VIDEO SUA: Armata a ratat un test de aparare antiracheta, dupa ce un radar nu a functionat corespunzator

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 1 februarie 2010, 15:16 Actualitate | Internaţional

Testul a esuat din cauza unor probleme de radar
Foto: YouTube
Un test de aparare antiracheta efectuat de armata Statelor Unite a esuat duminica, dupa ce o racheta cu raza lunga de actiune si-a ratat tinta, din cauza unor probleme ale radarului, anunta CNN.

Departamentul american al Apararii afirma ca racheta tinta a fost lansata de pe poligonul situat pe atolul Kwajalein, in insulele Marshall, la ora locala 7:40 p.m.



Sase minute mai tarziu, o a doua racheta care avea drept scop identificarea si distrugerea primei rachete a fost lansata de la baza aeriana Vandenberg din California.

Ambele rachete au zburat cu succes, dar tinta a fost ratata, din cauza unei probleme la radarul cu raze X. Acest radar este amplasat pe o fosta platforma petroliera si furnizeaza informatii legate de potentiale atacuri cu racheta in regiune.

"Atat racheta tinta cat si cea interceptoare au evoluat normal dupa lansare. Totusi, radarul nu s-a comportat potrivit asteptarilor noastre", precizeaza Departamentul Apararii, care adauga ca o comisie va analiza cauza esecului.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2476 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    varza (Luni, 1 februarie 2010, 15:58)

    fly [anonim]

    radar in "banda X" nu cu raze X ca nu-si faceau radiografii in zbor!
    • +1 (3 voturi)    
      varza varza (Luni, 1 februarie 2010, 17:09)

      cristi201 [utilizator] i-a raspuns lui fly

      WTF cat de prost tre' sa fie R.M. sa scrie radar cu raze X? Chiar nu filtreaza deloc prin mintea aia cand fura o stire de pe CNN?
    • +1 (1 vot)    
      Radarul sa fie? (Marţi, 2 februarie 2010, 4:28)

      carcotash1 [anonim] i-a raspuns lui fly

      Citesc comentariile la articol si le adaug la exemple din categoria "romanii le stiu pe toate, romanii se pricep la toate"

      In primul rand radarul nu este nou, este SBX, Sea Based X-band radar si este in serviciu de cativa ani. Este un radar foarte performant: http://en.wikipedia.org/wiki/Sea-based_X-band_Radar

      Apoi GBI Ground Base Interceptor se ghideaza in faza terminala prin infrarosu! Nu are nevoie, pe finalul traiectoriei, de radar pentru a se ciocnii cu tinta:
      http://en.wikipedia.org/wiki/Ground-Based_Midcourse_Defense
      si mai ales
      http://www.raytheon.com/capabilities/products/ekv/

      Desi este posibil sa fie din cauza radarului SBX nu vad de ce nu ar fi in primul rand EKV-ul.


      In afara de aceasta, este plin de adolescenti palavragii pe site-ul acesta. Maturizati-va! Folositi capul ca sa ganditi nu pipota de dinozaur emotional. Din tonul comentariilor de pana la aceasta ora, majoritatea trebuie sa fi fost scrise de niste smei paralei ... dar care habar nu au (nu ca eu as avea habar).
  • -2 (4 voturi)    
    radar cu raze X? (Luni, 1 februarie 2010, 16:04)

    gigi [anonim]

    Sper ca nu au montat de astea si la noi.
  • 0 (6 voturi)    
    la armii tovarasci (Luni, 1 februarie 2010, 16:35)

    tov. Zbarlikov [anonim]

    porcul capitalit a ratat un tiest cu rachieta! Noi, shiei ghin marea si puternica Armata Maro nie priegatim sa adushim pi taram ocshidental putana democratii si soshialasm pintru a vide sh ashei oamini she bini sa traiesti la noi.
    La armii tovarasci! Tribuii sa ajutam clasa muncitoreasca ghin ocshident! Traiasca Marea sh Frumoasa Armata Maro!
    Asa sa ne ajute Lenin!
  • +1 (1 vot)    
    si daca... (Luni, 1 februarie 2010, 18:08)

    mircea [anonim]

    testul totusi a reusit ? :D
  • -1 (1 vot)    
    Cumparati de la rusi (Luni, 1 februarie 2010, 19:13)

    IM [utilizator]

    http://www.youtube.com/watch?v=qUtt9mzhMqo
  • 0 (0 voturi)    
    au gresit aia reteta (Luni, 1 februarie 2010, 20:34)

    cucurigu [anonim]

    de hamburgeri
  • -2 (2 voturi)    
    Chiar nu-mi revin! (Luni, 1 februarie 2010, 23:14)

    Tura de noapte [anonim]

    Da' nu erau astia campioni la rachete, radare, hockey pe iarba si sub iarba, etc? Bai, da' nu-mi vine sa cred! S-au facut de maro rau de tot! Nici acum nu mi-am revenit din soc!
    FYI Hotnews: radaru' ala naravash era "in banda X", AESA, facut de o fabrica de adidasi numita Raytheon (pare greu de crezut pentru un radar terestru dar este AESA pur). Da-le dreaq de fiare, daca am auzit si noi la Academia Tehnica de ele. Sa nu fiu inteles gresit: este vorba de Academia Militara si nu Academia Tehnica Romana, asa cum s-ar putea gresit intelege... :-)))
    • 0 (0 voturi)    
      nu trage sunt eu Lascarica (Marţi, 2 februarie 2010, 12:55)

      paraipan [anonim] i-a raspuns lui Tura de noapte

      Traiasca ATM-istii....