Primarul Chisinaului, Dorin Chirtoaca: Cainii vagabonzi din capitala moldoveana vor fi eutanasiati

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 1 februarie 2010, 14:01 Actualitate | Internaţional

Maidanezi intr-un adapost pentru caini
Foto: Agerpres
Cainii comunitari din capitala Republicii Moldova vor fi eutanasiati, a anuntat luni primarul general al municipiului Chisinau, Dorin Chirtoaca. Astfel, potrivit unei decizii a Consiliului Municipal, toti cainii, care vor fi prinsi si timp de 10 zile nu vor fi revendicati de catre stapani, vor fi supusi eutanasiei, relateaza Unimedia.

Potrivit edilului, problema cainilor vagabonzi din oras a fost readusa pe agenda Primariei intrucat situatia este intolerabila, iar problema trebuia rezolvata de mai mult timp. Chirtoaca a venit cu o initiativa de inregistrare a fiecarui caine pe numele unui stapan si, astfel, abandonarea animalelor sa fie pedepsita.

In luna ianuarie a anului 2010, in capitala au fost evacuati 2.138 caini vagabonzi, iar pe parcursul intregului an 2009 numarul acestora a ajuns la 19.453. Primarul a mai precizat ca problema se afla sub atentia autoritatilor de mult timp, insa acum este nevoie de o interventie mai operativa.

Seful cabinetului primarului, Lilian Carp, a precizat in cadrul sedintei de luni ca cel mai mare numar al maidanezilor se afla pe teritoriile intreprinderilor, pe santiere, in parcari, subsoluri, unde acestia risca sa se salbaticeasca.

Primarul a cerut in acest sens responsabililor sa prezinte cate un raport la fiecare doua saptamani pentru a putea, astfel, tine o evidenta stricta a situatiei si a evita consecintele nefaste ale problemelor create de cainii vagabonzi.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2909 vizualizari

  • +15 (29 voturi)    
    caini (Luni, 1 februarie 2010, 14:27)

    x [anonim]

    mi se pare un lucru foarte bun. nu este normal ca in oras sa fie zone controlate de caini.
    succes!
    • +13 (25 voturi)    
      Manusi si curele (Luni, 1 februarie 2010, 15:33)

      Johnny [anonim] i-a raspuns lui x

      Bravo acestei initiative, sa speram ca se vor iefteni si manusile in urma ei.

      Cind ii termina sa vina sa-i ia si ce cei din Bucuresti, ca aici sint declarati monumente ale naturii si li se fabrica cel mai mare cirnat.
      • -12 (22 voturi)    
        Frumos iti sade omule! (Luni, 1 februarie 2010, 16:07)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Johnny

        Nu inteleg ura asta impotriva animalelor respective.
        Nu e vina lor ca omul modern nu mai are nevoie de ele si le-a abandonat.

        Bun sunt o problema, dar sunt FIINTE VII mai .... ANIMALULE (hotnews va rog nu ma cenzurati aici, vreau doar sa-i arat ca si el este un animal ca si cainii respectivi), cred ca putin respect pentru o fiinta vie nu strica!!!
        • +11 (17 voturi)    
          Si limbricii sunt fiinte vii... (Luni, 1 februarie 2010, 16:39)

          marius [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          Dar nu prea te vad sa le acorzi respect.
          Eu am fost muscat de un caine vagabond caruia nu i-am facut absolut nimic. Ma latra cainii cand plec dimineata spre servici si trec prin parc.
          Locul cainilor nu este pe strada sau in parc. Daca nu ii ia sa ii tina nimeni mai bine sa fie eutanasiati.
          Ma consideri si pe mine "animal", doar pentru ca am alt punct de vedere decat tine?
        • +6 (12 voturi)    
          interesant (Luni, 1 februarie 2010, 19:13)

          CC_CC [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          Ce este interesant e ca probabil mananci animale zi de zi insa cand vine vorba de caini iti arata fata "umana". Dublu standard?
        • +5 (5 voturi)    
          pentru Johnny Animalul (Luni, 1 februarie 2010, 23:00)

          marr.io [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          Inainte de a latra cred ca nici nu te-ai gandit sa adopti un caine daramite sa o faci.

          Tot ii dam inainte cu respectul pt animale dar uitam sa ne respectam pe noi oamenii.

          Nu am nimic cu bietii caini dar ideea primarului e corecta : inregistrarea fiecarui caine pe numele unui stapan si, astfel, abandonarea animalelor sa fie pedepsita. Care caine nu va fi inregistrat de nimeni sa fie eutanasiat imediat.

