VIDEO O organizatie musulmana critica scanerele corporale deoarece incalca invataturile Islamului

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 12 februarie 2010, 12:15 Actualitate | Internaţional

Un grup musulman a declarat ca este "profund ingrijorat" de utilizarea scanerelor corporale in aeroporturi, deoarece ele incalca invataturile Islamului, transmite cnsnews.com. The Fiqh Council of North America (FCNA) sustine insa ca sprijina securitatea aeronautica.

"FCNA subliniaza ca utilizarea generala si publica a acestor scanere este impotriva invataturilor Islamului, a legii naturii si a tuturor religiilor si culturilor care se mentin in cadrul decentei si a modestiei", a precizat grupul intr-un comunicat postat pe Islam Online.

"Este o incalcare a invataturilor clare ale Islamului ca barbatii si femeile sa fie vazuti dezbracati de alti barbati si femei", a afirmat grupul. FCNA a subliniat ca Islamul pune accent pe modestie, pe care o considera parte a credintei. "Coranul le-a ordonat credinciosilor, atat barbati cat si femei, sa-si acopere partile private" si sa fie modesti atunci cand se imbraca.

In afara unor exceptii ce pot fi facute in cazuri de "extrema necesitate", FCNA precizeaza ca scanerele corporale "nu se ridica la acest nivel" indicat de Coran.

FCNA a emis un decret (fatwa), recomandand musulmanilor ca, atunci cand se impune, sa aleaga perchezitiile corporale in locul scanerelor.

De asemenea, FCNA a cerut schimbari in software-ul scanerelor astfel incat masinile sa nu mai arate decat conturul corpului.
 
The Fiqh Council of North America este parte a organizatiei Islamic Society of North America, care-si sfatuieste si educa membrii "in probleme legate de aplicarea legii islamice Shari’ah in viata lor individuala si colectiva". Organizatia Council on American-Islamic Relations a anuntat si ea ca sustine initiativa FCNA.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1413 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    camila (Vineri, 12 februarie 2010, 12:28)

    razv [anonim]

    sa mearga cu camila
    • +9 (11 voturi)    
      Da, incalca invatatura care zice sa porti centura (Vineri, 12 februarie 2010, 13:13)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui razv

      ...de explozibili.
      Si bomba in turban :D
      • +1 (3 voturi)    
        in legatura cu terorismul (Vineri, 12 februarie 2010, 23:17)

        noahh [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        voi face urmatoarea afirmatie:

        TERORISMUL NU ARE RELIGIE, ganditi-va ca rusii sunt ortodocsi ca noi si asta nu i-a impiedicat sa distruga, violeze, ucida si sa ne ia tezaurul
        • +1 (1 vot)    
          Terorismul islamic... (Joi, 18 februarie 2010, 14:14)

          ptc [utilizator] i-a raspuns lui noahh

          Terorismul în genere nu are religie, dar terorismul islamic e comandat în Coran.

          http://www.skepticsannotatedbible.com/quran/says_about/terrorism.html
    • +4 (8 voturi)    
      absolut de acord (Vineri, 12 februarie 2010, 14:56)

      bazgaran [anonim] i-a raspuns lui razv

      Pai tocmai din cauza idiotilor de musulmani care se arunca in aer una-doua au fost bagate scannerele. N-au decat sa nu mai mearga cu avionu. Eu unu as fi mai linistit daca nu le-as mai vedea pe imbrobodite prin aeroporturi.
      Dar ce e mai tare e chestia asta: "FCNA a emis un decret (fatwa), recomandand musulmanilor ca, atunci cand se impune, sa aleaga perchezitiile corporale in locul scanerelor." Mi se pare logic sa aleaga corporalu', avand in vedere ca vorbim de niste natii frustrate sexual.
      • -1 (7 voturi)    
        articol postat ca sa genereze dispute pe (Vineri, 12 februarie 2010, 22:59)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui bazgaran

