VIDEO Fotografii inedite de la atentatele de la World Trade Center

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 11 februarie 2010, 14:35 Actualitate | Internaţional

Primele fotografii de la atentatele din 11 septembrie
Foto: Captura Youtube.com
La noua ani de la atentatele de la World Trade Center, o serie de fotografii inedite care au surprins tragedia din 11 septembrie au fost date publicitatii. Imaginile au fost surprinse din elicopter, de ofiterul de politie Greg Semendinger. El a fost primul care a raspuns apelurilor de a se deplasa la locul atentatelor, unde a ajuns in doar cateva minute, informeaza Telegraph.

Greg Semendinger a facut fotografiile dupa ce copilotul sau James Ciccone a preluat controlul elicopterului. Ofiterul de politie a povestit ca, la sapte minute de la apel, verifica impreuna cu colegul sau daca exista persoane care au putut urca pe acoperis si care ar fi putut fi salvate. "Cand al doilea avion a atacat cladirea, noi zburam la aproximativ 400 de metri de turnul de nord. (...) Am vazut cum turnul s-a transformat intr-o minge imensa de foc", a povestit acesta.

Greg Semendinger a survolat zona trei ore, timp in care a vazut mai multe "obiecte" care cadeau de la ferestrele cladirilor. "Am vazut mai multe lucruri care cadeau, dar nu am realizat ca erau oameni. Credeam ca erau resturi, dar am auzit apoi la radio ca erau oameni care sareau", isi aminteste acesta.



Pe 11 septembrie 2001, la ora 8:46, un avion deturnat a intrat in turnul de nord al World Trade Center. La ora 9:03, al doilea avion s-a izbit de turnul de sud. Doua evenimente care au lasat o lume intreaga fara cuvinte. In direct, la televizor, se transmitea unul dintre cele mai sangeroase atentate din istorie. Turnurile Gemene, simbol al celei mai mari puteri din lume - erau in flacari. La doua ore dupa atacuri, ambele turnuri s-au prabusit. Bilantul: 3.000 de morti.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

11225 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    turnurile (Joi, 11 februarie 2010, 16:05)

    Julian [anonim]

    daca mai are cineva vreo indoiala ca turnurile alea au fost demolate sa se uite atent la momentul 0:04 din video clip. Sunt norii de praf de la baza.
    • +5 (11 voturi)    
      Sau... (Joi, 11 februarie 2010, 16:37)

      linbetwin [utilizator] i-a raspuns lui Julian

      ... sunt nori ridicaţi în urma prăbuşirii primului turn, care nu se vede în imaginea respectivă.

      Dar tu nu lăsa realitatea să-ţi strice frumuseţe de teorie conspiraţionistă!
      • -5 (11 voturi)    
        nici-un sau (Joi, 11 februarie 2010, 16:41)

        danaros [utilizator] i-a raspuns lui linbetwin

        Asculta "desteptule"! Esti cumva inginer structurist? Eu sunt. Asa ca mucles. Nici-o constructie nu se prabuseste perfect vertical, decat la implozie (controlata).
        • -3 (9 voturi)    
          Inginer Structurist Roman(Mesterul Manole)..hahah (Joi, 11 februarie 2010, 17:25)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui danaros

          Pai ce structuri ai proiectat care sunt mai inalte de 4 etaje(vezi structurile blocurilor romanesti)? Aici se vede cine ne ridica cladirile in Romania..la primul cutremur vor fii toate la pamant. Parca vad ca la un cutremur major o sa avem si noi un 9/11 dar nu se vor prabusi vertical ci ca si piesele de domino. FRAERE!!!!!!!

          Inginerul Manole du-te si te-npusca ca imi fai greata.
        • +4 (8 voturi)    
          Zau, domnu' inginer? (Joi, 11 februarie 2010, 17:39)

          Nume [anonim] i-a raspuns lui danaros

          Si ai studiat si tu rapoartele care au fost facute dupa prabusire si explica de ce au cazut asa cum au cazut? Sau doar te dai rotund ca esti "inginer structurist" si le stii pe toate doar ca ai facut o facultate. Las-o mai usor cu insultele...