          Punct. Nu inteleg ce ar mai fi de discutat. Vrei sa ai grija de caini, adopta-i si raspunde pentru asta.
          • 0 (2 voturi)    
            pt marr.io (Marţi, 2 februarie 2010, 9:10)

            xdh [anonim] i-a raspuns lui marr.io

            E corect ce zici tu, dar sa nu uiti ca romanul e descurcaret nevoie mare (vezi asta zi de zi in jurul tau). Cand va veni politia sa dea amenda pe motiv ca i-a gasit cainele abandonat pe strada lui X, acel X va spune : il pierdusem !! va multumesc ca mi l-ati adus! nu puteti sa ma pedepsiti ca mi-am pierdut sufletelul de maidanez! [apoi evident il va arunca din nou pe strazi].
            Acum ce mai zici, mai poti da amenda?
            • +2 (2 voturi)    
              bineinteles (Marţi, 2 februarie 2010, 11:27)

              if0014 [utilizator] i-a raspuns lui xdh

              Ii dai amenda dubla, ca a fost neglijent si a pus viata cainelui in pericol.

              Eu propun sa emigreze toti cainii comunitari in Elvetia, sa-si ia avocat si sa dea in judecata Moldova si Romania la CEDA.
        • -1 (1 vot)    
          numai caine sa nu fii in ziua de azi (Marţi, 2 februarie 2010, 17:05)

          labush [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          cine e de vina ca sunt atatzia caini vagabonzi ?!
          am patru, din care trei sunt catzele. le'am castrat. ei fac cele mai frumoase si mai relaxante momente din viatza mea. ii iubesc, si ma iubesc.
          Dumnezeu ne'a facut stapani peste animale, dar asta nu trebuie sa ne schimbe in manageri prosti ai acestei lumi. pana la urma umei, mama natura e una pentru totzi.
          • +1 (1 vot)    
            Si presupun ca esti in acte crestin ortodox (Marţi, 2 februarie 2010, 17:27)

            meridi [anonim] i-a raspuns lui labush

            Cum vine asta cu mama natura?????????????
      • -1 (1 vot)    
        mi-am schimbat parerea despre Chirtoaca (Marţi, 2 februarie 2010, 17:39)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui Johnny

        //. Cainii vagabonzi ar trebui castrati si cazati in adasposturi intretinute din bani publici in aceeasi masura macar cu criminalii din inchisori care sunt intretinuti si hraniti tot din banii contribuabililor.
        Nu inteleg cum poti sa fii de acord sa-i platesti mancarea si intretinerea unui om care a omarat sau violat dar in schimb nu esti de acord ca animale care nu au nici o vina ca nu au stapan sa nu fie tratate cel putin la fel.(editat de HotNews.ro)
  • +7 (19 voturi)    
    clona (Luni, 1 februarie 2010, 14:30)

    farty [utilizator]

    se pare ca dl Chirtoaca vrea sa ajunga presedinte...
    • -4 (16 voturi)    
      Hai nu fiti rai cu minusurile... (Luni, 1 februarie 2010, 15:22)

      Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui farty

      Chiar e o gluma buna :))
  • +11 (15 voturi)    
    pai, (Luni, 1 februarie 2010, 14:31)

    ecologu' [anonim]

    mi se rupe inima de bietii grivei, da' si de capitala, mai mult a lu' peshte decat a noastra, locuita in comun cu maidanezii fara bilute da' cu colti! Ca parca e mai cool cand te musca un maidanez operat pe banii nostri!
  • +8 (24 voturi)    
    cainii din Romania (Luni, 1 februarie 2010, 14:31)

    Maya [anonim]

    Vrem sa ne unim cu Moldova! Numai asa vom scapa si noi de cainii vagabonzi din Bucuresti
  • +11 (23 voturi)    
    foarte bine... (Luni, 1 februarie 2010, 14:32)

    liviu_ [utilizator]

    nu ca in romania...
    sa fie o gramada de caini vagabonzi si sa nu ai ce sa le faci... (in schimb ei te pot musca in voie)

    mai sar si ongurile pentru apararea dreptului animalelor... care nu fac nimic!!! dar NIMIC... decat sa dea din gura...
    lasa ca e mai bine sa nu fie eutanasiati cainii, dar sa ajunga schilozi, sa moara calcati de masini (si credeti-ma nu e o imagine frumoasa deloc....), decat sa moara in conditii civilizate.
  • +10 (20 voturi)    
    BRAVO!!! Basarabia a luat-o inaintea Romaniei! (Luni, 1 februarie 2010, 14:33)

    don [anonim]

    Felicitari si BRAVO de 3 ori!

