raspuns lui resita31

      Sincer , in cazul unui cutremur major as prefera sa ma aflu intr-o cladire de dinainte de 90 decat intr-una noua in care nu poti avea nici o incredere (stim cu totii cu cata "responsabilitate" s-a construit in ultimii ani, cel putin in materie de blocuri de locuit - multi posesori de astfel de apartamente stiu ce spun). Ideal ar fi ca, in momentul cutremurului, sa te afli in spatiu liber sau intr-o cladire sigura (Intercontinental, Casa Poporului sau unele din cladirile de noi de birouri).
  • 0 (0 voturi)    
    cutremur chile (Luni, 1 martie 2010, 9:16)

    chris [anonim]

    ioi! Asa de mult a tinut? D fer

    Apocalipsa fratilor!
    Haiti primul,Chile si o sa fie asa pana se duce dracu tot
  • 0 (0 voturi)    
    ceas (Luni, 1 martie 2010, 20:23)

    klauss [anonim]

    sa stii k ai dreptate REACTOR