Iranul rupe relatiile cu British Museum, dupa ce muzeul londonez nu a returnat Teheranului un artefact celebru - Cilindrul lui Cirus

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 7 februarie 2010, 12:57 Actualitate | Internaţional

Cilindrul lui Cirus
Foto: British Museum
Iranul a decis sa rupa relatiile cu British Museum, in semn de protest fata de nenumaratele amanari ale muzeului londonez de a restitui un artefact persan celebru - Cilindrul lui Cirus, considerat cea mai veche declaratie a drepturilor omului, anunta AFP.

"Avand in vedere ca Cilindrului lui Cirus nu a fost transferat Iranului, am depus plangere la UNESCO impotriva British Museum si am decis sa rupem relatiile", a declarat Hamid Baghai, responsabil al organizatiei iraniene pentru patrimoniul cultural si turism.

Acest cilindru de argila, descoperit in 1879, este o proclamatie a regelui persan Cirus al II-lea, scrisa dupa ce a cucerit Babylonul, in 539 IC. Artefactul este conservat in prezent la British Museum.

"British Museum ne-a spus ca ni-l va transfera in septembrie, apoi in noiembrie si, in cele din urma, in 16 ianuarie. Am investit pana in prezent 200.000 de dolari pentru dispozitivele de securitate care sa protejeze aceasta comoara", a explicat Baghai.

"Am primit o scrisoare in care ni se spunea ca nu ne pot trimite cilindrul din cauza incidentelor din Ashura", a adaugat el, facand referire la confruntarile violente din 27 decembrie, dintre fortele de ordine si partizanii opozitiei.

Relatiile dintre Iran si Marea Britanie s-au deteriorat puternic din iunie, dupa realegerea contestata a presedintelui Mahmoud Ahmadinejad, in conditiile in care Teheranul acuza Londra ca orchestreaza miscarea de contestare a rezultatelor scrutinului.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

4447 vizualizari

  • +5 (27 voturi)    
    Pai si eu cand aterizez? Aaloo.. se aude? (Duminică, 7 februarie 2010, 13:27)

    Viermele spatial islamic [anonim]

    Orice popor are dreptul sa detina si sa valorifice cultural patrimoniul istoric lasat de stramosii sai.

    Nu orice regim politic poate pretinde la asa ceva. Atunci cand regimul politic e reprezentativ, ales liber si democratic, el poate sustine ca vorbeste in numele acelui popor.

    Daca regimul e unul nedemocratic, de tiranie, de dictatura sau un regim autoritar-militarist, el nu poate in nici un caz avea pretentia legitima ca reprezinta poporul.

    In cazul de fata, regimul teocratic iranian, al ayatolahilor shiiti, in mod evident e un regim de tiranie religioasa si autoritar-militarist, un regim care a reprimat sangeros, violent, protestele a milioane de iranieni dintre cei educati, un regim care se inarmeaza si care admite o serie de barbarii.

    Regimul islamist iranian nu merita sa aiba pe mana valori ale culturii antice persane, cultura ce n-avea nimic in comun cu islamul.
    Cred ca British Museum trebuie sa restituie acel obiect de patrimoniu in momentul in care Iranul va redeveni o tara de libertate culturala si libertate de expresie.
    • -5 (15 voturi)    
      Corect (Duminică, 7 februarie 2010, 14:10)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Viermele spatial islamic

      Subscriu in totalitate comentariului tau.
    • +5 (15 voturi)    
      oare? (Duminică, 7 februarie 2010, 14:12)

      dumi [anonim] i-a raspuns lui Viermele spatial islamic

      Si cum ramane cu dreptul de proprietate? Simplu, dupa cum zici, daca o cultura nu corespunde standardelor noastre, il desfiintam. Sa zica merci ca nu ii omoram pe toti cum merita... Nu-i asa?!
    • +8 (14 voturi)    
      Spui numai tampeni (Duminică, 7 februarie 2010, 14:15)

