Le Monde: Cersetorii tigani "invadeaza" Geneva, fugind de mizeria si discriminarile din Romania

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 5 februarie 2010, 8:45 Actualitate | Internaţional

La inceputul acestei dupa-amiezi, frigul este "muscator" in Geneva. Stela, de 42 de ani, si fiica sa Simona, de 17 ani, au sosit in urma cu o saptamana de la Aiud, oras din Romania, ca sa cerseasca. De dimineata n-au "colectat" decat sase franci elvetieni. Asa incepe cotidianul francez Le Monde un articol dedicat situatiei tiganilor care parasesc Romania pentru a cersi.

Cele doua femei  s-au jucat de-a soarecele si pisica cu politia din Geneva, in jurul garii Cornavin. In aceasta noapte, ele vor dormi intr-un adapost. "Primim doar mancare", le explica Stela jurnalistilor francezi. Este pentru a treia oara in Geneva si spune ca este "la curent cu ultimele masuri".

Pe 21 ianuarie, autoritatile din Geneva au anuntat "masuri pentru protejarea copiilor care cersesc". Politia a fost astfel imputernicita sa opreasca minorii si sa ii duca la serviciul de protectie, unde va fi evaluata "situatia lor familiala si sociala". Minorii pot fi apoi plasati sub ingrijire si eventual scolarizati. Daca securitatea lor este pusa in pericol, parintii pot pierde custodia micutilor.

In ultimii ani, autoritatile din Geneva au atacat si "problema" tiganilor cersetori, care au aparut in mai multe orase mari, dupa eliminarea obligatiei de a detine viza pentru a intra in Elvetia din Romania, noteaza Le Monde. In Geneva, cei care cersesc vin in principal din trei mari orase din judetul Alba. Stabiliti in Romania, ei fac cateva drumuri dus-intors pe an, in familie, "fugind de mizeria si discriminarile care ii impiedica sa-si trimita copiii la scoala".

Sunt in jur de 70 de persoane iarna si 150-200 in zilele frumoase. Dar "vederea cersetorilor care se strang in centrul orasului (...) ii socheaza pe oameni", recunoaste Jean-Philippe Brandt, purtator de cuvant al politiei cantonale. Cu atat mai mult cu cat Geneva a cunoscut in jurul Craciunului un aflux puternic de copii tigani, subliniaza publicatia.

Problemele legate de cersetorie sunt de cativa ani in atentia autoritatilor. Insa nici pana acum nu s-a ajuns la o solutie in ceea ce-i priveste. Politia inca asteapta o legiferare mai clara in domeniu, incheie Le Monde. 


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

3738 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    tigani (Vineri, 5 februarie 2010, 8:54)

    andrei [anonim]

    ar fi bine sa plece toti
    • +9 (11 voturi)    
      ... (Vineri, 5 februarie 2010, 9:52)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      Le Monde: Cersetorii tigani "invadeaza" Geneva, fugind de mizeria si discriminarile din Romania

      Daca ar fi corecti cei de la Le Monde, ar trebuie sa aiba un alt articol, chiar si maine despre:

      Le Monde: Mizeria s-a mutat la Geneva. Au aparut revolte ale cetatenilor, incendieri ale corturilor. Cetatenii contribuabili au luat atitutdine.

      Dar politically corect, n-o sa se intample asta.
      • +4 (4 voturi)    
        sunt discriminati pozitiv! (Vineri, 5 februarie 2010, 13:02)

        toto [anonim] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

        La scoala de subofiteri de jandarmerie din Falticeni(Suceava) au scos 5 locuri speciale pt romi. S-au inscris doar 2. Pe celelalte locuri au fost peste 10 candidati pe loc. La admiteri in Universtitati sunt locuri speciale pentru romi, adesea abia se ocupa, pe cand din ceilalti se bat cate 3-4 si chiar mai multi pe loc. La targurile de joburi pt ei, cati vin? Asta e discriminarea din Romania. Daca esti rom si te imbraci normal,chiar daca esti inchis la culoare, te intreaba careva daca esti tigan? Daca ai un CV bun sau faci impresie buna la interviu, oricum ai sanse mari sa ocupi acel post.
    • +11 (13 voturi)    
      Saptamana trecuta in Cluj Napoca, in bus-ul 24 (Vineri, 5 februarie 2010, 10:02)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui andrei

      a venit controlorul... a verificat ca toata lumea are biletele perforate dar pe o familie de tigani i-a intrebat ...cu voi , ce-i? Jos la prima !

