12 civili au murit in a doua zi a ofensivei aliate din Afganistan

de Stefan Popovici     HotNews.ro
Luni, 15 februarie 2010, 0:01 Actualitate | Internaţional

12 civili afgani au fost ucisi duminica dupa ce doua rachete trase de fortele coalitiei si-au ratat tintele, in timp ce talibanii opun o rezistenta darza in fata asaltului NATO asupra gruparii radicale, scrie CNN.

Generalul american Stanley McChrystal, comandantul ISAF a declarat: "Regretam aceste tragice pierderi de vieti. Operatiunea din regiunea Helmand are ca obiectiv instaurarea ordinii si sigurantei in aceasta zona vitala a Afganistanului. Este pacat ca s-au pierdut vieti nevinoate in cursul eforturilor noastre."

Cele doua rachete trase cu sistemul HIMARS fusesera indreptate catre insurgenti care deschisesera focul asupra fortelor afgane si ISAF, insa si-au gresit tinta cu aproximativ 300 de metri.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

495 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Se mai intampla la razboi... Din pacate. (Luni, 15 februarie 2010, 0:13)

    Cata [anonim]

    Pierderile in randul civililor (daca-i putem numi asa) intr-un razboi urban sunt inevitabile. Din pacate teroristii (sau insurgentii cum in mod gresit li se mai spune) au profitat intotdeauna de situatii de genul asta folosindu-i pe "civili", fara absolut nici un fel de remuscari, ca scuturi umane... Tactica asta e una miezrabila, abominabila.
    • +2 (2 voturi)    
      Eh, civili de mana a 2a (Luni, 15 februarie 2010, 0:27)

      hopa [anonim] i-a raspuns lui Cata

      Si uite asa, din 2 fraze, uciderea civililor devine "scuzabila". Ba chiar, victimele devin vinovati! Unde am maia uzita cest stil?


      N-am inteles cum insurgentii i-au folosit pe civilii aflati la 300m drept scuturi umane, dar cand aberezi fara remuscari se poate orice. Inteleg s afii proamerican, dar sa violezi logica si bunul simt e prea mult!
      Jenant!
    • +2 (2 voturi)    
      Mai ce buni sunt americanii astia! (Luni, 15 februarie 2010, 0:32)

      ready4war [anonim] i-a raspuns lui Cata

      Cum e posibil ca niste rachete cu raza scurte de actiune sa "rateze" tinta cu 300 de metri(hai, daca era una se numea incident, a mers ceva gresit, dar 2 sa rateze ambele in aceeasi locatie, sa loveasca acelasi obiectiv ca urmare a unei erori??- e ceva putred)? Chiar nu pot recunoaste ca de fapt aceea a fost tinta, doar ca nu erau talibani acolo, ci de fapt era obiectiv civil care a fost considerat inamic?
      • +2 (2 voturi)    
        Scutul american?? (Luni, 15 februarie 2010, 1:02)

        vio [anonim] i-a raspuns lui ready4war

        Uf, deja nu ma mai simt in siguranta cu multlaudatul scut american.
        Pai daca rateaza cu 300m rachetelea alea nucleare iraniene, ce mai e de facut?
    • +2 (2 voturi)    
      Ce darnic esti! (Luni, 15 februarie 2010, 0:33)

      haysam [anonim] i-a raspuns lui Cata

      Si iertator, atunci cand sunt omorati 12 nevinovat!
      Ce mai, ca un crestin adevarat!
    • -1 (1 vot)    
      tactici... (Luni, 15 februarie 2010, 0:59)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Cata

      vrei sa spui ca americanii ar fi preferat ca talibanii sa iasa de-a dreptul in fata lor, si sa se traga ca la cowboy: americanii cu rachete si talibanii cu kalasnikov... DIn pacate, un razboi e razboi, si cavalerismul (ca protectia civililor) a disparut de mult... si americanii si talibanii trag in ei ca in muste... razboi e moarte, e sange, e durere, din orice parte...
  • +2 (2 voturi)    
    Viceversa e valabila? (Luni, 15 februarie 2010, 0:31)

    chinezu` [anonim]

    Adica cand in USA mor 12 cetateni americani pentru ca unui soldat "strain" i-a intepenit mana pe tragaci e tot scuzabil?
    Cineva isi exprima regretul si gata, e ca si cum cei 12 ar invia?

    Atunci sa-si exprime si Al Qaida regretul si gata, totul se linisteste! Ce simplu e, habar n-aveam!
  • 0 (2 voturi)    
    Niste idioti (Luni, 15 februarie 2010, 1:39)

    broask [anonim]

    Tot tp se baga americanii....flamanzii draq...si mai si omoara civili...nu se satura sa se bage unde nu le fierbe oala...razboi corporatist nu pentru siguranta...soldatii americani protejaza corporatiile...nu oamenii
  • +1 (1 vot)    
    Inteligenta militara (Luni, 15 februarie 2010, 9:24)

    Rhadoo [utilizator]

    Acele rachete sunt mult prea precise ca sa rateze tinta cu 300 m. E clar, iar "army intelligence sucked" si au cautat o scuza buna. Nu ar fi dat bine daca ar fi spus "am nimerit casa gresita pentru ca am avut informatii proaste ca acolo s-ar fi aflat talibani".
  • +1 (1 vot)    
    nu cred ca a fost o greseala (Luni, 15 februarie 2010, 10:56)

    alex [anonim]

    americanii au adoptat se pare metoda israeliana de a lichida "din greseala" civili din zonele in care au probleme - in cazul de fata unde apar talibani - pe principiul "aveti grija, daca ii tolerati in zona voastra / ii ajutati ia uitati ce greseli se pot intimpla". din pacate e echivalentul modern si "civilizat" al executiilor de ostatici din zonele cu partizani din ww2...nimic nu dispare, totul se transforma...