Liderul Hamas ar fi fost ucis de o unitate speciala a Mossadului - "Baioneta"

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 22 februarie 2010, 14:43 Actualitate | Internaţional

Imagini cu asasinii liderului Hamas
Foto: Captura Youtube.com
O unitate speciala a serviciului israelian de informatii ar fi responsabila de asasinarea liderului Hamas intr-un hotel de lux din Dubai, scrie presa din Israel, citata de ABCNews. Kidon, care in ebraica inseamna "baioneta", este unitatea Mossad care este responsabila de toate operatiunile din strainatate asemanatoare celei desfasurate in Dubai.

Unul dintre cei mai importanti experti israelieni in problemele Mossad a declarat ca toate operatiunile serviciului de informatii in strainatate, similare cu cea desfasurata impotriva liderului Hamas Mahmoud al Mabhouh, poarta marca unei unitati speciale, numita Kidon.

Unitatea este alcatuita din cateva zeci de barbati si femei, care sunt supusi unui antrenament riguros si specializat in lupta corp la corp, conducerea in viteza de masini si motociclete, urmarirea suspectilor fara a fi detectati. Agentii sunt si experti in manuirea mai multor tipuri de armament.

Din cauza stresului urias al muncii, cei care fac parte din Kidon lucreaza pe contracte ce dureaza doar cativa ani. In mod regulat, agentii sunt supusi examinarilor psihologice, pentru a se determina daca rezista presiunii muncii lor.

Printre altele, agentii din Kidon ar fi fost implicati in operatiunea "Wrath of God", prin care Israelul a razbunat asasinarea sportivilor sai in timpul Jocurilor Olimpice de la Munchen, din 1972.


Seful politiei din Dubai: Suntem 99% convinsi ca Mossadul l-a ucis pe liderul Hamas

Saptamana trecuta, seful politiei din Dubai, generalul Dhahi Khalfan Tamim, a declarat ca este 99% convins ca serviciul israelian de informatii Mossad s-a aflat in spatele asasinarii lui Mahmoud al-Mabhouh. Potrivit presei din Israel toate operatiunile de acest gen realizate de Mossad trebuie sa primeasca aprobarea finala de la premierul israelian.

Seful politiei din Dubai a declarat ca o "echipa a mortii" formata din 11 persoane, care detineau pasapoarte europene, s-a aflat in spatele asasinarii liderului Hamas. Al-Mabhouh a fost gasit mort luna trecuta, in camera sa de hotel din Dubai. Joi seara, Interpolul a anuntat ca a pus cei 11 suspecti pe lista "celor mai cautate persoane". Identitatea altor cinci suspecti va fi anuntata in curand, au anuntat autoritatile din Dubai.

Tamim a afirmat, de asemenea, ca seful Mossad, Meir Dagan, va trebui arestat daca se dovedeste ca serviciul sau a fost in spatele asasinatului lui al-Mabhouh.

Intre timp, mai multi experti afirma ca incidentul nu va avea repercursiuni de durata pentru Israel, care "nu este singura tara din lume care se confrunta cu acest fenomen. Toate statele occidentale amenintate de terorism folosesec metode similare". In Israel, opinia publica sprijina operatiunile secrete ale Mossad-ului desfasurate in strainatate. "Lovirea dusmanilor tarii departe de teritoriul israelian este parte a mitologiei populare ce inconjoara Mossad", scrie ABC.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4411 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    In concluzie (Luni, 22 februarie 2010, 15:34)

    xolv [anonim]

    In concluzie, daca s-ar fi introdus pasapoartele biometrice, acest "regretabil incident" nu s-ar mai fi produs!