      chitinicu [anonim] i-a raspuns lui Viermele spatial islamic

      Conform teoriei tale, in cazul in care suntem o democratie, vom primii tezaurul de la rusi, sabia lui Stefan de la turci s.a.m.d. Ori nu suntem o democratie ori esti intoxicat cu tampenii gen americane referitoare la poporul iranian.
      Dupa tine, faptul ca aceste artefacte au fost furate de pe teritoriul iranian si care reprezinta istoria acelui popor, nu are nici o legatura cu mercantilismul practicat de british museum.
      Este de notorietate faptul ca british museum gazduieste mii de artefacte furate pe timpul ocupatiei colonialiste britanice. Intreaba poporul grec cat timp sau judecat si reclamat basoreliefurile sculptate de fidias pe panthenon, expuse in british museu.
      Ar fi cazul sa ti refaci rationamentul.
    • +2 (10 voturi)    
      Te platesc englezii, nu? (Duminică, 7 februarie 2010, 14:17)

      D.Gabriel [utilizator] i-a raspuns lui Viermele spatial islamic

      Cine te plateste mai baiatule sa scrii aici? Ce stii tu despre Iran?!
    • +8 (12 voturi)    
      oare?? (Duminică, 7 februarie 2010, 14:19)

      adib [anonim] i-a raspuns lui Viermele spatial islamic

      Nici Egiptul nu este o societate demogratica si nici Grecia nu-i asa ??? De asta refuza englezii sa le returneze obiectele "imprumutate" gen Piatra de la Rosetta, statui grecesti sau parti din Acropolis??? Aberezi amice
      • -3 (7 voturi)    
        egiptul? (Duminică, 7 februarie 2010, 21:57)

        skander [anonim] i-a raspuns lui adib

        Hai sa nu te aud si pe tine ca pretinzi cum ca actualul Egipt are vreo legatura cu faraonii si comorile din timpul lor. Nu mai vorbim de ce fel de democratie e acolo...
    • +7 (9 voturi)    
      Nu sunt de acord (Duminică, 7 februarie 2010, 14:30)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui Viermele spatial islamic

      Ti-am dat un vot pozitiv pentru ca macar iti expui pozitia intr-un mod clar si coerent, dar nu sunt de acord.

      Pe principiul asta, nici Romania nu merita sa primeasca inapoi tezaurul pentru ca suntem o tara plina de corupti.

      Patrimoniul national transcede regimurile si - asa cum spuneai - orice popor merita are dreptul sa si-l valorifice.

      Regimul de la Teheran nu are ce sa faca cu el ca nu-l poate face racheta nucleara si nici neinapoierea sa nu va face sa cada regimul -- e o prostie.

      Explicatia e una mult mai simpla: englezii au furat (Asta e cuvantul, sorry) o groaza de lucruri de valoare din tarile de provenienta - lucruri absolut inestimabile - si acum nu le prea convine sa le inapoieze. Jumatate din British Museum cred ca s-ar goli daca fiecare si-ar cere drepturile...
    • +5 (7 voturi)    
      Crezi? (Duminică, 7 februarie 2010, 14:38)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui Viermele spatial islamic

      cine crezi ca este suficient de obiectiv pentru a putea spune daca regimul politic din Iran este reprezentativ?
      Americanii? poate se insala ca in Irak.
      A propos de manifestatiile de strada din iran adu/ti aminte de mineriadele din Romania sau demonstratiile de 1 decembrie 2009 ale pdl. Suntem asa departe de Iran?
      Parerea mea este ca acel cilindru apartine Iranului ca mostenire culturala. Probabil ca a fost adus in UK de civilizatorii occidentali care jefuiau totul (a se vedea si cazul Egiptului).
      Politica e politica, istoria este istorie. Doua chestii total diferite.
    • +6 (8 voturi)    
      slab comentariu (Duminică, 7 februarie 2010, 14:46)

      buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui Viermele spatial islamic

      nu cred ca daca intrebi un iranian iti va spune ca ar fi mai bine ca obiecte de patrimoniu iranian sa stea la Londra "pana trece regimul nedemocratic". argumentul tau face din democratie un simplu moft occidental, ceea ce nu e. daca te prezinti altora drept civilizat si democratic, cu argumente din-astea, te faci de ras
    • +5 (9 voturi)    
      Las-o balta (Duminică, 7 februarie 2010, 15:26)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Viermele spatial islamic

      BM trebuie sa returneze artefactul furat.
      Ca nu il returneaza lui Ahmedinejad, ci poporului, respectiv unui muzeu.