    In Bucuresti mor diplomati straini muscati de caini si autoritatile nu sunt in stare sa opreasca un flagel care a devenit national: cainii vagabonzi!
  • +7 (17 voturi)    
    Bravo! (Luni, 1 februarie 2010, 14:33)

    Vlad I [anonim]

    Simplu si eficient, "cainele mort s-a terminat turbarea".
  • +8 (16 voturi)    
    ura!!!! (Luni, 1 februarie 2010, 14:35)

    adi.i [utilizator]

    bravo
    pe la Iasi cand?
    • +8 (14 voturi)    
      Vezi tu (Luni, 1 februarie 2010, 15:23)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui adi.i

      un caine l-ai eutanasiat si gata. De unde sa mai scoata profit apoi diversele ONG-uri?
  • +5 (15 voturi)    
    Moldovenii inainte? (Luni, 1 februarie 2010, 14:45)

    Dogaru [anonim]

    Sa inteleg ca molovenii sint mai inteligenti decit noi? Doamne ajuta! Poate asa vor da un exemplu si cine trebuie va lua si la noi niste masuri.
    • +5 (5 voturi)    
      care "noi" ? (Luni, 1 februarie 2010, 17:24)

      turistul [anonim] i-a raspuns lui Dogaru

      esti chinez ?! moldovenii sunt romani !
  • +6 (14 voturi)    
    o măsură normală (Luni, 1 februarie 2010, 14:47)

    valer [anonim]

    de nu au tâta noroc şi oraşele de dincoace de Prut? mulţi primari (nu chiar toţi) n-ar renunţa la distracţia cu "sterilizarea" şi fondurile aferente
  • +12 (20 voturi)    
    Oh! (Luni, 1 februarie 2010, 15:08)

    AlexB [anonim]

    OMG, domnule Chirtoaca, sunteti eroul meu! Daca-i rezolvati si pe cei din Romania, ati facut deja mai mult bine decat toata clasa politica in 20 ani.
  • +9 (17 voturi)    
    Bravo! (Luni, 1 februarie 2010, 15:25)

    victor [anonim]

    De data asta Moldova e fruntea!
  • +6 (16 voturi)    
    Foarte bine, asa ar trebui si in Bucuresti (Luni, 1 februarie 2010, 15:34)

    Oprescus [anonim]

    Iata un exemplu de urmat.
    V-am spus eu ca ne-o iau inainte !!!
  • +7 (15 voturi)    
    bravo!!! (Luni, 1 februarie 2010, 15:39)

    Laura [anonim]

    faci cat 1000 de politicieni de-ai nostri
  • +8 (14 voturi)    
    Toata lumea e pentru (Luni, 1 februarie 2010, 15:42)

    chinezu [anonim]

    pe siteul asta. Nu se mai poate Dle cu cainii astia. Nici eutanasierea nu e asa o idee buna, ca pana la urma sunt niste suflete, dar decat sa muste copii pe strada, mai bine sa-i eradicheze. Sterilizarea e doar o carpeala. Niciodata nu o sa poata sa ii sterilizeze pe toti, asa ca vor continua sa se inmulteasca.
  • -11 (21 voturi)    
    Educarea oamenilor, e o problema mult mai mare!! (Luni, 1 februarie 2010, 15:46)

    Iona [anonim]

    Normal. Ca e mai simplu omorarea lor decat educarea oamenilor. Peste cativa ani, inca o tura si uite asa apar eroii. Cati din cei care ati comentat aici ati fost muscati de caini? Eu sincer traiesc de 2 ani intr-un cartier care cica e raiul cainilor vagabonti si NU m-au latrat nicioadata! Cred ca trebuie deosebiti cainii agresivi de cei care nu prezinta nici un pericol, acestia din urma putand fiind castrati (apropo castrarea e mai ieftina decat eutanasierea).
    Si cei care considera aceasta moarte e una civilizata, le doresc sa vada adevaratul mod in care sunt 'eutanasiati'.
    • +9 (15 voturi)    
      eu ... (Luni, 1 februarie 2010, 15:54)

      slv [anonim] i-a raspuns lui Iona

      Am fost muscat de doua ori de caini, sotia mea insarcinata in luna a 7-a a fost atacata de o haita de caini, baietelului meu de 6 ani ii e frica sa mearga afara din cauza cainilor, nu mai spun de cate ori suntem incoltiti si nu doar intr-un singur loc aici in Berceni....

      Sunt foarte agresivi aici in Bucuresti, mai ales in perioada asta cu temperaturile scazute si fiind si flamanzi.

