Papa Benedict al XVI-lea acuza cresterea secularizarii in Marea Britanie si sprijinul pentru eutanasie

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 februarie 2010, 12:17 Actualitate | Internaţional

Papa Benedict
Foto: Agerpres
Eutanasia, care "loveste in chiar inima" credintei crestine, este un semn al "cresterii constante a secularizarii" in Marea Britanie, a afirmat vineri Papa Benedict al XVI-lea la Vatican, in fata unei delegatii de episcopi scotieni, relateaza AFP.

"Sprijinul pentru eutanasie loveste in chiar inima intelegerii crestine a demnitatii vietii umane", a declarat Papa.

"Dezvoltarile recente in materie de etica medicala si anumite practici avansate in domeniul embriologiei reprezinta o mare sursa de ingrijorare", a adaugat el.

Papa afirmase deja, in decembrie, ca sunt "conforme cu dreptatea doar legile care protejeaza caracterul sacru al vietii, refuzand legalizarea avortului, a eutanasiei si experimentele genetice".

In februarie, Benedict al XVI-lea spusese ca eutanasia reprezinta "o falsa solutie la drama suferintei" si este un act "nedemn de om".

Papa i-a incurajat pe episcopii scotieni sa-i faca auzita vocea in societatea civila: "O prezenta puternica a catolicismului in presa, in politica la nivel local si national (...) nu poate decat sa imbogateasca natiunea scotiana, pentru ca orice credinta marturiseste pentru adevar, mai ales atunci cand acest adevar este pus sub semnul intrebarii".

Papa se va deplasa in septembrie in Marea Britanie. Ultimul papa care a vizitat Albionul a fost Ioan Paul al II-lea, in 1982. Aceasta va fi cea de-a doua vizita a unui Papa in regat, din momentul in care regele Henry al VIII-lea a rupt legaturile cu Roma si cu catolicismul, in urma cu 500 de ani, intemeind Biserica Anglicana.

In Marea Britanie traiesc in prezent aproximativ 4,2 milioane de catolici.

Luni, Papa a declansat o controversa, criticand un proiect britanic de lege care protejeaza homosexualii.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1328 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    mai mira pe cineva? (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 12:40)

    cet23 [anonim]

    Mai mira pe cineva luarea de pozitie a Papei? In conditiile in care societatea actuala relativizeaza din ce in ce mai mult chiar valorile fundamentale ale umanitatii si promoveaza din ce in ce mai mult deviatiile de orice fel (homosexualitatea e doar o infima parte ale acestor deviatii).
    In cazul particular al homosexualilor, nu inteleg de ce acesti oameni uneori nu sunt respctati si acceptati, mai ales in societatea romaneasca. Dar homosexualitatea nu trebuie incurajata. Eu personal nu sunt homosexual si n-am nici cea mai vaga tendinta, dar nu inteleg de ce m-as putea considera chiar si un milimetru mai bun decat unul care este, doar datorita acestui fapt. Dar - si ma repet - nu trebuie incurajata!
    • +3 (5 voturi)    
      pai ce e cult sa vrei noi adepti ? (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 12:56)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui cet23

      oamenii se nasc asa si nu cred ca nimeni ar alege o viata in care sa fie aratat cu degetul ca un paris si un bolnav mintal ...
    • -3 (7 voturi)    
      care incurajare ? (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 13:32)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Vorbesti de incurajarea homosexualitatii de parca ar fi ceva ales si acei oameni fac o alegere in acest sens cand de fapt vorbim de o problema biologica... ar trebui compasiune.
      • 0 (6 voturi)    
        Cauzele homosexualitatii (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 18:40)