      Dar trebuia tu sa eludezi subiectul si sa-ti expui cliseele anti-iraniene si anti-islamiste, sa politizezi totul.
    • +4 (10 voturi)    
      „fiindca esti musulman nu-ti returnez nimic!” (Duminică, 7 februarie 2010, 15:47)

      catre vierme [anonim] i-a raspuns lui Viermele spatial islamic

      „Regimul islamist iranian nu merita sa aiba pe mana valori ale culturii antice persane, cultura ce n-avea nimic in comun cu islamul.”

      Mai vierme spatial, ar trebui Iranul sa adopte mai intai religia si cultura din timpurile lui Cirus al II-lea si abia apoi să se sinchiseasca englezii sa le returneze artefactul?

      Nu ca il am la inima pe Alhaminejad dar englezii tin obiectul cu pricina de mai mult de 100 de ani și au si promis de trei ori ca îl returneaza.
    • +5 (7 voturi)    
      nu te supara ,furtul nu are justificare (Duminică, 7 februarie 2010, 17:06)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Viermele spatial islamic

      fiecare popor are dreptul sa isi conserve si sa isi etaleze bogatiile istorice si arheologice
      UK nu se deosebeste de Rusia care de tine tezaurul Romaniei de aproape 90 de ani
      UK nu are istorie inaninte de cucerirea romana erau triburi salbatice,mai mult ca sigur canibali dupa cum demonstreaza dovezile descoperite la Stonehenge
      au furat din toata lumea din Grecia pana in Asia ,au umplut British Museum de o istorie care nu le apartine,e momentul sa ramana cu saracia lor de dovezi istorice spre gloria dinastiei-si asta germana- !
      • +6 (8 voturi)    
        Dublul standard (Duminică, 7 februarie 2010, 17:42)

        vio [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Sovieticii sunt malefici cand fura tezaurul romanesc, britanicii sunt "aparatori ai democrtiei" cand il fura pe cel persan!

        A naibii mai e si retorica asta!
        • +2 (4 voturi)    
          pai nu vezi ce sustine cretinul ala de mai sus ? (Duminică, 7 februarie 2010, 20:36)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui vio

          deci te poti kka in el de regim si ai DREPTUL sa il furi daca nu iti convine cum voteaza poporul sau !cazul Gaza si cazul Iran !asta e dreptul UK , sa fure opere de arta antice inestimabile si sa nu le mai dea inapoi -grecii sunt prosti ca nu intrerup relatiile diplomatice
      • -2 (4 voturi)    
        Oauuuu!!! (Duminică, 7 februarie 2010, 19:45)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Esti de speriat baietas... "Triburi salbatice", "canibali", etc... Tu carui trib apartii oare? Ce, ai impresia ca apartii vreunei rase mai deosebite, ca ai cumva niste inaintasi mai rafinati? Mai erau unii care se credeau ariani, supraoameni, dar au sfarsit-o prost. Pe langa istoria pe care n-o cunosti ai si grave lacune de gramatica... "de tine" se scrie "detine"... Daca nu stiai. Printre altele. Esti cumplit de ignorant si celor ca tine, sincer sa fiu, cred ca ar trebui sa le fie interzise postarile. Pentru ca spui numai enormitati.
    • +1 (3 voturi)    
      pai... (Duminică, 7 februarie 2010, 19:14)

      tito [anonim] i-a raspuns lui Viermele spatial islamic

      pai daca ar fi sa ne luam dupa tine in cazul Romaniei de ex....Rusia nu nea restituit noua tezaurul pt ca era un tiran la conducere???
      sau dece?
  • +8 (8 voturi)    
    poate ne lamureste redactorul acestui articol... (Duminică, 7 februarie 2010, 13:38)

    oh [utilizator]

    ... cum se pot deteriora tensiunile? S-au deteriora atat de rau incat au disparut definitiv si iremediabil? Sa rad sau sa plang? Ca asta nu ne-a mai sugerat-o autorul articolului.

