Politia din Dubai: Suntem 99% convinsi ca Mossadul l-a ucis pe liderul Hamas

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 18 februarie 2010, 17:34 Actualitate | Internaţional

Imagini cu asasinii liderului Hamas
Foto: Captura Youtube.com
Seful politiei din Dubai, generalul Dhahi Khalfan Tamim, a declarat joi ca este 99% convins ca serviciul israelian de informatii Mossad s-a aflat in spatele asasinarii liderului Hamas Mahmoud al-Mabhouh, transmite AFP, citand publicatia "The National". Al-Mabhouh a fost gasit mort luna trecuta, in camera sa de hotel din Dubai. Joi seara, Interpolul a anuntat ca a pus cei 11 suspecti pe lista "celor mai cautate persoane".

"Ancheta noastra a indicat ca Mossadul este implicat in moartea lui al-Mabhouh. Este 99%, daca nu chiar 100% clar ca Mossad-ul s-a aflat in spatele asasinatului", a declarat Tamim.

Autoritatile din Dubai au dat publicitatii, in aceasta saptamana, fotografiile a 11 persoane - sase posesori de pasapoarte britanice, trei irlandezi, un francez si un german- despre care sustin ca au facut parte din "echipa mortii" care l-a asasinat la 20 ianuarie, pe comandantul Hamas, unul dintre fondatorii aripii militare a miscarii.

Seful politiei din Dubai a aratat presei imagini video de la aeroportul din Dubai, care ii arata pe cei 11 sosind cu avioane separate, cu o zi inainte de asasinat. Ei s-au cazat in hoteluri diferite. Dhahi Khalfan Tamim a declarat ca a fost vorba despre o operatiune foarte bine organizata, iar cei 11 stiau cu precizie unde se afla liderul Hamas.

Testele au indicat faptul ca al-Mabhouh a murit sufocat, insa criminalistii efectueaza investigatii suplimentare.

Toate tarile mentionate in acest caz, cu exceptia Germaniei, au declarat ca pasapoartele au fost falsificate.

Joi, Marea Britanie si Irlanda au cerut ambasadorilor israelieni explicatii legate de pasapoartele false, despre care au afirmat ca reprezinta "un incident foarte grav".

Cu toate acestea, autoritatile din Dubai sustin ca pasapoartele nu au fost false. "Asasinii au fost idioti, deoarece toate miscarile lor au fost urmarite secunda cu secunda de camerele de supraveghere", a afirmat Tamim. Generalul a spus ca politia din Dubai are dovezi suplimentare, in afara de imaginile si casetele video date publicitatii. "In zilele urmatoare vor aparea si alte surprize, care nu vor lasa loc de indoiala", a spus el.

Miercuri, premierul israelian Benjamin Netanyahu i-a ordonat sefului Mossad sa isi dea demisia.

Reuters scria ca, de data aceasta, Mossadul a subestimat fortele arabe de contraspionaj, iar israelienilor li se cere in mod public sa reactioneze la acest asasinat. Primul pus la zid este seful Mossadului, Meir Dagan, fost general de armata si aflat pentru al optulea an la conducerea organizatiei. Meir Dagan este apreciat de liderii israelieni pentru "razboiul din umbra" pe care il conduce impotriva Hamas, a gherilelor libaneze Hezbollah, precum si impotriva programului nuclear al Iranului.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

1330 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    pasapoarte false din (Joi, 18 februarie 2010, 17:51)

    niv [utilizator]

    Romania sau Moldova pe cand?! daca la Londra ambasadorul israelian e chemat la ordine, la Bucuresti se pare ca ar fi liniste si voie buna, nimeni n-ar zice nimic...
  • +2 (30 voturi)    
    Detalii interesante (Joi, 18 februarie 2010, 17:51)

    vio [anonim]

    ""Meir Dagan este apreciat de liderii israelieni pentru "razboiul din umbra" pe care il conduce impotriva programului nuclear al Iranului.""

    DEci se recunoaste ca Isrealul poarta un razboi secret cu Iranul!
    Si atunci, de ce se inflameaza unii ca Iranul se inarmeaza? Si ca ameninta sa raspunda la atacuri?


    In fiecare zi aflam de pe forumuri ca Iranul ameninta ca va distruge bunul si blandul Israel. Adica, tot timpul Iranul este indicat drept agresor.
    Dar niciodata nu se spune ca Mosadul a inceput deja razboiul, ca Israelul a ATACAT primul!

