MAE din Singapore se declara "socat" de declaratiile diplomatului roman acuzat de producerea unui accident mortal in tara asiatica

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 februarie 2010, 11:52 Actualitate | Internaţional

Ministerul Afacerilor Externe (MFA) din Singapore s-a declarat "socat" de afirmatiile diplomatului roman Silviu Ionescu, acuzat de producerea unui accident mortal in aceasta tara, a transmis Straits Times. Potrivit informatiilor, Ionescu a spus ca accidente de genul celui produs la 15 decembrie "se intampla peste tot in lume".

Ministerul a spus vineri ca spera ca autoritatile romane nu impartasesc "atitudinea iresponsabila si dura" a lui Ionescu. Declaratiile diplomatului roman au fost facute joi.

MFA a criticat si declaratiile lui Ionescu potrivit carora n-ar trebui sa se intoarca in Singapore din cauza acuzatiilor ca el a fost soferul masinii care a lovit trei persoane, omorand una dintre ele. "Am citit in ziare ca procurorii din Singapore ma acuzau cu mult inainte sa aiba dreptul s-o faca", a declarat Ionescu pentru Straits Times.
Fostul insarcinat cu afaceri al Romaniei in Singapore a spus ca a fost nevoit sa plece brusc din Singapore din cauza unui "afectiuni medicale", despre care publicatia afirma ca este diabet.

Ionescu a parasit Singapore la 18 decembrie, trei zile dupa ce o masina Audi A6 a Ambasadei Romaniei a lovit trei persoane in zona Bukit Panjang. Una dintre victimele accidentului, un barbat in varsta de 30 de ani, a murit in urma accidentului. Masina ambasadei romane nu a oprit. Ancheta autoritatilor din Singapore a ajuns la concluzia ca Ionescu se afla la volanul masinii, insa acesta a declarat politiei ca automobilul fusese furat in acea noapte.

MAE l-a suspendat pe Ionescu pe perioada anchetei.

In urma cu doua saptamani, Ministerul singaporez de Externe a inaintat Ambasadei Romaniei din aceasta tara o nota diplomatica prin care cerea sprijinul reprezentantei romane in aducerea la Singapore a diplomatului Silviu Ionescu, pentru a fi audiat in ancheta privind accidentul rutier mortal in care a fost implicat. Ministerul singaporez al Afacerilor Externe l-a informat pe Aurelian Neagu, ambasadorul roman in Singapore (rezident in Japonia), ca audierile finale din cadrul anchetei se vor desfasura in perioada 3-10 martie si ca diplomatul roman Silviu Ionescu este invitat sa participe la aceste audieri. Totodata, ministerul a explicat ambasadorului ca aceasta ancheta preliminara (Coroner's Inquiry - o procedura judiciara specifica sistemului legal din Singapore) nu este un proces de judecata, ci o investigatie pentru stabilirea faptelor in cazul unui deces neprovocat de cauze naturale.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3843 vizualizari

  • -20 (28 voturi)    
    Dar militarul american care l-a omorat pe..... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 12:14)

    D.Gabriel [utilizator]

    ....Teo Peter intr-un accident in Bucuresti?! El de ce a avut imunitate si nu a fost judecat in Romania?
    De ce nu se aplica la fel?
    Legea se aplica altfel pentru smecherii de americani si altii din lumea lor anglo-saxona (Singapore), ca doar ei au drepturi speciale, fiind buricul lumii.....
    Romanii insa sunt considerati vinovati din start, nu?!
    • +19 (25 voturi)    
      wow (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 12:19)

      awsd [anonim] i-a raspuns lui D.Gabriel

      cat tupeu poti sa ai si nesimtire ca si 'diplomatul' roman. Sunt sigur ca romanul o sa scape ca si ucigasul lui teo. Pacat ca ne stricam imaginea si-n orient, acolo inca eram vazuti bine.
      • -4 (8 voturi)    
        Unii au mai multe drepturi decat altii (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 14:22)

        D.Gabriel [utilizator] i-a raspuns lui awsd

        Militarul american care l-a omorat pe Teo Peter in Bucuresti a fost ACHITAT de tribunalul din SUA si nici macar nu a vrut sa discute cu autoritatile romane.
        Acum insa, daca exista doar suspiciunea ca un roman a facut un accident intr-o fosta colonie britanica, imunitatea diplomatica nu mai conteaza si e stigmatizat din start.
        Nu il cunosc pe respectivul diplomat, poate e vinovat si atunci trebuie sa plateasca, in mod sigur.
        DAR DE CE nu s-a intamplat la fel si cu militarul american beat care gonea in centrul Bucurestiului?!
        DE CE?
        • +7 (11 voturi)    
          Nesimtirea (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 15:25)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui D.Gabriel

          La fel ca si prostia sunt arhiprezente la romanashi.