    Multumim, am corectat!
  • -2 (6 voturi)    
    Talibanii (Duminică, 7 februarie 2010, 13:59)

    aq [anonim]

    In mod normal, s-ar putea face o paralela intre aceasta "amanare" din partea muzeului britanic si situatia tezaurului romanesc de la Moscova.

    Pe de alta parte ma gandesc la statuile lui Buda dinamitate de talibani in Afganistan, statui care apartineau poporului afgan, statui vechi de 1000 de ani distruse fara mila. Iar Cirus asta nu cred ca era prea musulman de felul lui, asa ca cilindrul ar putea avea soarta statuilor afgane daca pica pe mana fundamentalistilor. Ar putea decide ca acel cilindru sa faca parte din zidul vreunei centrale nucleare (civile bineinteles :)
    • +2 (4 voturi)    
      Cum o mai intoarceti voi... (Duminică, 7 februarie 2010, 17:39)

      vio [anonim] i-a raspuns lui aq

      ca pana la urma sa ajungeti la subiectul pe care sunteti pusi sa-l postati: musulmani si bombe nucleare!
      • 0 (2 voturi)    
        Mda... (Duminică, 7 februarie 2010, 19:34)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui vio

        Dar cum o mai "intorci" tu... Asa cum pe noi ne-ar pune cineva (cine oare o fi?) sa facem comentarii care nu-ti sunt tie pe plac, la fel de bine putem si noi sa afirmam ca tu esti pus de cealalta tabara sa ne contrezi... Daca ar fi sa ne luam dupa "rationamentul" tau primitiv...

        P.S. Pericolul islamului radical si al unui Iran inarmat nuclear sunt subiecte foarte seriose. Numai un ignorant nu le trateaza ca atare... Esti penibil.
  • +2 (4 voturi)    
    ehe perfidul Albion (Duminică, 7 februarie 2010, 14:33)

    teo [anonim]

    a uitat sa inapoieze multe artefacte indienilor , egiptenilor adica pe unde au colonizat in trecut
  • -2 (4 voturi)    
    Nu este al lor (Duminică, 7 februarie 2010, 14:35)

    a16 [anonim]

    Nu vad oricum de ce l-ar da Iranului. Acel cilindru a fost gasit in IRAK, nu in IRAN! Pe ruinele Babylonului, in Irak. Deci, daca ar trebui sa fie dat cuiva, ar trebui Irakului, nu Iranului. Daca noi gasim o moneda romana pe teritoriul Romaniei, trebuie sa o expediem prin DHL la Roma????
  • +2 (4 voturi)    
    Tezaurul (Duminică, 7 februarie 2010, 14:50)

    buncrestin [utilizator]

    mai stim pe cineva in situatia asta..."nu va dam tezaurul pentru ca Romania a fost o tara "fascista" si pana nu elimina complet orice urma de "fascism" - dupa definitia ruseasca, niciodata - nu vi-l returnam". ah, stai ca acuma aveti si scut american, deci la revedere tezaur. din punctul asta de vedere suntem in aceeasi oala cu Iranul, iar M.Britanie cot la cot cu Rusia.
  • -3 (5 voturi)    
    la mine trebuie tilindru asta (Duminică, 7 februarie 2010, 15:07)

    ayatolah [anonim]

    ca e de la Cirus si poate invat ceva de la drepturile omul, ma intelegi? Acuma, ca eu nu stiu daca bunicu Cirus a fost musulman, da' asta trebuie la mine ca sa dau valul jos de pe fetele femeilor de la mine mai, intelegi? ..

    bullshit, ca si cum ai da unor bastinasi ai triburilor africane bilute de sticla colorate sau cutii de conserve, sa si le agate la gat, ca in "Picnic la marginea drumului"!
    Bravo englezilor, ca stiu sa pastreze valorile culturii universale
  • +3 (5 voturi)    
    drept pt. care... (Duminică, 7 februarie 2010, 15:28)

    ovi [anonim]