          Ce curajosi sunt toti pe internet si sub anonimat! Fata in fata cu cineva care chiar s-ar pricepe in domeniul "lor" probabil ca s-ar ascunde de rusine...
      • 0 (4 voturi)    
        normal (Joi, 11 februarie 2010, 16:43)

        gogoasa [anonim] i-a raspuns lui linbetwin

        toate cladirile care se prabusesc necontrolat lasa in urma lor gramajoare de moloz ce se pot strange cu usurinta, ca deh, e necontrolat, altfel ar mai fi ramas o bucata de perete, un fier mai lung de 6 m. ;)
        esti pe problema, esti ok
        • 0 (8 voturi)    
          Altul... (Joi, 11 februarie 2010, 17:43)

          Nume [anonim] i-a raspuns lui gogoasa

          Tu ai vazut d-l/d-na gogoasa ce a ramas in urma prabusirii? Daca tie ti se pare ca e moloz ce se poate strange cu usurinta, probabil ca il cunosti personal pe Superman. Ce a ramas in urma era aproape din jumatatea Interconinentalului ca inaltime, tu si cu fierul tau de 6m... Ai cautat si tu sa vezi cati oameni au lucrat la curatenie pe urma si cat a durat? Cel mai probabil nu, dar e gratis sa te dai rotund pe net.

          Si da, a fost "demolat" ca sa ce? Sa construiasca altceva cand aveau deja niste cladiri perfect functionale?! Daca da, de ce nici pana acum nu s-a construit nimic in loc? Nu va dati seama ce pierdere financiara a fost pt proprietarii turnurilor si pana la urma pt toata lumea?

          Cum e domnilor sa fii atat de ignorant?
          • +5 (5 voturi)    
            Turnurile au fost asigurate (Joi, 11 februarie 2010, 20:03)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Nume

            si singurii care au pierdut sunt asiguratorii europeni (Chubb Corp., Swiss Reinsurance Co., Allianz AG, Ace Ltd. and XL Capital Ltd) dintre care unul singur din SUA.
      • 0 (0 voturi)    
        torie conspirationista? (Vineri, 12 februarie 2010, 0:58)

        Julian [anonim] i-a raspuns lui linbetwin

        vezi videoclipu asta: http://www.youtube.com/watch?v=Pd8B-8Au-Wk
        si vezi si filmu zeitgeist partea 2a. Si dupa sami spui daca kiar au fost avioanele care au reusit sa darame 3 cladiri. Spun 3 fiindk ma refer la cladirea #7 si dupa inceark sa reconstitui si tu putin ce vezi in videoclip cu ce stii din media. fa si tu propria investigatie, nu mai astepta sa iti spuna guvernu adevarul fiindk nu o sa til spuna in veci.
    • +1 (3 voturi)    
      0:04 (Joi, 11 februarie 2010, 17:06)

      digi [utilizator] i-a raspuns lui Julian

      La 0:04 nu treb sa te uiti prea atent sa vezi morii de praf...pt ca invaluie turnul ramas in picioare pana la jumatate...si acopera aproape total celelalte cladiri; deci sunt norii rezultati in urma probusirii (ne)controlate a primului turn...asta nu e nici o dovada, altele ar fi dupa unii...mai vedem...
    • 0 (0 voturi)    
      Eu am o indoiala... (Vineri, 12 februarie 2010, 11:45)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui Julian

      http://www.conspiracyscience.com/articles/911/
  • -5 (9 voturi)    
    Treziti-va la realitate TALIBANILOR!!! (Joi, 11 februarie 2010, 17:19)

    Dan Mihai [anonim]

    Cat de usor de manipulat sunteti, mi-e si mila de voi TALIBANILOR. Ce rost are sa iti arunci in aer 3000+ de cetateni si centrul financiar al lumii pt niste nespalati de arabi extremisti? Toata productia de petrol Irakian nu poate sa acopere pierderile SUA dupa aceste atentate(vieti omenesti, infrastructura, finante, etc, etc) dar romanul e frate cu codru si tot poet va ramane inca vreo 100 de ani(aici ma refer la "arhitectul" lui peste de mai sus).
    • +3 (5 voturi)    
      Prietene, (Joi, 11 februarie 2010, 18:44)

      giga [anonim] i-a raspuns lui Dan Mihai

      n-am o parere despre darimarea ai - reala / provocata; vreau doar sa-ti reamintesc ca dupa asta americanii impun controlul tuturor (a orice). Care nu stiu cum putea fi realizat altfel. Si pt asta merita chiar mai mult.
      • -3 (5 voturi)    
        Control=Securitate (Joi, 11 februarie 2010, 18:58)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui giga

        Mi se pare de bun simt sa se impuna un control mai strict dupa ce 3000 de oameni si miliarde de $ au fost bagate in pamant. Cetatenii SUA vor sa fie aparati de guvernul SUA ca de aceea platim taxe.