        tema : sunt musulmanii teroristi sau nu? In ultimii ani au fost cateva atentate cel de la WTC , Londra si Paris dintre care cel de la WTC ridica mari semne de intrebare pentru ca astfel s-a hotarat invadarea Afganistanului si apoi a Irakului , tari care nu au facut niciodata rau Americii. Ar trebui invinovatiti toti musulmanii pentru aceste atentate despre care nu stim sigur ca au fost orchestrate de emblematicul Osama binLaden!!
        Daca s-ar face statistica a actelor teroriste petrecute pana acum pe Terra mai mult ca sigur ca musulmanii nu sunt pe primul loc , ei doar au fost mediatizati cel mai mult, sa nu uitam de ETA , IRA, brigazile FARC si chiar la noi in UE in Napoli statul italian a adus armata ca sa poata sa tina sub control Camorra care etse un fel de stat in stat

        Incidentele din Irak si Afganistan nu pot fi considerate atentate teroriste deoarece nu s-au descoperit presupusele arme de distrugere in masa si nici binLaden n-a iesit din pestera!
        • +1 (5 voturi)    
          Bogdane... (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 12:42)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

          ...pe ce planeta traiesti?
          Desigur ca nu toti musulmanii sunt teroristi, dar totusi aproape toti teroristii sunt musulmani.
    • 0 (0 voturi)    
      mercedes (Duminică, 21 februarie 2010, 12:13)

      dan [anonim] i-a raspuns lui razv

      prietene, daca avei tu o camila erai bogat;
      intereseaza-te cam care este pretul uneia adulte si o sa ramai putin surprins sa afli ca este cam de un mertzan :D
  • +5 (11 voturi)    
    Hmmm... (Vineri, 12 februarie 2010, 12:44)

    Cristi [anonim]

    Si ce-ar vrea? Sa urce nestingheriti in avioane cu veste explozive, cutite si bombe ascunse sub haine???? A arunca avioane in aer, a ucide oameni nevinovati, nu incalca "invataturile islamului"???? Sau din contra, chiar astea fac parte din "invataturile islamului"???? Acesti bezmetici sa faca bine sa tina cont ca tocmai din cauza unora ca ei s-a ajuns pana aici. Din pacate. Nu va convine, nu va obliga nimeni sa calatoriti cu avionul. Trebuie sa recunosc ca astfel ne-am simti mai in siguranta. Luati o camila!
    • -6 (10 voturi)    
      Generalizarea (Vineri, 12 februarie 2010, 13:23)

      haysam [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      e dovada de slabiciune intelectuala. Stiai?>
      Nu TOTI musulmanii sunta asa cum crezi tu! Nu toti cei 1 miliard de musulmani fac ce zici tu!
      Tu, cu o seninatate suspecta, bagi in aceiasi oala pe toti adeptii unei religii!!

      Sa inteleg ca toti crestinii sunt ca popa de la TANACU!!!>>>
      • +4 (8 voturi)    
        Amice... (Vineri, 12 februarie 2010, 14:25)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui haysam

        Impresia mea e ca tu esti musulman. Trebuie sa intelegi ca n-am absolut nici o problema cu tine si cu aceia care inteleg sa respecte valorile umane si nu incearca sa ne impuna prin orice forma religia si invataturile in care credeti! Pe de alta parte, problema grava se afla in curtea voastra. Si aceasta se numeste fundamentalismul islamic impotriva caruia ar trebui sa luptati chiar voi. Asa cum impotriva nazismului, fascismului si extremismului in general, tarile occidentale au luat masuri drastice interzicand prin lege orice fel de manifestari asociate acestor deologii criminale, acelasi lucru ar trebui facut si in tarile musulmane. Pe de-o parte se condamna public treorismul islamic dar pe de alta este incurajat si sprijinit in mod tacit. Unele tari musulmane duc o politica de stat cu adevarat de sprijin pentru terorism si fundamentalism. Cand aceste tari si cetatenii care traiesc in ele vor intelege sa-si rezolve definitiv problema asta care ne afecteaza si pe noi atunci totul va fi in regula. Vom fi pe drumul bun. Deocamdata mai sunt multe de facut dar nu prea se face nimic. Crezi ca intamplator au luat amploare in tarile occidentale sentimentele antiislamice???? Musulmani trebuie sa inteleaga ca libertatea de expresie, toleranta si pretuirea cum se cuvine a vietii este esenta civilizatiei crestine si, in consecinta, trebuie sa respecte acest lucru! Respectati mai mult viata si nu va mai inchinati mortii! Ca nici vorba sa va astepte vreuna din zecile alea de fecioare promise dupa....

