Locuitorii din Haiti, avertizati sa se pregateasca pentru un nou cutremur violent

de Stefan Popovici     HotNews.ro
Luni, 1 februarie 2010, 23:06 Actualitate | Internaţional

Expertii afirma ca statul Haiti ar trebui sa se pregateasca pentru un nou cutremur major, ca urmare a seismului catastrofal de luna trecuta care a ucis aproape 200.000 de oameni si a lasat capitala Port-au-Prince in ruine. Mai multe echipe de geofizicieni s-au deplasat in Haiti saptamana trecuta pentru a studia schimbarile petrecute in crusta terestra dupa cutremurul din 12 ianuarie, scrie Reuters.

Presiunea crescuta din interiorul faliei ce traverseaza statul din Caraibe ar putea declansa un seism cel putin la fel de puternic, declara oamenii de stiinta. Acestia nu pot insa estima data sau locatia precisa a eventualului cutremur.


Citeste mai multe despre   























3159 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Deci pot sta linistiti! (Luni, 1 februarie 2010, 23:31)

    Cutremurologul [anonim]

    Cand "expertii" avertizeaza ca vine cutremur mare poti dormi linistit noptile, ca sigur se inseala! Mai ingrijorator este cand nu zic nimic, atunci te poti astepta la surprize! Cum bombaneau imbecilii de la Meteo ca 2010 va fi cel mai calduros an si dupa doua zile a venit cea mai friguroasa iarna din ultimii 10 ani!
    • 0 (2 voturi)    
      apropo de meteo (Marţi, 2 februarie 2010, 6:09)

      nnanicu [anonim] i-a raspuns lui Cutremurologul

      pai,...! te asteptai sa ai ,,caldura mare'' in decembrie-februarie?:)
      [Editat de HotNews.ro]
    • 0 (2 voturi)    
      cald (Marţi, 2 februarie 2010, 6:47)

      STF [anonim] i-a raspuns lui Cutremurologul

      Asta nu inseamna ca 2010 nu va fi cel mai calduros an la nivel GLOBAL . O sa vezi la vara :)
    • 0 (4 voturi)    
      Ce usor e sa postezi ineptii nu-i asa? (Marţi, 2 februarie 2010, 8:30)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Cutremurologul

      Te simti deasupra tuturor, marele guru care preiveste maiestuos chinurile expertilor nestiutori!
    • 0 (2 voturi)    
      Absolut de acord (Marţi, 2 februarie 2010, 8:42)

      Kayros [utilizator] i-a raspuns lui Cutremurologul

      Absolut de acord (desi, in principiu, pentru cutremurele de acest tip pot fi trase niste remarce concluzive).

      Sunt de acord pentru ca m-am saturat de acest obicei infantil de a extrapola datele statistice in viata reala.

      Asta e dovada ca profesorii de matematica ori nu predau elementele de statistica asa cum trebuie, ori nu le inteleg nici ei...

      Cum sa nu judece lumea atat de grosier adunand mere cu pere si cu scaune?
      • +1 (1 vot)    
        In Haiti nu e statistica. (Marţi, 2 februarie 2010, 10:33)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Kayros

        Sunt masuratori in timp real.
    • +1 (1 vot)    
      Bati campii. Rau. (Marţi, 2 februarie 2010, 10:31)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Cutremurologul

      2010 a inceput de o luna.
      Nu e cea mai friguroasa iarna din ultimii 10 ani.
      Where's your crown king nothing?
  • -1 (1 vot)    
    Sacalii (Marţi, 2 februarie 2010, 11:07)

    Ovidiu [anonim]

    This Haiti earthquake is a breath of fresh air for USA. We're not heartless, we're just all business...
    Imaginati-va teroarea pe care o resimt haitienii cand aud stiri ca si astea care ameninta cu un nou cutremur. Aceiasi teroare pe care o simt cei care asteapta posibilele atacuri teroriste. Imi pare mie o tactica foarte "americana" asta cu inducerea de paranoia, mai ales in contextul in care haitienii au inceput deja sa confunde SUA cu Mesia. U were lost, but now you're found...
    Prevad ca SUA o sa-si trimita corporatiile acolo, o sa se implice in reconstructia Haiti. Nu stiu exact ce mai pot exploata acolo, dar e clar ca nu se implicau daca era o tara seaca...
    • -1 (1 vot)    
      sunt convins... (Marţi, 2 februarie 2010, 12:25)

      Io [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      ca toti haitienii in lipsa de mancare stau si citesc stirile pe Iphone si sunt terorizati de nu se mai poate la ora asta...
      • 0 (0 voturi)    
        fii convins (Marţi, 2 februarie 2010, 14:22)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Io

        ca vestile de genul asta circula repede si instaurarea isteriei in masa a avut succes si inainte de aparitia Iphone-urilor. Ca si balaurii si diavolii din evul mediu, aceasta prognoza socanta, circula pe strazi, la cozi... peste tot
  • 0 (0 voturi)    
    saracii (Marţi, 2 februarie 2010, 20:38)

    nicki [anonim]

    pai tot la ei nu le este de ajunc ca au avut parte de un seism destul de puternic pe 12 ian. , acum le mai vine unul mai mare decat cel precedent? apai distruge toata tara......deja erau sraci lipiti pamantului, acum si treaba asta. d-zeu sa-i ajute.