Corespondenta din Germania

Episcopeasa puternic alcoolizata la volan. Cate greseli isi poate permite un om al Bisericii?

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Miercuri, 24 februarie 2010, 18:06 Actualitate | Internaţional

Margot Käßmann
Foto: Agerpres
Divort, cancer la san, critica publica a razboiului din Afganistan. Margot  Käßmann a facut, in repetate randuri, valuri in mass-media germana. Femeia de 51 de ani este episcop al Bisericii Evanghelice, conduce 25 de milioane de protestanti germani. Sambata noaptea la Hanovra, ea a trecut la semafor pe rosu si a fost depistata cu o alcoolemie de 1,54, la volanul masinii sale de serviciu. O amenda grasa si carnetul luat pe un an sunt aproape sigure. Daca dracul isi baga coada mai tare, greseala o poate costa si inalta ei functie. 

“Teoretic, isi putea lua un sofer” a spus dupa incident purtatorul de cuvant al Bisericii Evanghelice si Luterane din Hanovra, Johannes Neukirch. Käßmann insa s-a asezat la volanul masinii de serviciu si a plecat de la o intalnire privata. In jurul orei 23.00, ea trece pe rosu la semafor si este oprita de politie. La controlul actelor, politistul simte miros de alcool si ii intinde etilotestul. Acesta arata 1,1 la mie, soferita e dusa la sediul politiei, pentru a i se lua proba de sange. I se retine si carnetul de sofer. Dupa proba de sange, alcoolemia se dovedeste si mai ridicata, ajungand la 1,54.

“Am fost insami socata de greseala pe care am putut s-o fac. Sunt constienta cat de periculos poate fi alcoolul la volan”, a declarat Käßmann pentru presa germana. Un plus de gravitate s-ar adauga faptei, dupa cum considera unii critici din interiorul Bisericii, deoarece consumul de alcool s-a produs in timpul postului de Pasti. Teologul Friedrich Schorlemmer ii ia insa apararea: “Este un blackout al oamenilor cu functii publice, aflati mereu sub stress”.

In afara de consecintele personale legate de abaterea savarsita, pe episcopul Bisericii Evanghelice il asteapta si o analiza disciplinara. Michael Mädler, purtator de cuvant al Bisericii Evanghelice si Luterane din Bavaria a explicat ca, in cazul unor sesizari ale procuraturii,  “se face intern o analiza a faptei comise si daca aceasta contravine principiilor comportamentale pe care trebuie sa le urmeze un reprezentant al Bisericii, pot fi aplicate avertismente sau sanctiuni banesti. Scoaterea din functie se aplica doar la delicte grave, cum ar fi cele insotite de violenta.”

Incidentul in care a fost implicata Käßmann vine pe fondul unei intense dispute politice si mediatice legate de afirmatiile sale, privitoare la razboiul din Afganistan. In timpul slujbei de Craciun 2009 si de Anul Nou 2010 de la Dresda, Käßmann a spus: “Nimic nu e bun in Afganistan. Toate strategiile astea prin care ne-ati inselat, cum ca soldatii normal ca poarta arme si s-ar putea sa fie omorati si civili…Insa armele, in mod evident, nu aduc pace in Afganistan. Avem nevoie de mai multa fantezie pentru pace, pentru cu totul alte forme de rezolvare a conflictelor”.

Ca urmare a controversei survenite in urma acestor afirmatii ale sale, Käßmann a fost invitata personal de ministrul Apararii germane, Karl-Theodor zu Guttenberg, sa tina o slujba la fata locului, chiar soldatilor germani aflati in misiune in Afganistan. Presedintele Germaniei Horst Köhler a apreciat in 15 ianuarie predica episcopului luteran cu urmatoarele cuvinte: “Cu predica dv. de Anul Nou, ne-ati facut tuturor un serviciu. Nu sunt de acord cu tot ce ati spus, insa tara noastra are nevoie de astfel de contributii, iar dezbaterea actuala n-are sens”.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3046 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    ce isi permite doamna (Miercuri, 24 februarie 2010, 18:17)

    Jabenitza [utilizator]

