Disputa dintre Argentina si Marea Britanie se acutizeaza: Buenos Aires impune restrictii pentru navele britanice

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2010, 12:02 Actualitate | Internaţional

Argentina a impus restrictii in circulatia navelor maritime spre insulele Falkland, pe fondul acutizarii disputei petroliere cu Marea Britanie, relateaza BBC News.

Potrivit unui ordin al guvernului de la Buenos Aires, navele care doresc sa traverseze apele teritoriale argentiniene trebuie sa ceara in prealabil un permis de trecere.

Decizia vine dupa ce intentia Marii Britanii de a incepe foraje in apele teritoriale ale Insulelor Falkland a iritat puternic Buenos Aires, care pretinde ca acest teritoriu - denumit de argentinieni Insulele Malvine - ii apartine de drept.

Argentina a invadat insulele in 1982, dar Marea Britanie a preluat controlul asupra insulelor in urma unui scurt razboi, in care si-au pierdut viata 649 de argentinieni si 255 de britanici.

La inceputul acestei luni, decizia Marii Britanii de a incepe foraje marine in prima jumatate a acestui an in apele insulelor a starnit proteste vehemente din partea Argentinei.

Guvernul sustine ca instituirea permiselor de trecere vizeaza "nu numai apararea suveranitatii Argentinei, dar si a resurselor" din regiune.

Masura se va aplica si vaselor care se indreapta spre alte teritorii controlate de Marea Britanie in Atlanticul de sud: South Georgia si South Sandwich Islands.

Ministerul britanic de externe afirma ca decretul nu va afecta traficul naval in regiune.

"Reglementarile guvernului argentinian pentru apele teritoriale proprii reprezinta o chestiune care priveste autoritatile argentiniene. Acestea nu afecteaza apele teritoriale ale Insulelor Falkland, care sunt controlate de autoritatile insulare".

Operatiunile de forare ar putea demara in saptamanile urmatoare, dupa ce geologii au descoperit ca exista rezerve semnificative de petrol in regiune.

Analistii afirma ca rezervele de petrol din zona economica exclusiva ar putea ajunge la 60 de miliarde de barili de petrol de inalta calitate, ceea ce ar putea face din Insulele Falkland una dintre cele mai importante rezerve de titei din lume, potrivit Wall Street Journal.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

4099 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    pe argentinieni ii maninca (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:06)

    travis [anonim]

    ..undeva.Si-au luat-o odata in freza,dar se pare ca au uitat.Poate mai vor odata!
    • 0 (0 voturi)    
      bine ar fi (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:23)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui travis

      dar acum e prim ministru moliul brown, nu doamna de fier.
      • +2 (4 voturi)    
        oricum... (Miercuri, 17 februarie 2010, 15:27)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        am stat si m-am gandit nitel si de fapt argentinienii nu au cum sa mai invadeze de fapt!!!
        pentru ca in 82 insularii nu erau cetateni britanici (ceea ce inseamna ca nu s-a activat clauza NATO - clauza cu unul pentru toti si toti pentru unu), dar din '83 sunt. Un asemenea pas ar duce in prezent la activarea acestei clauze, ceea ce ar insemna razboi impotriva NATO (inclusiv a noastra :P)
        • +1 (1 vot)    
          Gresit (Miercuri, 17 februarie 2010, 23:07)

          Mircea [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

          Imi pare rau sa te contrazic, dar art 5 din Tratatul NATO nu se aplica in cazul insulelor Falkland deoarece nu se gaseste in zona de acoperire a tratatului. Daca nu ma crezi, citeste tratatul.
          • 0 (0 voturi)    
            te cred... (Joi, 18 februarie 2010, 14:43)

            Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

            nu am nici un motiv sa nu o fac, evident esti mai bine informat decat mine pe aceasta tema! multumesc pentru clarificare.
    • +1 (1 vot)    
      eu zic... (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:23)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui travis

      ca de data asta va fi evitat...asta daca argentinienii nu considera "apele teritoriale argentiniene" ca acoperind/inconjurand si Falkland-ul.

