Oficial de la Pentagon: Rusia stia de anul trecut ca Romania era una dintre optiunile pentru scutul american antiracheta

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 18 februarie 2010, 9:45 Actualitate | Internaţional

  Statele Unite mai au o cale lunga de parcurs pana ca Rusia sa depaseasca scepticismul profund legat de planul lor de aparare antiracheta, dar acest lucru nu afecteaza eforturile de „resetare” a relatiilor, a declarat adjunctul ministrului american al apararii, Alexander Vershbow, insarcinat cu afaceri de securitate internationala, intr-un interviu pentru agentia Reuters.

Moscova a cerut in repetate randuri clarificari la Washington privind forma concreta pe care o vor avea planurile sale de aparare antiracheta in Europa, exprimandu-si surprinderea atunci cand Romania s-a oferit in februarie sa gazduiasca pe teritoriul sau interceptoare racheta, scrie Reuters.

Informatiile ca si Bulgaria si-a exprimat disponibilitatea de a juca un rol in planul de aparare antiracheta american a sporit ingrijorarile Rusiei.

Alexander Vershbow a precizat ca Washingtonul nu a cerut pana acum Bulgariei sa gazduiasca elemente ale scutului american antiracheta. De asemenea, el a adaugat ca Moscova stia inca de anul trecut ca Romania era un posibil loc de instalare a unor elemente ale scutului antiracheta.

”Asa ca nu credem ca a fost o surpriza atat de mare pe cat au prezentat-o unii”, a declarat oficialul de la Pentagon pentru Reuters.  


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

995 vizualizari

  • -5 (9 voturi)    
    Romanii de ce nu stiau de anul trecut ? (Joi, 18 februarie 2010, 9:51)

    romanasu' [anonim]

    Asa suntem noi pusi in fata faptului implinit de fiecare data, maine aflam si de depozitul de reziduri atomice ca de anul trecut primeste rezidurile europei....!
    • -1 (3 voturi)    
      Reactia romanilor (Joi, 18 februarie 2010, 10:25)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui romanasu'

      Nu stii cum e in Romania? In momentul cand vrei sa schimbi ceva in societate te vei trezi numai cu bete in roate daca strigi in gura mare ce vrei sa faci. In schimb daca mergi pe burta ai sanse mari de reusita.
    • +3 (5 voturi)    
      de aia (Joi, 18 februarie 2010, 11:23)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui romanasu'

      Romanii habar n-au de foarte multe lucruri si nici nu ar trebui sa aiba habar.
      Anumite informatii, mai ales cele care tin de securitate nationala, nu se publica in ziare. Nici la noi si nici la altii.
      Deciziile strategice ale unei tari nu se iau consultand populatia. Altfel, poporul nici nu vrea sa stie de rachete SM-3, de Iskander, de rutele aeriene dintre Germania si Afganistan si foarte multe alte chestii. Majoritatea populatiei vrea paine si circ. De asta i se mai si spune bobor. Iar romanasii sunt prin excelenta un bobor.
      • 0 (2 voturi)    
        hmm, inclin sa nu fiu de acord (Joi, 18 februarie 2010, 13:29)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        sunt doua aspecte de discutat
        1. daca cetateanul de rand trebuie sa fie la curent cu chestiunile legate de securitatea nationala
        2. de ce cetateanul de rand vrea numai paine si circ, dezaproband orice si punand bete in roate chiar si lucrurilor care trebuiesc arzator rezolvate.

        ...as incepe cu 2: "Cetateanul roman nu se simte responsabil pentru deciziile societatii romanesti" ...nu este educat sau nu s-a autoeducat sa fie responsabil la nivel social.
        Iar cat timp punctul lui de vedere este unul personal(eventual egoist), chestiunile care implica mii de cetateni esueaza fiindca fiecare dintre ei trateaza problema superficial bazandu-se pe responsabilitatea celorlalti cu exceptia sa. Poate este o mentalitate comunista, poate e doar lene, poate doar prostie. Rezultatele sunt cele care se vad, dar chiar si asa, nu pot sa fiu de acord ca cetateanul sa fie ignorat si lasat in prostia lui, iar deciziile sa fie luate exclusiv de foruri mai inalte (cata vreme si acestea pot contine oameni de calitate indoielnica)

        1. Cred ca cetateanul nu trebuie ignorat ci trebuie sa i se explice ce se face si de ce se face, care sunt alternativele si de ce s-au luat cum s-au luat deciziile. In felul acesta exista pe de o parte un control al forurilor decizionale iar pe de alta parte o participare a cetateanului la viata cetatii.

