Un american a preferat sa isi demoleze casa decat sa o dea pe mana bancii

de M.C.     HotNews.ro
Vineri, 19 februarie 2010, 23:16 Actualitate | Internaţional

Un barbat din Ohio, Statele Unite, a gasit o solutie unica in rezolvarea problemelor pe care le-a avut cu banca. Dupa ce s-a luptat cu banca RiverHills din districtul Clermont aproape un deceniu, lupta care a sfarsit prin demarearea procedurii de prescriere a ipotecii asupra casei sale de 350.000 dolari, barbatul s-a hotarat ca mai bine demoleaza casa decat sa o dea pe mana bancii.

"Cand am vazut ca pentru o datorie de 160.000 de dolari pe care o am ei imi confisca o casa ce valoreaza 350.000 dolari nu am mai suportat, asa ca am demolat casa", a declarat Hoskins.

Hoskins a spus ca Fiscul american (Internal Revenue Service) a pus sechestru pe magazinul sau de covoare si pe spatiul comercial dupa ce fratele sau, fost partener de afaceri, l-a dat in judecata. Casa barbatului a fost luata ca si garantie si banca a incercat sa confiste atat magazinul cat si casa barbatului.

Americanul a reusit sa obtina suma de 170.000 de dolari pentru a rascumpara casa, insa banca nu a fost acceptat acesta oferta si a spus ca obtine o suma mai mare daca demareaza procedura de prescriere a ipotecii asupra casei.

Vezi video aici.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

2122 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    ? (Vineri, 19 februarie 2010, 23:47)

    zwilling [anonim]

    A reusit sa obtina 170k si in loc sa-si achite datoria de 160k, vrea sa-si rascumpere casa?! Ceva parca nu se leaga aici.
    • 0 (0 voturi)    
      Se pare ca .. (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 0:36)

      IQ test [anonim] i-a raspuns lui zwilling

      in romania IQ-ul scade pe timp ce trece.
      FYI rascumpara casa = a plati datoria de 160k
      • -3 (3 voturi)    
        varza ... (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 2:07)

        lol [anonim] i-a raspuns lui IQ test

        pai daca bou avea 170k, cum sa nu poata plati 160k???? doar daca avea o clauza super dudoasa in contract ... e ilogic
        • 0 (0 voturi)    
          apropo de varza.... (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 9:50)

          ioi [anonim] i-a raspuns lui lol

          ....citez din articol: 'insa banca nu a fost acceptat acesta oferta'
          Intai lamuriti asta.
        • 0 (0 voturi)    
          breeee (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 11:18)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui lol

          banca lu peshte n-a acceptat sa-i incaseze banii, ci voia sa-i vanda casa!
        • 0 (0 voturi)    
          nimic ilogic (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 12:59)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui lol

          banca a sperat ca va obtine mai multi bani prin vanzarea casei decat ceea ce i se cuvenea.
          Omul a fost de buna credinta marind chiar si suma pe care trebuia sa o dea inapoi dar se pare ca bancherii s-au lacomit la mai mult decat meritau.
          Nu inteleg insa cum poate un judecator sa fie de acord sa se plateasca o suma de peste 2 ori mai mare la o banca decat este in contract.
          Asta este hotie cu legea in mana!
  • +4 (4 voturi)    
    ce curva de banca (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 0:45)

    conscab [utilizator]

    mama lor de nesatui!!
  • -1 (1 vot)    
    American dream (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 11:09)

    T+C [anonim]

    American dream!
  • -1 (1 vot)    
    IRS (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 22:32)

    Julian [anonim]

    in SUA te sug bancile si IRSu. se mai traduce si It really sucks. k sa va dati seama de cat e de legala institutia asta va recomand sa vedeti documentarul America. from freedom to fascism. o sa aflati si unde se duc impozitele pe profit oriunde in lume. veti ramane cruciti.
  • 0 (0 voturi)    
    Guvern terorist (Duminică, 21 februarie 2010, 17:51)

    Eufrosin [anonim]

    O scrisoare de la fiscul "american" provoaca atacuri de cord. Nu putini au sfarsit-o complet nevinovati fiind, in puscarie, sau faliti.
    O scurta parcurgere a articolelor de la eticheta America, va revela realitatea americana de astazi:

    http://eufrosin.wordpress.com/tag/america/

    Nu-i bine in Romania, dar nici pe altii nu avem de ce sa-i invidiem.