      Au "prins" un copil "alb" fara bilet, cred ca avea 13-14 ani, i-au cerut carnetul de student si au coborat cu el jos si au inceput sa ii scrie amenda...

      Tiganul cu nevasta-sa si cu un copil au coborat pe usa din spate si au urcat la mijlocul autobuzului inapoi...

      Cam atat despre "discriminarea" tiganilor la Cluj...
      • +4 (6 voturi)    
        ... (Vineri, 5 februarie 2010, 11:01)

        ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

        Pai da, a fost discriminare. Insa o discriminare in fata legii. Tiganii se simt discriminati in Romania din cauza ca legea nu se aplica si la ei. Cand or sa aiba drepturi egale cu romanii in fata legii vor fi si ei fericiti. (vorbesc de majoritatea tiganilor, stiu ca exista si cateva procente numarate cu degetele de la o mana care sunt de treaba)
      • +1 (1 vot)    
        fii tu sanatos (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 0:37)

        b2k [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        ce ai vazut tu si ti s-a parut ceva iesit din comun eu vad zi de zi in Bucuresti, in tramvaiele 16 si 36 (cine a umblat cu ele stie ce zic). Zi merci ca le-au zis macar 'jos la prima', controlorii de RATB nu stiu sa controleze decat tineri romani care merg la serviciu in Pipera, cu toate ca tramvaiele sunt vesnic pline de tigani... o data nu i-am vazut sa composteze un blestemat de bilet, ce le pasa lor ? oricum controlorii ii 'discrimineaza' zi de zi. E asa degradant sa faci abonament luna de luna si sa fii mereu controlat, iar imputitii care mai si scuipa seminte prin tramvai sa ranjeasca precum niste vite.
    • +4 (4 voturi)    
      occidentul (Vineri, 5 februarie 2010, 14:08)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui andrei

      ne bate la cap ca ii discirminam dar nici nu ne lasa sa aplicam metode active de solutionare a problemei... e ca si cum i-ai spune unui om pe care nu-l lasi sa faca curatenie in propria casa ca traieste ca un porc. poporul roman stie instinctiv cum sa solutioneze aceasta problema dar a fost impiedicat in demersurile sale de diversi -stein;-berg; -man;-baum etc....
    • +4 (4 voturi)    
      Sa se duca la Madona (Vineri, 5 februarie 2010, 14:48)

      Salam Florin [anonim] i-a raspuns lui andrei

      madona are pentru ei de toate
    • +2 (2 voturi)    
      la geneva (Vineri, 5 februarie 2010, 15:40)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      cred.
  • +20 (20 voturi)    
    Sanatate la cap (Vineri, 5 februarie 2010, 9:05)

    Made in Romania [utilizator]

    Trist, foarte trist, dar chiar nu-mi vine a varsa nicio lacrima dupa ce am citit articolul.

    "Stela, de 42 de ani, si fiica sa Simona, de 17 ani, au sosit in urma cu o saptamana de la Aiud, oras din Romania, ca sa cerseasca" - De ce sa cerseasca? Spala parbrize, cara cutii, fa ceva acolo. Ooops, stai, "nu vrea sa munceste".

    "In Geneva, cei care cersesc vin in principal din trei mari orase din judetul Alba. Stabiliti in Romania, ei fac cateva drumuri dus-intors pe an [...]" - Cateva drumuri dus-intors pe an? LOL :)) Cati din tara asta isi pot permite cateva drumuri pe an in strainatate?. In plus, Elvetia nu e o tara tocmai ieftina, deci n-au cum sa stea ele chiar asa de rau cu banii.

