Iulia Timosenko promite ca va obtine revizuirea deciziei CIJ privind platoul continental

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 2 februarie 2010, 22:43 Actualitate | Internaţional

Premierul ucrainean, Iulia Timosenko, a promis ca, daca va castiga alegerile prezidentiale de duminica, va obtine revizuirea deciziei Curtii Internationale de Justitie privind impartirea zonelor economice in Marea Neagra intre Ucraina si Romania, relateaza marti agentia UNIAN, citata de Mediafax.

"Platoul continental din Marea Neagra inseamna independenta noastra economica si politica, este puterea si competitivitatea statului nostru. Astfel, ma voi ocupa de refacerea dreptatii (...) fata de Ucraina", a declarat Timosenko la Ternopol, in vestul Ucrainei. Potrivit lui Timosenko, valorificarea platoului continental al Marii Negre va permite Ucrainei sa se aprovizioneze cu petrol si gaze pentru sute de ani.

In februarie 2009, Curtea Internationala de Justitie de la Haga (CIJ) a delimitat platoul continental si zonele economice ale Ucrainei si Romaniei in Marea Neagra, intr-o decizie care a fost considerata o victorie a Romaniei.

Hotararea Curtii recunoaste drepturile suverane de exploatare ale Romaniei pentru o suprafata exclusiva de 9.700 de km patrati, adica 79,34% din zona in disputa cu Ucraina.

Procesul Romaniei contra Ucrainei de la Curtea Internationala de Justitie (CIJ) de la Haga pentru delimitarea platoului continental din Marea Neagra a avut un cost total de aproape 630.000 de euro in perioada 2004-2009.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3569 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    da normal (Marţi, 2 februarie 2010, 23:00)

    alex [anonim]

    E un pic de campanie electorala...
  • +9 (9 voturi)    
    Ha, ha, ha (Marţi, 2 februarie 2010, 23:01)

    releu [utilizator]

    asta crede ca se duce la sovietul suprem condus de hrusciov.
    • 0 (0 voturi)    
      poate? (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:08)

      curios [anonim] i-a raspuns lui releu

      cu ocazia asta sa se intoarca la Basarabia cele 3 judete daruite de Hrusciov Ucrainei (Cetatea Alba, Tighina, Bender etc)????
  • +11 (11 voturi)    
    Vrabia malai viseaza si golanca chiloti noi (Marţi, 2 februarie 2010, 23:03)

    Alex One [anonim]

    Speriata asta crede ca CIJ functioneaza precum justitia ucraineana. "Se ocupa ea"... mare-i gradina !
  • +8 (8 voturi)    
    Promisiune (Marţi, 2 februarie 2010, 23:17)

    x [anonim]

    Sper sa ramina la stadiul de promisiune.
  • +6 (10 voturi)    
    ucraina (Marţi, 2 februarie 2010, 23:17)

    r123 [utilizator]

    Normal, astia nu-s prosti, uite ce declara.
    "valorificarea platoului continental al Marii Negre va permite Ucrainei sa se aprovizioneze cu petrol si gaze pentru sute de ani."

    Pe cand noi ce am facut cu gazele/petrolul castigat ? :)
  • +3 (7 voturi)    
    I-auzi! (Marţi, 2 februarie 2010, 23:22)

    Romanul [anonim]

    Si ce ar dori madam Timo....nko (ca sunt incapabil sa scriu ruseste), razbel pentru impartirea platoului continental? Ca peste hotararea Curtii de la Haga se poate face "apel armat"! Sa vina, ca-i arata romanii pushca (sunt convins c-o sa le placa)!
    • -3 (13 voturi)    
      O mica "confuziune,stimabile.." (Miercuri, 3 februarie 2010, 5:57)

      UKRAINEANUL [anonim] i-a raspuns lui Romanul

      Daca nu stii sa scrii ruseste, "goagaleste!" si vei afla, dar vezi ca doamna asta are nume ucrainean...,asa ca mai inveti o limba staina cu ocazia asta...Nu de alta,dar nici tie nu ti-ar placea sa ti se spuna italian, in loc de roman,nu??? Si nu te ambala asa...ca sunt doar primisiuni inainte de alegeri. Insa poate n-ar fi o idee rea, ucrainienii stiu mai bine sa valorifice platoul...ne vand noua gazele...Hmmm....
  • +7 (7 voturi)    
    gargara electorala (Marţi, 2 februarie 2010, 23:32)

    marius [anonim]

    gargara electorala, usor de spus, greu de facut.
  • +3 (3 voturi)    
    Desigur (Marţi, 2 februarie 2010, 23:35)

    gigi [anonim]

    Imagini preluate direct de la televiziunea de stat, Timoshenka si celalalt candidat facand diverse chestii pentru Ucraina dupa alegeri:
    http://www.youtube.com/watch?v=f5Pjo0WjBcs
  • +10 (10 voturi)    
    ce beton! (Marţi, 2 februarie 2010, 23:37)

    Vali. [anonim]

    Ha,ha,haaaa.... tare .. deci nu doar la noi se minte crunt la alegeri !!!!
    • +6 (6 voturi)    
      . (Miercuri, 3 februarie 2010, 8:42)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Vali.

