Viktor Ianukovici, noul presedinte al Ucrainei: Flota din Marea Neagra va ramane in Ucraina, iar Kievul nu extinde colaborarea cu NATO

de Olga Popescu     HotNews.ro
Duminică, 14 februarie 2010, 10:41 Actualitate | Internaţional

Flota din Marea Neagra va ramane in Ucraina si dupa 2017, Kiev nu va extinde colaborarea cu NATO, iar in tara sunt posibile alegeri parlamentare anticipate, a declarat Viktor Ianukovici, noul presedinte al Ucrainei. Intr-unul dintre primele interviuri acordate presei dupa numararea voturilor, el a explicat ca este foarte important ca multe dintre probleme sa fie discutate de Moscova si Kiev „in pachet”, pentru ca se impune revenirea la relatiile strategice si de prietenie dintre cele doua tari.

„Vom analiza aceasta chestiune in cel mai apropiat viitor”, a anuntat Ianukovici, referindu-se la Flota din Marea Neagra. Problema va fi rezolvata nu in detrimentul Rusiei, va fi solutionata in interesele nationale ale Ucrainei. Vom gasi aceasta solutie” a adaugat el.

In alta ordine de idei, liderul Partidului regiunilor a anuntat ca in viitorul apropiat nu se va pune problema aderarii Ucrainei la NATO, subliniind importanta propunerii Rusiei privind elaborarea unui acord de securitate europeana. „Cred ca ideea presedintelui Dmitri Medvedev privind pregatirea unui concept al securitatii europene este acceptabila pentru Ucraina, care o priveste ca pe unul dintre problemele care intereseaza Kiev si la care noi suntem gata sa participam”, a aratat Ianukovici, citat de Gazeta.ru.

Pana la investire, Ianukovici nu intentioneaza sa dezvaluie numele celui pe care-l va propune in functia de prim-minstru. Castigatorul alegerilor din 17 ianuarie a asigurat ca nu s-a decis in aceasta privinta.  


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2373 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Si uite cum... (Duminică, 14 februarie 2010, 11:19)

    Rhadoo [utilizator]

    Votandu-l pe Janukovici, ucrainenii si-au prelungit saracia si suferinta cu mana lor. Orice popor are in final conducatorii pe care ii merita...
    Asta va fi mai rau ca Voronin al Moldovei.
  • +4 (4 voturi)    
    joc sau planificare? (Duminică, 14 februarie 2010, 11:44)

    Quantkon [anonim]

    Americanii au pierdut un teritoriu important. O fi fost tranzactie ori pur si simplu au jucat prost si au pierdut cinstit?
    • +5 (5 voturi)    
      Timosenco contesta la tribunal (Duminică, 14 februarie 2010, 12:38)

      Homo Sovieticus [anonim] i-a raspuns lui Quantkon

      Intr-o declaratie televizata, sambata seara, Iulia Timosenco, primul-ministru nationalist al Ucrainei a declarat:
      "Vom contesta in fata justitiei o frauda potentiala de circa 1 milion de voturi. Va asigur ca noi am castigat."
      "Nu-l vom recunoaste niciodata pe Ianucovici ca presedinte legitim al tarii noastre."

      Diferenta intre cei doi a fost de 890.000 voturi in favoarea fostului bodyguard, Ianucovici.
      Acesta e un fost infractor, condamnat de doua ori pt violenta si furt, pe vremea URSS.

      Contestatia in justitie amana proclamarea ca presedinte al lui Ianucovici de catre Curtea Constitutionala, el nu poate depune juramant nici la parlament, acolo partidul sau e minoritar.

      Lupta continua in Ucraina.
    • +3 (5 voturi)    
      concluzia (Duminică, 14 februarie 2010, 12:56)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Quantkon

      Cred ca americanii au ajuns dupa 2001 la concluzia ca e mai bine sa ai un inamic (cum e Ianukovici) decat un aliat alunecos (cum e Timosenko) care poate oricand schimba tabara.

      Plus ca mai conteaza si vointa poporului ucrainean...
  • +4 (4 voturi)    
    Asemanare intre Ucraina si Coasta de Fildes (Duminică, 14 februarie 2010, 11:48)

    Haholia Mica [anonim]

    Situatie stranie pt o tara europeana, chiar si semi-democratica, cum e Ucraina: primul-ministru Timosenco refuza sa-l recunoasca pe presedintele tarii, Ianucovici.
    Exact in acelasi moment, intr-un colt de Africa, tot intr-o tara semi-democratica, partidele de opozitie au anuntat ca nu-l mai recunosc pe presedintele tarii.
    Dupa primele declaratii ale lui Ianucovici, se pare ca Ucraina va fi treptat anexata de Rusia. Speram ca Romania sa fie pe-aproape, sa-si ia inapoi ce i-a fost furat.
  • +5 (5 voturi)    
    din pacate .... (Duminică, 14 februarie 2010, 11:55)

    egroeg [anonim]

    aceasta chiar este o declaratie care starneste ingrijorare,ba,chiar te trec fiorii de parca s-ar mutat Sberia rece langa noi.
  • +2 (4 voturi)    
    Ucraina (Duminică, 14 februarie 2010, 12:25)

    Costi [anonim]