      Nu cred insa ca sunt atat de inconstienti. UK este muuult mai pregatita pentru razboi acum decat era in '82.

      Oricum, britanicii cam au dreptate de data asta. Populatia de acolo se considera cetateni britanici si refuza cetatenia argentiniana. Lasand deoparte disputele istorice care tind sa le dea tot lor dreptate.
    • 0 (0 voturi)    
      The Last ... Sail Away ... (Joi, 18 februarie 2010, 10:00)

      utug [anonim] i-a raspuns lui travis

      Sail Away - The last remains of the British Empire
      http://nz.youtube.com/watch?v=QySH24UQ6Mo&feature=related
  • +1 (5 voturi)    
    ar fi corect (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:33)

    tzitzei [anonim]

    sa imparta, cum fac cu rezervele din marea nordului.\
    or pune ei sondele in apele teritoriale ale insulelor, dar pungile de tzitzei pot ajunge si in apele argentiniene.
    englezii coopereaza cu norvegienii in marea nordului, americanii cu mexicanii in golful mexic.

    poate ca petrolul asta i'ar aduce la o intzelgere, ca e pacat. doua tzari importante, democratice...
    • 0 (0 voturi)    
      malvine (Joi, 18 februarie 2010, 17:02)

      fabregas [anonim] i-a raspuns lui tzitzei

      CE mare democratie este argentiina ?????
  • +1 (3 voturi)    
    Tocmai au descoperit... (Miercuri, 17 februarie 2010, 13:55)

    pifcnt [anonim]

    Hai sa fim seriosi, britanicii stiau de ele de prin '80 daca nu chiar mai devreme(hence the war :). Problema cred ca era cum sa ajunga la fundul marii(tehnologic).Daca este adevarata cantitatea(60 de miliarde de barili), o sa schimbe "nintzel" harta economiei mondiale...
    Stiau englezii de ce nu vor EURO/UE !
  • 0 (4 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 17 februarie 2010, 14:09)

    AC [anonim]

    In 1982 argentinienii aveau 6 avioane de vanatoare si 2 rachete si au reusit sa scufunde un crucisator britanic. Atunci britanicii au iesit destul de sifonati din toata povestea, au fost chiar pe punctul sa o ia in freza.

    Argentinienii au dat dovada de mult curaj, as fi curios cat s-ar //. pe ei factorii de decizie de la Bucuresti pana sa ia decizia ripostei armate in cazul unei dispute teritoriale cu un vecin puternic precum Ucraina sau Ungaria.(editat de HotNews.ro)
    • +2 (4 voturi)    
      vorbe (Miercuri, 17 februarie 2010, 14:33)

      Marti [anonim] i-a raspuns lui AC

      Chiar asa,stii tu ca argentinienii aveau 6 avioane si 2 rachete? De unde ai informatiile astea? Ce inseamna "sifonati?" Te-ai gandit ce inseamna ca doua armate nationale serioase,ca cele in cauza, sa-si dea intalnire pe niste insule?
    • +7 (7 voturi)    
      interesante informatii... (Miercuri, 17 februarie 2010, 14:34)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui AC

      cele 6 avioane erau de fapt vreo 220 (in timp ce englezii aveau vreo 34 de harriers) crucisatorul la care te referi este probabil unul din cele 2 distrugatoare pierdute (crucisator au pierdut argentinienii unul), iar US Navy considera recuperarea insulelor de catre britanici ca fiind o imposibilitate militara. Curaj au avut englezii la razboiul ala nu argentinienii! Mai studiaza nitel dificultatile logistice de care s-au lovit!
    • +6 (6 voturi)    
      Asa e (Miercuri, 17 februarie 2010, 15:10)

      Vasile007 [anonim] i-a raspuns lui AC

      Cine a citit istorie, stie. Mare dreptate @AC. Argentina avea 2 rachete, din care una franceza si a doua de tenis.
    • +2 (2 voturi)    
      aproape corect (Miercuri, 17 februarie 2010, 17:02)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui AC