        P.S. Demonstreaza-mi cu argumente ca am generalizat cumva.
      • +4 (8 voturi)    
        Te simti cumva cu centura la brau? (Vineri, 12 februarie 2010, 14:46)

        George [anonim] i-a raspuns lui haysam

        Cine a generalizat? Ca eu nu vad nici o generalizare in postarea lui Cristi... Voi haysame sunteti singurii care va faceti singuri rau cu mentalitatea asta stereotipa pe care o aveti.... Cand voi auzi din gura ta si a multor altor musulmani condamnand terorismul islamic si facand ceva concret impotriva acestui flagel nenorocit care a distrus sute de mii de vieti, atunci poate ca o sa fac un efort sa va cred ca sunteti sinceri.... Pana atunci sunt prudent in ceea ce priveste intentiile voastre bune. Negeneralizand.
        • -2 (6 voturi)    
          TE simti cumva inteligent? (Vineri, 12 februarie 2010, 15:16)

          haysam [anonim] i-a raspuns lui George

          Daca tu nu stii ce inseamna generalizare, asta nu inseamna ca nu este.
          Mai studiaza!

          Poate explici si ce inseamna "mentalitate stereotipa", ca nu pricep deloc.
      • +1 (5 voturi)    
        Haysame... (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 12:49)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui haysam

        ...desigur ca faci abstractie de realitate.
        Nu toti musulmanii sunt teroristi, e sigur, dar e la fel de sigur ca majoriatea teroristilor sunt musulmani.
        Dar vezi, draga doamne, ca intotdeauna cauza lor este cea dreapta , iar dusmanii lor sunt tot timpul, prin definitie, in mod automat si de la sine inteles aceiasi: americanii si sionistii.
    • -5 (7 voturi)    
      bombe in haine (Vineri, 12 februarie 2010, 14:28)

      Julian [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      stai tu linistit k teroristii astia care se urca in avion cu bombe pe ei sunt pusi acolo de CIA si Mossad. In legatura cu nigerianul care a incercat sa arunce avionu ala in aer tatal sau a avertizat la ambasada k fiul lui se radicalizeaza si nu s-au luat masuri, MI-5 serviciul britanic de inteligenta stia de 3 ani si nu a lut masuri, si k nu era destul, respectivul terorist nici nu avea pasaport valabil si a trecut prin 3 aeroporturi. mai aveti vro indoiala? Atentatele astea sunt facute in colaborare cu guvernele pt a mai elimina cate un drept si a intra incet peste viata ta privata. intreabate un lucru: Qui bono?(cine beneficiaza?)
      • -1 (3 voturi)    
        ce? (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 19:23)

        Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Julian

        De ce toate natiile ar planui impotriva arabilor? Asa din senin?
        Cum iti explici?
        Vrem sa va anihilam si nu stim cum?
        De ce alta natie nu ne intereseaza?
  • +4 (12 voturi)    
    Conturul corpului? (Vineri, 12 februarie 2010, 12:49)

    Dorin [anonim]

    Dar de cand au inceput oare organizatiile islamice sa ne dicteze politicile de securitate? Mi se pare o obraznicie fara seaman. Este inacceptabil! Pai astia sunt in stare sa-si bage si in cur bombe numai ca se reuseasca sa se urce nedetectati in avioane si ca mai apoi sa le arunce in aer. Ia sa ne mai scuteasca! Ca, la urma urmei s-a ajuns pana aici tot din cauza unor nebuni crescuti la ei in ograda...

