Ministrul de externe de la Tiraspol: "Cerem Moscovei sa trimita 2400 de militari rusi si o escadrila de elicoptere in Transnistria"

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 22 ianuarie 2010, 23:22 Actualitate | Internaţional


Ministrul de externe al regimului de la Tiraspol, Vladimir Yastrebciak, a declarat, in intalnirea cu adjunctul ministrului afacerilor externe al Federatiei Ruse, Grigori Karasin, ca este "necesara cresterea numarului de militari pana la 2400 si reintoarcerea unei escadrile de elicoptere a armatei ruse pe aerodromul din Tiraspol", informeaza Unimedia.md care citeaza Kommersant.

Declaratia ministrului de externe de la Tiraspol vine ca reactie la pozitia adoptata de autoritatile de la Chisinau care au cerut retragerea imediata si neconditionata a militarilor rusi de pe teritoriul Republicii Moldova, amplasati in regiunea transnistreana cu statut de militari de mentinere a pacii.

Presedintele interimar, Mihai Ghimpu a declarat, la intalnirea sa cu Grigori Karasin, ca "Federatia Rusa are un rol important in solutionarea conflictului din Transnistria" si ca "armata  rusa trebuie sa paraseasca imediat teritoriul Republicii Moldova, in conformitate cu obligatiile asumate la summitul de la Instambul al OSCE". In replica, Grigori Karasin a declarat ca Rusia va analiza posibilitatea retragerii militarilor din zona transnistreana cand statutul regiunii la nivel politic va fi decis si a precizat ca "pozitia Chisinaului este neproductiva".

Potrivit Kommersant, Federatia Rusa are 335 de militari in cadrul misiunii de mentinere a pacii si o grupa operativa de 1500 de militari, ramasi de la Armata a XIV-a, care pazesc depozitele militare de la Colbasna, informeaza Unimedia.md.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2173 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    greseala (Vineri, 22 ianuarie 2010, 23:36)

    serghei lebedev [anonim]

    "Potrivit Kommersant, Federatia Rusa are 335 de militari in cadrul misiunii de mentinere a pacii si o grupa operativa de 1500 de militari, ramasi de la Armata a XIV-a, care pazesc depozitele militare de la Colbasna, informeaza Unimedia.md." A se citi: "misiunii de mentinere a papucului "
    • +9 (9 voturi)    
      Chiar ca mentinere a papucului (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 0:04)

      :)) [anonim] i-a raspuns lui serghei lebedev

      sau mai degraba de mentinerii a cizmei.

      Sovieticii nu au inteles nici pana azi o chestie simpla.
      Cu cat strangi pumnul mai tare, cu atat nisipul iti fuge printre degete.

      merci hotnews ca ne mai dau si vesti despre Transnistria. Nu putini romani moldoveni locuiesc acolo.
    • +2 (2 voturi)    
      Apanajul Puterilor (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 2:57)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui serghei lebedev

      Offtopic.
      Sub diverse pretexte, Marile Puteri isi lasa cate o "samanta de scandal" pe unde au interese directe sau strategice.

      Dpdv-ul asta nu vad vreo diferenta intre Rusia si SUA.
      • +2 (2 voturi)    
        Da....dar... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 5:56)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Asa e! Tot timpul marile putere au facut in asa fel incat sa isi extinda zona de influenta si dupa aia sa si-o mentita! Diferenta e cum faci treaba asta! Rusii au stiut tot timpul sa puna kanasnicov-ul in gura celor pe care in vroia in zona lor de influenta! SUA are alta strategie...Aici e mare diferenta!!
        • +1 (1 vot)    
          strategia... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 9:37)

          Rasboinicu [utilizator] i-a raspuns lui mircea

          ... de a se ascunde in spatele unor idealuri inalte ? In spatele democratiei ? :)
        • +2 (2 voturi)    
          nici un dar (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 10:14)

          santa [anonim] i-a raspuns lui mircea

          Intr-adevar, SUA este Maica Teresa a planetei si se duce numai cu ajutoare peste tot. In Irak, Afganistan, America latina (ceva timp in urma) nu s-au dus deloc cu AK47, s-au dus cu M4, normal!

          Sa nu se inteleaga gresit, nu sunt pro-rus, doar ca sunt de acord cu nano2k, mai marii planetei isi urmaresc interesele, si nu conteaza cine sufera ca sa si le atinga.

          Sa nu-i mai pupam nici pe americani in fund!
        • +2 (2 voturi)    
          . (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 11:00)

          xxx [anonim] i-a raspuns lui mircea

          Diferenta e ca SUA au mai multi bani si pun Europa de Vest sub tacere. SUA au recunoscut independenta Kosovo si au pastrat acolo cea mai mare baza militara din Europa. Rusii procedeaza cam la fel, doar ca au mult mai putini soldati, insa nu sunt iubiti de Europa si de asta toti au ceva impotriva lor. Asemanarile sunt foarte clare.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu e nicio diferenta (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 14:33)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui mircea

          Pana la urma nu ma intereseaza daca ma omoara unul cu cizma pe cap sau altul cu cianura, fara sa stiu.

