VIDEO UPDATE Un baiat de sapte ani din Londra a strans 113.000 de euro pentru supravietuitorii cutremurului din Haiti

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 25 ianuarie 2010, 13:38 Actualitate | Internaţional


Charlie Simpson
Foto: Captura Youtube.com
Un baietel in varsta de sapte ani din Marea Britanie a reusit sa stranga peste 100.000 de lire sterline (113.000 de euro) pentru supravietuitorii cutremurului din Haiti, transmite abs-cbnnews.com. Charlie Simpson a adunat peste 50.000 de lire sterline (57.000 de euro) intr-o singura zi dupa ce a organizat o plimbare cu bicicleta intr-un parc.

Charlie isi propusese sa stranga 500 de lire pentru fondul UNICEF circuland cu bicicleta opt kilometri in jurul unui parc din Londra. Eforturile sale au inspirat insa sute de oameni, care au donat bani online.

Charlie a declarat ca a decis sa organizeze strangerea de fonduri dupa ce a vazut imaginile socante cu copiii haitieni scosi in viata de sub daramaturi. "M-am gandit pur si simplu ca a fost trist cand am vazut imaginile acelea la TV", a spus baiatul.

Mama sa, Leonora, l-a ajutat sa completeze un document tip pentru sponsorizare, care s-a raspandit cu repeziciune pe Internet. "Charlie a pus mult suflet in asta si s-a gandit ca trebuie facut ceva", a spus mama lui, care a adaugat ca "ceea ce a inceput ca o scurta plimbare in jurul parcului, impreuna cu tatal sau, s-a transformat in ceva mult mai mare. Inca nu ne vine sa credem!" Cei aflati in parc l-au aplaudat si incurajat pe Charlie in timpul cursei.



Donatiile stranse de Charlie cu ajutorul site-ului JustGiving vor ajunge la UNICEF. Oficialii organizatiei au declarat ca este prima data cand cineva a strans 50.000 de lire sterline intr-o singura zi.

"Este intotdeauna o incantare cand un copil raspunde la apelurile noastre si este un moment special cand un baiat din Marea Britanie intinde mana copiilor din Haiti", a declarat un purator de cuvant al UNICEF, Michael Newsome.

Seismul de 7.0 grade pe scara Richter, care s-a produs la 12 ianuarie in Haiti, a provocat moartea a peste 100.000 de persoane si ranirea altor sute de mii. Peste 120 de persoane, intre care multi copii, au fost scoase in viata de sub daramaturi de echipele de salvare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4235 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    ha! (Luni, 25 ianuarie 2010, 13:46)

    nenominal [utilizator]

    Mai mult decât statul Roman!
    Poate se decid sa iasă şi ai noştri cu bicicletele prin parc...
    • +6 (8 voturi)    
      . (Luni, 25 ianuarie 2010, 14:17)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui nenominal

      Putem si noi sa donam. De exemplu e foarte simplu sa donezi 2 euro trimitand un SMS la 887.

      Nu trebuie sa asteptam totul de la statul roman.
      • +2 (4 voturi)    
        True ! (Luni, 25 ianuarie 2010, 15:18)

        Surfer [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        bravo
        • +2 (4 voturi)    
          Comment sters de user (Luni, 25 ianuarie 2010, 15:53)

          Mowgli [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      • +2 (12 voturi)    
        Donati pt saracii Romaniei (Luni, 25 ianuarie 2010, 15:21)

        Ipocrizia bate Romania [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        Inainte sa plangeti cu lacrimi de crocodil niste indivizi situati la 10.000km de frontierele si cultura noastra, aveti ocazia sa va ajutati semenii din imediata proximitate. Asta doar daca in mintea unora dintre voi, saracii romani, maghiari, tigani sau secui din Romania sunt inferiori si trebuie mai putin ajutati decat niste fumatori de cannabis din Haiti!

        Treburile bune se fac in cercuri concentrice, de la unul spre mai multi, de la aici spre mai departe.
        Incepeti prin a va purta voua grija mai mare de cum consumati si economisiti, apoi treceti la familie si cei pe care ii iubiti, apoi la saracii din blocul sau strada voastra, la oras si tara voastra.
        Cand va merge totul prosper si calm in Romania atunci veti fi legitim indreptatiti sa incepeti sa ajutati si restul planetei.
        Daca nu faceti asa, inseamna ca va bateti joc de voi insiva si de ce va inconjoara si incercati doar sa va cumparati un fel de "constiinta curata" cu gandul ca "da ma, fac si eu bine, uite, am dat pt Haiti, sper ca banii mei ajung acolo". Mda, sperati..
        • +3 (5 voturi)    
          Tvrtko Vujity (Luni, 25 ianuarie 2010, 16:49)

          Cactus [utilizator] i-a raspuns lui Ipocrizia bate Romania

          Iti recomand articolul despre Tvrtko Vujity... cred ca-ti vei schimba parerea despre cat de prost traim noi in romania si cat de saraci suntem.
          http://www.hotnews.ro/stiri-esential-6842536-jurnalistul-maghiar-tvrtko-vujity-unul-dintre-eroii-mei-este-roman.htm
        • +4 (6 voturi)    
          "sa moara capra vecinului" si "sa ni se dea" (Luni, 25 ianuarie 2010, 18:26)

          Simona [anonim] i-a raspuns lui Ipocrizia bate Romania

          "Cand va merge totul prosper si calm in Romania atunci veti fi legitim indreptatiti sa incepeti sa ajutati si restul planetei"

          Cu alte cuvinte, cum asta nu o sa se intample prea curand, intre timp mai bine sa ii lasam pe ceilalti in situatii critice, ca de exemplu pe cei din Haiti, sa moara...Suna cunoscut cam ca si "mai bine sa moara capra vecinului"

          "...va bateti joc de voi insiva "?
          Really.?Tot ceea ce transmite mesajul tau este batjocora la adresa a ceea ce inseamna sa fi civilizat .

