12 civili au murit in a doua zi a ofensivei aliate din Afganistan

de Stefan Popovici     HotNews.ro
Luni, 15 februarie 2010, 0:01 Actualitate | Internaţional

12 civili afgani au fost ucisi duminica dupa ce doua rachete trase de fortele coalitiei si-au ratat tintele, in timp ce talibanii opun o rezistenta darza in fata asaltului NATO asupra gruparii radicale, scrie CNN.

Generalul american Stanley McChrystal, comandantul ISAF a declarat: "Regretam aceste tragice pierderi de vieti. Operatiunea din regiunea Helmand are ca obiectiv instaurarea ordinii si sigurantei in aceasta zona vitala a Afganistanului. Este pacat ca s-au pierdut vieti nevinoate in cursul eforturilor noastre."

Cele doua rachete trase cu sistemul HIMARS fusesera indreptate catre insurgenti care deschisesera focul asupra fortelor afgane si ISAF, insa si-au gresit tinta cu aproximativ 300 de metri.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

494 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Se mai intampla la razboi... Din pacate. (Luni, 15 februarie 2010, 0:13)

    Cata [anonim]

    Pierderile in randul civililor (daca-i putem numi asa) intr-un razboi urban sunt inevitabile. Din pacate teroristii (sau insurgentii cum in mod gresit li se mai spune) au profitat intotdeauna de situatii de genul asta folosindu-i pe "civili", fara absolut nici un fel de remuscari, ca scuturi umane... Tactica asta e una miezrabila, abominabila.
    • +2 (2 voturi)    
      Eh, civili de mana a 2a (Luni, 15 februarie 2010, 0:27)

      hopa [anonim] i-a raspuns lui Cata

      Si uite asa, din 2 fraze, uciderea civililor devine "scuzabila". Ba chiar, victimele devin vinovati! Unde am maia uzita cest stil?


      N-am inteles cum insurgentii i-au folosit pe civilii aflati la 300m drept scuturi umane, dar cand aberezi fara remuscari se poate orice. Inteleg s afii proamerican, dar sa violezi logica si bunul simt e prea mult!
      Jenant!
    • +2 (2 voturi)    
      Mai ce buni sunt americanii astia! (Luni, 15 februarie 2010, 0:32)

      ready4war [anonim] i-a raspuns lui Cata

      Cum e posibil ca niste rachete cu raza scurte de actiune sa "rateze" tinta cu 300 de metri(hai, daca era una se numea incident, a mers ceva gresit, dar 2 sa rateze ambele in aceeasi locatie, sa loveasca acelasi obiectiv ca urmare a unei erori??- e ceva putred)? Chiar nu pot recunoaste ca de fapt aceea a fost tinta, doar ca nu erau talibani acolo, ci de fapt era obiectiv civil care a fost considerat inamic?
      • +2 (2 voturi)    
        Scutul american?? (Luni, 15 februarie 2010, 1:02)

        vio [anonim] i-a raspuns lui ready4war

        Uf, deja nu ma mai simt in siguranta cu multlaudatul scut american.
        Pai daca rateaza cu 300m rachetelea alea nucleare iraniene, ce mai e de facut?
    • +2 (2 voturi)    
      Ce darnic esti! (Luni, 15 februarie 2010, 0:33)

      haysam [anonim] i-a raspuns lui Cata

      Si iertator, atunci cand sunt omorati 12 nevinovat!
      Ce mai, ca un crestin adevarat!
    • -1 (1 vot)    
      tactici... (Luni, 15 februarie 2010, 0:59)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Cata

      vrei sa spui ca americanii ar fi preferat ca talibanii sa iasa de-a dreptul in fata lor, si sa se traga ca la cowboy: americanii cu rachete si talibanii cu kalasnikov... DIn pacate, un razboi e razboi, si cavalerismul (ca protectia civililor) a disparut de mult... si americanii si talibanii trag in ei ca in muste... razboi e moarte, e sange, e durere, din orice parte...
  • +2 (2 voturi)    
    Viceversa e valabila? (Luni, 15 februarie 2010, 0:31)

    chinezu` [anonim]

    Adica cand in USA mor 12 cetateni americani pentru ca unui soldat "strain" i-a intepenit mana pe tragaci e tot scuzabil?
    Cineva isi exprima regretul si gata, e ca si cum cei 12 ar invia?

    Atunci sa-si exprime si Al Qaida regretul si gata, totul se linisteste! Ce simplu e, habar n-aveam!
  • 0 (2 voturi)    
    Niste idioti (Luni, 15 februarie 2010, 1:39)

    broask [anonim]

    Tot tp se baga americanii....flamanzii draq...si mai si omoara civili...nu se satura sa se bage unde nu le fierbe oala...razboi corporatist nu pentru siguranta...soldatii americani protejaza corporatiile...nu oamenii
  • +1 (1 vot)    
    Inteligenta militara (Luni, 15 februarie 2010, 9:24)

    Rhadoo [utilizator]

    Acele rachete sunt mult prea precise ca sa rateze tinta cu 300 m. E clar, iar "army intelligence sucked" si au cautat o scuza buna. Nu ar fi dat bine daca ar fi spus "am nimerit casa gresita pentru ca am avut informatii proaste ca acolo s-ar fi aflat talibani".
  • +1 (1 vot)    
    nu cred ca a fost o greseala (Luni, 15 februarie 2010, 10:56)

    alex [anonim]

    americanii au adoptat se pare metoda israeliana de a lichida "din greseala" civili din zonele in care au probleme - in cazul de fata unde apar talibani - pe principiul "aveti grija, daca ii tolerati in zona voastra / ii ajutati ia uitati ce greseli se pot intimpla". din pacate e echivalentul modern si "civilizat" al executiilor de ostatici din zonele cu partizani din ww2...nimic nu dispare, totul se transforma...