    P.S. Astia deja sunt calare pe noi cu tot felul de pretentii... Mai e putin si o sa ajungem sa ne impuna si religia lor...
    • 0 (6 voturi)    
      mai ai rabdare... (Vineri, 12 februarie 2010, 12:56)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      ...vreo 50 de ani si vom asculta noi de ei nu ei de noi...o sa vezi
      • +1 (5 voturi)    
        De ce? (Vineri, 12 februarie 2010, 13:08)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Tu esti nerabdator sa se ajunga pana acolo? Nu stiu de ce dar am impresia ca te rogi de cinci ori pe zi... Asa cum iti cere religia aia pe care o iubesti atat de mult. Fii sincer cu noi, esti crestin????
    • 0 (6 voturi)    
      Sunt calare pe tine (Vineri, 12 februarie 2010, 13:30)

      haysam [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Daca te simti calarit, e problema ta. Dar nu generaliza! Nu-ti impune nimeni nimic. Daca asa simti tu, e doar problema ta, pe care unii o numesc paranoia. Se trateaza.

      Apropo, cate avioane au fost aruncate in aer in ultimii 20 de ani?
      • +2 (6 voturi)    
        Nu te-au extradat inca? (Vineri, 12 februarie 2010, 14:04)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui haysam

        Bolovanule, ca n-au sarit prea multe avioane in aer este si meritul serviciilor secrete, care au dejucat foarte multe atentate de acest fel. Despre unele avem cunostinta despre altele nu. Fenomenul e real iar daca ignoranta ta iti spune cu totul altceva e problema ta.
        Cat despre "impus", pretentiile a tot felul de organizatii islmice din Europa occidentala depasesc limita bunului simt. O femeie crestina care merge in Arabia Saudita, de exemplu, este ebligata sa poarte val islamic si sa fie insotita. Asadar impunerea religioasa exista in multe din tarile musulmane, in special in cele arabe. Ca multi musulmani emigreaza in Europa sau in America de Nord si aiurea, nici o problema. Unii isi vad de treaba lor si se integreaza in societate respectand valorile si libertatile tarilor lor adoptive, insa sunt si multi care vin pentru cu totul altceva. Au pretentia la moschei, cimitire separate, neinterzicerea valului islamic, etc. Vor sa-si impuna modul lor religios de trai in tari laice unde religia nu e stat si nici invers. De ce? De ce tarile occidentale trebuie sa tolereze orice pretentie musulmanilor, in numele libertatilor pe care le promoveaza, pe cand de aceste libertati, in tarile musulmane (unele dintre ele) acestea sunt reprimate in numele religiei??? Si inca ceva... Chiar si un singur avion daca a fost aruncat in aer de catre teroristi este suficient ca lumea civilizata sa ia toate masurile de securitate pe care le crede de cuviinta!!! De retinut ca unele libertati individuale s-au restrans in tarile occidentale tocmai datorita a ceea ce niste fanatici islamici religiosi au facut, fanatici carora observ cu mare uimire ca le gasesti intelegere...

        P.S. In ultimii 20 de ani, spre stiinta ta, au avut loc aproape 30 de deturnari de avioane si atacuri armate asupra acestora. Deci in medie peste 1 pe an!!! Nu ti se pare deloc relevanta aceasta cifra????
        • -1 (5 voturi)    
          nu, de ce? (Vineri, 12 februarie 2010, 14:43)

          haysam [anonim] i-a raspuns lui Dorin

          Credeam ca dreptul la expresie e o cucerire a democratiei!
          Nu e asa?
          Pietreicica mica!
          • +3 (7 voturi)    
            ? (Vineri, 12 februarie 2010, 16:29)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui haysam

            A arunca in aer o piata plina cu oameni tot o "expresie a democratiei" este? Sau asa o interpreteaza unii musulmani? Observ ca in toate postarile tale nu sufli o vorba despre crimele comise de musulmani peste tot in lume... De ce? Sunt deranjante? Te stingheresc? Ori nu-ti pasa? Sunt chestiuni minore...
            • -1 (7 voturi)    
              TE faci ca nu intelegi? (Vineri, 12 februarie 2010, 18:30)

              haysam [anonim] i-a raspuns lui Cristi

              Nu, expresia a democratiei e faptul ca nu trebuie s afiu extradat pentru ca am o opinie. Asa cum isi doreste colegul tau Dorin.