    PS: sa curga minusurile si injuraturile!
    • +4 (10 voturi)    
      da da (Joi, 18 februarie 2010, 18:21)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Na, ca ti-am dat un "+" :)
    • +2 (22 voturi)    
      Iranul versus Israel (Joi, 18 februarie 2010, 18:23)

      doru [anonim] i-a raspuns lui vio

      Iranul este un stat totalitar islamic fundamentalist.
      De aici la terorism nu mai e nici un pas.Finantarea de retele teroriste, Hamas e una din ele dar nu numai.Citeste cite ceva.......
      Israelul e intr o mare de arabi belicosi si indoctrinati,silit de decenii sa se apere continuu pt ca li se neaga insusi dreptul de existenta pe pamantul lor ,al lor cu mii de ani inainte de ap arabilor.
      • +2 (6 voturi)    
        nu chiar (Joi, 18 februarie 2010, 21:13)

        duda [anonim] i-a raspuns lui doru

        poate daca te mai documentezi, o sa afli ca sunt inruditi, sunt semiti cu totii. Au un stramos comun
    • +4 (16 voturi)    
      Uite de ce... (Joi, 18 februarie 2010, 18:27)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui vio

      .. daca israel ataca "preventiv" in stat cu prezumtia ca adaposteste teroriti, e laudabila chestia si toata lumea aplauda. Cu cat mor mai mult ne-evrei cu atat e considerata operatiunea militara respectiva un succes.


      Israelul incalca cam toare rezolutiile ONU in ultimii 50 de ani referitoare la Gaza. Pe scurt i se rupe de toti de toate.
      • +1 (13 voturi)    
        sau de asta? (Joi, 18 februarie 2010, 19:38)

        Radovick [utilizator] i-a raspuns lui Surfer

        Israelul nu ataca preventiv. La asasinate de genul asta se recurge cand persoana vizata are pe constinta multi everei. Nu preventiv.
        Asa au procedat israelienii intotdeauna, de la "prietenii" nazisti si pana la cei care au omorat everi dintre cei participanti la JO de la Munchen. Si probabil o sa o faca si in continuare, indiferent de statul in care se gaseste cel vizat.
        Partea amuzanta a articolului e asta: "Asasinii au fost idioti, deoarece toate miscarile lor au fost urmarite secunda cu secunda de camerele de supraveghere". Pana la urma asasinii au venit, si-au facut treaba si si-u vazut de drum. Cu tot cu urmarirea miscarilor lor :)). Pai si in cazul asta cine e idiot?
        In cazul autoritatilor din Dubai trebuie sa isi dea seama ca daca au descoperit camerele de supraveghere nu inseamna ca au si dovezi, ori ca fac munca de contraspionaj. Mai au mult si bine...
        Si mai e ceva amuzant: presupunerea din stat si a celor din Dubai si a celor din statele ale caror pasapoarte au fost folosite, ca utilizatorii au fost evrei. Dar care sunt probele? Doar ca a fost casapit un arab? Pozele facute in Dubai care arata ca astia aveau tichiuta un cap? Sau care?
        • +2 (6 voturi)    
          este valabil si viceversa (Joi, 18 februarie 2010, 23:58)

          george [anonim] i-a raspuns lui Radovick

          si Hamasul ataca statul Israel cand acesta din urma are pe constiinta multi palestinieni , poate chiar prea multi daca stam sa ne gandim putin numai in Gaza anul trecut armata israeliana a omoarat 1400 de palestinieni dintre care un sfert erau copii pe cand Hamasul cu ale lor rachete antice au omorat 3 soldati evrei si au ranit un civil
          • +1 (1 vot)    
            sigur (Luni, 22 februarie 2010, 17:19)

            Radovick [utilizator] i-a raspuns lui george

            sigur ca e valabil si viceversa. Nu fac apologia Israelului. Doar am zis cam cum actioneaza. Iar pentru a acuza un serviciu de spionaj/stat iti trebuie dovezi. Nu declaratii de genul "sunt 99% sigur..."
  • -5 (9 voturi)    
    Hmm5 (Joi, 18 februarie 2010, 17:53)

    Marcel Ionita [utilizator]

    Era pe aici unul de isi spunea "Think before you post". Oare le-a transmis asta si politiei din Dubai? :D
  • +2 (14 voturi)    
    Egalitate pentru catei! (Joi, 18 februarie 2010, 17:54)

    ion [anonim]

    Ce mishto! Sunt servicii secrete (ma rog, au fost filmate!) care pot sa omoare acolo unde le convine, in ce tara vor si pe cine vor!
    Cool, cum pot sa ma angajez, ca sunt macelar de meserie.
    • +2 (6 voturi)    
      e cu test de inteligenta :( (Joi, 18 februarie 2010, 18:19)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui ion

      Cica trebuie sa treci un test de inteligenta, deci nu are sens :|
  • +1 (5 voturi)    
    99 sau 100 (Joi, 18 februarie 2010, 19:56)

    anonim [anonim]

    ceva dovezi concrete vrem sa vedem...
    • +3 (3 voturi)    
      banc (Joi, 18 februarie 2010, 22:18)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Stii bancu' ala cu maria si ion?! :D

      Ion o prinde pe maria cu gheorghe in pat.
      Maria: Ioane, tu crezi ce vezi sau ce-ti zic eu???

