Avigdor Lieberman despre asasinatul din Dubai: "Va uitati la prea multe filme cu James Bond"

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 23 februarie 2010, 18:17 Actualitate | Internaţional

Ministrul israelian de Externe, Avigdor Lieberman, a respins, luni, acuzatiile potrivit carora Israelul ar fi implicat in asasinarea unui important lider Hamas, la Dubai, sustinand ca intregul scandal seamana mai degraba cu scenariul unui film "James Bond", relateaza AFP.

"Va uitati la prea multe filme cu James Bond", le-a spus Lieberman jurnalistilor de la Bruxelles, dupa ce a fost intrebat daca serviciul israelian de informatii Mossad este implicat in asasinarea "in tacare", la 20 ianuarie, a liderului Hamas Mahmoud al-Mabhouh, intr-un hotel de lux din Dubai.

Intr-un comunicat difuzat anterior de biroul sau de presa, Lieberman a declarat ca "nu exista nicio dovada ca Israelul este implicat in acest caz". "Daca s-ar fi prezentat dovezi concrete, in afara articolelor de presa, am fi reactionat", a precizat seful diplomatiei israeliene.

Anchetatorii din Emiratele Arabe Unite sunt convinsi ca Mossadul este in spatele atacului

Saptamana trecuta, seful politiei din Dubai, generalul Dhahi Khalfan Tamim, a declarat ca este 99% convins ca serviciul israelian de informatii Mossad s-a aflat in spatele asasinarii lui Mahmoud al-Mabhouh. Potrivit presei din Israel toate operatiunile de acest gen realizate de Mossad trebuie sa primeasca aprobarea finala de la premierul israelian.

Seful politiei din Dubai a declarat ca o "echipa a mortii" formata din 11 persoane, care detineau pasapoarte europene, s-a aflat in spatele asasinarii liderului Hamas. Joi seara, Interpolul a anuntat ca a pus cei 11 suspecti pe lista "celor mai cautate persoane".

Tamim a afirmat, de asemenea, ca seful Mossad, Meir Dagan, va trebui arestat daca se dovedeste ca serviciul sau a fost in spatele asasinatului lui al-Mabhouh.

Intre timp, mai multi experti afirma ca incidentul nu va avea repercursiuni de durata pentru Israel, care "nu este singura tara din lume care se confrunta cu acest fenomen. Toate statele occidentale amenintate de terorism folosesec metode similare". In Israel, opinia publica sprijina operatiunile secrete ale Mossad-ului desfasurate in strainatate. "Lovirea dusmanilor tarii departe de teritoriul israelian este parte a mitologiei populare ce inconjoara Mossad.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1520 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    si daca ar fi asa ce? (Marţi, 23 februarie 2010, 18:25)

    kalu [anonim]

    decat sa scape ca si Hayssam era mai bine ?
    • +1 (9 voturi)    
      Bull-shit avigor liberman (Marţi, 23 februarie 2010, 18:45)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui kalu

      Stimabilul ministru de externe incerca sa dreaga busuiocul acum, cand i-au sarit toti in cap. Binenteles evreii nu sunt obisnuiti sa fie intrebati ce fac in drepta si in stanga, ce tara bombardeaza, pe cine asasineaza, etc. Pasapoarte fasificate, cetateni israelieni, un asasinat, e destul de evident cina a facut manaria..,,,
      • +1 (5 voturi)    
        ciocul ... (Marţi, 23 februarie 2010, 21:24)

        utug [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Vrei sa ai probleme cu dl Foxman ?

        Abraham Foxman Speech Pt. 3/6
        http://www.youtube.com/watch?v=6rlUUrCNVrw&feature=related
    • +2 (8 voturi)    
      pai nu e nimic... (Marţi, 23 februarie 2010, 19:04)

      goe [anonim] i-a raspuns lui kalu

      ...decat ca se cheama crima. Nu conteaza cine era victima, crima e crima. Cine nu e de acord cu asta nu e cu nimic mai civilizat decat un taliban.
      • 0 (2 voturi)    
        Oare ? (Miercuri, 24 februarie 2010, 16:23)

        laila [anonim] i-a raspuns lui goe

        Pai sa zicem ca unul iti violeaza copilul si tu-i iei gatul . Esti asemeni lui ?
        Dar in situatia de fata totul desi e foarte simplu , e prea complex si necesita o privire de ansamblu care le lipseste multora .

