VIDEO A murit ultimul membru al tribului Bo, descendent al uneia dintre cele mai vechi culturi ale lumii

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 februarie 2010, 14:49 Actualitate | Internaţional

Boa Sr
Foto: Survival International
Ultimul membru al unui trib din insulele Andaman (oceanul Indian) a incetat din viata, a anuntat joi Survival International, citat de AFP. Tribul Bo a trait in insulele Andaman de 65.000 de ani, fiind, astfel, descendentul uneia dintre cele mai vechi culturi ale lumii.

Aceasta organizatie care militeaza pentru apararea popoarelor indigene, cu sediul la Londra, a anuntat disparitia, saptamana trecuta, a lui Boa Sr, ultima vorbitoare de "Bo", una dintre cele zece limbi folosite de andamanezi.

Andamanezii erau formati din zece triburi distincte, printre care si Bo, si numara o populatie de 5.000 de persoane, inaintea colonizarii birtanice, in 1858. Cea mai mare parte dintre ei au fost ucisi sau au decedat in urma bolilor aduse aici de colonizatori.

Contact cu tribul Jarawa, Insulele Andaman, 1993



Boa Sr era cea mai varstnica andamaneza, la o populatie formata in prezent din doar 52 de persoane.

"Odata cu moartea lui Boa Sr si extinctia limbii Bo, o parte unica a societatii umane nu mai este decat o amintire", a declarat Stephen Cory, directorul Survival International.

"Pierderea lui Boa ne arata ca nu trebuie sa permitem ca acest lucru sa se intample si celorlalte persoane din insulele Andaman", a adaugat el.

Locuitorii insulelor Andaman depind de o maniera covarsitoare de ajutorul guvernului indian, pentru a supravietui.

Boa Sr, care a supravietuit tsunamiului devastator din decembrie 2004, a povestit ulterior aceasta experienta: "Eram toti atunci cand seismul s-a produs. Cel mai varstnic dintre noi ne-a spus: "Pamantul se va deschide, nu fugiti, nu miscati".

Populatia din insulele Andaman este divizata in zece triburi care vorbesc un limbaj izolat, despre care se crede ca ar fi putut sa apartina grupului mon-Khmer.

Tribul Onge



"S-a simtit foarte izolata pentru ca nu avea pe nimeni cu care sa vorbeasca in limba ei materna", a declarat Anvita Abbi, profesor de lingvistica la Universitatea Nationala Jawaharlal din Delhi, care o cunostea pe batrana din 2005.

Boa nu a avut niciun copil iar sotul sau a decedat in urma cu cativa ani.

Batrana reusea, totusi, sa comunice cu ceilalti intr-o versiune locala de Hindi si in andamaneza, care este un amalgam al celor zece limbi tribale.

Pierderea limbii Bo este ilustrarea perfecta a situatiei tragice in care se afla populatia indigena din Andaman si insulele Nicobar, un avanpost naval strategic al Indiei, pe care strainii nu-l pot vizita decat in baza unui permis special.

Singurul trib indigen care a ramas relativ intact este Sentinelese, care interzice orice contact cu strainii si au fost subiectul celebrelor fotografii in care membrii sai trageau cu arcul intr-un elicopter indian, dupa tsunamiul din 2004.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

6109 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    .. (Vineri, 5 februarie 2010, 15:03)

    x [anonim]

    sentinelese si tribul din "celebrele fotografii" cu aia care trageau cu arcul sunt populatii diferite. get your facts straight, you are a journalist.
  • +1 (13 voturi)    
    Nu vad unde e tragedia (Vineri, 5 februarie 2010, 15:13)

    Lucian [anonim]

    Nu e nici prima si nici ultima limba sau cultura care dispare. Dintre limbile care se vorbeau acum 2000 de ani 99% sunt moarte. Limbile si culturile sunt niste organisme vii in continua evolutie, unele dispar, altele pot sa apara, traim intr-o lume in miscare. Si aproape de noi sunt niste exemple, istriotii din Croatia care au mai ramas vreo 300 sau ceangaii din Moldova care vorbesc o limba maghiara arhaica si actualmente sunt pe cale de a fi asimilati. Globalizarea tinde sa amestece populatiile, tendinta este de uniformizare a limbajului uman si de reducere a numarului de limbi vorbite. Inevitabil unele vor iesi din folosinta, e pana la urma un fenomen natural.
    • +3 (3 voturi)    
      cateva cuvinte din limbi in curs de disparitie (Vineri, 5 februarie 2010, 15:20)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      Coghal - big lump of dead flesh after a wound is opened (Manx)
      Tkhetsikhe'tenhawihtennihs - I am bringing sugar to somebody (Mohawk - Canada and USA)
      Puijilittatuq - he does not know which way to turn because of the many seals he has seen come to the ice surface (Inuktitut - Canadian Arctic)
      Tl'imshya'isita'itlma - He invites people to a feast (Nootka - Canada)
      Onsra - to love for the last time (Boro - NE India and Bangladesh)
    • +1 (1 vot)    
      & (Vineri, 5 februarie 2010, 15:24)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      That languages occasionally disappear is nothing new.