          Stii ce ma intriga? Multa lume in Romania ca si tine se plange ca nu sunt bani, lumea e saraca. Dar cand pomenesc in Romania de voluntariat lumea se se uita la mine de parca am cazut de pe alta planeta. De exemplu sa oferi in schimb cateva ore pe saptamana sa ajuti o alta persoana in varsta cu cumparaturi sau sa pregatesti mancare. Tot ce aud este . un strigat la cei din afara sa dea..." sa ni se dea".. Ce ar fi sa scrii despre cum romanii ar putea sa puna mana sa faca ceva, ca de exemplu voluntariat . Si sa nu imi spui cum muncesti acum 12 ore pe zi la servici si nu e timp.....
        • +3 (5 voturi)    
          presimt (Luni, 25 ianuarie 2010, 18:26)

          adi [anonim] i-a raspuns lui Ipocrizia bate Romania

          ai foarte mare dreptate in ceea ce zici, dar nu pot sa nu remarc in speechul tau un pic de rasism. aia sunt doar niste fumatori de cannabis? ce trist... dupa principiul tau, noi ar trebui sa fim doar niste tigani.
          nu uita insa ca romanii se mai pot ajuta pe ei insisi inainte de toate, si aici nu ma refer sa ii ajute cei bogati pe cei saraci. nuuu, cei saraci sa se ajute pe ei insisi. si sa fie ajutati cei care chiar au o problema. iar daca romania e saraca, e saraca pentru ca cei care sunt saraci se complac asa cum sunt.
          si hai sa nu comparam situatia noastra cu a celor din haiti care au fost loviti de o catastrofa si nu mai au unde sa se puna la adapost majoritatea.
          si poate nu ar trebui sa uiti ca romania se afla tot intr-o zona cu risc seismic ridicat, si nu stii cand ajungem in locul lor...
          si mai mult decat atat, nici nu ma intereseaza daca banii aia ajung sau nu in haiti, eu mi-am facut datoria de OM. tu ti-ai facut-o?
      • -2 (4 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 25 ianuarie 2010, 16:07)

        [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

  • +7 (9 voturi)    
    dragut (Luni, 25 ianuarie 2010, 13:50)

    Isis [utilizator]

    foarte dragut din partea copilului si a familiei lui ca il invata de mic ce inseamna sa te gandesti la cel necajit si neajutorat.
    bravo lui
  • +4 (6 voturi)    
    strangere de fonduri... (Luni, 25 ianuarie 2010, 14:51)

    l [anonim]

    in UK e de amploare acest fenomen - strangerea de fonduri.

    Nu e SMS trimis la diverse numere scurte (cum spune cineva mai sus), ci e vorba de cineva care alege sa faca ceva (alearga la o cursa, maraton, merge cu bicicleta cu un obiectiv propus etc.) iar ceilalti "il sprijina" financiar. Acel sprijin se doneaza.

    Probabil ca de asta au si succes - sustii pe cineva care face ceva, nu e doar o simpla apasare de taste la telefon.
  • +2 (4 voturi)    
    trist.. (Luni, 25 ianuarie 2010, 15:00)

    AlexV [anonim]

    tu iti dai seama ca asta a strans mai multi bani decat a putut sa aloce statu nostru... atat,
  • +4 (6 voturi)    
    ''haa'' (Luni, 25 ianuarie 2010, 15:24)

    Stoned [utilizator]

    cel mai prost comentariu e primul. statu roman e vinovat ca nu a donat mai mult. ooh ce mentalitati
    • +3 (5 voturi)    
      mda... (Luni, 25 ianuarie 2010, 17:42)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui Stoned

      Diferenta e facuta de educatia pana la 7 ani. Daca si pustiul din Anglia era roman, sigur nu organiza nimic si astepta ca regina sa isi vanda bijuteriile or something... Ce trist este sa fii roman smiorcait si patetic. "Vaai, statul e de vina ca sunt eu sarac!"
    • 0 (4 voturi)    
      Dap (Luni, 25 ianuarie 2010, 19:45)

      big_fufu [utilizator] i-a raspuns lui Stoned

      Trebuia aruncat cu bani neaparat.... faraaaa numaaar!
      By the way... cei care si-au mai revenit dupa atitea articole lacrmogene, numai bune de stors bani, ii invit sa faca un calcul din informatiile oficiale aparute pina acum, sa vedeti cam citi bani a dat lumea si cam citi cetateni are tara aia....
      Si in incheiere, ca sa nu fiti asa tristi ca n-a dat Romania destul, va anunt eu ca suntem in UE, care tocmai a dat 200 bulioane de euro....
      Sa traiasca nashu mareeeeeeee!
  • 0 (2 voturi)    
    Romania < 50.000 (Luni, 25 ianuarie 2010, 22:17)

    asa [anonim]

    Si ma gandesc cum Romania a dat 50.000 de euro donatie... Si suntem o tara intreaga!!
  • +2 (2 voturi)    
    Noi sa-i ajutam?? (Marţi, 26 ianuarie 2010, 16:00)

    Tata [anonim]

    De ce nu cer ajutor de la duhurile din spatele "culturii" voodoo?? Ca am inteles ca stau cu dracu in brate toata ziua dar cand e sa-i ajute dintr-o data trebuie sa-i ajute oamenii... Sa-i ajute ala cu care stau in brate toata ziua!