    Asa ceva nu se poate accepta,nu se poate permite la functia ei.Se vede ca are in general probleme,asa ca logica reactie a fost azi:demisia!!
    • -6 (22 voturi)    
      Femeia (Miercuri, 24 februarie 2010, 19:51)

      Adria nUS [anonim] i-a raspuns lui Jabenitza

      Pt. Jabenitza

      Ia uite ce scrie Biblia desprte treaba asta in 1 Timotei cap 2::

      9  Vreau, de asemenea, ca femeile sã se roage îmbrãcate în chip cuviincios, cu rusine si sfialã; nu cu împletituri de pãr, nici cu aur, nici cu mãrgãritare, nici cu haine scumpe,

      10  ci cu fapte bune, cum se cuvine femeilor care spun cã Sunt evlavioase.

      11  Femeia sã înveþe în tãcere, cu toatã supunerea.

      12  Femeii nu-i dau voie sã învete pe altii, nici sã se ridice mai presus de bãrbat, ci sã stea în tãcere.

      13  Cãci întâi a fost întocmit Adam, si apoi Eva.
      • +4 (16 voturi)    
        :| (Miercuri, 24 februarie 2010, 20:20)

        rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Adria nUS

        Adrian, rogu-te pe tine si pe toti prietenii tai pocaiti sa va abtineti de la comentarii idioate si habotnice intrucat faceti o defavoare crestinismului, sincer!

        Un ortodox
        • -4 (16 voturi)    
          ortodox? nu zau... (Miercuri, 24 februarie 2010, 20:57)

          Teo [anonim] i-a raspuns lui rakkone

          rakkone, se vede de departe legatura dintre tine si crestinism; sincer ca nu esti...
        • 0 (8 voturi)    
          un alt ortodox (Miercuri, 24 februarie 2010, 22:18)

          luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

          Domnu' ortodox, vezi ca in biserica Ortodoxa nu exista femei preotese...
        • -4 (10 voturi)    
          tu ortodox? (Joi, 25 februarie 2010, 1:27)

          dares [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

          tu esti ortodox cu numele

          daca esti autorul articolului...esti praf

          din lipsa de stiri ajungi sa scrii despre biserica asta ? nici nu se poate numi biserica
          Biserica e numai a lui Hristos care a lasat-o asa cum a lasat-o
          restul nu se pot numi biserica
          e un mare furt ........furtul numelui de biserica furtul a ceea ce ne-a lasat Hristos
          E FURT nu altceva
          • +1 (5 voturi)    
            VAI DE CAPUL TAU! (Joi, 25 februarie 2010, 10:13)

            eu [anonim] i-a raspuns lui dares

            vai de capul tau!
            e o religie crestina! habar nu ai tu cat ajuta biserica evanghelica in toata lumea asta..cate organizatii de ajutorare au!
            esti cresitn, cum poti sa gandesti asa! mai destupati-va mintile alea
            dar preotii ortoxi ce fac??? spagari! mai vedeti-va lungul nasului!
      • +4 (6 voturi)    
        vai de capul meu! (Joi, 25 februarie 2010, 8:19)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui Adria nUS

        De asta merge cum merge in tara asta.
        In loc sa ganditi scoateti citate din carti. Textele din biblie sunt atat de confuze incat se pot interpreta oricum.
      • +1 (3 voturi)    
        pai normal (Joi, 25 februarie 2010, 9:48)

        serban [anonim] i-a raspuns lui Adria nUS

        pai normal ca mai intai a fost adam si apoi eva, ca cineva trebuia facut primu, ca in vremea aceea mniezo' nu avea decat un conveyer si nu putea face productie in paralel.
        alta idee ar fi, ca in ultima parte dumnezeu a facut matimuta, apoi barbatul si apoi femeia :)
      • -3 (9 voturi)    
        mori (Joi, 25 februarie 2010, 10:24)

        barbu lautarul [anonim] i-a raspuns lui Adria nUS

        Ar trebui sa fii supus la numeroase atrocitati.
        Iti doresc sincer o viata cat se poate de chinuita.

        Religia a fost si va fi mereu un trend + multa manipulare. Religia incalca legile naturii. Religia contrazice firescul.