      Ce ar trebui sa se intample ... toate persoanele "milostive" cu fiarele, dar nepasatoare cu oameni terorizati/muscati ar trebui sa ii ia in grija, adica nu doar sa "afirme" ca nu e bine sa fie eutanasiati, nu doar sa le dea de mancare, DAR sa si poarte raspunderea cand aceste "nevinovate" fiinte ataca oameni (copii, batrani, femei insarcinate ).

      Deci "iubitorilor de animale", va bagati sa purtati raspunderea? Daca nu, e comod sa aruncati vorbe pe net ...
    • +6 (12 voturi)    
      Shhh (Luni, 1 februarie 2010, 15:55)

      stto3703 [utilizator] i-a raspuns lui Iona

      Marsh ca nu tine. Sa-i eutanasieze!!! Toti cainii vagabonzi fac orasele sa arate ca o veritabila lume a 3a..
    • +6 (10 voturi)    
      ... (Luni, 1 februarie 2010, 17:04)

      ramen [anonim] i-a raspuns lui Iona

      Daca s-ar putea castra toti cainii deoadata poate ... dar asa in timp costa mai mult si nici nu scapi de ei.

      Asa ca singura solutie este eutanasierea si doar dupa faza asta se poate aplica castrarea.

      Cu educatia oamenilor este alta mancare de peste...
  • +10 (14 voturi)    
    normalitate (Luni, 1 februarie 2010, 16:09)

    ONG [anonim]

    Romania:nu putem intelege cum cainii vagabonzi pot face parte din peisajele urbane.
    Ma uit adeseori si vad haite de caini cum ataca trecatori. Oameni care nu i-au provocat in niciun fel.
    ONG-urile si milosii sa si-i ia si sa-i creasca acasa. Avem copii si nu vrem sa-i vedem sfasiati de caini in Bucuresti si in alte orase.
    Nu-i putem numi comunitari pentru ca nu ne apartin. Nu sunt ai nostri.
  • +7 (11 voturi)    
    business (Luni, 1 februarie 2010, 16:09)

    obiwan [anonim]

    Actiunile de castrare a cainilor vagabonzi din Bucuresti nu au dat nici pe departe rezultatele scontate. Toate cartierele sunt pline se patrupede fara stapan mai mult sau mai putin agresive. Actiunea de castrare e prea lenta, pina se castreaza 10 se nasc alti 20 de caini, si asa am ajuns sa ne fie frica sa iesim seara cu copii in parcuri. Deoarece o mana de "alesi destepti" au votat acum cativa ani legea care interzice eutanasierea lor, propun un business echitabil: sa expediem cainii vagabonzi din Bucuresti in Chisinau. Acolo va avea grija D-l Chirtoaca de ei, legal. Plateste primaria capitalei transportul...
  • +8 (12 voturi)    
    Bravo, dle primar al Chisinaului! (Luni, 1 februarie 2010, 16:12)

    ana [anonim]

    Bravo, dle primar! Un exemplu ca le pasa de oameni si de urbe. Vor sa traiasca in civilizatie. Ai nostri pe cand? Sau numai au de unde suge bani pe cai asa-zise legale ale ONg-urilor mai marii iubitori de animale (care nu fac nimic decat tipa cu dreptul anuimalelor; dar dreptul oamenilor? ca atata se bate tama-tam cu discriminarea ca am ajuns ca normalul sa fie discriminat)
    Bravo!
  • -13 (17 voturi)    
    :) (Luni, 1 februarie 2010, 16:22)

    ion voicu [anonim]

    exista solutia castrarii.
    eutanasierea nu este decit imaginea incompetentei hei-rupiste si de conjunctura si acolo si aici.
    nu stiu de ce am senzatia ca multi dintre concetatenii nostri care prefera astfel de metode barbare s-ar preta mai bine la ele. ma intreb doar citi dintre ei au ciini sau au contact cu persoane care au ciini...
    faceti gura mare ca asta e singurul lucru cu care ne putem mindri.
    rusine!
  • +7 (11 voturi)    
    caini vagabonzi (Luni, 1 februarie 2010, 16:24)

    anonim [anonim]

    ...si asta fara ca sa moara acolo un diplomat strain sfasiat de caini...
  • -10 (16 voturi)    
    stimate domn primar (Luni, 1 februarie 2010, 16:47)

    ana [anonim]

    Nu stiu in ce masura va asteapta Europa cu bratele deschise cu asemenea atitudini....Cainii comunitari sunt suflete, ca si noi....mai bine ati construi un adapost...sigur in republica moldova mai exista si iubitori de caini....
    Astfel spus....imi pare rau ca am avut un astfel de om coleg de liceu
    • +7 (9 voturi)    
      ... (Luni, 1 februarie 2010, 17:38)

      ramen [anonim] i-a raspuns lui ana

      Din comentariu reiese ca nu ai caine...