    Multumim pentru acest alt 11 septembrie al pasapoartelor si al "libertatilor" noastre viitoare!
    • +6 (16 voturi)    
      Be cuvant ca a fost Mozad, l-am vazut pe strada.. (Luni, 22 februarie 2010, 16:10)

      Babu in Dubya [anonim] i-a raspuns lui xolv

      1. E ridicol, Hamas nu poate sa declare razboi "entitatii sioniste" si apoi sa se planga la politie ca Israel a intrat pe bune in razboi contra miscarii islamiste:)). Regula acestor stupizi ar fi:"noi avem dreptul sa tragem cu rachete si sa punem bombe, dar voi nu aveti dreptul sa trageti in noi, ok?" :)

      2. Emiratul Dubai detine niste casete de la hoteluri si aeroporturi si a facut niste "deductii", in rest n-are nimic concret.
      Intr-un fel, Dubaiul se auto-umileste, recunoscand indirect ca un comando israelian poate actiona sub nasul acelui general la orice ora, inclusiv contra unor tinte bine protejate, ca un lider Hamas.

      3. Genul asta de "scandal" nu face decat sa intretina atmosfera si legenda in jurul Mossad-ului, arabii isi fac singuri un rau, pentru ca mesajul transmis tuturor este :" oriunde sunteti in lumea asta, in tara araba sau nu, daca sunteti dusman al Israel, nu scapati, e doar o chestie de timp pana va primiti rasplata pt crimele comise".

      4. Pt. ca Israel sa extradeze vreun agent, ar trebui ca USA, Rusia, China, Franta, Iran sau Arabia saudita sa accepte si ele sa-si extradeze agentii implicati in diverse operatiuni :)) Imposibil, ceea ce arata ca gargara generalului dubaist e destinata publicului arab, avid de gogosi mediatice. Arabii castiga intotdeauna in presa, israelienii castiga pe teren, asa mi se pare.

      5. In materie de terorism, nu stai sa astepti ca acei psihopati sa masacreze civili dupa care sa spui "vedeti c-am avut dreptate?", ca nu maki invie nimeni acei nevinovati, e prea tarziu. E necesar sa se actioneze preventiv, pericolul trebuie eliminat de la radacina, cat mai devreme. Teroristii musulmani din Hamas nu vor gasi nici un fel de simpatie pe la vreun stat european, USA, Rusia, India sau China, toate aceste regiuni fiind deja lovite de atentate teroriste islamice.
      • -4 (14 voturi)    
        prostii (Luni, 22 februarie 2010, 16:49)

        saab [anonim] i-a raspuns lui Babu in Dubya

        Aici nu e vorba doar de un simplu asasinat, ci de o operatiune urat mirositoare facuta cu mult tambalau in ograda altuia. Mossadul e renumit pentru pentru grosolania operatiunilor secrete, as zice ca rivalizeaza cu fostul KGB la metodele folosite.
        Puteau sa elimine liderul Hamas intr-un mod mult mai silentios daca ar fi vrut, dar au actionat cu cizmele intr-o operatiune delicata.
        Nu, ei au preferat sa-l omare intr-un hotel, folosind cu nesimtire identatatile furate de la niste cetateni inocenti. Cam la fel ar fi procedat si niste mafioti recuperatori de bani.
        Cel mai probabil operatiunea secreta a fost facuta in graba, la ordin politic. Asa se explica planul primitiv folosit de asasini.

        Zici ca Dubaiul e ridicol ca a cerut extradarea asasinilor?
        Da politia britanica cum e ma, cand a cerut extradarea si judecarea celor care l-au ucis pe Alexander Litvinenko cu poloniu radioactiv int-un restaurant?
        Pur si simplu Dubaiul nu tolereaza asemenea magarii la ei acasa, si vor face destul tambalau pe aceasta tema.
        • 0 (6 voturi)    
          curat prostii, coane saab! (Luni, 22 februarie 2010, 18:56)

          minus [utilizator] i-a raspuns lui saab

          "Puteau sa elimine liderul Hamas intr-un mod mult mai silentios daca ar fi vrut, dar au actionat cu cizmele intr-o operatiune delicata.".

          Zici ca banuiam ca Mossad-ul este o scoala de bune maniere, si ne dam cu cu capul de pereti cand vedem ce marlani sunt?