    ... si hotiile se pot justifica, daca ai imaginatie. asa si cu tezaurul, adica de ce sa-l dea inapoi? ca poate si la noi mai e o revolutie ceva, si se poate pierde. mai bine il tin rusii, pana sunt ei convinsi ca suntem in stare sa-l pastram. eeh, da' englejii au o istorie intreaga de jafuri culturale, si-n egipt, si-n grecia, asa ca nu stiu de ce mai mira pe cineva. de vina bineinteles nu sunt ei niciodata, ci regimurile ne-democratice din tarile respective.
  • -3 (5 voturi)    
    artefactul (Duminică, 7 februarie 2010, 15:30)

    berenger [utilizator]

    in cauza a fost descoperit in vechiul babilon, pe teritoriul irakului. ce treaba are iranul cu asta? iar dincolo de asta, probleme mai generale: unde ar fi impactul turistic mai mare, la londra sau la teheran? unde poate fi cercetat de catre oamenii de stiinta cu seriozitate, la londra sau la teheran?
    • +1 (3 voturi)    
      Logica!! (Duminică, 7 februarie 2010, 18:23)

      eba [anonim] i-a raspuns lui berenger

      Hai sa-ti dau un exemplu: unde ar fi mai bine ingrijit copilul tau? Unde ar avea mai multe sanse de afirmare?
      Acasa, cu tine, sau in America-Anglia pe mana unor necunoscuti?
      • 0 (0 voturi)    
        analogia (Marţi, 9 februarie 2010, 18:26)

        berenger [utilizator] i-a raspuns lui eba

        ta e falsa
    • +2 (4 voturi)    
      gogomete (Duminică, 7 februarie 2010, 18:39)

      ady [anonim] i-a raspuns lui berenger

      a fost un document realizat de regele persan Cirus cel Mare dedicat cuceririi Babilonului..
      Iranul este urmasul Persiei..
      cei al tau e al tau..
      • 0 (0 voturi)    
        logica ta (Marţi, 9 februarie 2010, 18:26)

        berenger [utilizator] i-a raspuns lui ady

        e la fel de defecta ca si exprimarea. dupa logica ta, descoperirile din cetatile grecesti din dobrogea ar trebui returnate greciei, monumentele romane italiei, iar closca cu puii de aur vreunui stat centro-asiatic ce ar revendica originile cumanilor
  • 0 (6 voturi)    
    Vorbim pe langa problema (Duminică, 7 februarie 2010, 17:56)

    fefe [anonim]

    Problema nu-i nici de drept nici de democratie. Englezii la 1800 au actionat corect dupa legile de atunci. Nu intereseaza nici statutul democratic al Iranului. Problema este de valorificare si conservare a patrimoniului cultural universal. UNESCO sprijina intoarcerea acasa a diverselor artefacte dar il intereseaza in primul rand garantiile ca va fi corect conservat si pus la dispozitia umanitatii. Ori comparatia dintre British Museum cu orice muzeu din lume ... vorbim degeaba. British a raspuns in acest spirit, Iranul nu ofera suficiente garantii ca artefactul va fi corect conservat si pus la dispozitia umanitatii. De aici refuzul.Sincer si eu prefer sa-l stiu la British decat la Teheran. Exemplul c u statuile lui Budha
  • -2 (4 voturi)    
    Mda... (Duminică, 7 februarie 2010, 18:04)

    Dorin [anonim]