    "fugind de mizeria si discriminarile care ii impiedica sa-si trimita copiii la scoala". - Mananca cacao la greu. Oare stiu jurnalistii de la "Le monde" ca acesti oameni beneficiaza de locuri speciale in scoli care nu se ocupa aproape niciodata? :)
    • +14 (14 voturi)    
      ELE ca ele ca sunt femei. (Vineri, 5 februarie 2010, 9:16)

      ready4war [utilizator] i-a raspuns lui Made in Romania

      Fratele meu care e stabilit in strainatate mergea la munca cu un coleg din Aiud. La un moment dat au vazut un cersetor pe strada pe care acesta il cunostea, tot din Aiud. L-au chemat si pe el, au spus ca ii ofera exact cat castiga si ei, dar sa nu mai stea sa cerseasca. Raspunsul a fost:" Tu esti nebun,ma? Eu aici castig de 3 ori mai mult."
      Mai e ceva de adugat?
    • +11 (11 voturi)    
      cred ca ala de o scris articolul este tigan... (Vineri, 5 februarie 2010, 9:16)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Made in Romania

      ca daca rea cat de cat ziarist lua si el niste informatii cat de cat corecte despre subiect.au locuri la academia militara si nu se inscriu.in timp ce un roman pica cu 9,un tigan intra cu 5 la academie.asa sta treaba cu discriminarea.o fi ziarist de la anatema 3 s-au irealitatea ca doar astia dau stiri de 2 lei fara sa le verifice
    • +12 (12 voturi)    
      Discriminati? (Vineri, 5 februarie 2010, 9:48)

      Mickey [anonim] i-a raspuns lui Made in Romania

      Cine ii discrimineaza in Romania? Eu sunt roman si ma simt discriminat, rromii (sper sa nu se mai numeasca asa in curand) au mai multe drepturi decat romanii. Nu ajung la scoala pt ca scoala te invata sa muncesti si ei sunt interesati de cersit si de furat. Poate ca in romania sunt discriminati in sensul ca nu da nimeni bani la rromii cersetori... pt ca un roman nu mai poate fi induiosat cand vede o femeie in salvari si 5 copii dupa ea.
  • +13 (13 voturi)    
    au ajuns si acolo (Vineri, 5 februarie 2010, 9:08)

    io [anonim]

    au fost Spania, Marea Britanie, Italia, Franta ...
    acum au ajuns si in Elvetia ...
    se vor lamuri si elvetienii cit de curind care este adevaratul mobil al miscarilor acestor indivizi "fugind de mizeria si discriminarile care ii impiedica sa-si trimita copiii la scoala".
    mai vorbim peste citeva luni daca tiganii din Geneva vor accepta sa traiasca in adaposturi doar cu mincare si haine, si sa-si trimita copiii la scoala ...
    in schimb faptul ca situatia a aparut intr-un ziar FRANCEZ, desi sunt binecunoscute eforturile autoritatilor franceze de a scapa de ei, inclusiv dindu-le bani sa se intoarca in Romania, e cel putin dovada de ipocrizie ...
    dragilor de francezi, daca tot scrieti ca discriminarile din Romania ii impiedica pe tigani sa mearga la scoala, de ce nu i-ati institutionalizat voi ?
  • +12 (12 voturi)    
    daca aici sunt discriminati... (Vineri, 5 februarie 2010, 9:08)

    popcorn monta [utilizator]

    eu zic sa ii exportam pe toti la ei.daca le sunt asa de dragi sa-i tina la ei acolo.auzi nesimtire "tigani discriminati in romania".cine a mai pomenit asa ceva?
  • +12 (12 voturi)    
    Le Monde (Vineri, 5 februarie 2010, 9:20)

