Berlusconi in Betleem: "Zid? Care zid?"

de R.B.     HotNews.ro
Miercuri, 3 februarie 2010, 23:05 Actualitate | Internaţional

Premierul Italian Silvio Berlusconi a calatorit de la Ierusalim la Betleem, miercuri, fara sa observe cel mai renumit reper al acestuia – zidul israelian de securitate, inalt de 8 metri, scrie Reuters.

“Va voi dezamagi, pentru ca nu l-am observat”, i-a spus Berlusconi unui jurnalist italian care il intrebase despre impresia pe care i-a lasat-o bariera de beton, la o conferinta comuna cu gazda sa, liderul palestinian Mahmoud Abbas.

Protocolul l-a obligat pe Berlusconi sa iasa in frig si ploaie pentru a trece din masina israeliana in cea palestiniana la punctul de control israelian din zid, unde o poarta de otel controleaza accesul catre si dinspre Cisiordania, potrivit surselor palestiniene. Cu toate acestea, liderul italian a declarat ca nu a acordat atentie zidului. “Ma gandeam la ce urma sa ii spun presedintelui,” a declarat acesta. “Imi cer scuze pentru asta.”

Zidul din Betleem face parte dintr-o bariera extinsa de securitate, despre care Israelul spune ca ar fi necesara pentru a impiedica militantii palestinieni inarmati sau sinucigasii cu bomba sa ajunga la orasele din Cisiordania.


Citeste mai multe despre   























879 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Un baiat de nota zece (Miercuri, 3 februarie 2010, 23:31)

    vasile [anonim]

    Brava lui
    • -2 (10 voturi)    
      ce brava lui mah esti nebun (Joi, 4 februarie 2010, 0:06)

      vali [anonim] i-a raspuns lui vasile

      omul asta este un pupincurist si vrea ca Israelul sa intre in UE cand aia construiesc ziduri si colonizeaza in plin secol 21, probabil bancile evreilor i-au acordat ceva finante
  • -2 (4 voturi)    
    ochi (Joi, 4 februarie 2010, 1:24)

    strainul [anonim]

    E cam orb...
  • +2 (4 voturi)    
    Israel si Palestina, 2 state (Joi, 4 februarie 2010, 1:24)

    Talmudul coranic [anonim]

    Uite-l si in Israel, de unde mesajul sau a fost auzit de toata evreimea care conduce trusturi de presa: sunt mai mult decat un prieten, va vreau aliati in UE!
    De ce face asta Berlu?

    Pt ca are un scop strategic pe plan intern, unirea tuturor dreptelor, inclusiv cu partide considerate "fasciste" sau "antisemite". Asa ca inchide gura la acuzatorii de profesie.

    Stanga "democratica" crapa pur si simplu, nu-l poate acuza de teama sa nu piarda mediatic, mai ales ca multi lideri stangisti europeni sunt evrei :)

    Pe masura ce il urmaresc nu ma mira ca a zdrobit opozitia la alegeri, nici acum nu si-au reventi ex-comunistii (scosi din parlament)si practic fara sanse de a mai intra). Ce simplu i-a fentat, pe ziaristi, intorcandu-le tupeul si provocarea: da, un zid? nu l-am vazut! am chestii ceva mai importante decat sa ma holbez la betoane..

    Inainte de constructia zidului nu trecea luna sa nu intre un sinucigas in Israel sa sara in aer prin pizzerii sau autobuze.
    Dupa constructia zidului si terminarea lui, nici macar 1 singur atentat, nici unul! Pana si
    Hamas recunoaste ca nu mai poate, trimite butoaie cu exploziv pe valuri ca sa ajunga ceva in Israel.

    Decat sa se macelareasca toata ziua, mai bine ii desparti cu un zid, pt ca ambele tabere sunt fanatizate in "dreptul" lor.

    Israel sa dea toate satele si orasele arabe pe care le are in schimbul acelor colonii, 1 milion de arabi contra a 250.000 evrei. S-a retras din Gaza, sa se retraga si din 90% din Cisiordania, iar pt 10% sa dea toate teritoriile sale din israel locuite de arabi.

    Astfel vom avea in sfarsit 2 state, Israel cu majoritate de evrei si Palestina, exclusiv cu arabi! Despartite de un zid daca e nevoie si fiecare sa-si vada de ale lui. Palestina ar avea peste tot vecini arabi (Egipt si Iordania), no problem sa traiasca. Israel e oricum izolat la frontiere, n-are decat sa se descurce cu UE si USA.

