UPDATE VIDEO Ucraina, rezultate partiale: Viktor Ianukovici are aproape 4,9 procente in fata Iuliei Timosenko

de R.M., V.C.     HotNews.ro
Duminică, 7 februarie 2010, 19:17 Actualitate | Internaţional

Viktor Ianukovici
Foto: Agerpres
UPDATE: Rezultate partiale - Ianukovici a obtinut 49,6 % din sufragii, fata de cele 44,72 % ale premierului Iulia Timosenko, dupa verificarea buletinelor de vot din 52% din birourile de votare, noteaza Ria Novosti. 4,9% dintre alegatori au votat impotriva ambilor candidati, optiune prevazuta de legea electorala ucraineana.

Toate cele 7 exit-poll-uri nationale il prezinta pe Viktor Ianukovici castigator, acesta surclasand-o pe Iulia Timosenko cu aproximativ 4%.  Victor Ianukovici ar fi acumulat cca 48-49%. Contracandidatul sau, premierul ucrainean Iulia Timosenko, a fost votata de catre cca 44-45% din electorat, anunta Jurnal.md si Unimedia.md.

Diferenta de procente pana la 100% este data de catre cei care au bifat optiunea "impotriva tuturor" aflata pe buletinele de vot.

Viktor Ianukovici si-a proclamat victoria duminica seara, vorbind in limba rusa in cadrul unei interventii televizate. "Ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a ajutat sa deschid un nou capitol in istoria tarii noastre. Voi face totul pentru ca ucrainenii, indiferent in ce regiune a tarii traiesc, sa se simta in largul lor intr-o tara stabila. Voi demara reforme care sa permita depasirea crizei economice", a declarat Ianukovici.

Premierul urcainean, Iulia Timosenko, care conform exit poll-urilor a iesit pe locul doi in intrecerea electorala de duminica din Ucraina, crede ca este prematur sa se vorbeasca despre un rezultat final al alegerilor.

"Pana cand nu va fi numarat si ultimul buletin de vot, este imposibil sa vorbim despre vreun rezultat. Sa luptam pentru fiecare vot. Fiecare vot conteaza pentru destinul Ucrainei", a declarat Iulia Timosenko.

Observatorii politici din Ucraina se asteapta la proteste in masa dupa alegerile de duminica. Potrivit sefului misiunii de observatori ai OSCE, Joao Soares, niciunul dintre cei doi candidati nu va accepta infrangerea.

Zeci de corturi au fost deja instalate in fata cladirii Comisiei Electorale Centrale de la Kiev. In total, scrutinul va fi supravegheat de aproape patru mii de observatori internationali. La urnele de vot din Ucraina sunt asteptati 37 de milioane de alegatori.

Kiev: Tinere dezbracate au protestat la sectia la care este asteptat Ianukovici

Patru fete dezbracate pana la mijloc au protestat la sectia de votare unde era asteptat candidatul Victor Ianukovici, pentru a denunta "un viol" la adresa democratiei din Ucraina, potrivit AFP.



Tinerele, membre ale gruparii feministe Femen, cunoscute pentru formele de protest inedite pe care le prefera, au scandat "Ajunge cat ati violat tara!" "Ajutor! Viol!".

Ele au fost imediat retinute de politie.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

5942 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    nasol.. (Duminică, 7 februarie 2010, 19:33)

    jos_iliescu [anonim]

    Au cam belit-o ucrainienii - scuzati-mi limbajul - daca iese Ianukovici. E mai rau decat Iliescu al nostru.
    • -7 (9 voturi)    
      ... (Duminică, 7 februarie 2010, 19:45)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui jos_iliescu

      Romanii si ungurii din Ucraina sunt aliati cu Yanukovici.
    • +10 (14 voturi)    
      . (Duminică, 7 februarie 2010, 19:47)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui jos_iliescu

      ucrainienii o s-o pateasca indiferent daca iese ianukovici sau iese femeia aia cu impletitura de parastas pe cap. Ambii sunt lingaii Rusiei.
      • +6 (8 voturi)    
        Ucrainienii vor primi ceea ce merita (Duminică, 7 februarie 2010, 21:17)

        Frankie [utilizator] i-a raspuns lui radukku

        Adica ceea ce vor ei, sa fie rusnaci
        • +3 (7 voturi)    
          Turul 2 se poate repeta !! (Duminică, 7 februarie 2010, 21:27)

          Hoholia Mica [anonim] i-a raspuns lui Frankie

          Legea ucraineana e mai ciudata, e absolut obligatoriu pt un candidat de turul 2 sa obtina 50%+1 vot, altfel se ia de la capat, se mai voteaza o data.
          Daca sunt multe buletine invalidate, exista riscul ca nici un candidat sa nu obtina 50% si atunci se repeta alegerile.