              Ca tu interpretezi ca e vorba despre aruncare in aer, e problema ta. Tu iti imaginezi ce sunt eu si tu interpretezi dupa cum iti convine postarile mele.

              dar pe tine nu te deranjeaza crimele comise de crestini? Nu sufli o vorba despre abuzurile americane asupra populatiei iraqiene! Te stingheresc? ORi nu-ti pasa? Sunt chestiuni minore....
        • +1 (3 voturi)    
          Cine (Vineri, 12 februarie 2010, 21:55)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Dorin

          cine a omorat 7 miloane de ivrei ? , cine a omorat 4 miloane de persoane in razboile cruciade ? 50 de miloane de persoane sub colonizare ?, cine a omorat 70 de miloane de persoane in 1si 2 razboi mondial ? atunci nu a fost scaner . hai sa fim mai destepti avem parera prea buna despre occident .
          • -1 (3 voturi)    
            CE? (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 19:42)

            Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui adrian

            In ziua de azi? In epoca moderna? Inca omoram noi milioane fara sa ne-o cereti? Credeam ca am evoluat.
            Adrian, noi am evoluat si continuam sa evoluam spre bine. Dar daca voi vreti sa ramaneti pe loc la epoca lui Hitler si sa ne urmati exemplude atunci, vreti sa incepeti colonizari etc, nu aveti decat, noi ne imbunatatim si metodele de protectia impotriva voastra. E o zicala. Mergeti cu noi spre viitor, sau impotriva noastra, voi alegeti. Dar nu va mirati de ce vom pieri si noi dar probabil si voi, ca un razboi nuclear sau biologic nu duce victorie nimanui.
            See you in heaven.
      • -1 (5 voturi)    
        haysam (Vineri, 12 februarie 2010, 18:08)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui haysam

        nu le-am numarat, da faptul ca tu stii, mie imi da de gandit....
        • +1 (3 voturi)    
          E bine ca "iti da de gandit" (Vineri, 12 februarie 2010, 18:31)

          haysam [anonim] i-a raspuns lui anonim

          Dar n-ai citit bine: eu nu stiu numarul, altii il stiu. Uite, Dorin are datele exacte.
      • -1 (3 voturi)    
        Of (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 19:33)

        Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui haysam

        Haysam, stii de ce nu vin eu din sua in tara sa imi vad mama? Pt ca am atac de panica. Stii de ce? Pt ca nu imi imaginez decat cum explodeaza avionul. Stii din ce cauza m-am imbolnavit? Cred ca stii.
        Avioanele voastre care tin de tariile voastre pot fi fara controale, va fi ca o atractie, cine vrea adrenalina poate vizita de exemplu Pakistanul. Dar care nu suntem islamice, lasati-ne sa ne facem regulile noastre. De aia votam pt ele, nu e treaba voastra ce facem noi pe teritoriul nostru atat cat nu afecteaza teritoriul vostru. Sau e treaba voastra? De ce nu traiesti in alta tara? Romania nu iti accepta ideologia pe deplin. Imi pare rau sa ti-o spun. Sau tocmai de aceea ca nu te simti sigur in tara natala?
  • +1 (5 voturi)    
    civilizations .. (Vineri, 12 februarie 2010, 13:15)

    ady [anonim]

    tocmai asta era scopul..sa va determine sa nu mai calatoriti in statele vestice...
    lasati jucariile erotice acasa si n-aveti de ce va teme..
  • +2 (8 voturi)    
    ca sa vezi (Vineri, 12 februarie 2010, 13:45)

    dax [anonim]

    ...se incalca drepturile musulmanilor de a umbla cu bomba in chiloti
  • +4 (8 voturi)    
    legile la musulmani. (Vineri, 12 februarie 2010, 13:54)

    mircea [anonim]