      E sansa ta sa salvezi, sa ai grija de un caine ...

      Go out ... an choose one you like...there are plenty of them. Any color, any size, any...

      Am cunoscut multi de oameni care doar 'mai mai, ce dragalash, cutu cutu, oooo' si dar mai in gluma mai in serios ... 'da ce m-am tampit'...

      Cu asa iubitori de animale... mai bine nu
    • +9 (13 voturi)    
      Si sobolanii (Luni, 1 februarie 2010, 17:40)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui ana

      sunt suflete si totusi nu cred ca te opui exterminarii lor. Vezi ce ipocrita esti?
  • +5 (9 voturi)    
    Stie cineva care este autoritatea din Bucuresti??? (Luni, 1 februarie 2010, 16:50)

    X [anonim]

    Salut,
    stie cineva ce autoritate trebuie contactata pentru a reclama o haita de caini, in bucuresti?



    ontopic: sa vina primar si aici in bucuresti! il votam!
  • -11 (17 voturi)    
    incredibil ce monstri (Luni, 1 februarie 2010, 16:51)

    titi [anonim]

    am citit comentariile...faina mentalitate au romanii...ca si basarabenii...si mai vreti progres....?
    ...ce aveti mai cu fiintele astea nevinovate...nu e vina lor ca voi negociati cu dumnezeu...nu va duceti cateaua la castrat...si apoi ii abandonati pe strazi.....
    • +5 (9 voturi)    
      uite unde era romanul model... (Luni, 1 februarie 2010, 17:27)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui titi

      As vrea sa te inhate si pe tine fiintele astea nevinovate...si apoi mai vorbim. Ai fost macar intr-un oras din Vest sau intr-o capitala...ei ce crezi ca au facut cu ei i-au luat acasa? ... Bucurestiul este plin de caini si domnii Oprescu si Negoita care au promis multe...nu prea face nimic...!!!!! Cred ca o sa aiba ultimul mandat ... Locuiesc pe strada Anastasie Panu in Bucuresti...si este plin de caini vagabonzi...noapte iti este frica sa iesi pe afara...
    • +6 (10 voturi)    
      ... (Luni, 1 februarie 2010, 17:29)

      ramen [anonim] i-a raspuns lui titi

      Ai caine? Nu ai caine?

      Nu conteaza ... i-ai acasa sa ai grija de ei...castreaza-i, da-le de mancare, etc.

      "Aaa ... dar ce sunt cainii mei...!!??" raspunde titi

      sau atunci gaseste-i pe toti cei care si-au abandonat cainii si trage-i la raspundere...

      "Aaa... da' nu e treaba mea, de ce platesc taxe sa se ocupe primariile de ei..." mai raspunde titi.

      So ... cine e mai monstru? cei care cer eutanasierea sau cei care doar tipa dar nu fac nimic ( nu dau nici o solutie, etc, sa spui pur si simplu un cuvant - castrare - nu este o solutie)?
  • -10 (16 voturi)    
    sa nu exageram (Luni, 1 februarie 2010, 17:13)

    Oana [anonim]

    Nu pot sa cred ca sunteti de acord cu asa ceva. In acelasi timp, nu stiu nici in ce paradis canin locuiti voi...asa ati descris situatia de parca acesti caini ar fi dusmanii vostri de moarte.

    Ma gandesc ca e o problema a Bucurestiului...ca la noi nu am auzit sa fie lumea atat de inversunata impotriva unor catei. Locuiesc in mare parte a anului in Cluj si nu stiu pe nimeni sa se planga ca prin zona locuiesc cativa caini fara stapan si vreo 7 pisici. nu m-au latrat niciodata, daramite sa sara sa ma muste.

    Si mai cred un lucru (si nu sariti cu gura pe mine, ca e degeaba), cainii simt ce fel de oameni se apropie de ei...
    • +6 (8 voturi)    
      ... (Luni, 1 februarie 2010, 17:45)

      ramen [anonim] i-a raspuns lui Oana

      Problema cu ei e ca sunt prea multi.

      Trebuie sa fie sfasiati un grup de 2-3 copii, oameni sa se ia masuri?