          De fapt ma intereseaza. Cel putin in primul caz mi-e mai la indemana sa ma apar. Stiu clar cu cine am de-a face. In al doilea caz nu voi sti daca nu cumva un apropiat cumparat imi toarna cianura zilnic in ceai.

          Fii sigur ca daca Rusii erau mai buni decat americanii acum scriam in litere chirilice.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 22:10)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui serghei lebedev

      ce e aia ministrudeexterne ?ai fost vreodata la Tiraspol sa vezi ce saracie de oras si de regiune e Transnistria asta ? sa o ia Ucraina sa ne dea Bucovina in contrapartida
      [Editat de HotNews.ro]
  • +1 (1 vot)    
    militari in Afganistan (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 7:56)

    luxdesign28 [utilizator]

    Romania trimite 600 de militari in Afganistan... Basarabia mi se pare un pamant mai romanesc decat Afganistanul. Americanii nu ne-au ajutat niciodata cu nimic, si nici nu cred ca o vor face vreodata.
    • +1 (1 vot)    
      nu cred (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 13:03)

      basarabeanca [anonim] i-a raspuns lui luxdesign28

      Esti foarte amabil, dar multumim, numai de militari nu are nevoie Basarabia..
  • +1 (1 vot)    
    Politica externa umila (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 11:13)

    sorin [anonim]

    R. Moldova are nevoie de un sprijin puternic si eficient din partea UE si a SUA pentru a putea impinge rusii afara. Romania si-a asumat rolul de sprijin ca sora mai mare in aceasta problema insa politica externa umila si neorientata spre rezultat face ca acest sprijin sa fie foarte slab. Romania are o relatie de subordonare cu SUA , executa doar ordine fara a primi nimic in schimb, fiind "yes-men" in aceasta relatie. Nici din "interventia" din Iraq, nici din imbratisarea neconditionata a pozitiei americane in orice problem Romania nu a castigat nimic! Poate unii dintre decidenti, dar Romania nimic. In acelasi timp, pozitia proamericana neconditionata-si neproductiva, pune Romania intr-o pozitie neplacuta in fata UE. Nu poti face intelegeri strategice cu Franta sau Germania cand pozitia ta e nearmonizata cu aceste tari ci cu SUA. De aceea Romania nu-si poate urmari interesele, nici in problema R. Moldova si nici in altele, cum ar fi minoritatea romana din Ucraina, de exemplu. Ordinul Americii este sa sprijinim Ucraina si o facem nestiind sa conditionam sprijinul de interesele proprii, asa cum a facut UngariA CU NOI IN MOMENTELE ADERARII NOASTRE LA Nato si UE. Romania - prin conducatorii sai desigur- nu are o viziune clara si nu stie sa-si urmareasca interesele, sa obtina profit din politica externa. Asa ca sprijinul catre Moldova este doar formal si neproductiv.
    • +1 (1 vot)    
      usor de spus (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 13:01)

      Basarabeanca [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Cum vezi tu concret ”datul afara a rusilor din R.Moldova”? Problema trebuie rezolvata la nivel economic si nu politic. Nu trebuie generalizat. Noi in familie avem rusi, gineri, nurori, nepoti..Nu vrem sa se transforme totul intr-o Iugoslavie din 94. Transnistria e o” vaca de muls” pentru o mana de oligarhi, e ceva foarte periculos si fragil..
      • +1 (1 vot)    
        ... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 13:39)

        sorin [anonim] i-a raspuns lui Basarabeanca

        Ma refeream, ca si articolul, la trupele ruse aflate in Transnisria, in nici un caz la cetatenii rusi ai R. Moldova.
    • 0 (0 voturi)    
      Romania (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 14:43)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      Din pacate asa e.

      Dpdv politic, suntem "yes-men"-i pt SUA.
      Dpdv economic, suntem o piata de desfacere pt Europa vestica.

      In felul asta "impacam" Puterile.

      Pupam doua poale din cauza ca nu avem coloana vertebrala. Adevarul e ca nici nu prea ne permitem sa avem. Pe ce sa ne sprijinim trunchiul mare si greu? Pe industrie? Pe agricultura?

      Si de am vrea, nu avem infrastructura suficient de dezvoltata. Fara infrastructura ciuciu dezvoltare. De-aia Romania plateste si va plati din greu pretul dezvoltarii infrastructurii. "Prietenii" nostri stiu de ce...

      Scuze, dar numai prin politica externa nu se poate. E nevoie de o politica interna care sa vitalizeze cel putin cele 2 domenii. Nu poti pune piciorul in prag fara sa stii ca ai o greutate.