        Ca sa fiu mai pe intelesul tau: Tu esti un cioban. Si ai 100 de oi la stana, dar pe data de 11/09/2001 a venit o haita de lupi si ti-a mancat 10 oi pt ca nu ai avut caini ciobanesti care sa te anunte despre atacul lupilor. Acuma tu te trezesti si ce faci?

        Eu as intarii paza cu caini si mi-as lua o pusca...ca sa ii bag eu in pamant pe cei care poftesc la oile mele.

        America a iesit la vanatoare de lupi tineri care se doresc luptatori in numele lui Alah. Sa faca bine si sa-i tina departe de unde locuiesc eu, in muntii cu ei ca acolo le este locul, nu in lumea civilizata. TALIBANILOR!!!!
        • +4 (6 voturi)    
          Si totusi... (Joi, 11 februarie 2010, 20:10)

          lucian [anonim] i-a raspuns lui Dan

          Nu a venit nici o raketa din Irak sau Afganistan. Ce s-a intamplat s-a intamplat in USA cu chestii din USA. Ce rost are sa vezi ce e in Afganistan, cand tu nu ai fost in stare si nu esti in stare sa vezi ce e in USA?
          • -3 (3 voturi)    
            da, cu piloti (Joi, 11 februarie 2010, 21:24)

            dan63 [utilizator] i-a raspuns lui lucian

            pe care ii asteptau fecioarele in rai
    • +5 (5 voturi)    
      esti naiv (Joi, 11 februarie 2010, 22:36)

      gcorneille [anonim] i-a raspuns lui Dan Mihai

      SUA a castigat ceva foarte important din punct de vedere financiar : justificarea perfecta pentru a folosi orice sume in interes militar. Nu uita ca aceasta justificare a venit intr-o perioada cand toata lumea (chiar si in SUA ) tipa sa se reduca cheltuielile cu inarmarea. Crede-ma ca nici o viata omeneasca, nici cateva mii de vieti, nu ii opreste pe unii sa obtina un anumit control. Mai citeste putin din istoria ultimilor 50 de ani si vei descoperi ca , pentru cei care conduc natiunea democrat-comunista americana, viata oamenilor nu reprezinta nimic atunci cand este vorba de bani.
  • +1 (5 voturi)    
    Eu mai propun o ipoteza (Joi, 11 februarie 2010, 18:17)

    sile [anonim]

    CIA a experimentat un nou tip de explozibil. Din ala care demoleaza doua turnuri si nu lasa nici o urma. Ca n-am auzit sa se fi gasit ceva.

    Inca nu mi-am explicat cum strecoara cineva cateva camioane de explozibil in doua cladiri si le mai si distribuie prin toata cladirea fara sa observe nimeni. Dar ma prind eu dupa ce ma mai spal putin pe creier.
    • 0 (0 voturi)    
      explicatie (Vineri, 12 februarie 2010, 12:20)

      diablo [anonim] i-a raspuns lui sile

      Pai vine o trupa de oameni intr-o seara, se inchide cladirea pe motiv de reparatie/intretinere/mentenanta si gata. A doua zi ... k-boom ... Ce zici? merge?
  • +4 (4 voturi)    
    Masacrul din 9/11/2001 (Joi, 11 februarie 2010, 20:04)

    gaby [anonim]

    si totusi nu inteleg cum a fost aleasa aceasta zi cind evreii erau in sarbatori si nu erau prezenti in gemene. M-am tot gindit cine a facut-o si nu pot sa dezleg misterul
  • +3 (5 voturi)    
    demolare controlata (Joi, 11 februarie 2010, 20:45)

    pb80tm [anonim]