          Vrem banii inapoi!
          Un nu hotarat unor planuri primitive!
          Vrem simple asasinate, nu magarii in Dubai.
          • +1 (7 voturi)    
            Maniere. (Luni, 22 februarie 2010, 20:14)

            A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui minus

            Vrei lichidari de teroristi cu maniere elegante?
            Sau vrei poate sa fie citati in mod politicos la tribunal?
            Sau poate vrei sa fie lasati sa traiasca si sa-si faca in mod democratic de cap?
            Sau, insfarsit, poate vrei ca cei afectati sa suporte fara obiectiuni "activitatea" teroristilor, in numele libertatii de exercitare a profesiei de catre acestia?
            • 0 (6 voturi)    
              Da, vreau! (Luni, 22 februarie 2010, 22:29)

              gogu [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

              Insidios mai esti! Cum le aduci tu din condei, mai rar, Bibicule!

              Sa inteleg ca "teroristii" nu au voie la tribunal, la judecata? Si atunci, cine-i judeca? Cine-i declara teroristi / adica vinovati??

              De prezumtia de nevinovatia nu s-a auzit in Israel? Doar de "vina colectiva", asa-i?
              • +2 (4 voturi)    
                Gogutza... (Marţi, 23 februarie 2010, 7:56)

                A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui gogu

                ...ei nu sunt "teroristi", ci TERORISTI.
                Daca ai fi fost afectat macar o singura data de ei, sau daca ai fi fost prezent macar o singura data la actele lor, ai fi judecat mai normal.
      • +2 (6 voturi)    
        ai dreptate (Luni, 22 februarie 2010, 20:20)

        corbul [anonim] i-a raspuns lui Babu in Dubya

        in tot ceea ce afirmi. Pb mare nu este ca l-au omorat pe ala. Pb este ca s-au folosit de identitatea unor persoane reale sa faca asta. Iti dai seama ce distractie va fi pentru acele persoane acum sa treaca orice granita in conditiile in care numele lor e pe lista interpol de suspecti periculosi??
    • 0 (8 voturi)    
      ai dreptate (Luni, 22 februarie 2010, 17:06)

      miranda [anonim] i-a raspuns lui xolv

      sunt de acord cu tine. Nu inteleg de ce ti-au dat un vot negativ. Romanilor cred ca le place sa traiasca sub regimuri totalitare, in care notiunea de libertate este distorsionata in schimbul "securitarii si sigurantei".
  • +4 (8 voturi)    
    romane politiste (Luni, 22 februarie 2010, 16:14)

    vlad [anonim]

    Ce e nou?
    Ca Mossad (ca toate serviciile secrete) are un departament care se ocupa de curatenie stie toata lumea. Ca se numeste Kidon iar se stie.

    deci nenea asta spune: daca a fost mana Mossad atunci a fost Kidon. wow...
    • +2 (6 voturi)    
      Hollywood, studiourile de cinema, (Luni, 22 februarie 2010, 17:36)

      niv [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      ar trebui sa fie, ca de obicei...recunoscatoare!
      Zau asa, inca niscai scenaristi in cautare de subiecte pentru coproductii cu cinematografia mossadnica atat de prolifica...vor intra "in paine", ca de pe la 11/9/2001, totul pentru box-office, dom'lor!
  • +4 (14 voturi)    
    O operatiune laudabila... (Luni, 22 februarie 2010, 16:20)

    A.Corneliu [utilizator]