    Daca nu se separa, vor continua omorurile acolo, e pacat..
  • +1 (1 vot)    
    in poza (Joi, 4 februarie 2010, 8:27)

    po [anonim]

    seamana cu Mussolini.
  • 0 (2 voturi)    
    Zidul cel faimos... (Joi, 4 februarie 2010, 9:19)

    A.Corneliu [utilizator]

    ...exista numai pe anumite portiuni. In rest este un gard de securitate, iar pe alte portiuni nu exista niciun obstacol, ceeace impune alte mijloace pana la completarea zidului sau gardului.
    De la ridicarea "zidului" atacurile teroriste in Israel au scazut la zero.
    Este vorba totusi de doua entitati de facto, Israelul si autoritatea palestiniana.
    Este si vorba de continua dorinta a arabilor palestinieni de a comite acte de terorism in Israel, in cadrul aspiratiei nedisimulate de a distruge acest stat.
    E de retinut si faptul deloc neglijabil ca ei se bucura in acest scop de sprijinul larg al tuturor organizatiilor islamice radicale din lume si a multor state arabe si islamice precum Iranul.
    Si cum orice tara trebuie sa-si pazeasca granitele, nu e nimic iesit din comun ca israelienii isi iau si ei masurile de rigoare, mai ales in conditiile aratate. E cat se poate de logic.
    Cred ca nimeni n-ar accepta ca de ex. granitele Romaniei, care nu are asemenea probleme de securitate, sa fie totusi nepazite si oricine sa intre ca intr-un sat fara caini...
    Cred ca ati auzit candva ca paza buna trece primejdia rea. Din intamplare au auzit-o si israelienii, asa ca nu li se poate pretinde sa nu-si pazeasca ograda.
    • +1 (1 vot)    
      Zidul (Joi, 4 februarie 2010, 10:47)

      ram [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      In primul rand nu se pune vorba daca zidul este de securitate, ci unde e ridicat, cu toti stim ca e ridicat pe pamantul palistinian, prin care israel fura pamantul palistinian.
      Da e adevarat ca au scazut atacurile teroriste, dar nu cred ca din cauza zidului, din ce se stie ca multi muncitori palistiniani intra in Israel fara permis de munca, si zidul de care vorbesti nu-i opreste (adica hai sa fim seriosi unu care cauta munca poate sa intre in Israel fara sa fie observat de zid dar acel care vrea sa faca un atentat nu poate!!!). Atacurile a scazut din cauza ca Fateh e in control de West Bank si din Gaza nimini nu poate intra in Israel, nu cum crezi tu sau altii ca e datorita zidului
  • -1 (1 vot)    
    Zidul nu e ermetic... (Joi, 4 februarie 2010, 13:57)

    A.Corneliu [utilizator]

    ...dar a contribuit decisiv la rezultatul scontat.
    Chiar daca pe viitor frontiera definitiva nu va fi exact pe traseul "zidului", pana atunci a trebuit sa se ia aceata masura de securitate.
    Israelul nu fura niciun teritoriu palestinian, pentruca nu a existat vreodata un stat palestinian. El va apare numai dupa ce arabii (palestinienii fiind arabi ca toti arabii din jur, fara cea mai mica diferenta) vor intelege in final sa-si limiteze pretentiile actuale care echivaleaza cu distrugerea Israelului.
    Anasamblul acestor lucruri nu este niciodata dezbatut in mod cuprinzator in presa noastra, astfel incat publicul care se intereseaza de subiect primeste numai in mod partial datele problemei, ceeace face foarte usoara manipularea propagandistica.
    • +1 (1 vot)    
      Oare (Joi, 4 februarie 2010, 15:35)

      ram [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      -Si cum numesti pe cei 500.000 de evrei care traiesc in West Bank (nu e furt de pamant!!?)?.
      -Poate ca nu a existat nici o data stat Palistinian dar arabii traiesc acolo de peste 1000 de ani, si sa nu uitam ca nu arabii cei care au dat evrei afara din zona acum 2000 de ani, si dupa legea israeliana cine paraseste pamantul lui timp de 50 de ani nu mai are dreptul la acel pamant, asa ca nu imi arunca in fata ca evrei au fost acolo acum 2000 de ani, mai ales ca cei palistinieni sau daca vrei sa zici arabi (cum iti place) care au fugit din zona au traiet acolo pana in 1948, prin care si ei au dreptul de a traie pe pamantul israelian sau palistinian (cum vrei sa-l numesti).
      Si inca o realitatea din ziua de azi, mai sunt in jur de 4.5mil de palistinieni care traiesc in WB+Gaza sa nu uitam de asta, si daca israel nu vrea sa-i da tara atunci sa faca o singura tara unita de arabi si evrei (un vis sau cosmar pt evrei ca atunci o sa reprezinte peste 50% din tara cu arabii din israel cei 1.5Mil)