Rusia trebuie sa reflecteze asupra integrarii in NATO si UE - centru de analiza apropiat Kremlinului

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 februarie 2010, 17:51 Actualitate | Internaţional

Un centru de analiza apropiat Kremlinului a publicat miercuri un raport prin care cere autoritatilor sa declanseze o actiune de democratizare a Rusiei si sa reflecteze asupra ideii integrarii tarii in NATO si in Uniunea Europeana, relateaza AFP.

Raportul Institutului pentru dezvoltare contemporana (INSOR), creat de presedintele Dmitri Medvedev dupa ce a ajuns la putere, considera ca "liderii Rusiei trebuie sa se decida in ceea ce priveste viziunea lor asupra tarii (...) pentru ca noi toti sa nu ratam o sansa istorica".

Documentul, intitulat "Rusia secolului XXI: model pentru un viitor seducator", considera necesara trecerea la un real multipartitism, in conditiile in care viata politica actuala este dominata de partidul pro-putere Rusia unita.

Institutul pledeaza pentru anularea procedurii de numire a guvernatorilor locali de catre Kremlin si inlocuirea acesteia cu un sistem bazat pe alegeri, asa cum a fost sub presedintia lui Boris Eltin.

In ceea ce priveste politica externa, Rusia ar trebui sa se alature unui NATO reformat si ar trebui "sa studieze o integrare in Uniunea Europeana", adauga raportul.

Presedintele INSOR, Igor Iurgens, a declarat ca are "mari sperante" in presedintia lui Dmitri Medvedev, care a plasat in centrul discursului sau modernizarea tarii.

El s-a declarat insa mai putin entuziast in ceea cel priveste pe Vladimir Putin, actualul premier, considerat inca omul forte al tarii, la doi ani dupa ce a parasit Kremlinul.

"Popularitatea sa face ca el sa poata adopta orice tip de decizii. Contam pe bunul sau simt", a spus Iurgens, in fata presei.

Putin este considerat de rusi artizanul succeselor economice si diplomatice inregistrate de tara, dupa perioada sumbra care a urmat prabusirii URSS, dar criticii sai il acuza ca acest progres a fost insotit de un recul important al libertatilor si democratiei in Rusia.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

967 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Poor Russians (Miercuri, 3 februarie 2010, 18:17)

    stefan2008 [utilizator]

    vai de capu' lor mujici
  • -10 (12 voturi)    
    Pai e bine ,nu? (Miercuri, 3 februarie 2010, 18:31)

    s 13 [anonim]

    Dar cam imposibil.Adica NATO nu se va putea reforma .Asa cum nu va accepta vreodata sa fie altceva decit un rebut al Razboiului Rece un rudiment periculos .Anacronic si agresiv .Un ceva de care se folosesc americanii pentru a si impune in fata unora un punct de vedere.Rusia Nu are nevoie de NATO.
    • +5 (7 voturi)    
      Exact (Miercuri, 3 februarie 2010, 20:16)

      moroes [utilizator] i-a raspuns lui s 13

      Asta ar insemna sa capituleze Rusia, acest ultim bastion al libertatilor democratice in fata imperialismului occidental. Niet, tovarisci!
  • +1 (3 voturi)    
    hahahahahaahahahahaha (Miercuri, 3 februarie 2010, 20:04)

    valentin rusu [anonim]

    pai populatia rusiei e de 145 de milioane iar europa unita 501 milioane deci ce credeti k sar intampla in parlamentul european dupa ce si ucraina 45 de milioane si belarus cu 10 mil toti rusofili or sa fie membri hahahaha astai buna
    motivul nato sunt rusii dak nu erau ei nu era nato si gata poate imi explica cineva ce vor de fapt acesti oameni
  • +1 (7 voturi)    
    Aste-s de la aburii votcii (Miercuri, 3 februarie 2010, 20:37)

    Charles Bukowski [anonim]

    Au o populatie mica, li-i frica de chinezi, n-au bani sa-si faca o armata sau arme mai acatarii, iar putinii bani pe care-i au, oricum, se fura, in conditiile in care oamenii lor cei mai capabili emigreaza. Tot ce mai pot face e sa latre pe internet, doar doar ii baga careva in seama. Li s-a inchis cortina de fier drept in nas... exit Russia.
  • 0 (4 voturi)    
    NATO..niste altruisti. (Miercuri, 3 februarie 2010, 21:15)

    s13 [anonim]

    Niste monumente de bun simt si respect pentru valorile umaniste .Niste porumbei ai pacii .Niste zine .Creeati pentru a planta arbori ce semnifica pacea si linistea mondiala.
  • +3 (3 voturi)    
    Singura sansa a Rusiei este revenirea in Europa... (Miercuri, 3 februarie 2010, 21:29)

    Rescatorul [anonim]

    Democratie, respect, NATO si UE. Rusia va fi binevenita, cu conditia de a renunta la ifosele imperiale si a deveni un partener serios, corect si sigur. Si...Rusia poata face asta.
  • 0 (4 voturi)    
    WOW (Miercuri, 3 februarie 2010, 21:35)

    eu [anonim]

    WOW... staii putin ... NATO nu era impotriva rusiei ?? nu mai inteleg nimic..
    Rusia in NATO ? Si atunci cine mai e dusmanu nostru..? Cine mai e ursu de la Nord ?

    Acum vb serrios: NATO="viitoare armata a lumii".
    Scopu .. consolidarea unui guvern unic(vezi unirea G20 cu FMI i.e. politic +financiar) http://marketplace.publicradio.org/display/web/2010/01/20/am-imf/

    mai departe va las sa studiati ... daca va intereseaza
    • +3 (5 voturi)    
      Super (Miercuri, 3 februarie 2010, 21:57)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui eu

      Si, nu fac mai repede guvernul asta mondial? Abia astept.