        Evident secretele de stat sunt secrete de stat si nu trebuiesc dicutate public, dar orice alta chestiune, inclusiv si poate mai ales legata de securitatea nationala trebuie, chiar si cu handicapul de a avea participanti la discutii care le trateaza superficial si cu negativism gratuit.
    • 0 (0 voturi)    
      Vrei sa stii tot? (Joi, 18 februarie 2010, 11:31)

      Marean [anonim] i-a raspuns lui romanasu'

      Romanashu' verde vrea sa stie tot. De ce? Din cauza de democratie? Adica se va duce la vot precum in Elvetia (~50 decizii/referendumuri pe an) si ... va vota in cunostinta de cauza.

      In alte tari cum este? Totul este stiu, totul este discutat inainte si decis apoi la urne?

      Inca nu s-a decis definitiv daca vom avea elemente (interceptori) ale sistemului american (SUA) de aparare, mai trebuie si Parlamentul sa se decida.

      Doreste cineva ca pentru o astfel de decizie sa votam cu totii? Care sunt chestiunile care ar trebui decise de toti cei care voteaza si care sunt cele votate de Legislativ?
      Le convine celor din Legislativ ca oamenii (votantii) sa decida prin vot intr-o astfel de chestiune? In ce alte chestiuni ar trebui ca cetatenii (votanti) sa decida prin vot? Sa decida cetatenii (votanti) in privinta Executivului (ca in Franta si SUA)????
  • 0 (0 voturi)    
    ce nume rusesc (Joi, 18 februarie 2010, 10:12)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    are adjunctul.
  • +1 (3 voturi)    
    crezi ca nu ? (Joi, 18 februarie 2010, 10:53)

    aaaaa [anonim]

    ce te face sa crezi ca nu stiau ? :) exista doua lumi paralele, cea secreta unde se hotaraste tot si la care nu ai acces, si restul
  • +1 (1 vot)    
    Ba stiau (Joi, 18 februarie 2010, 11:04)

    Dinu [anonim]

    Si nu de anul trecut ci probabil si mai devreme. Romanii care aveau nevoie sa stie, intre care nu esti si tu sau eu. Astfel de chestii nu se fac publice decat atunci cand e nevoie
  • 0 (2 voturi)    
    Bineinteles... (Joi, 18 februarie 2010, 11:16)

    Ironfist [anonim]

    ... ca nu afecteaza eforturile de „resetare” a relatiilor. Afecteaza "doar" relatiile. In rest, eforturile de fatada pot sa continue cat vreti...
  • +1 (1 vot)    
    pai da si tu id-ul de mess (Joi, 18 februarie 2010, 11:55)

    je [anonim]

    ca sa iti mai trimita NATO / US / R vesti d-astea ...
    reprezinti cumva vreun serviciul care nu a stiut ? sau trebuia sa te sune pe tine Obama si Basescu sa te anunte ?

    gandeste frate inainte sa scri aberant ca nu esti aici la litere-viteza
  • +1 (1 vot)    
    Multumesc pentru comentarii fratii mei ! (Joi, 18 februarie 2010, 13:31)

    romanasu' [anonim]

    Ceea ce m-a intrigat la prima citire a fost un sentiment de refuz pentru orice hotarare luata extern, si care pt Sfanta mea tara este un compromis si un sacrificiu. Sper ca acest scut, sa nu fie un ghimpe pe care il monteaza SUA dar sa-l tina in mana poporul roman.
    De acord total cu politica secreta de aparare, dar ma ingijoreaza si posibilitatea in care politicienii corupti, si cei nu intru totul romani, sa fie ei de acord cu oricine are pretentii, ba depozit nuclear, ba scut, maine cine stie..poate niste teritoriu...