          Doar pentru ca SUA a abuzat in cazul Teo Peter nu inseamna ca de acum incolo poti sa dai cu masina peste oameni si sa invoci cazul Teo Peter.

          Mai mult ca sigur ca nu ai gandi la fel daca maine ar da cineva cu masina peste rudele tale.
          Dar de nu te costa nimic sa aberezi pe hotnews.
        • 0 (2 voturi)    
          ce ar fi sa te isterizezi la cazul respectiv (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 15:53)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui D.Gabriel

          si sa nu faci legatura cu asta?
          Singapore este SIngapore si SUA este SUA
        • +1 (5 voturi)    
          . (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 17:03)

          Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui D.Gabriel

          Sper sa nu ma insel, dar SUA au semnat cu autoritatile romane un tratat care prevede ca toti cetatenii americani sunt judecati in SUA si nu in tara in care comit fapta. Parca Polonia reusise sa scoata acest drept in negocierile cu SUA pentru bazele militare din tara lor, dar noi suntem romani si pupam picioarele americanilor ca ne-au adus pace si prosperitate. Sa fi facut aceasta chestie la rusi si il mancau sobolanii acum in Siberia, dar aia sunt rusi, au onoare.
          • +1 (1 vot)    
            . (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 22:44)

            vikingul [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

            eu stiam ca se aplica doar soldatilor americani si a fost introdusa pentru ca respectivii sa evite in misiuni jurisdictia altor tari. nu mi se pare o chestie buna, dar daca as fi soldat american cred ca as gandi un pic altfel...
    • +14 (20 voturi)    
      gabitza, ciocul mic ! (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 12:24)

      vinovat@singapore.com [anonim] i-a raspuns lui D.Gabriel

      'nainte sa faci valuri, citeste atent. este vorba de o investigatzie pe care o face medicul legist si procurorul. omul este tot in job acolo, e numai sispendat de mae ro pana la lamurire.
      aia din singapore l'au cerut acolo pentru invesitgatzii, intrebari. el e tot diplomat, tot pasaport diplomatic.
      la americani e o treaba diferita.
      ala era militar, deci conf. acordurilor bilaterale, sub jurisdictzia tribunalului militar din america.
      consulul nostru e civil si i se aplica acordurile internatzionale si daca e cazul, cele bilaterale.
      sezi bland, ca stiu aia dela mae ro ce sa faca.
    • -2 (6 voturi)    
      Americanul de ce a scapat... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 14:24)

      D.Gabriel [utilizator] i-a raspuns lui D.Gabriel

      Militarul american care l-a omorat pe Teo Peter in Bucuresti a fost ACHITAT de tribunalul din SUA si nici macar nu a vrut sa discute cu autoritatile romane.
      Acum insa, daca exista doar suspiciunea ca un roman a facut un accident intr-o fosta colonie britanica, imunitatea diplomatica nu mai conteaza si e stigmatizat din start.
      Nu il cunosc pe respectivul diplomat, poate e vinovat si atunci trebuie sa plateasca, in mod sigur.
      DAR DE CE nu s-a intamplat la fel si cu militarul american beat care gonea in centrul Bucurestiului?!
      DE CE?
      • +6 (10 voturi)    
        iti spun io "de ce"! (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 15:17)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui D.Gabriel

        Din cauza diplomatilor nostri tampiti! Si care au "avut grija" ca dosarul sa nu ajunga complet in termen, sa nu se respecte proceduri si, mai ales, sa nu acorde nici o asistenta familiei lui Teo Peter, pt. a ajunge la proces si pt. a-si sustine cauza!
        NU sunt de vina singaoprezii ca avem "diplomati" de 2 parale - FOARTE BINE fac ca isi apara cetatenii de lichele ca ale noastre!
        • 0 (2 voturi)    
          sa zica MULTAM singaporezii (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 19:32)

          toma [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          ca el nu i-a omorat pe toti trei !
          ei nu stiu ca parlamentarii si diplomatii romani au "imunitate" ?
          pot omora cati vor si cand vor muschii lor de diplomati !
          si-asa am auzit ca-s cam multi singaporezii !
          • -1 (1 vot)    
            am uitat ! (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 20:00)

            toma [anonim] i-a raspuns lui toma

            e si bolnav,saracu !
            aveti grija cum umblati cu papusa diplomata mai singaporezi !
        • 0 (0 voturi)    
          stii tu sigur? (Vineri, 2 aprilie 2010, 8:29)

          jon [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Chiar asa crezi ca a fost cu teo peter?
    • 0 (2 voturi)    
      de aia! (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 15:25)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui D.Gabriel