    ...prin rezultatul ei, eliminarea unuia dintre teroristii de frunte ai Hamas. E drept, au mai ramas destui de clasa lui.
    De fapt nu se stie cine a facut-o. Toata vorbaria este compusa numai din speculatii bazate pe legende urbane si nu exista nicio dovada asupra identitatii bravilor faptasi.
    "Burzuluielile" diplomatice legate de Israel au fost astfel ridicole in acest stadiu, punand doar in evidenta disponibilitatea de a acuza, cu percutie foarte scurta, care exista intotdeauna cand e vorba de aceasta tara.
    Pana una-alta au fost arestati tocmai cativa arabi care nu sunt intamplator legati de "Autoritatea Palestiniana", chiar ofiteri.
    Iar politia din Dubai, dupa marea ei siguranta de sine de la inceput, a inceput sa dea din colt in colt, ca e vorba de "fratii" lor...
    Se stie foarte bine cat de mare este adversitatea dintre Hamas si "autoritate", aceasta din urma fiind eliminata din Gaza acum cativa ani cu violenta si in baia de sange a miilor de victime macelarite de Hamas, pentru care, ca prin miracol, nimeni n-a facut vreun scandal si n-a cerut vreun oprobiu mondial. Putini isi mai amintesc.
    Se stie deasemenea foarte bine cat de aprig este obiceiul razbunarii sangelui la arabi.
    Si atunci, daca facem unu si cu unu, iese rezultatul cel logic. Nu e inca o dovada, dar e foarte plauzibil.
    Oricum, e bine ca acest "regretabil incident" s-a terminat cu succes...
    • -3 (13 voturi)    
      am o idee (Luni, 22 februarie 2010, 16:36)

      uimit [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Am o idee. Sa dezincriminam toate aceste mici infractiuni si sa instituim o lege mai simpla si cu mai putin articole, LEGEA JUNGLEI, cu unicul articol: Supravietuieste cel mai tare. Asa toti veti fi satisfacuti, si dl Corneliu si toti ceilalti si va garantez nici nu o sa mai fie asa interesant sa scrii pe forumuri sau sa citesti o carte, sau sa te bucuri de niste drepturi precum dreptul la viata, chestii marunte, deh.
      • +1 (9 voturi)    
        legea junglei.... (Luni, 22 februarie 2010, 17:15)

        masha [anonim] i-a raspuns lui uimit

        ....cam asa este singura cand te numesti lider hamas. mahmoud ala nu era un arabete oarecare...era lider al hamasului, !
        ai intrat in joc? il joci si gata!
      • +4 (10 voturi)    
        Supravietuieste cel mai tare (Luni, 22 februarie 2010, 17:33)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui uimit

        exact asa se intimpla cind fanaticul cu bomba la briu o detoneaza in metroum de exemplu. Cum s-a intimplat la Madrid si la Londra, de exem[plu.
        Ajung exemplele, sau mai doriti, domnule iubitor de asasini lasi?
        • 0 (6 voturi)    
          Da` tu de unde stii? (Luni, 22 februarie 2010, 22:31)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Cum stii tu cine e "fanatic" si cine e "iubitor de asasini lasi"?
          Ai un glob magic?
          Apropo, cand Tshalul ucide copiii care arunca cu pietre in tancuri, cine e "
          las"? Si tu nu esti si tu un "iubitor de asasini lasi"?
          • +1 (5 voturi)    
            uite ca eu stiu (Luni, 22 februarie 2010, 23:47)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gogu

            cine e fanatic, ar fi si foarte greu sa-ti dai seama ca un analfabet cu creierul spalat care se arunca in aer cu o bomba legata de propriul corp e fanatic sau nu. Am un glob magic cu flacari violete, acelasi tip cu cel primit de geonel de la moscova, de aia ma prind repede si usor.
            Tsahalul ucide copii care arunca pietre in tancuri, vai ce imagine impresionanta daca n-ar fi doar agitprop. Ce de arieni blonzi cu ochi albastri pe dimbovita, nu-ti vine sa crezi, este gogule, altfel postak pnldsr de meserie.
            Pina la urma, probleme, gogule, probleme?
            • -2 (4 voturi)    
              Esti genial! (Marţi, 23 februarie 2010, 0:20)

              gogu [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

              Si asta se vede din ce postezi, nu ca zic eu!
              Tu esti nevinoavt aici, tu nu tii nicio parte si nu te agiti, se vede asta.
      • +2 (8 voturi)    
        Uimitule... (Luni, 22 februarie 2010, 17:41)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui uimit