        Martens [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Andrei, lasand la o parte informatiile vehiculate prin presa de duzina, stiinta nu a demonstrat ca homosexualitatea ar fi biologica. Nu este boala, ci o problema de comportament cauzata frecvent de un complex de imprejurari din copilaria/adolescenta persoanei. Nefiind biologica, exista homosexuali care au reusit sa devina hetero. Exista siteuri cu informatii in romana despre asta.
    • -1 (7 voturi)    
      eutanasia ? (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 15:50)

      toma [anonim] i-a raspuns lui cet23

      oare se gindeste papa ce-i in capul si in inima celui care cere sa fie eutanasiat ? cita DURERE,incit sa-ti doresti moartea ?
      nu eutanasia ar trebui condamnata ! biblic homosexualitatea ii mare pacat ! eu personal n-am nimic cu ei,din moment ce nu ma deranjeaza ! dar sa-i incurajezi, LEGALIZIND CASATORIA persoanelor de acelasi sex, mi se pare o blasfemie enorma !
      unde ajungem,chemam extraterestri sa continuie speta umana ?
      cum mai e cu : cresteti si va inmultiti ?!
      • -1 (1 vot)    
        Da, Toma, PAPA NU SE GANDESTE ! (Duminică, 7 februarie 2010, 8:53)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui toma

        Daca s-ar gandi ar face si el
        niscai comentarii pe Hot News ,
        locul care grupeaza o multime de ganditori profunzi.
  • +1 (9 voturi)    
    Dupa 65 de ani, gata, s-a terminat distractia (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 16:54)

    Miscarea pt Eutanasierea Pensionarilor [anonim]

    NOi suntem pt ca oricine depaseste o anumita varsta sa fie eutanasiat, ca ocupa locul degeaba si e nevoie de apartamente si case libere.
    Eutanasierea e o idee progresista si toti cei care sustineti homosexualii si ecologia trebuie sa sustineti si eutanasia, asa e corect si progresist.
    Cei care se opun sunt niste fascisti habotnici rasisti homofobi si trebuie si ei eutanasiati din mila, altfel societatea nu se vindeca.
    Noi trebuie sa ajungem ca in Avatar, sa traim liberi in paduri, fara batrani, printre etnoplante botanice, sa nu ne zica noua nu stiu ce guvern ca ce sa fumam sau nu.
    Sper ca planul secret al lui Obama si a lui Greenpeace sa mearga, trebuie sa echilibram numarul intre oameni, plante si animale, sa nu ne mai poluam intre noi degeaba.
    Dati cu plus, votati eutanasia, ecologia si buticurile cu etnobotanice!
  • 0 (4 voturi)    
    eutanasie (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 20:33)

    David [anonim]

    As vrea sa pot fi eutanasiat sub un anestezic asa cum mi-as dori sa mi se scoata apendicele sub un anestezic. Nu este nimic gresit in eutanasiere
  • -1 (3 voturi)    
    papa (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 21:06)

    ady [anonim]

    ce nu stie papa e ca englezii au pust biserica deoparte de acum 200 ani de cand au facut revolutia industriala si ca doamne doamne n=ajuta decat daca faci tu pe doamne doamne
  • 0 (2 voturi)    
    Mentalitati invechite..atata tot (Duminică, 7 februarie 2010, 9:40)

    Eu [anonim]

    Un parinte te sfatuieste ce se faci, nu iti impune. Nimeni nu imi poate comanda cum sa imi traiesc viata. Nu are dreptul. Si daca este un parinte adevarat ma sprijina in deciziile mele, chiar daca nu coincid cu ale lui. Cat mai dureaza pana inteleg asta si bisericile invechite in mentalitati ramase aceleasi de acum cateva secole?
    Daca cineva cu cancer, AIDS, Alzheimer, considera ca este un sfarsit demn pentru el eutanasierea (cei mai multi dintre ei se gandesc la sinucieri ca sa nu fie o povara pentru cei din jur, nu de frica), trebuie inteles in aceeasi masura cu cel care lupta cu boala. Pentru ca e viata lui si si-o traieste cum vrea si el raspunde pentru ea.
  • -2 (2 voturi)    
    Anticristul, Satana in sutana, se da Hristos! (Duminică, 7 februarie 2010, 13:27)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    In fond nu pretind papii ca ei sunt "loctiitorii lui Hristos"? Asta cam verifica profetiile despre Anticristul care se da drept Hristos, nu?

    Iar daca ne uitam la "ispravile" lor - cruciadele, prezentate ca "razboaie sfinte" ("jihad", ar spune unii), inchizitia, convertirile fortate, prin foc si sabie, de peste tot, sprijinul pentru Hitler, inclusiv de catre papitoiul asta de Nazinger - profetiile se verifica si cu dovezi faptice!

    Asa ca Satana in sutana sa dispara - "Piei, Satana!", cum se spune.