      Mi-ai luat vorba din gura. Pana acum credeam ca doar pe noi ne cred politicienii prosti, dar se pare ca la ei e mai crunta situatia :D
  • +7 (7 voturi)    
    Problema ucrainenilor e ca... (Miercuri, 3 februarie 2010, 0:10)

    rdbda [utilizator]

    astia au doi candidati mai periculosi decat am avut noi anul trecut...
  • +6 (6 voturi)    
    frumoasa asta cu covrigi in cap (Miercuri, 3 februarie 2010, 8:16)

    kalu [anonim]

    spune numai prostii. Numai gandul flacarii violete obtinute de la gaze i-au spalat creierul si uita ca au luat cu japca din teritoriul nostru !!! Daca continua asa o sa o suspectez si de idiotenie ceea ce nu ar deloc un lucru foarte neobisnuit.
  • +1 (5 voturi)    
    D-na Timosenco nu trebuie desconsiderata (Miercuri, 3 februarie 2010, 8:49)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    ca politician.
    Este interesanta biografia ei din wikipedia (
    http://en.wikipedia.org/wiki/Yulia_Tymoshenko), pe care o puteti citi tradusa cu ajutorul google !
    Ucraina are vise de putere militara regionala !
  • +4 (4 voturi)    
    promisiuni sau nu... (Miercuri, 3 februarie 2010, 8:52)

    egroeg [anonim]

    circ electoral sau o dorinta reala...cert este ca respectiva dna reuseste sa promoveze o oarecare tensiune in relatiile reciproce.Sper sa nu se amplifice si sa degenereze.
  • +3 (3 voturi)    
    La ce ii zboara tovarasei gandul... (Miercuri, 3 februarie 2010, 11:15)

    Coco [anonim]

    Ce dezamagire va trai cand ii va trimite Basescu un SMS cu informatia din cartea de istorie: "Auzi tanti, insula Serpilor e Romania! Cand ai de gand sa pleci acasa?"
  • +3 (3 voturi)    
    Cu tot respectul .... (Miercuri, 3 februarie 2010, 12:59)

    Cu tot respectul .... [anonim]

    ”Cu tot respectul” pentru Tratatul incheiat pe vremea lui Constantinescu privitor la stabilirea actualelor granite in formatul actual - Insula Serpilor la ei, Herta si Nordul Bucovinei - Cernautiul, judetele Cahul, Ismail si Bolgrad la ei, si cu obligatia de a respecta decizia Curtii de la Haga, consider ca daca ei se apuca sa foloseasca cai de atac la aceasta decizie suntem dezlegati de obligatia de a nu contesta si noi acel tratat .
    Avand in vedere ca acele teritorii nu au apartinut niciodata Ucrainei, ci poate doar Imperiului Tarist(Rus) de ce trebuie Ucraina sa primesca niste teritorii care nu le merita ?
    Si mai e si Bastroe .....
    • 0 (2 voturi)    
      d-l E. Constantinescu s-a nascut la Tighina (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:33)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Cu tot respectul ....

      poate de aceea a si fost propulsat iar ne-cunoscatorii l au considerat o alternativa ?!
    • +1 (1 vot)    
      Nici macar imperiului tarist (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:52)

      Kalasnikov [anonim] i-a raspuns lui Cu tot respectul ....

      Imperiul tarist, nu a avut acces in zona pina la 1812....
      No comment.
  • +1 (1 vot)    
    Recuperare de teritorii (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:49)

    Kalasnikov [anonim]

    Cred ca ar fi o greseala imensa din partea Ukrainei ca stat sa faca asa ceva; dar, repet, dar, m-as bucura daca Ukraina ar face greseala de a ataca Romania, armat. Cu siguranta nu le va fi moale si cui aceasta ocazie, am putea relua controlul ambelor maluri ale bratului Chilia si respectivele judete din sudul actualei republci Moldova si judetele luate cu hapca in nord, din Bucovina romaneasca... si asa incet, incet ne refacem tara.. dar cred ca e doar un vis frumos....
    • 0 (0 voturi)    
      apropo (Miercuri, 3 februarie 2010, 17:07)

      uzi [anonim] i-a raspuns lui Kalasnikov

      Cauta in librarie cartea "Cand armele vorbesc..." cred ca iti va placea si vei putea visa si mai frumos ;)