        ...citeste numai ce a scris colegul Babu in Dubya (reiau aici cu permisiunea sa):
        "5. In materie de terorism, nu stai sa astepti ca acei psihopati sa masacreze civili dupa care sa spui "vedeti c-am avut dreptate?", ca nu maki invie nimeni acei nevinovati, e prea tarziu. E necesar sa se actioneze preventiv, pericolul trebuie eliminat de la radacina, cat mai devreme."
        Lichidarea unui terorist nu este o infractiune. Ea este o binefacere.
        Iar cu terorismul nu poti lupta indrumat de avocati. Caci mori sigur, cu dreptatea in mana.
        • -2 (2 voturi)    
          E bun actul preventiv! (Marţi, 23 februarie 2010, 1:34)

          vio [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

          Mai mult, ca sa se elimine pericolul de la radacina ar trebui bombardatia tomic toti! Toti, in afar de cei buni, adica.......eu nu stiu.

          Orcum, toata chestia asta seaman izbitor cu povestea drobului de sare. Si nevasta aia proasta plangea tot preventiv!
          • +2 (4 voturi)    
            Vio... (Marţi, 23 februarie 2010, 7:59)

            A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui vio

            ...mai intai sa te vad pe tine in fatza acestui drob de sare exploziv si apoi sa te mai aud cum vei vorbi!
      • -3 (7 voturi)    
        "Decalogul" Mossadului e cert (Luni, 22 februarie 2010, 19:33)

        niv [utilizator] i-a raspuns lui uimit

        diferit de cel pe care il propun teologii...insa cu Legea Junglei se pare ca se inteleg cel mai bine, fara conflicte de vreun fel!
        Ce parere sa aiba insa cei care sustin in fapt chiar integrarea in Europa a Israelului cu tot cu asemenea practici "de jungla", cu anexiunile teritoriale ilegitime, asadar si cu Platoul Golan, ciordit de la Siria, care nu e "invitata" ,ca geopolitichia cu mare cheltuiala se tine!...fiindca se stie ca o asemenea "integrare" isi propun ei, nu numai prin mafia de prin Suedia, etc. dar si prin incetatenirea recenta, aparent in buna regula, a multor israelieni, cine stie ce agenti Mossad cu preocupari de afaceri onorabile, de acoperire, incetateniri oferite din plin de tarile Est-Europene ca Romania...
        • +3 (7 voturi)    
          Ai vrea poate... (Luni, 22 februarie 2010, 20:17)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui niv

          ...ca israelienii sa nu se apere de terorism?
          • +1 (5 voturi)    
            Nuu.... (Luni, 22 februarie 2010, 22:34)

            gogu [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

            ai uitat poate ca in 1947 evreii erau declarati "teroristi" de catre oficialii Marii Britanii.
            Stii de ce? Citeste istoria, citeste ziarele europenea le vremii si vei vedea - nu ca nu stii - ce bombe la hotel puneau evreii in `46 si `47.

            Astept acuzatia de "iubitor de teroristi", e singurul tau argument.
            • +1 (5 voturi)    
              Faci o confuzie grosiera. (Marţi, 23 februarie 2010, 8:18)

              A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui gogu

              In 1947 evreii actionau pentru eliberarea tarii lor ocupate de Anglia ca putere coloniala, care la vremea ei detinea teritorii imense inafara propriului teritoriu national. La fel au facut foarte multe din natiunile care sunt azi independente, mai mult de jumatate din totalul celor existente in lume.
              Iar in istoria mai putin recenta, la fel a facut si poporul roman pentru a se elibera de imperiul otoman sau habshurgic. Pe eroii neamului, precum Tudor Vladimirescu ii consideri teroristi?
              Teroristii cu care are de a face Israelul lupta pentru lichidarea acestui stat, care este statul national al evreilor, aflat in patria sa atestata documentar de cel putin 3500 ani..
              Nu esti iubitor de teroristi, caci nu ti-ar place sa-i intalnesti in actiune. Esti numai profund dezinformat.
  • +3 (5 voturi)    
    Kidon rules! (Luni, 22 februarie 2010, 19:17)

    bugsy [anonim]