        Murdaria care s-a facut mereu impotriva femeilor in religiile crestine si in islam trage in jos civilizatia din ziua de azi.
        Uitati unde sunt acum tarile islamice.
        Norocul non-islamicilor il constituie laicizarea statelor lor.
      • 0 (0 voturi)    
        Auzi, (Joi, 25 februarie 2010, 23:41)

        Bla bla [anonim] i-a raspuns lui Adria nUS

        Timotei asta nu era un sampon?
        Pai cu asta "sfaturi" te speli pe cap...
  • +14 (18 voturi)    
    Macar astia au coloana (Miercuri, 24 februarie 2010, 18:26)

    Nea Vasile [anonim]

    ...ca doar nu se poate spune ca dna. Kässmann are si altceva. Acum o ora a demisionat din toate functiile !
    Unde e deosebirea ?
    Dansa a incuviintat sa se duca la politie sa i se ia probe biologice imediat, nu a accidentat pe nimeni.
    Dl. Organ dupa ce a lovit o fata pe trecerea de pietoni s-a prezentat la politie de abia dupa 24 de ore. De aceia e inca in functie.
    Diferenta este ca obrazul lui este mult mai gros, nu are coloana si nici oo.
    • -1 (1 vot)    
      Huh? (Joi, 25 februarie 2010, 22:46)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Nea Vasile

      In ce functie e ma Organ?
      Dar Andrei Gheorghe?
  • -4 (16 voturi)    
    ... (Miercuri, 24 februarie 2010, 18:27)

    no name [anonim]

    Caci din cauza voastra este defaimat Numele lui Dumnezeu intre Neamuri, dupa cum este scris!

    Romani 2,24.
    • -2 (4 voturi)    
      ... (Joi, 25 februarie 2010, 9:29)

      no name [anonim] i-a raspuns lui no name

      Mi se pare interesant ca sunt mai multi cei care dau minus pe un citat din Biblie, decat cei care dau un vot pozitiv.
      Ati dat negativ pe parerea lui Dumnezeu!

      Pe de alta parte, aceasi oameni il judeca pe aceasta doamna, ptr. ca comportamentul ei nu este in concordanta cu etica din Biblie (din mai multe aspecte)!

      Oricine, chiar si biserica, daca se considera deasupra eticii din Biblie, puteti astepta orice de la el ... si nu aveti de ce sa va mirati.
      • +1 (5 voturi)    
        pai (Joi, 25 februarie 2010, 10:10)

        serban [anonim] i-a raspuns lui no name

        e parerea lui mniezo' sau e parerea lui Romani asta... dau pe dumnezeu il cheam Romani sui scrie povesti pentru pocaiti?
  • +13 (15 voturi)    
    Aveam pretentii (Miercuri, 24 februarie 2010, 18:41)

    Loerincz [utilizator]

    Doamna Rockhoff,

    Aveam pretentii la dvs. Apelativul 'episcopeasa' suna ca dracu', ca sa citez din politicienii romani, ca sa nu mai zic ca este si incorect. Anumite functii nu au varianta de feminin, asa ca, cel putin in limba romana, corect este 'episcopul', chiar daca persoana care ocupa aceasta functie este o femeie.
    • -2 (10 voturi)    
      doar in titlu, nu si in articol (Miercuri, 24 februarie 2010, 19:32)

      dani [anonim] i-a raspuns lui Loerincz

      Pe tot parcursul articolului, am scris "episcop". Varianta cu "easa" apare doar in titlu, in cf. cu contraventia mentionata.
      • +1 (5 voturi)    
        titlul e cel mai important lucru (Joi, 25 februarie 2010, 0:32)

        dragoshf [utilizator] i-a raspuns lui dani

        la un articol. el decide tonul si abordarea. in el se condenseaza toata informatia, nu se invata asta la jurnalism?

        ar fi fost ok sa tratati cu mai mult respect o femeie si o fata bisericeasca, chiar daca ea a gresit.
        • -4 (8 voturi)    
          .. (Joi, 25 februarie 2010, 1:30)

          dares [utilizator] i-a raspuns lui dragoshf

          ce fatza bisericeasac mai ?
          aia-s niste imbecili care isi bat joc de Biserica lui Hristos

          ce fatza bisericeasca vedeti voi ?

