VIDEO FOTOGALERIE Dezastru si panica in Chile

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 februarie 2010, 14:27 Actualitate | Internaţional

Cutremur in Chile
Seismul de 8.8 grade pe scara Richter care s-a produs sambata dimineata in Oceanul Pacific, in apropiere de Chile, a provocat zeci de morti in statul sud-american, precum si importante pagube materiale.

Bilantul mortilor creste de la o ora la alta, iau autoritatile anunta distrugeri semnificative in centrele istorice din orasele chiliene.


Seismul a provocat panica printre locuitorii din Chile, care au iesit pe strazi plangand si inspaimantati din cauza numeroaselor replici de mare intensitate.

  • Apasa pe poza pentru a deschide FOTOGALERIA.

Vezi relatarile AP despre seismul din Chile.





Relatarea RT despre cutremurul din Oceanul Pacific.




Televiziunea ITH relateaza despre panica locuitorilor.



CNNInternational a transmis imagini cu efectele seismului.


Citeste mai multe despre   























15259 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    ingrozitor! (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 17:07)

    amanda13 [utilizator]

    sarmanii oameni! si era noapte inca la ei, probabil ca cei mai multi au fost treziti din somn!
  • -20 (32 voturi)    
    Pocaiti-va! (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 17:25)

    Apocalipsa [anonim]

    Dupa Haiti, astazi au fost cutremure si in Japonia si in China...
    A sosit vremea pocaintei pentru ca sfarsitul nu este departe
    Incep sa apara tot mai evident semneleFiarei
    Intoarceti-va fata catre Isus, marturisiti-va pacatele si mai aveti timp sa va pocaiti, dar nu prea mult.
    Dumnezeu sa ne ajute!
    • +8 (12 voturi)    
      esti dus (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 17:45)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Apocalipsa

      esti dus rau..la mansarda acolo ii problema
      • +2 (2 voturi)    
        mens (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 18:09)

        Andrei B [anonim] i-a raspuns lui dan

        INSANA in corpore sano... or who knows
      • -10 (10 voturi)    
        hotnews are o problema (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 18:45)

        miki [anonim] i-a raspuns lui dan

        Libertatea de exprimare trebuie sa fie neingradita.
        Prin ascunderea anumitor mesaje ce primesc calificatine negative se incalca aceasta conditie.
        • +11 (11 voturi)    
          dar... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 18:50)

          ion [anonim] i-a raspuns lui miki

          stii ca poti sa vezi si mesajele cu multe minusuri,nu?
        • +5 (5 voturi)    
          ce spui tu straine.... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 19:00)

          akanom [anonim] i-a raspuns lui miki

          Ia te rog da-mi adresa ta, ca la noapte vin la tine sa-mi spun parerile; daca nu esti de acord, si nu-mi dai adresa, imi incalci libertatea de exprimare.

          Ideea pe care n-ai inteles-o e ca STATUL (din perspectiva de detinator al puterii) nu are voie sa incalce libertatea de exprimare, recte sa nu faca legi, sa ia masuri sau similar pentru a ingradi libertatea de exprimare. O organizatie particulara nu are nici-o obligatie in afara celor expres exprimate prin lege. Conform legii romane, Hotnews nu are nici-o obligatie sa afiseze toate comentariile, sau sa le trateze egale pe cele afisate.
          Nu-ti place, fa-ti tu site-ul tau si exprima-te acolo sa vedem cine te asculta.
    • +2 (4 voturi)    
      iarasi bigotii (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 20:15)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Apocalipsa

      Da mai bigotule, apocalipsa sigur vine acum ca spui/vrei tu, iar un cutremur ce altceva ar putea sa fie decat un semn al fiarei.

      Totusi nu e nicio surpriza din partea voastra, de vreo 2000 de ani incoace, la fiecare catastrofa se trezeste cate un salbatic din randul vostru sa trambiteze apocalipsa
    • 0 (2 voturi)    
      Scuze! (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 20:34)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui Apocalipsa

      Scuze, dar am vrut sa fac un sondaj ad-hoc si ma simt un pic vinovat fata de victimele din Chile dar am vrut sa sa vad cum va fi apreciat un taliban crestin intr-o tara unde exista 16.000 de biserici si 8.000 de scoli.
      E bine ca majoritatea a dezaprobat atitudinea mea dar au existat si 6 (sase) persoane care dat plus unei astfel de abordari...
      Adica 37.5 %
      No comment!
  • 0 (2 voturi)    
    Red hot chili peppers (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 18:11)

    Neutron [anonim]

    Parerea mea e ca nu exista nenorocire mai mare ca un cutremur. De inundatii, incendii sau furtuni mai poti fugi, dar la cutremur stai si te rogi sa se termine mai repede.
    PS: De ce prezentatoara din al 3-lea filmulet pronunta "chili" cand se refera la Chile si "santiego" in loc de Santiago?
    • 0 (0 voturi)    
      reply (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 19:22)

      epic [anonim] i-a raspuns lui Neutron

      in engleza Chile se pronunta "Chili". idem pt santiago.
    • +2 (2 voturi)    
      simplu (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 19:41)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Neutron

      Pt ca nu e latinica si asa pronunta ei pe e="i" si pe a ="ei" in alfabetul englez.
      Le e mai usor. Asa cum pronuntam si noi pocit engleza de multe ori. San Diego in loc de "Sen Diegou"
      • 0 (0 voturi)    
        Blonda sau bruneta (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 21:39)