    nu trebuie sa fi structurist sa te prinzi ca e demolare controlata. mai studiati fizica si chimie. daca avioanele alea ar fi fost pline cu benzina (nu numai in rezervoare) s-ar fi produs un incediu de la locul impactului in sus. turnurile ar fi aratat ca 2 eifeluri, numai scheletul. pt ca benzina (kerosen) nu arde la temperatura incat sa topeasca structura de otel/otelbeton a turnurilor. alta tema de gandire faceti-va o macheta si simulati impactul cu un obiect in zbor, pastrand proportile. turnul nici nu se v-a clinti la baza deoarece al sustine inertia in prima faza iar daca ar fi sa se darame s-ar rasturna. ca n-au venit avioanele cu metrou si au lovit la baza. la astfel de cladiri mentenanta se face non stop si nu spune nimeni ca tre s-o faca vre-o firma neprihanita. asa ca explozibilul putea fi plasat cu mult timp inainte. la voi la firma daca vine electricianu va scoate din birou si va zice ca tre sa schimbe instalatia voi ce faceti? il luati la intrebari? daca are greencard, analizati daca scula lui contine C4? haa? va duceti la cafea si va rugati sa schimbe instalatia 3 luni daca se poate. da mai dupa explozie toate tv si agentiile de stiri au venit si au luat mostre, le-au analizat si n-a iesit nici un explozibil. hai ma!! nimeni neautorizat n-a pus mana pe ramasite. am vazut o demolare controlata executata prost s-a imburdat cosul ca un bat, nici macar nu s-a rupt, daramite sa se pulverizeze, dapai 2 avioane sa darame 2 (3) cladiri.
    • -1 (1 vot)    
      ai ... (Vineri, 12 februarie 2010, 6:10)

      joe [anonim] i-a raspuns lui pb80tm

      mai vorbi asa daca familia ta era intr-unul din turnuri?
      cineva drag?
      o ruda,prieten/etc?
      daramare controlata???
      amice esti dus cu pluta.
      nu stiu cine cine esti si nu ma intereseaza.
      dar jignesti profund familiile victimelor 9/11.
      • +1 (1 vot)    
        evident ca a fost explozie controlata (Vineri, 12 februarie 2010, 12:46)

        nicu [anonim] i-a raspuns lui joe

        joe, si dc familia mea a fost in momentul acela in turn, dc am pierdut pe cineva drag, inseamna ca trebe sa ascund adevarul?
        da, a fost o explozie controlata.
        foloseste-ti capul, gandeste, tu stii ce dificil este sa demolezi o cladire? si nu ma refer la o cladire gigant.
        pt demolarea unei cladiri lucreaza experti in domeniu, este un proiect complex si dificil de pus in practica.
        studiaza problema inainte sa vorbesti.
      • +1 (1 vot)    
        ce legatura are una cu cealalta (Vineri, 12 februarie 2010, 13:54)

        pb80tm [anonim] i-a raspuns lui joe

        daca evenimentul se intampla in RO tu ai crede ce ti-ar zice autoritatiile? mor oameni din cauza sistemului in orice tara. daca aceea tara e sua atunci guvernul sua detine adevarul absolut? ce zici de vietnam corea iugoslavia afganistan irak? ce parere ai despre miile de victime ale militarilor americani, din aceste tari? eu nu zic ca niste nenorociti de arabi n-au deturnat avioanele. eu zic ca avioanele nu sunt suficiente pt a darama cladirile. cetatenii americii au pierdut drepturi si libertati cu aceasta ocazie nu numai cele 3000 de victime ale atentatului. gandeste inainte sa scrii. cum iti explici ca cu toate controalele de securitate la intrare in sua, in aceasta tara intra tone de droguri?? care e protectia cetateanului impotriva atentatelor? niciuna. a fost un eveniment pt reducerea de drepturi si libertati individuale ale cetateanului de rand.
  • 0 (2 voturi)    
    talibani (Joi, 11 februarie 2010, 21:54)

    eu [anonim]

    Inteligenti talibanii astia, meritau si americanii o lovitura ca asta dupa ce au facut la Hiroshima si Nagasaki!
    • +1 (1 vot)    
      atacul taliban (Vineri, 12 februarie 2010, 1:06)

      Julian [anonim] i-a raspuns lui eu

      ai dreptate sunt f inteligenti. dar nu inteleg cum niste piloti semiamatori au reusit sa evite NORADu mai ales ca avionu ala care se apropia vertiginos de pentagon nu a intampinat nici o rezistenta. Si pentagonu are baterie antiaeriana. Ori binladen a intins mana din afganistan si a oprit bateria antiaeriana, ori deturnatorii au zbierat din avion sa nu atace ca fac voia lui Allah. Pt mine asta e kiar un mister. Si aia nu aveau nici macar plan de zbor.
  • 0 (2 voturi)    
    Clar (Joi, 11 februarie 2010, 22:13)

    Sirjerkalot [anonim]