      Cand o sa se intample asta voi iubitorii de animale ce o sa spuneti? Ca a fost vina acelor copii/oameni, trebuie sa le fi facut ei ceva!!! Ca doar ei sunt niste fiinte asa de gingase!!!
    • +3 (5 voturi)    
      .... (Luni, 1 februarie 2010, 17:53)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Oana

      si in cartierul meu bucurestean, relativ central, erau 3 caini si 4 pisici. acum sunt sute! si nu au trecut nici 2 ani. de cate ori am fost muscat?? de 4 ori! nu va cer sa ma credeti pe cuvant, dar sunt un om pasnic. am caini acasa, la curte. iubesc animalele. fereasca insa Dumnezeu rasa caineasca daca cel ce va trebui sa faca data viitoare injectii contra turbarii va fi copilul meu .....
    • +4 (4 voturi)    
      :)) (Luni, 1 februarie 2010, 22:04)

      Oamenii e si ei suflete [anonim] i-a raspuns lui Oana

      Ce chestie , eu incerc sa nu ma apropii de ei ,dar tot ma latra. E clar sunt un om rau.De fapt mi s-a mai spus asta.

      Daca animalele acestea pot face asa de bine diferenta intre un om rau si unul bun de ce sa nu schimbat cum functioneaza justitia in romania.Sa punem de acum judecatorii sa se consulte cu un caine cand iau decizii.Iti dai seama ce bine ar fi ,mai ales ca potaile astea nu pot fi mituite ,au o intergritate morala de necontestat
  • -5 (13 voturi)    
    asa oameni asa solutii (Luni, 1 februarie 2010, 18:33)

    Valentin [anonim]

    Asta e tot ce-a putut debita primaru', asta e cea mai buna solutie la care s-a putut gandi el... Subscriu la multitudinea comentariilor apreciative: domnule primar, mergeti si la bucuresti sa rezolvati problema. Sunteti atat de mic incat ati fi imediat imbratisat in capitala Romaniei.
  • -6 (12 voturi)    
    mrr ma (Luni, 1 februarie 2010, 18:33)

    Rody [anonim]

    lasati ma caini in pace si ei sunt suflete
  • +1 (1 vot)    
    Bless ... (Luni, 1 februarie 2010, 20:53)

    utug [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=rFJ9zK3RdOY
  • -2 (2 voturi)    
    Cemetry ... (Luni, 1 februarie 2010, 21:00)

    utug [anonim]

    Le Cimetiere Des Chiens - Paris Dog Cemetary
    http://www.youtube.com/watch?v=xU89JcJjQ4Y
  • +1 (7 voturi)    
    Mda (Luni, 1 februarie 2010, 21:55)

    MArshMah [anonim]

    Ale dreacu de fiinte gingase care ataca doar oamenii cu suflet rau
    http://www.youtube.com/watch?v=S1gAQ6vZnM0

    Care stiti de unde as putea gasi niste otrava sa le fac felul la cateva "sufletele" d-astea la mine in cartier?
  • +3 (7 voturi)    
    sacrificarea animalelor si a a pasarilor (Marţi, 2 februarie 2010, 8:35)

    nedumerit [anonim]

    Nu inteleg urmatorul lucru: anual se sacrifica efective mari de animale si pasari destinate consumului. Se vaneaza pasari si animale.
    Astea nu mai intra in grija ONG-urilor.
    Noua ni se restrange libertatea de circulatie. Am ajuns sa circulam printre masini ca sa ne ferim de caini.
    De cand moda asta cu cainii vagabonzi liberi pe strazi?
    Candva au fost campaniile acelea "Ia-ma acasa", prilej pentru ca oameni care nu vor sau nu pot sa creasca copii sa creasca caini. De ce nu incearca sa si- i ia in pastrare?
    • -2 (2 voturi)    
      Sa facem ce ne cere Biblia ! (Marţi, 2 februarie 2010, 11:38)

      utug [anonim] i-a raspuns lui nedumerit

      "Cresteti, inmultiti-va, umpleti pamantul, si supuneti-l; si stapaniti peste pestii marii, peste pasarile cerului, si peste orice vietuitoare care se misca pe pamant."
      http://video.google.com/videoplay?docid=-4867469000009495453&ei=K2GySfKcNpmI2gKD9dD9Aw&q=documentar+ROMANA#
    • -3 (5 voturi)    
      vai si amar de voi (Marţi, 2 februarie 2010, 15:26)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui nedumerit