    “Sarcina noastra este sa facem istorie si apoi sa o ascundem!” – Rafi Eitan, agent Mossad. sper sa fi fost opera Institutului!
    • -2 (6 voturi)    
      in 13 mai 1982 acelasi R. E. (Luni, 22 februarie 2010, 20:15)

      niv [utilizator] i-a raspuns lui bugsy

      a spus ca: "De vreme ce eu am cladit, pe miliarde si miliarde de dolari, o armata de exceptie, eu pot si sunt chiar musai obligat s-o pun la treaba...as putea chiar maine sa ma implementez la Beirut"...baiat strateg si econom, ramatkalul RE, iar rezultatul a fost pe deplin "Istorie", cea de la Sabra si Shatyila...o kapo-d'opera, nu oarescum!...sa ne mandrim...iata , totul in numele "Securitatii"...ca de pace, despre pace adica, nimic! fiindca nu domnii astia au grija ei! razboiul le mananca palmele, au alergie la pace, nu mai primesc miliarde de miliarde de bistari...
    • +3 (9 voturi)    
      Foarte bine! (Luni, 22 februarie 2010, 20:24)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui bugsy

      Pentru ce ar proceda serviciul secret israelian altfel decat celelalte servicii similare din lume, mai ales avand in vedere ca existenta statului este permanent amenintata, ca a niciunui alt stat?
      Dintr-o data pretindem ca acest servici secret sa lucreze cu transparenta totala.
      Atunci i-ar ramane doar sa se autodesfiinteze, impreuna cu statul...
      • 0 (6 voturi)    
        Ma bucur ca intelegi (Luni, 22 februarie 2010, 22:37)

        haysam [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

        si ti se pare normal ca serviciul secret al unui stat sa fie netransparent.
        Asa este, cand e vorba de existenta statului, orice e permis!

        Evident, cred ca nu te superi daca logica ta se aplica si la alte state: America, Egipt, Iran si, cu voia ta, ultimul pe lista, Palestina.

        Logic, nu?
        • 0 (4 voturi)    
          Rog pe cei care dau MINUS (Marţi, 23 februarie 2010, 0:18)

          haysam [anonim] i-a raspuns lui haysam

          daca tot isi pierd timpul, sa-mi explice punctual unde gresesc.
          Daca ei stiu, vreau si eu s astiu, sa nu mor prost.
        • +1 (5 voturi)    
          Foarte logic, Haysam! (Marţi, 23 februarie 2010, 8:25)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui haysam

          Caci cum sa mai fie secret un servici transparent?
          Arata-mi un singur servici secret din lume, inclusiv SRI sau serviciile confratilor tai arabusi, care sa fie transparent.
          Nu fii ridicol!
          A, poate pentru Mossad trebuie aplicata o alta norma, nu?
        • 0 (4 voturi)    
          Palestina... (Marţi, 23 februarie 2010, 12:04)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui haysam

          Nu exista inca si nici n-a existat in istorie un stat cu acest nume.
      • +1 (5 voturi)    
        despre colaborarea cu Mossadul, (Marţi, 23 februarie 2010, 0:33)

        niv [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        iti propun sa citesti dta un articol si chiar mai multe la adresa asta http://www.middleeastmonitor.org.uk/resources/commentary-and-analysis/692-why-are-we-surprised-that-mossad-used-fake-passports; nu e deloc surprinzator ca e mentionata si Romania, printre altele, colaborationismul era evident.
  • -1 (5 voturi)    
    MOSSAD (Marţi, 23 februarie 2010, 0:09)

    eu [anonim]