    Daca cineva mai e intr-atat de naiv incat sa creada cu tarie ca turnurile alea au cedat intr-un mod atat de "ordonat" din cauza ca stucturili di rezistenta la impactul cu aveoanele bla bla bla, inseamna ca ii curg neuronii pe nas.
  • +1 (1 vot)    
    fiecare gigel cu ideile lui (Vineri, 12 februarie 2010, 11:40)

    eu [anonim]

    prabusirea "chiar si controlata" cum spun unii mi se pare aiurea. prabusirea turnurilor mi se pare normala in conditiile de fata. daca era un cutremur de 10 grade, scoarta se legana(cum a fost in 77, de sarea apa din vasul de wc), turnul se legana si putea sa se rupa si sa pice orizontal, mi se parea normal.

    aici turnul practic ca fost taiat de la jumate(avionul a explodat, otzelul din turn s-a inmuiat, chestii logice) partea de deasupra s-a lasat peste partea de jos destul de violent si pash, pash pana jos, mi se pare normla caderea, pentru visatori incercati acasa eventual ca un turn din carti de joc, un turn de nisip, orice sa vedeti ca nu pica orizontal daca nu e leganat
    • +1 (1 vot)    
      de acord (Vineri, 12 februarie 2010, 12:44)

      m's [anonim] i-a raspuns lui eu

      ca explicatia este logica; dar sa se prabuseasca WTC 1 si WTC 2 fiecare in 9 secunde (adica aprox 10 etaje/secunda) si WTC 7 in 6 secunde (o cladire de 47 de etaje) imi pare putin probabil ca explicatia oficiala sa mai stea in picioare; plus de asta otel inmuiat de foc cauzat de kerosen (extrem de inflabamil), oricum consumat in explozia iniala, si de mobilier de birou nu poate afecta structura de rezistenta per ansamblu a cladirii astfel incat sa se prabuseasca in timp atat de scurt; ce nu este relatat de catre main-stream media sint spre exemplu declaratii ale politistilor si pompierilor care au ajuns la etajele de la locul de impact in care raportau faptul ca incendiile erau foarte usor de controlat si stins (departe ca intensitate de oficialul "raging inferno") sau de seriile de explozii in interiorul cladirilor chiar inainte de momentul prabusirilor. legat de 9/11 sint foarte multe "coincidente" care pun sub semnul intrebarii veridicitatea raportului oficial al comisiei de ancheta instituita dupa eveniment.
  • +1 (1 vot)    
    prabusirea (Vineri, 12 februarie 2010, 13:00)

    dex [anonim]

    o cladire cade in mod normal drept numai daca este impuscata pe toata suprafata fix in acelsi moment.

    daca se impusca la momente diferite se prabuseste cu precadere in partea unde a fost impuscat prima data datorita efectului de antrenare.

    la turnurile gemene a fost o situatie diferita datorita modului in care au fost construite - si anume cu structura deasa de rezistenta la exterior si mai putin deasa la interior - mai mult la iterior era un cerc central de stalpi de rezistenta si un gol pe mijloc.

    studiile arata ca acel cerc interior de rezistenta a cedat si de aceea cladirea s-a prabusit in interior - in acel gol de rezistenta..
    modelele geometrice si simularile sustin teoria.

    adevarat - sunt multe alte lucruri, coincidente - discordante in filamari - lucruri de bun simt care alimenteaza o teorie a conspiratiei... de aceea cred ca 9/11 va ramane pe loc fruntaj alaturi de kenedy si roswel pe lista conspirationistilor...
    • 0 (0 voturi)    
      corecta observatie (Vineri, 12 februarie 2010, 14:25)

      pb80tm [anonim] i-a raspuns lui dex

      proiectarea tubulara confera rezistenta sporita si in plus avantajeaza demolarea controlata. cea ce lumea nu observa sau nu vrea sa observe este ca tiparul prabusiri wtc este cel al demolarii controlate. in cazul unui impact ca si la wtc nivelele de deasupra impactului nu se deterioreaza daca nu sunt detonate. aceste nivele se constituie intr-o masa compacta in cadere in golul de care zici. modelul rezultat ar semana cu cel al unui con intepenit intr-un cilindru daca s-ar pastra echilibrul cea ce e putin probabil iar mormanul ar semana cu un crater car ar avea in mijloc etajele de deasupra impactului mai putin deteriorate. din pacate explicatiile oficiale nu sunt suficiente. ce parere ai de o simulare a sistemului din punct de vedere energetic? rezultatul ar surprinde pt ca wtc-urile ar fi ramas in picioare. avioane de aluminiu vs. otel &beton.