      Pentru ca am avut "diplomati" cretini, care au avut grija sa ii acorde "imunitate" ipochimenului! Tratatul cf. caruia pistolarii americani erau scutiti de a se supune legislatiei romanesti contravenea legislatiei europene - dar daca au vrut ai nostri (in cazul asta cei din guv. Nastase) sa "suga la licuriciul mare"... te pui cu "excelentza" din "diplomatia" romaneasca?
      In alta ordine de idei: modul in care pui problema denota marlanie! Nici nu ma MIR ca avem "diplomati" marlani (cand au asemenea sustinatori). CE legatura au singaporezii cu americanii? Poate vrei sa zici ca nesimtitul care a dat peste 3 oameni (omorind unul) si a fugit, apoi, o fi vrut sa faca un "gest de dreptate"? Daca asta voia, de ce nu as-a dus la americani, sa le dea niste ghioage pe spinare celor care l-au achitat pe ucigasul lui Teo Peter! L-ai vazut, cumva, pe nesimtzit facand greva foamei sau dandu-si demisia din "diplomatie" in semn de protest fatza de "tratatul" semnat de sefii sai lingai, cu americanii?
    • +5 (5 voturi)    
      Adio relatiei Singapore... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 16:36)

      SIE DINICU [anonim] i-a raspuns lui D.Gabriel

      Din cauza comportamentului unui cretin Romania poate sterge de pe harta diplomatica o tara dinamica si influenta cum este Singapore... Cu alte cuvinte mai bine inchidem ambasada de acolo pentru ca oricum in urmatorii 10 ani nici un demers romanesc serios nu va fi luat in seama.. Iata cum niste securisti platiti regeste aduc "servicii" imense tarii noastre... Din pacate vor trage ponoasele tot exportatorii romani, oamenii de afaceri care doresc relatii cu aceasta tara, si chiar in plan al relatiilor culturale, ca sa nu mai zicem de raporturile politice care vor fi cele mai afectate...
    • -3 (5 voturi)    
      crede ce spune (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 17:52)

      george [anonim] i-a raspuns lui D.Gabriel

      nu vreau sa fiu rau cu tine Gabriele tata , dar ai nevoie de ajutor, nu e vina ta .
  • +19 (27 voturi)    
    mama lui de nemernic (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 12:14)

    cristi [anonim]

    sper sa infunde puscaria in Singapore...
    • -1 (1 vot)    
      s-ar putea sa-i placa (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 15:54)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      aproape ca este ca la sanatoriu
  • +13 (15 voturi)    
    suspendare (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 12:16)

    Bazil, cel ce misca din bazin [anonim]

    OK, pe durata anchetei l-au suspendat pe mafiot. O fi platit la fel?
  • +2 (12 voturi)    
    prosti mai sunt unii,isi dau cu parerea... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 12:56)

    marc [anonim]

    Mai dar prosti mai sunt unii....Isi dau cu parerea pe aici,dar nu stiu unde e Singapore...Are impresia ca e in America....Hi hi hi...
    • -2 (6 voturi)    
      Prosti sunt altii, stii tu cine.... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 13:49)

      D.Gabriel [utilizator] i-a raspuns lui marc

      Singapore e o fosta colonie britanica, o mica tara in sud-estul Asiei, face parte din Commonwealth si din partea anglo-saxona a lumii.
      Era doar o comparatie, dar tu nu aveai cum sa te prinzi.....
  • -2 (14 voturi)    
    Americanii au mai multe drepturi ca romanii (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 12:59)

    D.Gabriel [utilizator]