      Anual sunt sacrificate pt consum ierbivore, nu carnivore (exceptia face porcul care este omnivor).
      Nu-ti cere nimeni sa le oferi cainilor mancare sau un gest de dragoste. atata ura si cruzime am vazut in acest topic; daca ma intrebi pe mine ce fac sa ajut cainii vagabonzi iti pot raspunde: am sterilizat pe banii mei doua catele si hranesc zilnic 9 caini vagabonzi. daca fiecare ar avea suflet si ar avea grija de un caine vagabond lumea ar fi mult mai buna.
  • -3 (7 voturi)    
    bietele animale ! (Marţi, 2 februarie 2010, 9:11)

    DlGica [anonim]

    Mai tata, voi acolo in Moldavia nu ati coborat inca din copac ? Nici nu ati terminat bine cu comunismul si ati inceput sa omorati cainii ?
    nu aveti bani de asezaminte ? dar barosanii au bani de jeepane ?

    Rusine !
  • -3 (9 voturi)    
    Civilizati-va! Nu sunteti hengheri! (Marţi, 2 februarie 2010, 9:13)

    om civilizat [anonim]

    Sa va fie rusine! Tindeti spre civilizatie folosindu-va de cuvinte, dar fugiti in sensul opus cu toata viteza.

    Se vede Omul cand e om...si animalele simt asta. Sunteti acolo din cauza voastra, dar eutanasierea nu e o solutie. Va transforma intr-un neam de hengheri.

    Daca ati castra animalele, nu numai din capitala ci si din imprejurimi, s-ar vedea diferenta, pentru ca taranul de pe langa capitala nu si-ar mai aduce animalele pui la oras. Incercati sa intelegeti in ansamblu si sa nu va jucati de-a hengherii, pentru ca se intoarce impotriva.
    Mai bine haideti sa gasim impreuna solutii civilizate si legale in toata lumea.
  • -1 (5 voturi)    
    am scapat de maidanezi (Marţi, 2 februarie 2010, 10:28)

    silvius [anonim]

    Si eu am avut maidanezi langa bloc si am sunat la
    Administratia pentru Supravegherea Cainilor fara Stapan din Bucuresti - Telefon: 312 9555 si in 2 zile i-au ridicat pe toti.
    Sau la unul din numerele:
    Birou Relatii cu Publicul Telefon: 312 9555 E-mail: relatiicupublicul@asa-bucuresti.ro Secretariat Telefon: 312 9555 E-mail: office@asa-bucuresti.ro Birou Administrativ, Transport, P.S.I. Sef Birou Catalin Ogrinjea E-mail: administrativ@asa-bucuresti.ro Sectia I - Theodor Pallady Sef Sectie Dr. Radut Mugurel Telefon: 345 2740 E-mail: baza1@asa-bucuresti.ro Sectia II - Chiajna Sef Sectie Dr. Dragos Popa Telefon: 352 9665 E-mail: baza2@asa-bucuresti.ro Sectia III - Clinica Mobila Sef Sectie Dr. Dan Vaduva Telefon: 312 95 55; 0724 044563; 0724 044560 E-mail: clinicamobila@asa-bucuresti.
  • -2 (4 voturi)    
    ASPA bucuresti (Marţi, 2 februarie 2010, 10:45)

    corina [anonim]

    Pentru strangerea cainilor sunarti la Administratia pentru Supravegherea Cainilor fara Stapan (ASPA) din Bucuresti - Telefon: 312 9555 sau 021 312 9555.
    Au si site: http://www.asa-bucuresti.ro/asa/index.php
  • -4 (6 voturi)    
    O alternativa.. (Marţi, 2 februarie 2010, 11:09)

    Ronin [utilizator]

    ..la gandirea asta bruta a edililor din Romania si Moldova. Incercati sa furati mai putin si se vor gasi bani si pentru protejarea animalelor. E mai simplu sa-i omoare, nu-i asa? De ce sa-si mai bata capu` cu gasirea altor solutii? Asa sa va ajute Domnul!!!
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO !!! (Marţi, 2 februarie 2010, 11:22)

    escu [anonim]

    BRAVO ,,Domnule Toaca" !!!
  • -4 (6 voturi)    
    rusine. (Marţi, 2 februarie 2010, 15:24)

    florin [anonim]

    sa va fie rusine,gandire romaneasca.cine locuieste in vest nu aproba asa ceva,ne-am intors inapoi de 100 ani.nu este vina animalelor pentru ca se inmultesc,ci a persoanelor care nu-i castreaza,care le cumpara ca jucarii pentru copii,dupa care le abandoneaza.rusine,rusine rusine.sper ca in romania nu se va face asa ceva.ar trebui sa cereti politicilor pe care voi i-ati votat bani pentru a face adaposturi.
  • -2 (4 voturi)    
    Rusine! (Marţi, 2 februarie 2010, 15:24)