    Musulmanii daca stau la ei acasa nimeni nu o sa-i scaneze,asa ca sa nu-si faca griji.Ce fac alte tari nu este treaba lor.Cand vizitezi alte tari te supui legilor din tarile respective.Daca nu-ti convine stai acasa la tine.
    • -1 (5 voturi)    
      Ai dreptate, partial, (Vineri, 12 februarie 2010, 14:50)

      haysam [anonim] i-a raspuns lui mircea

      ca n-oa sa intru acum in discutia despre "drepturile omului", dar, ia uite ce scrie mai sus un crestin-democrat:
      "O femeie crestina care merge in Arabia Saudita, de exemplu, este ebligata sa poarte val islamic si sa fie insotita. Asadar impunerea religioasa exista in multe din tarile musulmane, in special in cele arabe"

      Adica, cand un musulman viziteaza o alta tara, se supune legilor din tara respectiva. Dar cand o crestina viziteaza o tara musulmana, nu se supune legilor din tara respectiva! Ca cica i se "impune". E o "pretentie exagerata"!
      • +3 (7 voturi)    
        Bai //! (Vineri, 12 februarie 2010, 16:17)

        Un alt crestin democrat [anonim] i-a raspuns lui haysam

        Nu cumva erai cautat de interpol pentru activitati teroriste? Eu am sa-ti dau un alt exemplu relevant... Un musulman care se converteste la o alta religie (n-am sa spun neaparat cea crestina) risca pedeapsa cu moartea conform coranului. Daca indrazneste sa faca asta intr-o tara islamica. Pe cand un crestin care se converteste la islam nu pateste nimic in comunitatea crestina in care traieste, ba mai mult decat atat, e primit cu bratele deschise de catre comunitatea musulmana!!! O religie care restrictioneaza explicit (chiar prin posibile pedepse extreme) dreptul fiecarui om de a-si alege liber credinta nu poate sa fie decat una retrograda haysame! Eu n-am prea auzit de crestini care sa emigreze in tari islamice in schimb de musulmani care au invadat pur si simplu Europa stie toata lumea. De ce nu raman la ei acasa???? In schimb am auzit foarte des despre ce se intampla cu minoritatile crestine din tari musulmane. Si nu li se intampla lucruri deloc placute. Si sti cam pe unde? Iti spun eu: Egipt, Siria, Iraq, Iran, Pakistan, Indonezia, Sudan, Nigeria, Somalia... Mai vrei? Haysame, rugamintea mea e sa lasi ironiile si obraznicia si sa-ti indrepti atentia spre musulmani, cei care au o foarte mare problema pe care trebuie sa si-o rezolve urgent de tot. Cea a fundamentalismului islamic care bantuie amenintator cam peste tot. Vreau sa ajung ca intr-o buna zi sa calatoresc linistit cu avionul chiar stiind ca langa mine sta un om care crede in Allah. Cer prea mult?

        P.S. Cum e cu executiile alea barbare prin decapitare comise de musulmani (fie ei si extremisti) in sudul Filipinelor, in Indonezia, in Pakistan, Arabia Saudita, Iraq, etc.????
      • -1 (3 voturi)    
        pai voi impuneti atunci e ok sa va impunem. (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 19:45)

        Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui haysam

        Pai noua ni se impune si voua sa vi se impuna.
        De accord.? Impusul e o chestie buna. Numai ca problema e ca v-ati pierdut banii din turism. Noi nu avem nevoie de voi ca turisti, dar voi aveti nevoie de noi. Aici e buba.
  • 0 (0 voturi)    
    Corectura (Vineri, 12 februarie 2010, 14:11)

    Ceb [anonim]

    Hotnews, ma bucur ca ati corectat greseala; e o dovada de respect pt. cititori!
  • +3 (7 voturi)    
    As propune altceva acestei "organizatii" " (Vineri, 12 februarie 2010, 16:25)

    Stan&Bran [anonim]