    ia ganditi-va cum ar fi ca replica: hamasul sa omoare acum un ofiter mossad pt ca a facut multe victime in hamas. nu e aceeasi situatie?? ati mai preslavi asa hamasul??? NUUUU!!
    numai palestinienii sunt vazuti teroristi.
    aia se omoara de ani, unii mai evoluati in tehnologie, dau racheta cu tinta, altii mai amarati, unde pica, pica..si uite asa un cerc vicios si-o dau de la unul la altul.
    nici israelienii nu au scrupule, daca unul cautat de ei este intr-o cafenea, nu le e jena sa arunce in aer toata cafeneaua numai pt unul..asa ca este o parere total falsa, ca israelul nu face victime printre civili...face fffff multe vicitme, peste tot, nu numai in palestina.. bombardeaza fara scrupule o tara ca libanul pt simplul fapt ca acolo sunt trupele hesbolach, fara sa tina cont ca pot face vicitme si in randul libanezilor.
    nu tin cu nimeni! din contra, au facut numai rau, au distrus o tara ca libanul (israelul+palestienii)..oameni nivinovati au ramas fara case..crestini o parte dintre ei
    terorismul trebuie sa dispara ...si oricine ar fi organizat treaba asta, ca mossadul sau oricine, bine au facut ca au omorat un nenorocit care a facut victime, dar pana a preslavi mossadul, niste nemernici dupa parerea mea, mai e cale lunga!
    • -3 (3 voturi)    
      Aparent ai dreptate (Marţi, 23 februarie 2010, 1:28)

      vio [anonim] i-a raspuns lui eu

      dar tine cont de 2 aspecte:
      1. Terorismul nu va disparea niciodata. Intotdeauna au existat si vor exista indivizi/grupuri care au produs/produc teroare in interesul lor propriu.

      2. Intotdeauna vor exista grupuri de oameni care ii vor numi pe inamicii lor "teroristi", pentru ca ei stiu efectul distrugator asupra credibilitatii pe care il are aceasta eticheta.

      (sa ne amintim de "teroristii" din 1989. Eram cu totii terorizati, desi nu vedeam niciunul! Dar era in interesul cuiva ca noi sa credem in teroristi si apoi in fortele care sa ne salveze de ei. Si ne-au salvat, din moment ce "teroristii" aia au disparut fara urma!)
      La fe, ocupatia germana ii numea pe partizani.....aaa..."teroristi" si ii executa fara judecata. Asa cum le trebuie unor teroristi! Mama lor de terorist!
  • +1 (5 voturi)    
    a innebunit lupul ! (Marţi, 23 februarie 2010, 10:08)

    laila [anonim]

    Deocamdata din Dubai ,seful serviciului secret si cel al politiei fac numai acuzatii prin intermedioul presei dar NU AU PREZENTAT NICI O DOVADA CONCRETA . Pretind ca cei 11 au fost israelieni , iar fara a dovedi asta , pretind ca pasapoartele erau false dar nici nunul din cei 11 asa bine supravegheati de la intrarea in tara pana la parasirea ei NU SE AFLA IN ARESTUL ARAB .
    Ambi ar putea sa-si dea demisia si sa -si ascunda macar capul in nisip , ca de asta au destul .
    E insa trist ca nu toti inteleg ca acuzatiile sunt nefondate si pe cale de consecinta gratuite , ca insasi uciderea unui sef terorist nu e de blamat ci , din pacate , un fapt necesar deseori .

    Si cei care va simtiti atat de solidari cu arabii teroristi va ros , alaturi de seful serviciilor secrete din Dubai sa cereti la schimbul celor 11 , pe care i-ati preda , eliberarea ostaticilor aflati in mainile fractiunilor teroriste arabe .
    Apropo , pentru Gilad Shalit tot asa ati promovat ? Macar stiti cine este si de cati ani e in mana Hamasului ? Si numai pentru copilul ala , pentru o zi din viata lui ca ostatec al teroristilor si merita individul asta sa moara .Acolo de ce n-a cerut Dubaiul eliberarea ? Rapirea unui soldat era legitima si mai tarziu santajarea unui stat ...
    Nu e simplu dar putin realism e de dorit . Albul e alb si negru ramane negru .
  • -1 (1 vot)    
    despre situatie, deoarece (Marţi, 23 februarie 2010, 17:58)

    niv [utilizator]

    si diplomatia franceza, nu numai cea britanica etc. se afla intr-un vadit si justificat disconfort , iata un interviu in Le Journal de Dimanche. fr acordat de dl.Bernard Kouchner, care nu poate fi interpretat drept "iubitor de teroristi": http://www.lejdd.fr/International/Actualite/Kouchner-Vite-un-Etat-palestinien-173756/
    • 0 (2 voturi)