          Eu vad ca Ianucovici e cotat cu 48-49%, inca nu e sigur ca a castigat, ci doar ca are mai multe voturi (dupa sondaj) decat Timosenco.

          Abia spre dimineata se va sti mai precis, manevrele au inceput si se pregatesc si protestele..
      • +3 (3 voturi)    
        funny (Duminică, 7 februarie 2010, 22:22)

        elena1985 [utilizator] i-a raspuns lui radukku

        super tare descrierea tipei:))
  • +2 (2 voturi)    
    Proteste (Duminică, 7 februarie 2010, 19:44)

    CTC [anonim]

    Deci au protestat numai pe jumatate... Pana la urma daca baiatul violeaza democratia din opozitie, nu-i si vina puterii ca-l lasa?
  • +2 (2 voturi)    
    Rusia nu renunta (Duminică, 7 februarie 2010, 19:59)

    bogdan [anonim]

    Era de asteptat sa castige un pro-rus.Ar fi fost de neacceptat pentru Tarul Putin sa piarda Moldova si la cateva luni distanta si Ucraina.
    Imi aduc aminte fara legatura cu titulatura articolului de banii pe care Ro i-a investit in Ucraina la combinatul de la Krivoi-Rog.Se pare ca politicienii nostri sunt amnezici sau poate nu au locuit ca subsemnatul langa calea ferata pe care ieseau non stop trenuri din tara cu destinatia URSS.Sigur se regaseau pe langa marfurile exportate si piese mari pentru combinatul mai sus amintit.Pai protipendada nu cersea ,copil fiind,la Inter (trenul ce tranzita Ro din spreURSS) copeici,bomboane,gume si alte nimicuri.Am indurat privatiuni sa platim datoriile pentru ca azi sa ne trezim mai rau ca in cele vremuri.De aia mie cam sila cateodata sa fiu roman,pentru ca nici macar nu aducem in discutie astfel de subiecte.E mai simplu sa vinzi resursele tarii decat sa recuperezi ceea ce ne apartine de drept.Domnul Aurescu a reusit sa creeze un precedent .Sper sa nu fie un act singular.Pentru cei cu aducere aminte cred ca subiectul datoriei externe a Ro fata de Regatul suedez nu le suna necunoscut.De ce nu facem acelasi lucru?De cate ori avem ocazia aducem in discutie si acest subiect.Nu stim sa ne vindem tara"profitabil'' pentru ca suntem slugarnici.
  • +5 (5 voturi)    
    Ucraina (Duminică, 7 februarie 2010, 20:07)

    ionut [anonim]

    Din punctul meu de vedere Ucraina este prea mare pentru a se alatura UE......este un stat greoi, puternic instabil, ultranationalist.....Ianukovici asta seamana mult cu Bombonel al nostru atat la chip cat si la caracter....
    • 0 (2 voturi)    
      O Ucraina mai mica e mai stabila (Duminică, 7 februarie 2010, 21:35)

      Bunul simt [anonim] i-a raspuns lui ionut

      Daca Ucraina renunta la pretentia absurda si imposibil de indeplinit de a tine sub control 20 de milioane de rusi, romani, polonezi, maghiari, tatari, etc, atunci mai are o sansa sa intre in UE, peste 10-15 ani.
      Daca nu, atunci vor avea imense probleme interne, Rusia nu va renunta la 15 milioane de rusi asa usor si va destabiliza permanent Ucraina.