        Care-i problema ? A fost omorat un terorit ?
        Nu a ajuns in justitie ? Pai ajungea daca la intrsrea in Dubai era arestat si apoi extradat in macar una din tarile care-l cereu . Cu siguranta in Israel manca puscaria dar traia .
        Deci de vina e tot Dubaiul ca permite teroristilor sa umble liberi .
        Si mai cred ca fratii palestinieni de la autoritate si din West Bank sunt foarte happy ...
    • +1 (5 voturi)    
      admir Israelul pentru justitia directa ! (Marţi, 23 februarie 2010, 21:58)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui kalu

      toti criminalii care ucid sau jefuiesc oameni nevinovati trebuie rezolvati in modul acesta ! daca in Romania macar un escroc dintre cei care au nenorocit tara asta ar fi fost rezolvat astfel ,aveam si noi o raza de speranta !
  • +2 (6 voturi)    
    asta recidiveaza (Marţi, 23 februarie 2010, 19:39)

    dan [anonim]

    Asta l-a chemat pe ambasadorul Turciei de curand si a spus reporterilor , de fata cu el: l-am asezat pe un scaun mai mic ca sa se vada ca noi suntem deasupra si ei dedesub. Nota 10 la impertinenta + nesimtire, dar mi se pare ca II REPREZINTA, altfel i-ar fi cerut demisia si n-ar mai fi fost ministru de externe.
    • 0 (10 voturi)    
      american taliban (Marţi, 23 februarie 2010, 19:56)

      talibanu [anonim] i-a raspuns lui dan

      acuma sa nu credeti ca israelienii sunt mai putin indoctrinati religios decat arabii. si aceiasi problema o au si americanii, apare si in irlanda de nord, india si bangladesh, cam peste tot.

      oamenii sunt "prajiti" pe religie.

      cautati pe google "american taliban" pentru niste exemple incredibile de gandire pentru secolul 20.

      arab, israelian, american / tot un taliban.
    • -1 (5 voturi)    
      ce tupeu a avut asta (Marţi, 23 februarie 2010, 22:39)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui dan

      sa se poarte in halul asta cu un alt diplomat , daca era un inistru dintr-o tara bananiera as fi inteles dar asa, ma mir cum de l-au iertat turcii
  • -1 (7 voturi)    
    Yivet isi face veacu' (Marţi, 23 februarie 2010, 21:30)

    niv [utilizator]

    pe la tavarisciuil Lukashenko, la Minsk; de origine e moldovean-basarabean; Bibi are un ministru de externe care acum un an a propus sa se foloseasca contra palestinienilor din fasia Gaza, aflati in stare de asediu prelungit, metoda utilizata de nord-americani la 6 august 1945, fata de japonezi, adica la Hiroshima si Nagasaki...!
    Avigdor Lieberman, caruia i se zice Yvet e un oligarh si-si permite sa "suguiasca", pe moldovineasca...Vezi ca acum suguieste pe chestia...filmelor "made in Mossad", produse de "james-bonzii" mardeiasi cu pasapoarte ciordite pe la vest-europeni, activitate cinefila in scop si in stil diplomatic israelian get-beget...
  • +3 (7 voturi)    
    Dragi comentatori... (Marţi, 23 februarie 2010, 22:10)

    A.Corneliu [utilizator]

    ...atat de mult va agitati intr-o problema in care nu exista nici macar o sigura dovada reala ca Mosadul ar fi efectuat aceasta fapta, a carui rezultat e dealtfel foarte pozitiv.
    Iata insa o alta fapta, comisa mai recent, cu o adresa clara si recunoscuta, care n-a starnit niciun protest.
    Iata ce comunica "Christian Science Monitor" de azi, 23 februarie:
    "Iran’s Intelligence Minister Heydar Moslehi claimed that Rigi had been on a US military base in Afghanistan less than 24 hours before the plane he was traveling on was forced to land in Iran during a flight from Dubai to Kyrgyzstan. "
    Ca urmare, Iranul oficial recunoaste ca a comis un act de piraterie aeriana pentru a pune mana pe un oponent politic.
    Un act de piraterie destinat sa captureze nu un terorist dintr-o organizatie angajata sa lichideze statul national al iranienilor, ci un adversar al regimului.
    Un act de piraterie care pe langa aspectul lui ilegal, putea duce la moartea pasagerilor.
    Un act de piraterie recunoscut deschis.
    Si mai departe, liniste...
    Nimeni nu protesteaza, nimeni nici macar nu baga de seama. Niciun guvern, niciun ministru, nicio organizatie, niciun comentator.
    De ce? Pentruca n-are niciun haz.
    Si de ce n-are haz?
    Pentruca nu e vorba de Israel.
  • 0 (4 voturi)    
    "Adevarul despre Mossad", interesant (Miercuri, 24 februarie 2010, 4:26)

    niv [utilizator]

    articol la adresa http://www.france-palestine.org/article14005.html,
    precum si articolul "Nici vazut , nici prins"
    http://www.france-palestine.org/article14021.html
    De mare actualitate, insa, este urmatorul: "Israelul va inscrie in patrimoniul sau locuri sfinte cisiordaniene"
    http://www.france-palestine.org/article14015.html