    Ucraina ,noul colhoz al rusilor...occidentul ar trebui sa se teama de teroristii rusi care saboteaza economia americana si economia U.E!
  • +2 (4 voturi)    
    Ucraina versus Rusia. (Duminică, 14 februarie 2010, 12:41)

    mircea [anonim]

    Tot raul spre bine.Raul in Ucraina,binele in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    flota pariaza pe o carte moarta (Duminică, 14 februarie 2010, 12:42)

    george [anonim]

    http://epochtimes-romania.com/articles/article_5762.html
    flota lor sta pe o posibila bomba naturala
  • +3 (5 voturi)    
    chiar daca imi plac avioanele Su-27 (Duminică, 14 februarie 2010, 12:51)

    HAL9000 [anonim]

    Nu i-am inteles niciodata pe pro-rusi. Intradevar, rusi sunt un popor grozav, bogat intelectual, dar a caror conducatori au fost egoisti fata de propriul popor (cu cateva exceptii indepartate) si care nu ar putea arata mai multa sinceritate fata de altii.

    Cat despre jocuri mondiale si conspiratii... e bine ca Romania s-a pozitionat de partea imperialistilor americani: mai bine sa fi "manipulat" de Oprah decat sa iei o sticla de vodka dupa cap.
  • -5 (11 voturi)    
    sa speram ca vor mai tine (Duminică, 14 februarie 2010, 13:36)

    smen [anonim]

    flota acolo inca 100 de ani altfel pericolul yankeu ne va manca de vii,rusii sunt singurii care pot stavilii grumazul obezilor insetati de petrol si sange,in curand vor trebuii sa mai inceapa un razboi drogatii pentru ca asta ii ajuta sa supravietuiasca,deja recesiunea e foarte puternica iar obezii stiu ca daca nu incep un razboi macar din 10 in 10 ani o sa se prabuseasca financiar,asta se intampla atunci cand consumi mai mult decat produci si umflatul american isi taraie slanile in suvuri care consuma 20 la suta km si baga in el jumate din mancarea din firigder iar restul il arunca ca sa manance la fast food
    • 0 (4 voturi)    
      merci (Duminică, 14 februarie 2010, 16:19)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui smen

      sustin.
  • +2 (2 voturi)    
    Dificil (Duminică, 14 februarie 2010, 14:44)

    neaga1900 [utilizator]

    Iata , ca nu doar la noi se intampla, ci peste tot! Ucraina , probabil , ar fi avut o sansa cu ultimul sau presedinte pentru a se apropia de Europa si indeparta de Rusia, dar acel presedinte atat de iubit acum 5 ani , nici macar nu a intrat in turul doi al alegerilor prezidentiale, fapt ca si unic in lume!Inca o data se dovedeste , ca locuitorii estului , sunt cel putin , curiosi de neinteles pentru omenire....Estul e un mare pericol pentru omenirea europeana-acesti oameni mereu au fost flamanzi ,motiv pentru care au iesit mereu la razboi!De aceea Romania trebuie sa stranga relatiile sale cu occidentul-scutul american va fi o garantie , ca nu vom fi atacati de fomisti!....Va fi grav cu Ianukovici presedinte ,dar nici cu femeia nu ar fi fost mai bine pentru noi-ea vrea sa redeschida procesul cu Romania in privinta Insulei Serpilor , de fapt a hotarului national.....Ne -a asezat Dumnezeu intr-o zona plina de ura
  • +3 (3 voturi)    
    ukraina (Duminică, 14 februarie 2010, 15:35)

    da [anonim]

    He,he,rusii vor primii un cadou otravit si stiu si ei asta.In schimbul unor gesturi mai mult simbolice ( baza de la Sevastopol de unde,oricum nimeni nu putea sa-i dea afara,aderarea la NATO care era oricum blocata de Frantza ,Germania etc),Ianukovici vrea bani.Multzi bani.Multzi,multzi bani ,iar Rusia insasi, se afla intr-un proces de dezintegrare sistemica In plus,falia care desparte tzara in vestul catolic,pro european,de cultura poloneza si estul ortodox si rusofil ,se va adancii
    Lucrurile nu-s chiar asa simple !
  • +1 (3 voturi)    
    occident (Duminică, 14 februarie 2010, 16:12)

    real pc [anonim]

    locul lor este in est.sunt nationalisti in sens rau. am amintiri neplacute cu ucrainenii in cernauti. fata de ei rusii sunt ingeri.ce a zis timosenko despre insula serpilor?dar despre bucovina de nord care nu a fost niciodata in componenta ucrainei?
  • -1 (1 vot)    
    Geoana - un Ianukovici pentru linistea noastra (Duminică, 14 februarie 2010, 20:25)

    Costica [anonim]

    Victoria lui Ianukovici si primele sale masuri anuntate ne arata cat de aproape am fost de un dezastru national daca echipa Geoana ar fi castigat. Rusii au jucat la doua capete: daca iesea Geoana ii puteau strange pe ucrainieni cu South Stream si Nordstream (unde prietenul mult-mediatizatului prim-ministru Klaus Johannis - Gazprom Schroder - face si despface), iar acum ca a iesit Base i-au speriat pe Ucrainieni ca raman izolati intre NordStream si Nabucco. Speram ca problema tradatorului de tara Geoana sa fie rezolvata cat de curand.