      Aveau doar cinci avioane Superetendard capabile sa care cele 5 misile antinava Exocet pe care le aveau cumparate din Franta.
      Un avion a fost facut bucati pt piese si deci numai 4 au fost implicate in conflict.
      http://en.wikipedia.org/wiki/Argentine_air_forces_in_the_Falklands_War
  • 0 (2 voturi)    
    parerea mea (Miercuri, 17 februarie 2010, 15:25)

    lucian [anonim]

    argentinienii au sange in instalatie!!!
    astazi nu se mai castiga un razboi asa usor
  • +1 (3 voturi)    
    Nu va mai agitati... (Miercuri, 17 februarie 2010, 15:29)

    Costica [anonim]

    ...Conflictul din anii '80 a fost cantecul de lebada al huntei militare care stapanea despotic Argentina si credea ca o victorie (de altfel toti , si aliatii si argentinienii, au considerat ca MB nu are capacitatea de a sustine un razboi expeditionar la 10000 kmn departare de sursele de aprovizionare) o va aduce in situatia de a intrerupe sirul nesfarsit de lupte politice si de strada pentru democratizare. poate ca ati uitat ca regimul militar a dus la disparitia a peste 2000 de disidenti , carora nici acum nu li se cunoaste soarta...Nu mai luati de bune toate prostiile,totul a fost o lupta pentru putere (cam ce a vrut Sadam : intra in razboi cu vecinii sa capeti liniste in tara - legea martiala iti ermite sa omori pe oricine sub pretextul tradarii !)...!!! numai ca PM in MB era "doamna de fier" Margaret Teacher!
  • +3 (3 voturi)    
    Falkland (Miercuri, 17 februarie 2010, 16:12)

    Razvan [anonim]

    Ma credeti sau acum o saptamana am fost acolo. Teritoriul este 100% Britanic, locuitorii , autoritatile , banii folositi .
    Mare Britanie cheltuie cam 1 mil de euro in subventii anual pentru fiecare locuitor de acolo.
    Nimic nu mai poate schimba lucrurile .
  • +2 (2 voturi)    
    Chiar daca englezii ... (Miercuri, 17 februarie 2010, 17:20)

    Marse [anonim]

    ... nu mai sunt condushi de Iron Lady, gauchos tot n-au nici o shansa. Englezii n-au pierdut nici un razboi in ultima mie de ani, asa incat doar niste infiermantati ca latino-americanii i-ar ataca, mai mult, intr-o problema in care derptatea e de partea supushilor majestatzii sale ...
    • -1 (3 voturi)    
      chiar asa!! (Joi, 18 februarie 2010, 6:17)

      calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui Marse

      us sunt teritoriu britanic. india, la fel. indiile olandeze? britanice! malta? britanica.

      eu am vazut filmu' ala "sliders", dar nu credeam ca voi intilni vreodata pe cineva dintr-o dimensiune paralela. sunt absolut extaziat sa te intilnesc. da' sa stii ca la noi in dimensiune englezii au pierdut razbelu' impotriva us, japshii i-au facut tzandari in asia in ww2 si din franta s-au retras in graba pe la dunquerque, la ei pe insula. indienii s-au rasculat si ei si acum sunt independenti ...

      si, spune, la voi in dimensiunea paralela cine conduce partidul comunist roman? tot nicolae sau i-a dat puterea lui nicusor?
      • +1 (1 vot)    
        evident... (Joi, 18 februarie 2010, 10:24)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

        ca a gresit in exprimare, si a vrut sa spuna ca nu au fost invadati/cuceriti in ultima mie de ani!
        nu te mai infierbanta atat!
  • 0 (0 voturi)    
    Imperiile Azi (Joi, 25 februarie 2010, 11:11)

    crisco37 [anonim]

    Ciudat!... Aici toata lumea vede un singur Imperiu... Pe cel Britanic.... Vede cineva ca Grupo Santander lucreaza activ pentru Imperiul Spaniol... Vede cineva ce face acesta institutie financiara in UK si Europa.... Pentru ca se pare ca puterea sa financiara se trage in principal din America de Sud... Razbunare?