    Militarul american care l-a omorat pe Teo Peter in Bucuresti a fost achitat de tribunalul din SUA si nici macar nu a vrut sa discute cu autoritatile romane.
    Acum insa, daca exista doar suspiciunea ca un roman a facut un accident intr-o tara anglo-saxona, imunitatea diplomatica nu mai conteaza si e stigmatizat din start.
    Nu il cunosc pe respectivul diplomat, poate e vinovat si atunci trebuie sa plateasca.
    DAR DE CE nu s-a intamplat la fel si cu betivul de american care gonea in centrul Bucurestiului?!
    DE CE?
    • 0 (2 voturi)    
      ce tot ii tragi cu americanii?? (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 14:04)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui D.Gabriel

      esti cumva platit sa stingi focul??
      discutam pe caz concret : nemernicul asta de ionescu a omorat pe cineva..si a fugit rpd venind in tara. tu imi zici mie ca e nevinovat saracul? at de ce a fugit?? bag mana in foc ca orice om, repet ORICE om care ar fi fost in locul lui si ar fi fost nevinovat..ar fi stat acolo si ar fi privit in ochi acuzatorii, demontandu-le toate acuzele. porcu asta a venit repede in tara de frica sa nu il manance puscaria..si clica politica,asa cum stiu ei cel mai bine, incearca sa il scoata basma curata.
      te rog sa ma scutesti cu aberatiile tale.
  • +7 (13 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 13:06)

    Stefan [anonim]

    Declaratii faine pentru un diplomat.
  • -4 (4 voturi)    
    Aloo, trezirea! (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 16:30)

    Goye [anonim]

    Asa, neam de oameni pasnici si primitori! De ce sa nu moara si capra mamei vecinului de ciuda, nu? De ce sa nu se stranga si singaporezarii in piata publica?

    V-a durut la basca de Teo Peter. Orogliul national si antiamericanismul e problema!

    Cu ce ziceati ca suntem mai buni decat animalele? Aud?
    • +4 (4 voturi)    
      Pe cine a durut la basca, mai? (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 17:42)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Goye

      Acuzi orbeste. Pe cine? Pe cine intrebi daca le-a pasat sau nu de Teo?

      Cata rusine sa spui ca nu ne-a pasat de el! De 3 ori rusine!

      S-au facut valuri, au fost inclusiv cateva mici demonstratii de strada si petitii. Insa din cauza voastra, a celor "pro-americani" nu s-a facut si nu se va face nimic in aceasta privinta. Pentru ca unii ca tine ii vad o "rasa" superioara cu drepturi peste cele umane. Si pe urma tot voi va/ne intrebati de ce nu ne pasa?!

      Afla ca voi justificati tacit actiunile lor. Pentru ca voi etichetati imediat si usor pe oricine se opune arogantei americane: nationalist (de parca ar fi o rusine - bine ca pt popoarele cu demnitate nu e o rusine) si antiamericani, de parca ai intelege corect termenul.

      Poti fi sigur ca nimeni nu este "antiamerican", ci anti-politica-americana, ceea ce este cu totul altceva. Mai gandeste-te.
    • -2 (2 voturi)    
      BINE ZICI (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 18:30)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Goye

      BRAVO!!! exact asa ma gandeam si eu orgoliu national!
  • +2 (2 voturi)    
    Indignare (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 20:17)

    Didi [anonim]

    Mare noroc pe cetatenii din Singapore ca are cine sa-i apere si sa se indigneze pentru nedreptatile care le sunt facute de romanii lipsiti de etica.Toti cei care va indignati in aceast pagina,daca ati fi fost in aceasta situatie ati fi declarat ca nu ati baut nici apa in ultimile 48 de ore si ca ati mancat numai salata de mere cu otet,iar masina in care va aflati statea pe loc,iar musulmanul care a murit era asa de beat ca s-a lovit mortal de caroseria masinii voastre.Daca ati citi procesele verbale de la accidentele din Romania,v-ati minuna cat de inventivi sunteti cand este vorba de pielea voastra.Mai taceti babelor!
  • +2 (2 voturi)    
    Tupeu mioritic... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 23:16)

    vikingul [utilizator]

    La cat tupeu are, astuia ar trebui sa ii retragem orice statut diplomatic, functie si asa mai departe!

    Pai ia sa vedem ce zice presa:
    - da peste 3 cu masina, unul moare peste 10 zile
    - nu opreste, abandoneaza masina la 5km
    - un taximetrist il ia din zona si il aude cum declara la politie ca i-au furat unii masina - fantastic sa furi un A6 in Singapore... unde o sa il duci? doar un A6? trebuie sa fii nebun daca stii cum merg treburile pe acolo.
    - el zice ca soferul lui a descoperit ca e furata, ala zice ca nici vorba, dormea, a aflat mai tarziu
    - o tuleste imediat afara din Singapore
    - acuma zice ca l-a durut diabetul
    - si mai si face pe desteptul, ca asta e o chestie normala sa omori nevinovati si apoi sa fugi.