      Pur si simplu e in interesul poporului ucrainean sa-si faca o tara omogena etnic, stabila, puternic si fara minoritatile ce apartin vecinilor.
      Ce pierd ucrainienii daca fac, asta? Absolut nimic din ce este al lor, raman cu toate teritoriile istorice ucrainiene. Crimeea, Bugeac, Bucovina sau Transcarpatia, Regiunea Lvov, toate astea nu au fost niciodata cu populatie majoritar ucraineana, URSS le-a dat Ucrainei, dupa ce le-a ocupat.

      Toate tarile vecine ar ajuta o Ucraina ce le-ar reda teritoriile, iar Rusia nu s-ar mai baga atat de violent, n-ar mai avea un motiv atat de evident.

      O treime din cetatenii Ucrainei sunt rusi, e ca si cum Romania ar avea 7 milioane de rusi, credeti ca Rusia ne-ar lasa vreodata in pace, credeti ca am avea stabilitate?

      Ma mira incapatanarea sinucigasa a liderilor nationalisti ucrainieni, incercand sa aiba totul vor pierde si ce e al lor !
      • +1 (1 vot)    
        . (Luni, 8 februarie 2010, 8:16)

        Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Bunul simt

        Renuntarea la Crimeea si la regiunile din Est - bazinul minier, orase mari si industrializate, ar putea lovi foarte puternic economia Ucrainei.
  • 0 (0 voturi)    
    ????? (Duminică, 7 februarie 2010, 20:12)

    Cristi [anonim]

    Nasol cu prosovieticul asta de Ianukovici dar, in fine... daca asta vor ucrainienii asta vor avea. Pe de alta parte nu prea inteleg... Sunt doi candidati (Ianukovici si Timosenko), unul ar fi obtinut 49.9% (Ianukovici) iar celalalt (Timosenko) 45.5%... Ceva nu e in regula pentru ca daca facem o adunare simpla a procentelor celor doi candidati (49.9% + 45.5%) rezulta un total de 95.4%!!!! Asadar, unde sunt 4.6%????
    • 0 (0 voturi)    
      Voturi anulate (Duminică, 7 februarie 2010, 23:01)

      JiJi [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Voturi anulate sau s-a votat pt ambii
      • 0 (0 voturi)    
        cele 4.6% (Luni, 8 februarie 2010, 0:12)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui JiJi

        In buletinul de vot la ucraineni mai e si optiunea contra ambilor, pai iata cele 4.6% au avut anume aceasta optiune
  • +3 (3 voturi)    
    mineriada (Duminică, 7 februarie 2010, 20:13)

    mircea [anonim]

    asa au protestat si studentii in piata universitatii cand au vazut ca tot cumunistii conduc, doar ca la noi au bagat minerii pe ei. Iliescu, tinerii nu te vor ierta niciodata.
    • +3 (3 voturi)    
      Acum nu mai suntem chiar tineri, (Duminică, 7 februarie 2010, 22:45)

      Gigell [anonim] i-a raspuns lui mircea

      suntem cei ce "slugarim" prin tari straine, ingineri de prestigiu, doctori, profesori universitari, bancheri si altele. Suntem cei ce am votat cu Basescu ca sa nu iasa abjecta coalitie a celor ce au adus minerii, nu ca am fi considerat ca este cel mai bun presedinte posibil. Poate are cineva vreo indoiala de ce nu vrem Antonescu & Co. Pentru ca am fost acolo pentru idei liberale iar unii lideri liberi au considerat ca trebuie sa se alieze pentru ciolan cu cei care ne-au lasat pe strada in balti de sange si ne-au bagat colegii si prietenii in spital sau i-au lasat ologi pe viata, cu impunitate.
      Dar poate ca ne-ar place si ne-ar fi placut sa facem lucrul asta in tara noastra, nu sa fim fugariti la noi acasa pentru ca am invatat si sa fim apreciati printre straini pentru ce stim si ce putem.
      Si, apropo, noi am invatat cum se face flacara violeta. Geoana, sa nu mai pleci din Dabuleni.
  • +3 (3 voturi)    
    Stiti cine este Ianukovici? (Duminică, 7 februarie 2010, 20:18)

    stefan [anonim]