    Adi Minune [anonim]

    arata cat de prost pregatiti sant ziaristii lor. si nu arata un lucru pe care il stim toti . Cetatenii romi nu cersesc din cauzele "mizerie si discriminare " ci pentru ca asa sant ei . indiferent ce conditii le oferti romii tigani refuza continuu integrarea in socitate ,pur si simplu asa le place lor sa traiasca si asa vor trai si de acum incolo .
  • +12 (12 voturi)    
    Iata ce inseamna ... (Vineri, 5 februarie 2010, 9:23)

    Roman. [utilizator]

    ...sa te apuci sa scrii un articol intr-un ziar,fara sa ai informatii:
    In primul rand,sunt TIGANI,nu romi.
    In al doilea rand,TIGANII nu-si trimit progeniturile la scoala,pentru ca nu vor,nu datorita discriminarii.Daca stau pe bancile scolii,nu produc,asa ca trebuie sa fie trimisi la cersit si la furat.
    In al treilea rand,asa cum scrie autorul articolului
    " au sosit in urma cu o saptamana de la Aiud, oras din Romania, ca sa cerseasca "
    Sa cerseasca,nu sa munceasca! Si asta este singurul mod in care TIGANII inteleg sa traiasca intr-o societate cladita si dezvoltata prin munca si invatatura.
  • +13 (13 voturi)    
    Ce victimizati sunt puturosii astia (Vineri, 5 februarie 2010, 9:35)

    Rhadoo [utilizator]

    Sa va spun o poveste cu un tigan, de la noi, nu plecat peste mari si tari.
    Intr-o dimineata cersea in Bucuresti, in tramvaiul 32, pe motiv ca ii este foame. Afara ningea crancen. Un calator mai cu scaun la cap ii spune: "mai baiatule, de ce nu te duci tu la fiecare scara de bloc din Rahova si intrebi daca au nevoie sa le dea cineva zapada de pe alei, de pe langa masini, castigi si tu acolo cate 5, 10 lei cinstit". Deci, omul, politicos, nu vreun roman "discriminator", i-a facut o sugestie decenta. Raspunsul m-a dezgustat, dar nici nu m-a surprins: "Ete na, ce, eu sa merg sa muncesc?". Concluziile cred ca sunt evidente.
  • +13 (13 voturi)    
    E UN PACAT (Vineri, 5 februarie 2010, 9:48)

    barba [anonim]

    Si la elveteni,ca vorbesc fara sa se documenteze;inca de pe vremea cind umblau la cersit prin Germania,tziganii au invatzat sa strige ca acasa sint discriminatzi iar cind politia germana incerca sa le interzica cersitul,strigau in gura mare ca vor sa-i linseje si ii gratulau(pe politisti)cu apeletive de loc magulitoare;si au mai invatzat ca,daca spun in orice tzara occidentala ca in tzara de origine sint persecutatzi,stirnesc mila si primesc un statut privilegiat;daca chiar ar vrea sa se documenteze,ziaristii elveteni sau altii,ar trebui sa se documenteze ''la sursa'' ,ca cea mai paguboasa atitudine e cea de-a da crezare spuselor unui tzigan aflat -sau nu- la ananghie;si o buna diplomatzie romaneasca ar trebui sa se autosesizeze in cazul aparitiei unor astfel de articole care,in fond afirma o discriminare pe care strainii nu o inteleg,dar care,pe fond,nici nu exista-exista lenea tziganilor,lipsa dorintzei lor de-a muncii,cersetoria ca mod de existentza,minciuna si furtul ca repere ale existentzei care marcheaza viatza lor.Si se mai poate aminti faptul- ca discriminare pozitiva fata de alti conationali-ca statul roman i-a incurajat permanent in a-si pastra modul pagubos de viatza prin scutirea tacita de impozite,alocarea de ajutoare sociale chiar si la persoane apte de munca,etc.Asta ar merita sa se spuna elvetienilor,de catre diplomatia romanesca,pentru ca fenomenul sa fie corect intzeles;poate ca ar fi oportuna o implicare a HotNews in a raspunde ziarului respectiv printr-o sinteza a celor scrise aici de cei care au comentat,in vre-un fel,cele scrise mai sus,in articol.
  • +10 (10 voturi)    
    ce minciuni (Vineri, 5 februarie 2010, 9:51)