          niste smintiti ajung fetze bisericesti?
          Doamne apara si pazeste!
          • +1 (7 voturi)    
            Putina decenta... (Joi, 25 februarie 2010, 3:11)

            Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui dares

            nu ar strica!
            • -4 (6 voturi)    
              .. (Joi, 25 februarie 2010, 12:13)

              dares [utilizator] i-a raspuns lui Loerincz

              ce decentza ma ?
              stii ce-i aia sminteala ?

              praf praf ...sunteti praf

              va cumpara tot felul de smintiti cu bani ..

              ajuta lumea aia?
              Iisus a zis sa nu schimbam nimic din ce a lasat EL pe pamant nici un cuvant nimic

              voi ce religie sunteti ?
              doar suntem peste 80% ortodocsi
              daca sunteti ortodocsi si scrieti asa..sunteti praf
              • 0 (4 voturi)    
                Daca esti ortodox... (Joi, 25 februarie 2010, 16:10)

                Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui dares

                ... nu inseamna ca esti detinatorul adevarului absolut! Eu acord respectul cuvenit oricarei religii, fie ortodoxa, catolica, protestanta, musulmana, hindu, etc.
                Faptul ca esti ortodox si te manifesti in felul asta nu ajuta deloc religiei tale! Dimpotriva!
                Personal am o oarecare retinere in privinta cultelor neo-protestante, insa si ei sunt oameni si au dreptul sa traiasca! Insa atata vreme cat actiunile lor nu imi ingradesc libertatile mele ca individ, nu am nimic cu ei! Cine are creier, gandeste... cine nu, aplica etichete.
                Sa nu uitam, totusi, ca doamna episcop, in cauza, este (a fost) reprezentantul bisericii luterane germane, care are cateva sute de ani de istorie!
                • 0 (2 voturi)    
                  .. (Joi, 25 februarie 2010, 20:54)

                  dares [utilizator] i-a raspuns lui Loerincz

                  IIsus e adevarul
                  daca schimbi orice din ce a lasat EL pe pamant inseamna ca negi existenta lui Iisus si reduci dialogul la nivel de culte institutii etc.
                  adica la un nivel derizoriu usor de controlat si manipulat ..specific masoneriei si tuturor adormitilor de catre ei .......in veci ........
                  Personal nu ma intereseaza ce pareri ai tu ....cata vreme esti un afon si n-ai citit o data Biblia
                  Traim vremurile Apocalipsei
                  Cine a ascultat apelul parintelui Iustin ...a facut ce trebuia.
                  Voi detinatorii adevarului absolut vreti sa-l furati pe Iisus ca existenta ca Dumnezeu intrupat.Sunteti antihristi vreti sa-i luati locul.
                  Marturisiti-L pe Hristos si El va va face liberi.Ce libertate aveti voi ? Sa loviti in Biblie in Hristos in Sfintii Apostoli ?
                  • 0 (2 voturi)    
                    Ok, Ok... (Joi, 25 februarie 2010, 22:43)

                    Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui dares

                    Sa nu uiti sa iti pui tichia aia de staniol la noapte! Si ai grija la flacara violeta!
              • +1 (3 voturi)    
                Peste 80% ortodocși? (Joi, 25 februarie 2010, 20:22)

                Viorelu [utilizator] i-a raspuns lui dares

                Când unu' ortodox face o năzbâtie imediat săriți "ăla nu e ortodox adevărat", și asta e adevărat în multe cazuri, chiar și în cazul celor nepracticanți.

                Totodată aveți pretenția că sunt peste 80% ortodocși în România, când majoritatea sunt nepracticați și oricine care face tâmpenii automat nu e ortodox.

                Judecând după prezența săptămânală la slujbe si cele expuse mai sus, eu cred că în realitate ortodocșii sunt, de fapt în minoritatea în România, dar oamenii se tem de ostracizarea publică și de-aia nu declară acest lucru.

                Sincer, cred că ortodocșii care într-adevăr sunt practicanți și consideră dogma ortodoxă adevărată sunt probabil pe undeva pe la 15-20%.