    Sa militeze pentru democratizarea tarilor islamice, pentru libertatea religioasa, pentru toleranta, pace si pentru lupta declarata impotriva terorismului islamic. Ar face mai bine sa-si corecteze deficitele de democratie si de drepturi ale omului din tarile islamice pentru ca acolo sunt foarte multe lucruri de rezolvat. Sa lase scanerele alea sa-si faca treaba pentru ca daca sunt oameni care nu se stiu cu centura sinucigasa pe sub haine, cu bombe prin pantofi sau chiar introduse in anus, n-ar trebui sa fie atat de "ingrijorati". Pe noi ne ingrijoreaza ca niste scelerati religiosi pot ajunge cu vreo bomba sau arme intr-un avion omorand apoi oameni nevinovati in numele nu stiu carui profet sau religii sau al unui nebun care le-a promis nu stiu cate fecioare daca devin martiri. Noi pretuim viata nu moartea dragi musulmani!
  • -1 (7 voturi)    
    sa vedeti ce urmeaza... nu calatoriti fara alifie! (Vineri, 12 februarie 2010, 20:05)

    goe [anonim]

    Dupa cum probabil stiti aceste scanere corporale te iradiaza degeaba (exista studii care au demonstrat alterarea DNA-ului prin iradierea cu unde teraherziene, adica ceea ce folosesc scanerele corporale). De ce degeaba? Fiindca nu vad sub piele, nici in cavitati. Ce urmeaza? Urmeaza scanerele anale si vaginale. Probabil vor avea si astea destui adepti, ca la urma urmei mai bine iti baga unul o teava in fund decat sa mori, nu? Toata nebunia asta mai bine ar inceta... daca cineva vroia sa arunce avioane in aer avea mii de ocazii sa o faca. Nu ma luati cu nigerianul cu chilotii explozivi... aia a fost o facatura ordinara a serviciilor secrete, ca se cam relaxase lumea. Unul care chiar vrea sa faca ceva de genul ala isi baga bomba in cur si are 99.99% sanse sa treaca cu ea de toate scanerele si filtrele din lume. Si mai exista si alte amenintari cel putin la fel de nasoale ca o bomba. Securitatea pe aeroporturi e o iluzie, dar cata vreme nu se intrece limita bunului simt nu ma deranjeaza. Dar limita asta se cam intrece deja.
    • +1 (5 voturi)    
      Zaumai goe? Mai ai dulceata in pantofi? (Vineri, 12 februarie 2010, 21:17)

      Viermele islamic [anonim] i-a raspuns lui goe

      Pai, ca sa fiu sincer si tu cam pari produsul unor servicii straine. Ale caror servicii? Nu mi-e deloc greu sa banuiesc... Nu ti-e rusine deloc de multimea de oameni care au murit in atentatele teroriste in intreaga lume????

      P.S. Eu nu-ti doresc decat sa ajungi sa sari in aer, ca de-abia atunci sa te prinzi si tu, macar o fractiune de secunda, ca terorismul islamic e real si nu facatura nu stiu carui serviciu secret! Bai baiete dar stiu ca esti dus rau cu capul. Numai teorii ale conspiratiei ai in teasta aia mica. Vezi ca baietii aia de la FSB nu ti-au facut prea bine instructajul... Si nici prea bine n-ai reusit sa inveti manualul dezinformarii. Pe viitor fii mai discret!
      • +1 (5 voturi)    
        esti bolnav? du-te la doctor (Vineri, 12 februarie 2010, 22:18)

        goe [anonim] i-a raspuns lui Viermele islamic

        Daca tu abia astepti sa fii controlat la cavitati sa stii ca nu toti avem orientarea ta sexuala. Mie de exemplu ideea imi repugna, prefer sa risc sa sar in aer. Paranoia se trateaza medical din cate stiu. Pentru prostie insa nu exista leac.

        PS: Eu tie nu-ti doresc sa sari in aer (chiar daca esti prost de dai in gropi), la fel cum nu doresc nimanui. Eu iti doresc viata lunga si placeri anale nemaiintalnite, dar nu in aeroport.