    Observ ca o liota de ignoranti au postat in favoarea returnarii unui artefact care nici macar n-a fost descoperit in Iran!!!!! Rationamentul lor e simplu, primitiv. Daca "ei" il cer pentru ca e al "lor" dati-l! Ignorantii care habar n-au despre ce este vorba... vorbesc. Isi dau cu parerea... Drama e ca intr-un regim islamic, fundamentalist, cum este si acela din Iran, vechile vestigii arheologice, care au apartinut unor alte culturi decat cea islamica, nu au siguranta ca vor fi pastrate asa cum ar trebui. Pe de alta parte, as dori sa-mi spuna ignorantii care-au postat pe-aici... Unde le-ar conveni sa vada acest artefact? La British Museum sau la vreun obscur muzeu din Teheran? Personal prefer sa vad vestigiile civilizatiilor antice in muzee unde nu risc sa sar in aer oricand, doar pentru ca niste nebuni, asa cum s-au aratat a fi si talibanii in Afganistan care au aruncat in aer cea mai mare statuie a lui Buddha sapata si sculptata in piatra, nu suporta si nu accepta vestigii care reprezinta o cultura neislamica... In orice caz, asa cum au mai precizat cateva persoane aici, acest artefact a fost gasit pe teritoriul Irakului si nicidecum pe teritoriul Iranului de astazi!!!! Dar asa e cand nu te pricepi, nu stii si totusi iti dai cu parerea...
    • 0 (0 voturi)    
      Propunere (Luni, 8 februarie 2010, 12:16)

      nicki uimitul [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      Iarta-ma stimabile, faceam parte din liota de ignoranti care nu se pricep asa precum dumneavoastra.

      Dar pentru ca mi-am dat acum seama despre ce e vorba, propun: Toate comorile culturale ale statelor islamice sa fie confiscate si sa fie duse la British Museum: doar acolo sunt in siguranta.
  • +1 (3 voturi)    
    Englezii si rusii (Duminică, 7 februarie 2010, 18:08)

    Daniel [anonim]

    Is aceeasi speta. Ciorditori.
  • -1 (3 voturi)    
    zzz (Duminică, 7 februarie 2010, 18:55)

    vlad [anonim]

    artefactele astea nu mai apartin doar unui popor ci chiar omenirii intregi. Ele pot fi returnate daca iranienii au conditii egal de bune de pastrare ca cei de la BM, dar sa nu uitam ca in tarile astea musulmane odata se trezeste vreun ayatolah ca face o republica islamica (deocamdata in Iran nu e cazul, stiu) si distruge fel de fel de monumente antice pe motiv ca sunt opera unor "necredinciosi". Au facut-o talibanii cu cele doua statui colosale ale lui Budda. Si nu mai scrieti ca artefactele astea au fost furate: atunci cind au fost dezgropate, descoperite etc. stiinta arheologiei si interesul pentru antichitate nu exista decit in cultura europeana. Pentru ceilalti nu erau decit niste pietroaie lipsite de valoare care, probabil, s-ar fi pierdut prin distrugere si nepasare.
  • +2 (4 voturi)    
    putem zice si asa? (Duminică, 7 februarie 2010, 20:22)

    pb80tm [anonim]

    mai intai ca artefactul a cam zacut degeaba la britis museum de cand a fost descoperit in 1879 adica a stat in depozit fiind redescoperit de curand, ca multe alte valori culturale furate de britisi care zac in depozite si se lovesc de refuzul b.m de a le expune cel putin in expozitii in anglia daramite sa le returneze. unele artifacte sunt refuzate chiar studiului de catre cercetatori occidentali asa ca bm este ultimul custode care ar trebuii sa le detina. problema iran irak este ca si cum ai zice ca un artefact de pe vremea lu stefan cel mare trebuie expus/cercetat de republica moldova iar romania nu are de a face cu asta. asa ca mai bine ramane la moscova (cazul unor documente din vremea lui dimitrie cantemir care zac la moscova). atat iranieni cat si irakieni se considera persani de religie musulmana cam cum ne-am considera noi daci convertiti la crestinism. deci cine tre sa detina artefactul??
  • +1 (3 voturi)    
    Cam hotomanii englezi (Duminică, 7 februarie 2010, 22:18)

    Tantza si Costel [anonim]

    Cam hotomanii englezi astia de la British Musueum, dar nu este mirare avind in vedere si luind in considerare istoria lor.
  • +2 (4 voturi)    
    Go British Museum ! (Duminică, 7 februarie 2010, 23:14)