      :))
  • 0 (6 voturi)    
    Opinii ... (Joi, 18 februarie 2010, 20:16)

    utug [anonim]

    Felicia Langer, supravetuitoare Auschwitz si critic al Israelului, careia Presedintele RFG i-a acordat Crucea Federala de Merit nu gaseste nimic de reprosat in cuvantarile lui Ahmadinejad. Verificabil in textul disecat. Propaganda platita.
    http://www.sanfranciscosentinel.com/?p=35331
    Dissecting Ahmadinejad's Address to Durban II
    http://theragblog.blogspot.com/2009/04/dissecting-ahmadinejads-address-to.html
    Internet users paid to spread Israeli propaganda
    http://electronicintifada.net/v2/article10671.shtml
    The US-Germany divide on Iran
    http://www.globalpost.com/dispatch/germany/100203/us-germany-iran-sanctions
    • +1 (3 voturi)    
      *_* ! (Vineri, 19 februarie 2010, 6:55)

      utug [anonim] i-a raspuns lui utug

      [pentru cei ce mi-au dat voturi - strict confidential]

      “Freedom of speech cannot be limited without being lost.” Thomas Jefferson

      Soros Says Jews And Israel Cause Anti-Semitism
      Norman Finkelstein (parinti supravietuitori Auschwitz): "Organizatiile evreiesti americane exploateaza Holocaustul pentru castiguri politice si financiare" [ American Jewish Organizations have exploited the Nazi Holocaust for political and financial gain ]
      The Holocaust Industry #1
      http://www.youtube.com/watch?v=5BaJCRXsgt4
      http://www.rense.com/general44/soros.htm
      THE HOLOCAUST INDUSTRY: REFLECTIONS ON THE EXPLOITATION OF JEWISH SUFFERING
      http://www.normanfinkelstein.com/content.php?pg=3
      http://www.democracynow.org/2007/5/9/it_takes_an_enormous_amount_of
      • 0 (0 voturi)    
        Uri Avnery are si el (Vineri, 19 februarie 2010, 15:19)

        niv [utilizator] i-a raspuns lui utug

        un premiu similar cu cel acordat doamnei avocate Felicia Lange, laureata si a Nobel-ului alternativ! Uri Avnery este un intelectual foarte bine cotat, un decan al ziaristicii de limba yivrit, a fost in deputat, reprezentant in Knesset timp de 8 ani in anii '80-'90; in publicatia sa Ha'olam ha'ze (Lumea) a afirmat categoric admiratia sa fata de Felicia Langer, regretand ca aceasta s-a abtinut sa devina haverat Knesset, deoarece, scria Uri Avnery, i-ar fi lasat fara replica pe marea parte a deputatilor Knesset (membrii ai Parlamentului de o" irespirabila mediocritate si deplorabila slugarnicie fata de Putere", asa cum ii desemna ziaristul), declarand cu toata prestanta domniei sale despre aceeasi distinsa doamna avocat Felicia Langer ca este netagaduit, nici mai mult nici mai putin decat absolut GENIALA!
        • 0 (0 voturi)    
          Uri Avnery (Vineri, 19 februarie 2010, 18:06)

          utug [anonim] i-a raspuns lui niv

          Si in:
          http://www.archive.org/details/Hashmatsa
          http://en.wikipedia.org/wiki/Uri_Avnery
    • -1 (3 voturi)    
      Utug, obiectivule... (Vineri, 19 februarie 2010, 9:44)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui utug

