Premierul Boiko Borisov sustine participarea Bulgariei la scutul antiracheta. SUA, dispuse sa negocieze cu Sofia

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 12 februarie 2010, 17:01 Actualitate | Internaţional

Premierul bulgar Boiko Borisov a declarat, vineri, ca este in favoarea participarii tarii sale la noul scut antiracheta american daca acest proiect va fi aprobat si de Uniunea Europeana, transmite Novinite. Ambasadorul american la Sofia a afirmat si el ca autoritatile de la Washington sunt deschise sa negocieze cu Bulgaria in aceasta privinta.

Iata cele mai importante declaratii facute de Boiko Borisov:
  • ca stat membru NATO, luam in calcul orice chestiune care priveste securitatea Europei si vom lua masurile necesare
  • in opinia mea, trebuie sa ne aratam solidari cu planurile SUA insa pozitia Bulgariei va depinde de Parlament si de pozitia Uniunii Europene
  • daca esti stat membru NATO, trebuie sa actionezi pentru securitatea colectiva
Declaratiile lui Borisov au fost facute in aceeasi zi in care ambasadorul american la Sofia, James Warlick, a afirmat si el ca autoritatile de la Washington sunt deschise sa negocieze cu Bulgaria in privinta scutului antiracheta:
  • exista un rol pe care Bulgaria sa-l joace in scutul balistic; care va fi acest rol urmeaza sa fie determinat, in parte, de interesul guvernului bulgar
  • SUA sunt intr-o faza extrem de timpurie de discutie atat cu Bulgaria cat si cu alte tari din regiune
  • in aceasta etapa, ne dorim sa ne consultam si sa discutam care ar putea sa fie variantele; aceasta se va intampla atat la nivel tehnic cat si politic
  • tinand cont de interesul Bulgariei pana in prezent, de geografia sa si de cooperarea cu noi in alte domenii, speram ca discutia legata de scutul balistic va continua si va fi productiva
  • viziunea americana pentru scutul antiracheta in Europa este bazata pe estimarile unei amenintari balistice din Iran si Orientul Mijlociu
  • America doreste o Rusie puternica, pasnica si prospera
  • credinta noastra a fost mereu - si va ramane - aceea ca nevoia legitima de securitate a Rusiei este cel mai bine sustinuta nu prin existenta unor tari slabe, neascultatoare si sarace la granitele sale, ci, mai degraba, prin existenta unor vecini pasnici, prosperi si democratici
  • Statele Unite nu vor cere guvernului sau poporului bulgar sa aleaga intre Moscova si Washington


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

825 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 12 februarie 2010, 18:31)

    d [anonim]

    Nu mai putem sa facem nimic ca hop si bulgarii. :)
  • -4 (8 voturi)    
    Bulgarii judeca mai mult (Vineri, 12 februarie 2010, 18:59)

    doru [anonim]

    Bulgarii se refera, spre deosebire de noi si la un accept al UE, asa cum este normal pentru o tara membra. Mint si ei insa in ce priveste obligatia ca tara NATO. Scutul este al SUA si nu e inclus in strategia NATO! Apopo, stiati ca Polonia a crut compensatii materiale substantiale penru a gazdui aceste rachete. Dar nu avea rost, la noi e gratis!!!!Sunt foarte curios ce "negociaza" Bogdan Aurescu cu americanii, cand el striga peste tot ce bine e sa gazduim rachetele!
  • -3 (7 voturi)    
    Nu vrem sa dam bani pentru americani!!!!!!! (Vineri, 12 februarie 2010, 19:10)

    roman [anonim]

    Dac motivatia tradatorilor portocalii si a stapanilor lor nemernicanii ar fi stt in picioare, atunci Bulgaria a r fi fost locul in care s-ar fi amplasat "interceptorii". Dar Romania e mai aproape de Rusia deci mai adecavata indeplinirii obiectivului lor de a ataca intr-un viitor apropiat poporul sfant al Rusiei. Vedeti cum nu stau in picioare niciunele din minciunile javrelor portocalii?
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 12 februarie 2010, 19:27)

      d [anonim] i-a raspuns lui roman

      bre, vezi ca s-au terminat alegerile, poti sa iesi din transee.
      • +3 (3 voturi)    
        coherectus (Vineri, 12 februarie 2010, 22:05)

        b [anonim] i-a raspuns lui d

        bravo d
    • +3 (3 voturi)    
      Mars la citit ! (Vineri, 12 februarie 2010, 23:29)

      alt roman [anonim] i-a raspuns lui roman

      Amercanii sunt niste sfinti pe langa rusi, am vazut un documentar cum URSS-ul a luat aprox. 20 mii de prizonieri aliati (americani englezi etc) de la germani si i-a pastrat si dupa razboi ca sa santajeze pe americani, dar cum nu au putut sa-i foloseasca si nici nu mai putea sa-i elibereze, pt. ca se faceau de ras, au murit mai toti prin lagare, ca si 100 de mii de soldati romani. Americanii sunt un popor de admirat, pt. cine stie sa vada ca si ei sunt oameni ca si noi si totusi, au facut multe pt. umanitate, 2 tari ca pakistanul sunt cat USA, totusi, nu au dat umanitatii nici 1% din cat a dat america. Sute de milioane de oameni din toata lumea si-ar dori sa locuiasca in america, nu uitati ca USA a fost un ideal de libertate pt. europeni, au construit o tara puternica intr-un teren mai salbatic decat Baraganul. 200 de ani de democratie si fara nici o lovitura de stat sau incercare de dictatura din partea vreunui presedinte, arata ca societatea de acolo are baze sanatoase. Romanii nu au facut greselile sau excesele americanilor pt. ca nu suntem actori mondiali la nivelul lor.
  • +1 (3 voturi)    
    Criticilor scutului (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 1:33)

    Opinius [anonim]

    Bulgaru are dreptate la faza cu vecinii prosperi ai Rusiei. El da peste ochi rusului mult mai subtil. Dar face si gargara cand baga UE in treaba asta. Cine e informat cunoaste ca UE are competente numai pe anumite domenii din care nu si cel militar. Ca vrea el sa se consulte cu toti, treaba lui, dar nici legal nici moral si nici practic nu are de ce. Nici neamtu nu-l consulta pe bulgar. Poate era mai corect sa zica ca se va consulta cu totii membrii NATO.