                Sincer, sper ca la recensământul din 2012 să fie oamenii mai sinceri și să nu se mai facă mânăriile care s-au petrecut în 2002 cu "ești botezat, ești ortodox", "nu contează dacă nu ești practicant", treceri cu creionul la rubrica religie pentru a fi ulterior modificate, refuzul de a trece "ateu" sau "fără religie", copii minori trecuți în statistică, deși ei nu au decis niciodată pentru sine, etc.
                • 0 (2 voturi)    
                  aoleo (Joi, 25 februarie 2010, 21:04)

                  dares [utilizator] i-a raspuns lui Viorelu

                  acuma ai scos poporul roman ca fiind neortodox ?
                  da ce suntem noi atunci ?
                  recensamantul e un pacat.
                  si nu trage conducatorul trage poporul
                  sa numeri poporul e un pacat
                  facut si de David
                  asa ca mare atentie!
                  ai si tu dreptate..cand toata lumea din bucuresti alearga dupa bani ...normal ca ai tendinta sa crezi ca poporul roman nu mai e ortodox.poate voi cei din bucuresti v-ati indepartat de Biserica v-ati rupt de biserica pentru o viata materialista .....capitala fiind ati fost mai expusi la stilul occidental de viata.Asta e pacatul vostru.Marea majoritate a poporului roman nu duce o viata moderna tocmai pentru ca e ortodox si se bat astea cap in cap.Alunecarea credinciosului de la dreapta credinta se face datorita slabei credinte si preocuparilor materiale ale sale.Ce inseamna credinta adevarata? Cel mai bun exemplu e Stefan Cel Mare care daca nu ar fi luptat pentru credinta tu nu ai mai fi existat pe pamanturile astea...ce sa mai vorbim de Brancoveni si altii ...si altii ..care si-au dat viata pentru Hristos.Unde e respectul fata de inaintasii nostri fata de credinta noastra?
                  Numai asa ne putem da seama ce vremuri inaintate traim ..prin dialog cu ....oameni ..care posteaza pe hotnews.ro :)
  • +6 (8 voturi)    
    ciudat (Miercuri, 24 februarie 2010, 18:53)

    amidona [anonim]

    a demisionat din toate functiile, ramane un simplu pastor. discursul ei a fost exemplar. cred ca merita tradus.
  • +3 (13 voturi)    
    BIBLIA (Miercuri, 24 februarie 2010, 19:06)

    gabriel [anonim]

    Unde scrie in Biblie ca preoti ai lui Dumnezeu pot fi femei ?
    • -4 (12 voturi)    
      Unde scrie ca nu ? (Miercuri, 24 februarie 2010, 19:36)

      Nea Vasile [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      ...sunt curios sa aflu raspunsul
      • +2 (4 voturi)    
        geneza si leviticul (Miercuri, 24 februarie 2010, 22:20)

        gabriel [anonim] i-a raspuns lui Nea Vasile

        citeste-le si vei pricepe
    • -5 (11 voturi)    
      Unde scrie ca nu pot fi (Miercuri, 24 februarie 2010, 19:47)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      ?
      • +3 (7 voturi)    
        ba scrie (Miercuri, 24 februarie 2010, 21:58)

        Rumalun1st [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        34. Ca în toate Bisericile sfinţilor, femeile voastre să tacă în biserică, căci lor nu le este îngăduit să vorbească, ci să se supună, precum zice şi Legea.
        35. Iar dacă voiesc să înveţe ceva, să întrebe acasă pe bărbaţii lor, căci este ruşinos ca femeile să vorbească în biserică.
        - Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel Cap.14
        • -2 (6 voturi)    
          LEGEA (Joi, 25 februarie 2010, 9:34)

          liber-cugetator [anonim] i-a raspuns lui Rumalun1st

          Rumanul, din ce citezi ? Credeam ca Iisus a venit pe pamant ca sa schimbe Legea.. sau cel putin asa mi s-a spus. Si mai stiu ca ne numim CRESTINI pentru ca mergem dupa legea lui Iisus, nu dupa TALMUD.
          Dar hai sa punem femeile inapoi la cratita !!!!
          A'propos, femeia ta lucreaza ? Nu cumva te si intretine ?
          • -3 (5 voturi)    
            .. (Joi, 25 februarie 2010, 12:18)

            dares [utilizator] i-a raspuns lui liber-cugetator

            n-a citat din Talmud a citat din Biblie
            Apostolul Pavel ...