    roxana [anonim]

    nu-i discrimineaz animeni. ei prin natura lor sunt niste putori si niste hoti. atat. acum evde si europa prin ce trecem noi, nu-i mai vor si ii dau inainte cu discriminarea ca sa ce? tineti-i voi acolo dragilor. cu tot cu negrii vostrii. ca dar aveti si voi probelemele voastre. in curand franta va deveni o tara de negri asa cum romania va deveni o tara de tigani. asta e adevarul
  • +10 (10 voturi)    
    tiganii (Vineri, 5 februarie 2010, 9:53)

    cocos [anonim]

    ....de i-ar pune obligat- fortat la munca, exact ca la canal, s-ar construi autostrazi mai multe ca oriunde.... cu armata ar trebui dusi la munca, si daca misca, pac cartusu pe teava si teava pe tzeasta! sa vezi disciplina dupa aia! mi se falfaie de toate ong-urile, si totti looserii cu discriminarea, si antidiscriminarea lor cu tot! si aia, la aceeasi munca fortata, cot la cot cu tiganu!
    • +4 (4 voturi)    
      DA TU (Vineri, 5 februarie 2010, 10:24)

      valiosu vijeliosu [anonim] i-a raspuns lui cocos

      Ai curajul sa treci cu masina pe un pod facut de tzigani?
  • +6 (6 voturi)    
    păi să-i ia Elveţia în braţe, (Vineri, 5 februarie 2010, 10:06)

    valer [anonim]

    să le dea cetăţenie ...
  • +5 (5 voturi)    
    bine le fac ca se duc acolo (Vineri, 5 februarie 2010, 10:08)

    anonim [anonim]

    Sa vada si ei cum e. Imi aduc aminte acum citiva ani, minoritati mationale, nu avti grija de ei, ii batjocoriti, voi romanii sinteti de vina ..... HA .... hai sa va vad acum pe voi, elvetienii, cei mai civilizati poate din Europa, cei mai bogati poate din Europa, hai sa va vad cum faceti fata incercatii finale, concetateni de-ai vostri din marea Europa veniti de peste mari si tari din extremul orient, cum ii civilizati ?
  • +6 (6 voturi)    
    300E la zi (Vineri, 5 februarie 2010, 10:09)

    cosmin [anonim]

    am fost la ski in Elvetia si am stat si in Geneva 1 zi. in tramvai se adunase 4 romanasi sosoti din Spania cu cateva zile inainte(din greseala stateam in spatele lor si nu s-au prins ca suntem romani). Unul din ei se ocupa cu cerseala - avea un handicap la picior, unul fura in special adidasim altul portofele/telefoane, altul nu s-a "prezentat." Cersatorul era suparat nevoie mare ca in Spania facea 300E la zi si in Geneva numai 100-150E ... si mai ingheata si de frig..... asa ca .... prosti sunt aia care le dau ...
  • 0 (6 voturi)    
    Tigani (Vineri, 5 februarie 2010, 10:13)

    esenin [anonim]

    De ce ne surprinde un articol dintr-un ziar francez despre romania? Credeti ca daca scria neutru in relatia cu tiganii mai era interesant? Credeti ca ziaristul/a nu stie despre situatia tiganilor din estul europei? Cine ar citi un articol in care tiganii ar fi prezentati pozitiv? Totusi problema tiganilor este una reala. E important de inteles pentru cititorii 'le monde' ca totii cetatenii romani sunt precum stela si simona. Dragut. Prea seamana a click, libertatea, cancan etc. Nu vreu sa fiu inteles gresit dar in romania chiar exista discriminare fata de unii tigani. Cunosc destui tigani cinstiti care sunt priviti chioras. Chiar daca sunt minoritarii minoritarilor, acestia trebuiesc respectati.
    • +1 (1 vot)    
      tigani.... (Vineri, 5 februarie 2010, 20:23)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui esenin

      tigani cinstiti???