    Catalin [anonim]

    Primul caine sa fi tu urmat de cateaua de nevasta-ta si "cateii" care se gudura pe langa tine sa le mai dai un os de ros. Nemernicule ! Sa mori si tu eutanasiat. Vei plati pentru asta;daca nu tu, copii tai. Nu o sa fi vesnic tanar si in putere. Sa va bata Dumnezeu pe toti care puneti gand rau animalelor!
    • 0 (0 voturi)    
      Mai vedem... (Marţi, 2 februarie 2010, 23:22)

      nila [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Mai vedem daca mai esti asa de mare aparator cand te-o musca pe tine un maidanez d-asta sau pe cineva apropiat tie...
  • 0 (0 voturi)    
    Mai oameni buni, (Marţi, 2 februarie 2010, 18:02)

    salcia [anonim]

    si mie imi plac animalele si le sustin drepturile, in principiu, dar in Bucuresti sunt MULT PREA MULTI. E periculos, sunt foarte multi si devin teritoriali si agresivi, ataca oameni, copii (nu mai spun daca vrei sa alergi sau sa mergi pe bicicleta ce patesti), plus ca peste tot e plin de... ramasite (inclusiv in parc, in locurile de joaca pentru copii).

    Bani nu sunt pentru construirea de adaposturi (nu exista bani pentru oameni aflati in dificultate, dar'mite pentru animale) si nici adoptatul nu e o solutie, caci sunt prea multi. Eu zic sa gandim putin realist, si nu utopic. Deocamdata singura solutie pe care o intrevad este eutanasierea, daca vrem sa nu ne mai fie teama cand mergem pe strada (mai ales seara).

    Imi pare rau de ei, dar, vorba aceea, imi pare mai rau de mine si de copiii muscati. In plus, vad ca voi ganditi strict cantitativ, dar va ganditi si la calitatea vietii lor? Traiesc in mizerie, frig, infometare, unii dintre ei sunt batuti, loviti de masini etc. Eu cred ca pana una-alta, singura solutie ramane, din pacate, eutanasierea. In strainatate animalele fara stapan sunt duse in adaposturi, dar: 1) ei au mult mai multi bani de investit in asa ceva decat noi; 2) animalele fara stapan sunt putine; 3) sunt tinute o perioada determinata in adaposturi, iar daca nu le adopta nimeni, sunt eutanasiate.

    Daca doar stam pe forumuri si ne indignam, sau dam de mancare maidanezilor pe strada, nu contribuim cu nimic la rezolvarea situatiei, asta e clar.
  • 0 (0 voturi)    
    Respect.... (Marţi, 2 februarie 2010, 23:11)

    Danioda [anonim]

    Pe mine m-a atacat un grup de caini cand faceam jogging in parcul Plumbuita. Ora 9 dimineata. Te simti neputiincios cand o haita de caini te ataca si nu ai nicio scapare. Si cel mai mult te simti frustrat ca platesti o gramada de impozite la stat si nu poti sa te simti in siguranta in orasul tau.

    Cel mai important lucru pe care trebuie sa-l invatam intr-un oras e respectul fata de celalalt: sa faci in asa fel incat sa nu deranjezi pe celalalt de langa tine. Eu, personal, consider inaceptabila prezenta cainilor vagabonzi pe strada si, din considerentul descris mai sus, consider ca problema trebuie rezolvata, chiar daca implica sacrificii -pentru ca, pana la urma, si noi suntem pusi in pericol de caini. Daca cei ce le sustin clauza vor sa ii adopte, cu atat mai bine cu cat, prin asta, isi vad si ei punctul lor de vedere aparat si respectat.
  • 0 (0 voturi)    
    rusine (Luni, 15 februarie 2010, 12:40)

    carmen [anonim]

    ar trebui sa va fie rusine!daca ar face asa cu straini in italia?sint mai salbatici decit ciinii!
    • 0 (0 voturi)    
      Tanti carmen (Marţi, 16 februarie 2010, 18:55)

      eu [anonim] i-a raspuns lui carmen

      Tanti carmen, da de ce doar femeile sar pe aici sa apere animalele?
      Cand o sa te muste pe tine de picior si o sa iti strice manichiura, o sa arunci cu pietre in ei cand ii vezi!
      P.S. da o raita pe strada si iati vreo 10 acasa, in 2 minute ai dat de vreo 2 satre, nu implica ft mult timp,tinand cont ca ii iubesti, nu?