    Cyrus [anonim]

    Superbe comentariile voastre! Ce sa zic ... Cilindrul este expus la BM de multa vreme, eu insum l-am admirat acolo de catve ori, pana acum. I-as intreba si eu pe toti acesti acuzatori ai englezilor: credeti ca daca nu ar fi "furat" ei toate aceste vestigii, oare le-am mai fi putut noi vedea pe undeva, acuma? Oare ar mai exista ele in anul de gratie 2010? Vorbiti unii despre vestigiile grecesti: Grecia este renumita pentru faptul ca a imbogatit colectiile particulare ale unor milionari, cu asemenea vestigii. Pe alea nimeni nu le poate vedea. Francezii au procedat la fel ca si englezii, in coloniile lor. Parisul e plin de coloane cu hieroglife. Rezultatul: muzee unde oricine poate sa vada obiecte rare, descifrarea scierii hieroglifice, dezvoltarea arheologiei ca stiinta, dezvoltarea stiintelor istorice, etc. daca erau iranienii, irakienii si altii ca ei asa de destepti, de ce nu au facut nimic din toate astea? De ce peste 50% din vestigiile lor istorice sta inca nedescoperit? De ce au devenit asa de interesati de arheologie doar dupa ce au aflat ca artefactele costa bani multi?

    Sincer, nu sunt englez, dar prefer sa stiu ca exista in lume cateva muzee mari, asa ca BM, unde pot merge sa vad toate aceste obiecte in conditii de siguranta si de civilizatie. Daca Teheranul ar putea asigura aceste conditii, m-as bucura ca asa un muzeu sa fie si acolo. Dar deocamdata nu este cazul si, in acelasi timp, faptul ca musulmanii au fata de trecutul nemusulman o atitudine destructiva ma indreptateste sa cred ca asta nici nu se va intampla prea devreme.

    Imi cer scuze pentru greselile de scris. Limba romana nu este limba mea materna.
    • 0 (2 voturi)    
      :) (Luni, 8 februarie 2010, 12:29)

      nicki uimitul [utilizator] i-a raspuns lui Cyrus

      Mai Cyruse, mai. Si eu, care eram gata, gata sa te cred si, in urma pledoariei tale, sa-mi schimb parerea despre englezi. Dar, la sfarsit, am citit ultima ta propozitie și n-am mai putut crede o iota.
  • -2 (2 voturi)    
    Luind in considerare "War" (Luni, 8 februarie 2010, 7:28)

    Thetis [anonim]

    Apropo Irak, si posibilitatea unui razboi in Iran: oare stiti cit au distrus si (lasat sa se ) furat americanii exact in fabulosul muzeu din Bagdad si apoi in haosul care a urmat cit au distrus irakienii insusi? Intii bomblee "civilizatoare" apoi cautatorii de comori locali si gata cu mileniile de istorie! Mai greu sa decizi care ar fi solutia. Azi. Poate stiu ei englezii ei ce stiu.
  • +2 (2 voturi)    
    dati-mi banii vostri, sa am grija de ei (Luni, 8 februarie 2010, 10:55)

    ruby [anonim]

    era un comentariu gingas prin ziarele nemtesti, de ce PergamonMuseum Berlin nu vrea s-o dea inapoi pe Nofretete (sau Nefertiti dasca vreti). Acelasi argument, cum ca ei, la Berlin, au grija de ea, nu ca si nespalatii astia de egipteni. la care argument 1: muzeul din cairo are probleme, dar sta la iluminare, mentinerea gradului de umezeala a aerului etc mult mai bine decat Pergamon; plus, un glumet: ia dati-mi mai oameni buni, banii vostri, ca eu am mai buna grija de ei decat voi...
  • 0 (0 voturi)    
    Momentul nu ... (Luni, 8 februarie 2010, 15:36)

    utug [anonim]

    Si eu sunt foarte suparat pe rusi in legatura cu Tezaurul. Restituirea lui in prezent ? Momentul nu este bun. Ma tem ca nu va fi bun nici dupa alegerile urmatoare. Putintica rabdare !