      NU ma face sa rid ca am buzele crapate !

      Cind o sa-mi arati un tigan cinstit, eu iti voi DEMONSTRA ca sint frate bun cu regina Angliei !

      De ce nu vrei sa pricepi ca a fi cinstit este IMPOTRIVA structurii genetice tiganesti?

      Cind ai vazut ultima oara un tigan MUNCIND pe un santier de constructii?
  • +6 (6 voturi)    
    tigani (Vineri, 5 februarie 2010, 10:18)

    Mihai [anonim]

    TIGANII sunt un popor migrator. Intelegeti asta odata.
    • +3 (3 voturi)    
      si mai corec decat atat (Vineri, 5 februarie 2010, 14:12)

      Horia [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Tiganii NU sunt un popor, intelegeti asta o data! Sunt o adunatura de mai multe triburi imprastiate pe glob.
  • +6 (6 voturi)    
    discriminare (Vineri, 5 februarie 2010, 10:20)

    k7 [utilizator]

    la o tara plina de someri si saraca e normal sa mearga la mai "bine" adica la cersit ...aici nu primeste nimic gratis si cand e vorba de munca baga capul in pamant precum strutul....iar dak "LE MONDE" considera ca sunt discriminati propun sa-i ia vest europenii ......sunt mai "civilizati"
  • +6 (6 voturi)    
    Cersitul fara furt nu exista. (Vineri, 5 februarie 2010, 10:22)

    florin [anonim]

    Cersitul nu este o munca si cersitul fara furt nu exista. Incurajati munca nu cersitul si furtisagurile. Noi, romanii, ne-am saturat de acest gen de "intreprinzatori" si de criticile ce ni le aduc "bogatii". Voi, "bogatii", pastratii, ca sa vedeti si voi de noi ne-am saturat de ei!
  • +3 (3 voturi)    
    abordare incorecta? (Vineri, 5 februarie 2010, 10:26)

    aurel [anonim]

    cred ca este foarte simplu sa-ti motivezi actiunile ca fiind facute ca urmare a "discriminarii", dar nu cred ca e cazul la noi, mai ales ca in ROMANIA minoritatile cer privilegii!!
    in rest toti ne lovim de un sistem care ne discrimineaza, dar majoritarii nu se pot plange de asta
  • +4 (4 voturi)    
    Tara tiganilor (Vineri, 5 februarie 2010, 10:26)

    Alexandru Jecu [anonim]

    Ziaristii occidentali cunosc situatia foarte bine! Stiu ca solutia practicata de Occident la problema tiganeasca nu mai poate fi aplicata si atunci militeaza pentru fixarea tiganilor in teritoriile in care au fost tolerati, prin campanii imptriva tarilor de unde acestia provin, culpabilizandu-le! Uita deliberat de dreptul la libera circulatie al tiganilor, in calitate de cetateni europeni, la obligatiile comune ale intregii Europe fata de acesti tigani, samd. E o campanie de presa otravita si bine orchestrata! Daca nu va exista o reactie puternica romaneasca, ne vom trezi peste zece,douazeci de ani cu presiuni din partea Europei pentru constituirea unei republici tiganesti "indreptatita istoric" undeva in Romania!
  • +5 (5 voturi)    
    Mama ei de "discriminare" (Vineri, 5 februarie 2010, 10:36)

    bigbrother [utilizator]

    Ca peste tot, exista ziaristi care traiesc numai din subiecte de scandal, incercand sa aduca un ban in plus ziarului. Spre surprinderea mea, inclusiv un ziar ca Le Monde se preteaza la asemenea porcarii.

    Este inadmisibil cum un ziarist isi permite sa publice un articol despre un subiect atat de delicat fara un minim de informare, fara o documentare temeinica, doar pe baza unei simple declaratii, fara sa incerce sa obtina si celalalt punct de vedere.