    Nu zic, pana nu termina ancheta, nu il acuzam noi pe chestii aparute in presa. Dar pe langa un omor foarte probabil, a mai facut-o rau de tot de oaie fugind si acum ne mai si improasca pe toti cu cacao. Astia sunt diplomatii romani! Brava!

    Am fost in Singapore si mie mi s-au parut MUUULT mai avansati ca natiune decat foarte multe varfuri europene, sa nu vorbim de noi. E o tara mica de oameni care au muncit din greu ca sa ajunga unde sunt. Nu vezi politie pe strada pentru ca nu e nevoie - toti au spirit civic ca sa faca ce trebuie. Am discutat cu un taximetrist si mi-a zis ca ei raporteaza tot ce li se pare suspect la politie. Daca faci vreo prostie nu ai unde si cum sa o ascunzi in stil romanesc.

    Astia nu or sa ne uite... Daca era doar accidentul, nu era chiar asa de rau, se mai intampla, poate ceva defect tehnic, carosabil ud, ceva circumstante acolo, iesea cu ceva puscarie, dar nu multa. Dar cu toata porcaria de dupa, putem sa inchidem ambasada aia ca nu mai are nici un rost... Desteptul scapa cel mai probabil, dar o sa platim noi toti ca natiune.

    Mare pacat, pentru ca Singapore are o importanta strategica foarte mare in Asia de SE.
    • +1 (1 vot)    
      nu trebuie (Duminică, 28 februarie 2010, 1:28)

      busymind [anonim] i-a raspuns lui vikingul

      sa scape. De ce trebuie sa continuam sa gandim asa. Asta e problema natiunii noastre ca merge si asa si ca o dregem. Orice om trebuie sa raspunda naibii odata. Imunitatea diplomatica e una dar nu functioneaza in cazuri penale ca si acest accident. Ma mir ca nu s-a miscat nimica. Ciorapul rupt incepe sa fie cusut de seviciile secrete. Intr-o luna maxim 6 saptamani nu mai stim nimica de acest caz.
      • 0 (0 voturi)    
        de acord cu tine (Duminică, 28 februarie 2010, 13:05)

        vikingul [utilizator] i-a raspuns lui busymind

        nu trebuie sa scape! dar scapa ca are imunitate. Daca ar avea cel putin un pic de onoare ar renunta singur la imunitate pentru rezolvarea cazului. Imunitatea aia ar tb sa se aplice pentru a isi indeplini misiunea, iar noi nu l-am trimis sa omoare nevinovati noaptea cu A6-le. Dar il vezi pe nemernicul asta ca ar face un asemenea gest de renuntare si acceptare a consecintelor faptelor proprii? Lui i se pare normal sa omoare pe strada pe cine are chef.

        In orice tara normala, un diplomat nu ar avea alta sansa sa isi continue cariera daca nu ar face asta. Dar noi nu suntem normali...
  • 0 (0 voturi)    
    masini la Consulatele României (Duminică, 28 februarie 2010, 9:51)

    Gix [anonim]

    câta vreme va costa o procura 60 de euro vor fi supermashini la Consulat. Iar unde sunt supermashini sunt shi supermeseriashi care sa le conduca si sa se dea shmecheri. Ei sunt proshti de duduie dar foarte, foarte meseriashi.
    • +1 (1 vot)    
      habar nu ai (Duminică, 28 februarie 2010, 17:35)

      daria [anonim] i-a raspuns lui Gix

      Habar nu ai draga Gicx ca banii care se incaseaza de catre consulate pentru serviciile efectuate se varsa la bugetul statului si ca doar 10% din taxele de urgenta (10 euro) raman la MAE, consulate, ambasade
      • 0 (0 voturi)    
        nici tu habar nu ai... (Duminică, 28 februarie 2010, 13:14)

        vikingul [utilizator] i-a raspuns lui daria

        ca o procura deaia costa maxim 5 euro daca te adresezi autoritatilor tarii respective. Cum se motiveaza diferenta?? de 10 ori?? Ti-o dau pe hartie de aur??? Banii aia se duc in tara probabil, dar lasa ca se intorc gramada.

        De ce ai nostrii conduc super-masini? Oare care ambasada de-a noastra are o singura Dacie in parc??

        Ce taxe de urgenta? In tara un pasaport ti se elibereaza in cateva ore. La ambasada dupa luni, daca il mai gasesc si costa sute de euro!

        Habar nu ai ca Ambasada Romaniei este principalul motiv pentru care eu de exemplu vreau sa renunt la cetatenie... E un calcul simplu - ma costa mult prea mult sa port pasaportul ala.