A murit unul dintre soldatii care au infipt steagul rosu pe cladirea Reichstagului

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2010, 13:31 Actualitate | Internaţional

Mai 1945, steagul rosu flutura pe cladirea Reichstagului
Foto: YouTube
Abdulhakim Ismailov, soldatul Armatei Rosii care a infipt drapelul sovietic pe cladirea Reichstagului, in primavara anului 1945, a decedat miercuri la Kasaviurt (Daghestan), la varsta de 94 de ani, a anuntat un purtator de cuvant al administratiei municipale, citat de RIA Novosti.

"Dl. Ismailov s-a nascut la 1 iulie 1916 in Daghestan. In perioada celui de-al Doilea Razboi mondial, el a luptat in Ucraina, la inceput ca infanterist si ulterior ca cercetas", a precizat sursa citata.

A obtinut numerose distinctii militare, printre care Medalia pentru Curaj, si a participat la eliberarea Varsoviei si cucerirea Berlinului.

In mai 1945, trei soldati - Abdulhakim Ismailov, ucraineanul Alexei Kovalev si belarusul Leonid Goricev - au ridicat drapelul rosu pe una dintre cupolele Reichstagului. Episodul a fost imortalizat de reporterul de razboi Evgheni Kaldeiev.

"Locuitorii din Kasaviurt deplang decesul bravului luptator din cel de-al Doilea Razboi mondial", a incheiat purtatorul de cuvant al administratiei.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5929 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    curios (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:55)

    Mihai-G [utilizator]

    E cumva cel care in fotografia originala avea doua ceasuri pe mana?
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +11 (13 voturi)    
    hmm (Miercuri, 17 februarie 2010, 14:41)

    Pistache [anonim]

    Oare la cate jafuri si violuri o fi participat luptatorul asta pt libertate?
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • -2 (2 voturi)    
    ? (Miercuri, 17 februarie 2010, 15:23)

    codrea [anonim]

    Abia acum?
  • -8 (10 voturi)    
    dincolo de ceasurile de la mana... (Miercuri, 17 februarie 2010, 16:22)

    catt [anonim]

    razboiul nu mai poate fi inteles azi. are legile lui si pentru mine este o experienta pentru care nu pot decat sa am admiratie fata de cei care au luat parte, indiferent de care parte.
    acest individ a avut o imensa onoare. a facut un gest incarcat de o mare valoare.
    pentru atunci...azi,pentru prea putini.
    Nu pot sa zic ca imi place Rusia, rusi, ruseste dar ce a facut armata rosie in WWII strict militar este admirabil.
      #showComment#showComment#showComment
  • -8 (8 voturi)    
    Cum, nu era american? (Miercuri, 17 februarie 2010, 17:17)

    american [anonim]

    Eu credeam ca americanii au pus steagul pe cladirea parlaqmentului german... Tot rusii astia: ei castiga in sport, n-au treaba cu restul lumii, n-au nevoie de baze pe alet continente, ce mai tura vira.. niste ... Nu ca nemrnicanii care sunt cei mai destepti, cei mai frumosi si cei mai pacifisti. Va dinsa dupa comentariile de pana acum cat de indoctrinati anti-adevar sunt in special jigodiile portocalii.. Sa va ia dracu pe voi sim pe neamurile voastre de hoti si tradatori!
      #showComment
  • -2 (4 voturi)    
    Abdulhakim Ismailov (Miercuri, 17 februarie 2010, 22:13)

    Ion Ion [anonim]

    Cred ca Abdulhakim Ismailov a facut in sfarsit si el o fapta buna.
  • 0 (2 voturi)    
    Un om informat (Joi, 18 februarie 2010, 7:16)

    roberto [anonim]

    Soldatul acela purta doua ceasuri dintr-un motiv extrem de simplu: unceas era fixat pe ora Moscovei, iar al doilea era fixat pe ora oraselor cucerite.
  • -2 (4 voturi)    
    Finantezi si declansezi (Joi, 18 februarie 2010, 10:08)

    Mihai [anonim]

    Razboiul a fost finantat din vest.
    Rusii si germanii nu au fost decat actorii unui mare circ in care au murit multi nevinovati.
    Cautati realitatea economica din spatele conflictului, lasati ideologiile, nici copii nu mai cred in ele.
  • 0 (4 voturi)    
    D-zeu sa-l odihneasca... (Joi, 18 februarie 2010, 10:25)

    Pantera Roz [utilizator]

    Postacii retardati de pe aici ar trebui sa inteleaga ca omul a fost luat pe sus in Armata Rosie si pus sa lupte pt. ca tara lui a fost atacata.Si a luptat pe jos din Daghestanul lui sau din Ucraina-cum zice articolul-pana la Berlin.Era un om simplu,ca voi,pus in situatii exceptionale.Pe care le-a trecut.Cu brio.Pt.ca le-a supravietuit.Poate o fi un erou fabricat propagandistic.Dar ramane faptul ca a LUPTAT.Pt. ceva in care a crezut.Ceva bun sau prost.Dar A LUPTAT.Multi cretini fac mishto de rusi.Nici eu nu-i suport.Dar fara ei Nazismul nu era infrant,mishtocarilor!Nici fara Ionii,Vasilii,Gheorghii romani cazuti pe frontul de vest.Sau pe frontul de est,pt. ca ai nostri au cazut acolo tot pt. O IDEE.Penibililor!
      #showComment
  • -1 (1 vot)    
    Asta e nimic... (Joi, 18 februarie 2010, 13:36)

    Gigica Gigi [anonim]

    Asta e nimic, un documentar BBC cita cazurile urmatoare:
    -soldat bolsevic( in voi numi B, de la bolsevic) cu ceasul in gura, sa fie sigur ca functioneaza;
    -B cu becul in buzunar, el credea ca duce lumina (in rasarit, sa-i lumineze si pe ai lui, cred...)
    -B bea apa din bideu, crezand ca e chiuveta.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai (Joi, 18 februarie 2010, 16:00)

    HESS [anonim]

    Saracii daca veneau din zonele rusiei unde nici dracul nu umbla ,ce vreti si voi.
    In comuna noastra cand au intrat rusii ,au intrat intr-o farmacie si au crezut ca vaselina care se utiliza la fabricarea alifiilor e buna de papat .Au intinso pe paine si la haleala.
    Iar in pivnitele cu butoaie cu vin ce sa mai scoata cepul.Cu balalaica prrrrrrrrrrrr si pe spate intinsi si cu gura cascata la drojdit.Erau cazuri cand se vedea cate un rus cu mana plina de ceasuri de la incheietura pana sus.Cica unul luase un ceas de masa si si-l puse la gat si cand incepuse sa sune sa speriat la trantit la pamant si a tras cu balalaica in el crezand ca e vre-o bomba.
  • -1 (1 vot)    
    tot aia (Joi, 18 februarie 2010, 16:52)

    touretul [anonim]

    participant la jafuri si violuri sau nu, se pare ca razboiul i-a priit de vreme ce a dus-o pana la 94 de ani. exercitii fizice si doze apreciabile de adrenalina, recomandarea pentru o viatza lunga si sanatoasa.
  • 0 (0 voturi)    
    Criminali si violatori (Miercuri, 24 octombrie 2012, 22:03)

    martha [anonim]

    Bine ca acum l-a luat dracu pe acest salbatic!