            aici e pacatul nostru ca nu citim Biblia
            citim o mie si una de carti dar Biblia cea care este indrumatorul de viata adevarata nu o citim
            si nici nu mergem la Biserica sa ascultam predica .....si venim si postam pe hotnews.ro de acasa tastam frumos e cald si bine si ne dam cu pararea despre tot si toate
            • +1 (5 voturi)    
              OK (Joi, 25 februarie 2010, 14:22)

              liber-cugetatort [anonim] i-a raspuns lui dares

              A citat din Sf.Pavel... dar daca ala era un misogin ce-a crapat de 2000 de ani, noi trebuie sa co0nsideram, in anul de gratie 2010, ca ce a spus el e Sfant ????
              Tot in biblie se descriu scene de orgii, de crime, de incesturi... toate SFINTE, ca asa scrie in cartea sfanta.....
              Deci Frati Cre(s)tini, dati drumul la desfrau, la incest, scoateti ochiii celui care se uita cu hind la femela si magarul vostru, ca asa e sfant !!!!!!!!!!!
              • +1 (1 vot)    
                vai ce votat esti (Joi, 25 februarie 2010, 20:40)

                dares [utilizator] i-a raspuns lui liber-cugetatort

                cum iti permiti sa vorbesti asa de Sfantul Apostol Pavel ?
                El nu a fost casatorit
                despre casatorie a scris.....pune mana si citeste din Biblie si nu te mai vota pe hotnews.ro

                ...libertatea nu ti-a dat-o Dumnezeu ca sa scrii pe hotnews.ro asa cum scrii tu
              • +1 (1 vot)    
                habar nu ai.. (Joi, 25 februarie 2010, 20:41)

                dares [utilizator] i-a raspuns lui liber-cugetatort

                habar nu ai ca a citat din Biblie....

                afara de etichetele de pe sticlele de bere mai citesti ceva?
                ia vezi-ti lungul nasului

                ma intreb oare cine-ti ia in considerare tampeniile?

                ...doar altii ca tine..
              • +1 (1 vot)    
                .. (Joi, 25 februarie 2010, 20:45)

                dares [utilizator] i-a raspuns lui liber-cugetatort

                moastele Sf.Pavel sunt la Roma
                mergi tu pe strazi prin Roma sa vezi cum se comporta oamenii de acolo iesiti la plimbare cu sotiile lor.
                Liber cugetator ?
                Adica filosof?
                Deja te-a prins necuratul cu filosofia..
                Biblia e indrumarul de viata nu tu cu filosofia ta.
                Lovesti in Biblie lovesti in Cuvantul lui Dumnezeu revelat prin alesii sai.
                E blasfemie ce faci.
                ..asta ca sa stii pe ce pozitie te afli tu in acest dialog cu mine
          • 0 (2 voturi)    
            2 în 1: Ignoranță+aroganță (Joi, 25 februarie 2010, 20:26)

            Viorelu [utilizator] i-a raspuns lui liber-cugetator

            I Corinteni este parte din Noul Testament.

            Știu și eu asta si sunt ateu! Rușine creștine!

            Nota 4, stai jos.
    • +4 (6 voturi)    
      Unde? (Miercuri, 24 februarie 2010, 20:27)

      robert [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      Unde scrie in Biblie ca oamenii sunt egali indiferent de sex, rasa si religie?
      • -2 (2 voturi)    
        egalitate în biblie? niciodată... (Joi, 25 februarie 2010, 20:28)

        Viorelu [utilizator] i-a raspuns lui robert

        Din câte știu eu, nu scrie, ba din contră, scrie cum să-ți faci sclavi, cum să tratezi femeia ca inferioară, cum să omori prin lapidare (cu pietre) copiii neascultători, cum nu trebuie să te asociezi sub nici o formă cu cei ce nu-s de aceiași religie cu tine...
  • 0 (12 voturi)    
    ce intoxicare mai e si asta? (Miercuri, 24 februarie 2010, 19:48)

    dares [utilizator]

    ce bataie de joc mai e si biserica asta?

    de ce ii promovati ? ca sa aruncati cu noroi pe biserica noastra?
    • +1 (9 voturi)    
      sa-i promoveze? (Miercuri, 24 februarie 2010, 19:59)