      Ai o obsesie cu Felicia Langer care a ramas scrantita dupa anii petrecuti in "tabara de agreement" de la Auschwitz"...
      Pe asemenea indivizi dezaxati se bazeaza propaganda anitevreiasca care a luat azi proportii si forme monstruoase, ca in perioada nazista.
      Cat despre lichidarea teroristului Hamas, ea a fost o actiune cat se poate de pozitiva.
      Orice tara amenintata de terorism si mai ales Israelul caruia ii este amenintata insasi existenta ar face o eroare capitala daca nu ar proceda astfel. Doar nu ne asteptam sa le trimita citatii la tribunal...
      O fac in mod curent diferite tari, iar actiunile lor, multe si variate, nu scandalizeaza pe nimeni.
      Din motive "neclare" tocmai evreii trezesc protestele "oamenilor cinstiti" atunci cand isi apara existenta.
      Si pana una-alta nu uitati ca cei cativa suspecti arestati in Dubai sunt tocmai arabi palestinieni, cu functii in "autoritatea" lui Mahmud Abas de la Ramalla, care are conturi grele de lichidat cu Hamasul dupa ce acesta din urma a pus stapanire pe Gaza masacrand si cateva mii din confratii lor arabi.
      Deci, nu va grabiti cu acuzatiile, chiar daca grozav ati vrea sa-i vedeti pe evrei, ca intotdeauna si dupa bunul obicei, la stalpul infamiei. Si daca eventual au facut-o, ar merita numai magna cum laude.
  • +4 (6 voturi)    
    nu inteleg! (Joi, 18 februarie 2010, 22:44)

    eu [anonim]

    eu nu inteleg un lucru, politia il monitoriza in fiecare secunda pe cel de la hamas, pana si la el in camera cu siguranta era monitorizat.
    de ce imaginile alea nu se arata si daca era asa de monitorizat de ce nu au intervenit atunci imediat???
    de obicei cand se fac operatiuni de astea, toate partile implicate tac din gura..de data asta de ce nu a fost asa? ce vor sa demonstreze cei din dubai cu dezvaluirea acestui caz?? cred ca cei care au executat asasinatul erau siguri ca vor fi monotorizati mai ales in dubai, dupa cum vedeti au fost monitorizati de la aeroport pana la al 2 lea hotel.
    ciudat..cred ca i-au lasat pur si simplu pe cei de la mossad sa-si faca treaba si dupa aia au inceput sa strige in gura mare! De ce?
    • 0 (2 voturi)    
      explicatie simpla (Vineri, 19 februarie 2010, 9:36)

      cosmo kramer [anonim] i-a raspuns lui eu

      Soarta garabetelui Hamas era decisa oricum. Daca "secretii" Dubaiului ar fi intervenit ,nu ar fi reusit decat sa-i amane condamnarea. Astfel,Mossadul iti face "un serviciu" scapandu-te de un individ incomod,iar tu,Dubai-ul,ai marea sansa de a umili Mossad-ul / Israelul. Visul oricarui garabete,nu-i asa? :)
  • +1 (3 voturi)    
    bewildering, uluitor (Vineri, 19 februarie 2010, 13:14)

    arno [utilizator]

    si total neonorabil pentru acei a caror identitate a fost utilizata fara acordul lor intr-o misiune de razbunare sangeroasa; cetateni care au poate alte optiuni; cetateni luati prin surprindere de publicarea imaginii lor ca "wanted"...ce mai tarasenie!
    • 0 (2 voturi)    
      Bewildering si uluitor... (Vineri, 19 februarie 2010, 13:47)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui arno

      ...ca aceasta actiune secreta si binevenita a fost facuta totusi in secret si fara sa anunte din timp autoritatile onorabile din preacinstitul principat Dubai si fara insotirea presei libere, cinstite si luptatoare pentru drepturile omului din toata lumea.
      Bewildering ca o tara isi apara existenta in fata terorismului mondial care urmareste s-o lichideze, folosind mijloacele cele mai potrivite.
      Nu-i asa, d-le Bewildering?
      • 0 (2 voturi)    
        gresit sa sustineti (Vineri, 19 februarie 2010, 14:55)

        niv [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        ca e vorba aici de "apararea patriei" taman in cazul asta: ganditi ca un politruc ceausist; de fapt ganditi ca o tara se apara in/pe/ de pe meleagurile altora asadar impartasiti, impreuna cu strategii Mossad-ului, teoria nazista asupra necesitatii "SPATIULUI VITAL"!...pentru care ambitie au avut de indurat prea multe europenii in WWII, nu vi se pare?! Dubai va place sau nu, e un stat suveran si independent; Israelul ocupa din 1967 ultimii 6 mii kmp de teritorii palestiniene, dupa ce inca in 1948 si-a augmentat suprafata teritoriala legal atribuita, de 14 mii kmp, prin razboi, la 20 mii kmp, ocupand practic intreaga Palestina britanica mandatara de pana in 1947, de 26 mii kmp, iar asta nu e admisibil, mai exista si legea Internationala, parca!; iar palestinienii nu pot fi la nesfarsit oropsiti, ei neavand nimic mai bun si mai just decat sa lupte pentru libertatea Palestinei, fapt de evidenta caruia nu se indoiesc atatia si atatia tineri israelieni, atatia si atatia cetateni care tin la intangibilitatea identitatii lor, printre altele!