    E "de inteles" insa, probabil ca i-ar lua ceva sa identifice unde este Romania pe harta lumii, ce sa mai spun de o informare direct de la sursa, adica o vizita aici, sa vada cu adevarat ce inseamna tiganii din Romania si cat de "discriminati" sunt ei

    Cum spunea si cineva mai sus, un drum pana la Geneva costa niste bani, sa faci asta de cateva ori pe an inseamna mai mult decat ar putea castiga un om dintr-un salariu din care trebuie sa si manance, sa se imbrace el si familia sa.

    As vrea ca diplomatia romana sa reactioneze la acest articol care pune intr-o lumina si mai proasta o tara intreaga. Poate cei de la Hotnews ne pot ajuta in aceasta privinta.
    • +1 (1 vot)    
      Diplomatia poate doarme (Vineri, 5 februarie 2010, 17:49)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Sa speram ca o sa ia atitudine. Cateodata scriu numai aberatii ziaristii...
  • +7 (7 voturi)    
    Astia fac precum italienii (Vineri, 5 februarie 2010, 10:50)

    gigi [anonim]

    Imi amintesc acum cativa ani italienii faceau mare gargara cum ca Romania nu respecta drepturile minoritatilor si vezi doamne discrimineaza tiganii.

    Dupa ce au ajuns tiganii la ei, si au vazut despre ce e vorba cu adevarat, nu cred ca mai pot obiecta ceva.

    Vom vedea elvetienii peste ceva timp.
  • +4 (4 voturi)    
    Tiganii din Romania (Vineri, 5 februarie 2010, 11:56)

    Marius [anonim]

    Stiti ce? M-am cam staurat de placa asta cu discriminarea tiganilor din Romania! Au mai multe drepturi decat noi si tot se cred discriminati.Cine-i discrimineaza?Ca ei conduc din umbra tara asta. Sunt asistati social, marea masa a romanilor munceste sa le plateasca guvernul tiganilor alocatii //. ! Romanii nu mai fac copii pt. ca nu le pot asigura un trai decent, in schimb tiganii toarna cate 4-5. Controlorii din mijloacele de transport public, ii controleaza doar pe romani. Romanii iau amenda, tiganii (fara obligatii civice, adica bilet sau abonament) stau pe scaun si se uita de sus la prostii care dau banii pe bilete. Daca nici in Ro nu e toleranta dusa pana la prostie, atunci eu is Papă si nu stiu. O cam meritam! E grav daca in tara mea a ajuns sa-mi fie frica de tigani si sa ajung sa le port respect petru stilul lor de viata contrar mersului unei societati normale!(editat de HotNews.ro)
  • +4 (4 voturi)    
    Discriminarea tiganilor. (Vineri, 5 februarie 2010, 12:05)

    mircea [anonim]

    Astept reactia LE MONDE,cand tiganii se vor instala la poarta lor ca sa cerseasca si sa fure si atunci sa vorbeasca de discriminare.Cand vin ce-i de la LE MONDE in Romania,in loc de Putna,Voronet,Sapanta,Valea Prahovei aratati-le Ferentarii,Strehaia,Buzesti,ca sa scrie si ei in cunostinta de cauza.Astia scriu ca ce-i care au facut studiul despre gheturile din Himalaia.
  • +1 (1 vot)    
    de ce se spune ca sint discriminati (Vineri, 5 februarie 2010, 12:19)

    alex [anonim]

    dupa ce am vazut atitea articole in care li se plinge de mila tiganilor incep sa cred ca astfel de articole sint platite de mafia tiganeasca. fara ele oamenii nu ar mai da banu' cersetorilor. trebuie sa fi de un //. feroce - acum ma refer la jurnalisti - sa le plingi de mila tiganilor dupa cite au facut prin vest. si refuz sa cred ca jurnalisti de la ziare de talie internationala sint atit de //. ...desi...mai stii ?(editat de HotNews.ro)
  • -3 (3 voturi)    
    VOI DE CE ATI PLECAT DIN ROMANIA? (Vineri, 5 februarie 2010, 12:24)