        Neutron [anonim] i-a raspuns lui Bobo1

        OK. Cu Chile m-am lamurit: e corect "chili". Santiago e corect "santiago"/ nu "santiego". Cum pronunta bruneta din ultimul filmulet si comentatoarea din primul. Ce ma uimise era ca blonda parea a fi britanica si bruneta parea americana si deobicei americanii pronunta "a"-ul ca "e". (man, cat, Lassie, etc.)
        PS: Pentru falsii profeti ce se resemneaza in fata fortelor naturii: apocalipsa nu poate "sa vina". Nu e un taxi sau factura la telefon. Apocalipsa reprezinta VIZIUNEA sfarsitului lumii, nu sfarsitul in sine. Din greaca veche: revelatie/ridicarea valului "apokalupsis eschaton" adica "viziunea sfarsitului veacurilor/lumii". Daca tot vreti sa bagati religia in fenomene dovedite stiintific, folositi macar termenul "eschaton". Si inca ceva: Profetia lui Buddha cu privire la sfarsitul lumii nu include cutremurele. Deci e cam greu sa convingi un chinez, supravietuitor al celui mai mare cutremur din sec XX Tangshan 1976 ( neoficial 800000 de morti) ca a fost "mana lui Buddha". Si cele mai "criminale" cutremure au avut loc in Asia. Namashte!
    • +1 (1 vot)    
      Efectiv (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 21:19)

      Alrx One [anonim] i-a raspuns lui Neutron

      Prezentatoarea e o Sandra Stoicescu si se gandea la formatia de muzica pop si la San Diego !
  • +7 (7 voturi)    
    au rezistat bine la magnitudinea asta (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 18:25)

    oxidv [anonim]

    Chile e o zona des zguduita de cutremure, se vede ca au fost mult mai bine pregatiti decat cei din Haiti.
    Cutremurul a avut 8,8 grade. Va dati seama ca in cazul Romaniei o asemenea magnitudine ar fi fost mult mai devastatoare.
  • +2 (8 voturi)    
    de ce sa se pocaiasca? (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 18:37)

    de ce sa se pocaiasca? [anonim]

    De faptele lor rele, de faptele noastre rele pe care le facem zilnic si atragem astfel mania lui Dumnezeu asupra noastra. Astfel a fost si in Sodoma si in Gomora. Asta nu inseamna ca noi suntem mai buni ci mesajul de POCAITI-VA este valabil chiar pentru romani, chiar pentru cei ce considera ca mesajul acesta perimat se potriveste prostilor, asa ca haideti cu minusuri. :)
  • +1 (1 vot)    
    .. (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 19:21)

    LP [anonim]

    Se pare ca chilienii totusi respecta normele de constructie pentru seisme. Sunt curios ce o sa se intample la urmatorul mare cutremur in Romania: cate din constructiile noi si vechi vor sta in picioare... Sa nu uitam ca si turcii au construit multe cladiri in Romania, turci carora nu le pasa de cutremure (a se vedea ultimul mare cutremur de la ei..). La fel ca turcii sunt evreii cu firmele lor de investitii faimoase: nu dau 2 bani pe cutremure.

    Traim si vedem. Care scapa!
  • +5 (5 voturi)    
    Tot respectul pt. Chile (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 19:45)

    big_fufu [utilizator]

    O tara care s-a organizat impotriva dezastrelor absolut admirabil. Proiectarea cladirilor a fost impecabila, palaria fata de cei care au reglementat domeniul si cei care au implementat legislatia....
    Nu mai spun de interventia prompta si f bine pregatita a apararii civile si a fortelor de interventie. E o supriza foarte placuta, de la o tara care nu se baga in seama extraordinar pe plan international, dar care se pare ca isi vede de treaba serios. Si cu atit mai mult pune intr-o lumina foarte proasta pe altii, care si acum mai cersesc dupa ajutoare....
  • +2 (2 voturi)    
    re (Duminică, 28 februarie 2010, 6:36)

    NNicu [anonim]

    Offf Doamneee..
  • +1 (1 vot)    
    Normal (Duminică, 28 februarie 2010, 9:54)

    argus [anonim]

    Fiind o tara zgaltaita des de cutremure puternice e normal sa aiba o legislatie pe masura. Altfel s-ar trezi ca dupa fiecare cutremur se inghesuie proprietarii/chiriasii sa ceara sa li se dea bani sau alte case, ca ale lor s-au daramat sau nu mai pot fi locuite. E mult mai simplu sa impuna o legislatie dura si sa specifice de la bun inceput ca cine n-o respecta o face pe riscul lui si nu va primi un ban sprijin de la stat. Iar asiguratorii nu se inghesuie sa-i despagubeasca pe cei ce nu si-au luat masurile de precautie specificate in contracte.
  • 0 (0 voturi)    
    atentie la pod (Duminică, 28 februarie 2010, 20:25)

    vero [anonim]

    Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei ce nu mai sunt.
    Podul acela e facut praf. Ma gandesc ca si la noi s-au construit chiar in ultimii ani cateva asemanatoare la iesirea din Bucuresti si urmeaza cel de la Basarab. Cum le-or fi lucrat, Dumnezeu stie.