      Some 200 years ago the German explorer Alexander von Humboldt stumbled upon the village of Maypures, near the Orinoco river, in what's now Venezuela.
      While there he heard a parrot speaking and asked the villagers what it was saying. None knew since the parrot spoke Atures and was its last native speaker.
    • +3 (3 voturi)    
      Ceangai vorbesc maghiara arhaica? (Vineri, 5 februarie 2010, 15:55)

      ready4war [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      Tu stii ce vorbesti, sau te afli doar in treaba. Ca si ceangau ma simt ofensat de comentariul tau. Cauta te rog " Catolicii din Moldova" de Anton Cosa, poate te mai luminezi putin. Ceangaiasca, sau limba ceangailor e o forma stalcita de maghiara(exact cum vorbesc fotbalistii bananieri de la noi romana dupa 4 luni in tara). Cel putin 20 % din cuvinte sunt preluate din romana si sunt maghiarizate.
    • 0 (2 voturi)    
      succes (Vineri, 5 februarie 2010, 15:58)

      valy [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Tu nu iti vezi nici propriile temeri, sentimente sau trairi, asa ca... succes in continuare !
    • +5 (7 voturi)    
      desi in principiu ai dreptate (Vineri, 5 februarie 2010, 16:08)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      iti zic eu unde e tragedia: diversitatea este nu numai importanta pt sanatatea sistemului, ci si frumoasa. Banuiesc ca dupa tine n-ar fi nici o problema daca dispar tigrii siberieni sau ursii panda - este, in fond, un proces natural si locul lor va fi luat de alte salbaticiuni, de virusi, de bacterii sau cine stie de ce altceva. Asta e, eu tin cu ursul!
    • 0 (0 voturi)    
      MITOCAN (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 22:08)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      REDUS
  • +2 (4 voturi)    
    0 (Vineri, 5 februarie 2010, 15:18)

    alis [anonim]

    Inca o lacrima in istoria umanitatii !
  • +2 (8 voturi)    
    Hopa (Vineri, 5 februarie 2010, 15:27)

    Marcel G [utilizator]

    65.000 de ani? Va vreti crestinii in cap? :)
    • -1 (5 voturi)    
      65.000 de ani lol (Vineri, 5 februarie 2010, 15:59)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Marcel G

      Mi-a scapat complet amanuntul. Pai astia au rezistat mai mult decat orice alt popor, mai mult decat grecii sau chinezii, care au "numai" 5000 de ani! E ca si cum ai jeli pe cineva care a murit la 150 de ani. "Saracul, putea sa mai traiasca"!
  • -2 (14 voturi)    
    vai ce cultura a disparut (Vineri, 5 februarie 2010, 15:30)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    vai ce civilizatie importanta a disparut ! Si ce limba importanta. Ce pierdere uriasa pentru civilzatia umana. Sau civilizatie e un cuvint interzis in novlang?
    Hai sa mai cerem niste sume consistente la onu, la ue, la usa, etc., ca sa taiem niste frunza la ciini sau sa frecam menta, dupa preferinta. E un bussines bun si asta, si mai e si trendy si cool. Se pare ca nu e suficient de adinca criza, nu suficient ca sa dispara parazitii de tot soiul care toaca degeaba bani cu care poate s-ar face ceva util.
    • +1 (9 voturi)    
      oooooo (Vineri, 5 februarie 2010, 16:25)

      cetatean u [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      unu dintre paraziti cred ca esti chiar tu ... prin afirmatiile tale ...
      • -4 (10 voturi)    
        mai nene (Vineri, 5 februarie 2010, 16:54)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cetatean u

        eu imi cistig banii prin munca, am afacerea mea si nu intind mina in capu' podului ( in capu' la pod, mai pe intelesul matale). Matale precis esti un parazit care nu produce nimic, salariat la stat sau tocator de buget prin vreun spiru haret, ceva.
        Daca -ti pun in mina un ciocan si un cui, precis ajungi la spital.
        • +1 (7 voturi)    
          Exista (Vineri, 5 februarie 2010, 17:57)

          Ceb [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          2 feluri de"munci": una cu capul, alta cu ciocanul iar tu in mod evident o faci pe-a doua. Sau, mai pe intelesul tau de intreprinzator (afacerist), tu muncesti ca sa maninci, altii muncesc ca sa nu raminem prosti, desi, se pare ca in cazul tau au suferit un esec!
          • -1 (1 vot)    
            Despre becuri (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 0:08)

            mentis [anonim] i-a raspuns lui Ceb

            multumesc draga Ceb !!!!!!!
            Ce sa faci mai exista becuri de pe vremea lui Edison si nu se pot stinge usor ,
  • -1 (5 voturi)    
    Fericirea (Vineri, 5 februarie 2010, 20:23)

    Ghe [anonim]

    Par mai fericiti decat noi toti cu toata tehnica... De unde ca fericirea provine din lucruri simple probabil. E pacat ca s-a pierdut o civilizatie, insa ce putem face sa le salvam pe celelalte. Diversitatea e intotdeauna buna.
    • 0 (4 voturi)    
      Ocrotirea diversitatatii (Vineri, 5 februarie 2010, 22:44)

      Globaloo [anonim] i-a raspuns lui Ghe

      Trimitem misionari crestini, le bagam curentul electric, ii invatam engleza, le taiem padurile, ii angajam la plantatii, ii invatam sa bea, ii invatam ce inseamna banul, ii contaminam cu boli, le construim McDonalds, ii indoctrinam cu politica si le cerem votul.

      Diversitate, da...
  • 0 (4 voturi)    
    Asa Nu (Vineri, 5 februarie 2010, 20:29)

    Ghe [anonim]

    De fapt... cand te gandesti ca asa eram toti odata... N-avem nici un drept asupra lor pt. ca de fapt nu suntem mai buni decat ei. Sunt sigur ca intr-un anume fel am fi putut si puteam invata si de la cei ca ei. La fel s-a intamplat si cu indienii din America. Imi doresc sa nu se mai intample asa ceva.