    Este de profesie mecanic si a fost prins in timpul comunismului furand de mai multe ori; deci un hot de drept comun. A facut parnaie de doua ori...iata cine va conduce Ukraina!!!
    Doamne fereste!
  • 0 (0 voturi)    
    exit-poll (Duminică, 7 februarie 2010, 20:36)

    aris [anonim]

    ianukovici 48.70 % , Iulia T. 45.6%.....toate cele 7 sondaje de opinie il dau castigator pe Ianukovici...adio UE pt. ucrainienii !!!!!
    • +1 (1 vot)    
      de UE (Luni, 8 februarie 2010, 9:02)

      sysoi [anonim] i-a raspuns lui aris

      Oare credeti ca Ucrainenii vor in UE? Majoritatea nu. Ajunge sa se uite cum arata UE peste frontiera lor sudica.. si se vindeca repede (cei care vor).
  • 0 (0 voturi)    
    49.9/45.5? (Duminică, 7 februarie 2010, 20:47)

    ardelean [anonim]

    va rog sa imi scuzati lipsa de cunostinte..... dar fiind turul doi n-ar trebui ca 49.9 + 45.5 sa fie 100? Sau la rusii astia e altfel... restul de 5% e celebra "traditia" :))
    • 0 (0 voturi)    
      voturi nule (Duminică, 7 februarie 2010, 21:26)

      aris [anonim] i-a raspuns lui ardelean

      restul pana la 100% sunt alegatori care au votat cu ambii candidati sau cu niciunul....alta explicatie nu cred sa existe
    • +2 (2 voturi)    
      explicatie (Duminică, 7 februarie 2010, 21:31)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui ardelean

      Am spus si mai sus. La ei se poate vota si "impotriva tuturor"
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri UK (Duminică, 7 februarie 2010, 20:48)

    elis [anonim]

    avand in vedere anuntul SUA de a si amplasa in Romania scut antiracheta este de inteles ca Rusia nu ar fi lasat la presedentia Ucrainiei un om care s a declarat proeuropean. Asa ca vor defila cu Ianukovici care este inclinat catre Rusia.
  • +1 (1 vot)    
    Explicatia (Duminică, 7 februarie 2010, 21:30)

    Daniel [anonim]

    Procentelor este simpla. In Ucraina ca si in Rusia pe langa cele doua optiuni mai exista o a treia optiune prin care poti vota impotriva amandurora.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i o idee rea (Duminică, 7 februarie 2010, 22:47)

      Gigell [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Daca ai putea si sa-i bagi la parnaie...
  • -4 (6 voturi)    
    trompetele la post (Duminică, 7 februarie 2010, 21:50)

    ro [anonim]

    Portucalii au incalecat forumul.Portocalii romani vor urmadupa ucraineni
    • +3 (3 voturi)    
      Cred ca doar tu (Duminică, 7 februarie 2010, 22:07)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui ro

      intelegi ce ai scris :-) Esti dus cu pluta rau de tot, "portucalii"
  • +1 (1 vot)    
    ce rusinos (Duminică, 7 februarie 2010, 23:08)

    J [anonim]

    Pentru un popor care intre anii 1932-1933 a suferit de foame din ordinul lui Stalin, astazi aduc la putere un om care respira ruseste. (Vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Holodomor si http://www.youtube.com/watch?v=KnnUHdlTkto )

    Asa ceva nu se iarta niciodata daramite sa se uite.

    Dar a cui e vina, au spiritul infrant, sunt dezinterasati, saraci, corupti si dornici de capitalism mafiot rusesc.
  • +1 (1 vot)    
    o tragedie basarabeana (Luni, 8 februarie 2010, 0:34)

    basarabean [anonim]

    Daca castiga Ianukovici, s-a zis cu democratia din Moldova.... Nu va mai fi nici nu pas inainte cu Transnistria pentru ca va apara interesele Rusiei. E pacat, mare pacat...:(
  • 0 (0 voturi)    
    Zi "jurnalist" si trage apa (Luni, 8 februarie 2010, 9:06)

    nae [anonim]

    "surclasand-o pe Iulia Timosenko cu aproximativ 4%"
    Asta inseamna un scor de 52:48, ceea ce denota un rezultat destul de strans.
    De surclasare putem vorbi de la 70:30 in sus .
    Deci nu este vorba de "surclasand", ci "devansand".
    Dar asa se face jurnalistica: exagerandi!