      ... [anonim] i-a raspuns lui dares

      doamna respectiva tocmai si-a dat demisia din functia de episcop, recunoscandu-si greseala.
      iar in alta ordine de idei, a comentat, cu destul curaj, impotriva razboiului din afghanistan - nu stiu prea multe fete bisericesti care sa fi facut lucrul acesta.
  • +4 (6 voturi)    
    aia se poate la nemti (Miercuri, 24 februarie 2010, 20:03)

    clujean [anonim]

    la noi, pentru aceeasi isprava, nu un episcop ci chiar orice bisnitar ar fi primit o amenda simbolica si permisul retinut pe 3 luni! mai mult, ar fi contestat sanctiunea in justitie, unde ar fi castigat pe motiv ca politistul nu avea cascheta sau ca procesul verbal era indoit la colt! aberatii romanesti de neconceput intr-o tara civilizata.
  • -1 (7 voturi)    
    o stingista oarecare (Miercuri, 24 februarie 2010, 21:29)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    care n-are nicio legatura cu biserica crestina. Si ca toti stingistii, minte. Si bea. Un barbat care bea, e oricum ceva urit. Dar o femeie? Absolut dezgustator.
    1,54 la mie. Era praf, nu doar beata, tovarasa preoteasa.
  • -1 (3 voturi)    
    si bine si rau (Joi, 25 februarie 2010, 9:55)

    michael [anonim]

    e rau cand cineva face de ras institutia lui Hristos si a tuturor credinciosilor - Biserica, e bine ca exista tari, precum germania, unde legile chiar sunt aplicate, nu doar simulate...
    • +1 (1 vot)    
      te corectez (Joi, 25 februarie 2010, 20:55)

      dares [utilizator] i-a raspuns lui michael

      aia nu e Biserica lui Hristos
      e o secta creata de oameni moderni din Occident care s-au indepartat pentru o viata materialista de la credinta adevarata!
  • +1 (5 voturi)    
    cateva precizari si eu... (Joi, 25 februarie 2010, 15:24)

    Mihai [anonim]

    m-am decis sa adaug cate ceva dupa cum am vazut ca e perceputa o astfel de stire in Ro(vezi comentarii)
    1.Intr-adevar aceasta este stirea saptamanii in Germania si se pare ca d-na/d-l Dani Rockhoff face selectia corespondentelor pe acest criteriu.
    2. Nu cunosc prea multe despre biserica evanghelica insa consider ca traducerea de ´episcopeasa´ este nefericita, cuvantul german fiind Ratsvorsitzende, ceea ce ar fi mai degraba ca o functie laica de presedinte de consiliu, charwomen of the council, daca vreti.
    3. sesizez inapoierea mentalitatii majoritatii celor din tara ce nu au simtul multiculturalitati dezvoltat, sa nu zic existent.
    • -1 (3 voturi)    
      precizare la precizarea 2. (Joi, 25 februarie 2010, 19:06)

      rabineasa [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Margot Käßmann este din 1999 "Bischöfin der Evangelisch-Lutherischen Landeskirche Hannover", in care calitate a fost aleasa "Ratsvorsitzende", ce s-ar traduce prin "presedinta de consiliu", iar din consiliul de actual 14 fac parte trei episcopi si o "episcopeasa" (vacant). Episcopeasa pare o modulatie a episcopului in tonalitatea feminismului, in germana nu este cazul, dupa parerea mea era nevoie doar de ghilimele pentru a preintampina dezbateri talibane.
    • +1 (1 vot)    
      ce-i aia ''simtul multiculturalitati'' (Joi, 25 februarie 2010, 21:07)

      silovik [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      mai nea mihai? O fi vreun simt mai nou, neocomunist, la care nu orice ignorant are acces, ci numai o elita de neputinciosi frustrati care nu sint in stare sa bata un cui? Mai degraba e vechiul simt internationalist din pravda sau scinteia anilor '50.
      Cum spunea mentorul matale, cel mai mare criminal din istorie, marx, istoria se repeta: ce e prima oara o tragedie, a doua oara e o farsa.
      Matale si clonele sinteti deci niste bieti farsori. Necunoasterea faptului nu va scuteste de realitatea lui.