    Ionut tiganu [anonim]

    Citeam despre un tip care zicea ca MIZERIA s-a mutat in strainatate. Din pacate si romani si tigani au fugit din tara ca sa se "curete", NU pleaca nimeni de bine ce o duce in tara. Asa ca nu mai fiti asa de aspri si vorbiti numai sa aveti ce face. Ganditi-va la tiganii aia pe care ii vorbiti de rau ca sunt oameni si er trebui sa fie colegii, prietenii si neamurile voastre. Din fericire in Romania se nasc acum un roman la trei tigani. Va e frica? Nu ar trebui deoarece si tiganii sunt oameni ca si voi. si culmea...sunt ROMANI, cetateni ROmani ca si voi! care vrea dezbateri va invit pe http://gipsyeye.wordpress.com. Pun pariu ca la fiecare lucrur rau pe care il spuneti despre romi va fac sa va dati seama ca gresiti!
    • +3 (3 voturi)    
      De ce nu incercati sa-i civilizati? (Vineri, 5 februarie 2010, 13:41)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Ionut tiganu

      Voi astia catva care ati reusit sa va ridicati, de ce nu incercati sa-i civilizatii si pe ceilalti in loc sa ne dati noua lectii?
    • +3 (3 voturi)    
      Ionut, nu suntem aspri... (Vineri, 5 februarie 2010, 15:38)

      iosiP [anonim] i-a raspuns lui Ionut tiganu

      ...dorim doar justitie egala. Se poate?
      De exemplu, conectarea ilegala a viloanelor tiganesti la reteaua de electricitate (daca ai avut bani de viloana cu turnulete si marmura, cred ca-ti poti plati si factura la Enel) si TERORIZAREA angajatilor care vin sa le debranseze ti se pare normala?
      Oare cit impozit or fi platit Adrian Plodu' Minune, Guta, Vali Parizer si altii? Sau aia 'fo 40% din venit pe care ii varsam noi restul la stat nu se aplica si in cazul "rapsozilor neamului"?
      Si da, impresionati-ma cu tigancile care traiesc intr-o singura camera cu sapte copii... ca parca i-ar fi facut cu mine iar barbatul lor a ajuns la parnaie de prea mult spirit civic.
      Sincer, inainte de a-i trata la fel ar trebui sa se comporte la fel: altfel sa-mi fie scuzate "rezervele"!
  • +4 (4 voturi)    
    2 lucruri (Vineri, 5 februarie 2010, 12:45)

    M [anonim]

    Cum bine zice o vorba : "Urasc 2 lucruri pe lumea asta, rasismul si tiganii"
  • +3 (3 voturi)    
    atentie, prietenie si afectiune (Vineri, 5 februarie 2010, 14:54)

    Cornel [anonim]

    Genevezii se simt "socati" pentru ca tziganii le cer bani - pentru care au o particulara slabiciune - ia sa le ceara altceva, de pilda atentie, prietenie si afectiune ! sa vezi atunci soc...ca n-au saracii nici pentru ei !
  • +2 (2 voturi)    
    Alooooo...... (Vineri, 5 februarie 2010, 16:03)

    Io [anonim]

    aloooo....Ministerul de Externe???!?! Dormi?????? Unul din principalele ziare din Europa ne denigreaza, zice ca tziganii sunt bataia noastra de joc??? Reglati situatia ca m-am saturat sa ma feresc de vorbit limba romana ca sa nu ma mai trateze cu c.... francezii, italienii si alte neamuri cand ajung in vacante pe acolo care ma considera ori tzigan ori oprimator de tzigani. Rusine....
  • +1 (1 vot)    
    Le Monde... (Vineri, 5 februarie 2010, 20:30)

    Cadillac [utilizator]

    Daca sint asa de amariti si discriminati, de ce nu cer ajutor "casei regale cioaba"?