Al-Qaeda si FARC au propria flota aeriana

de Roxana Bobolicu     HotNews.ro
Joi, 14 ianuarie 2010, 22:58 Actualitate | Internaţional


La inceputul anului 2008, un oficial de la Departamentul pentru Securitate Interna a SUA a trimis un raport superiorilor sai in care ii avertiza  cu privire la existenta unei adevarate flote de aeronave folosite in scopuri criminale, care traversau frecvent Oceanul Atlantic.

La un capat al rutei erau mai multe zone din Anzi controlate de Fortele Armate Revolutionare din Columbia (FARC), unde se produce cocaina, iar la celalalt capat se aflau cateva dintre cele mai instabile tari din vestul Africii.

Reuters a reusit sa obtina o copie a acestui raport care a fost ignorat, situatia s-a inrautatit, transformandu-se in ceea ce oficialii pe probleme de securitate din mai multe tari numesc "o amenintare globala".

Flota clandestina includea avioane cu motor turbopropulsor si Boeing-uri 727 scoase din folosinta, care transportau tone de cocaina si, posibil, arme intr-o zona a Africii unde oficialii considera ca Al-Qaeda faciliteaza traficul cu droguri catre Europa.

Examinarea unor documente si o serie de interviuri cu oficiali din SUA si din trei tari din vestul Africii a indicat existenta a cel putin 10 aeronave care folosesc aceasta ruta din 2006. Insa, aceste aeronave au fost detectate intamplator, iar numarul lor real ar putea fi mult mai mare.

Alexandre Schmidt, reprezentant regional pentru Africa Centrala si de Vest la  Biroul ONU pentru Controlul Drogurilor şi Prevenirea Criminalităţii, a avertizat ca reteaua de aeronave s-a extins in ultimele 12 luni, iar acum include cateva nave Boeing 727.  "Cand ai o asemenea posibilitate de a transporta droguri in vestul Africii, inseamna ca ai posibilitatea sa transporti si alte bunuri, asa ca este clar o amenintare la siguranta intregii lumi" a declarat Schmidt, potrivit Reuters. "Celelalte bunuri la care se refera Schmidt sunt armele. Un Boeing 727 poate transporta o incarcatura de pana la 10 tone.

Oficialul american care a realizat raportul a declarat ca, la momentul acela, legatura cu Al-Qaeda nu era foarte clara. Oficialul a declarat sub protectia anonimatului, ca este dezamagit de cat de putina atentie a fost acordata problemei prezentate in raport. "Baietii rai au proria lor retea aviatica si fac contrabanda in fiecare zi, iar guvernul nostru pare orb in fata acestor fapte" a spus acesta. 


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














1557 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    parerea mea (Joi, 14 ianuarie 2010, 23:19)

    cetateanul [anonim]

    Probabil ii vin informatii mult mai ingrijoratoare, incat asta pare un feleac. De vina sunt si europenii fixisti, care nu vor sa recunoasca ca teroristii le-au declarat razboi total, se incapataneaza sa zica ca doar 2-3 teroristi sunt de vina, ocolind adevarul, care este religia aia care genereaza mii de teroristi. Europenii vor pacea la orice pret, si o sa le iasa scump pacea asta. Dupa excesele nazistilor europa a trecut la cealalta extrema, toti suntem buni, nu exista culturi inferioare, multiculturalismul este solutia, acum ne dam seama ca respectiva ideologie si-a cam atins limita.
    • -2 (8 voturi)    
      SI ce propui? (Vineri, 15 ianuarie 2010, 0:18)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui cetateanul

      Sa distrugem tot Orientul Mijlociu mai putin Israelul?
      Hai lasa-ma.
      Te-ai intrebat de ce nu au asa zisii teroristi treaba cu Europa?
      Ce e asa rau in a vrea pace? Inroleaza-te...si fugi in Afganistan daca vrei sa omori "teroristi".
      • +3 (7 voturi)    
        UK, Spania, Franta, Germania, etc... (Vineri, 15 ianuarie 2010, 1:10)

        bebe [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Astea sunt in Europa?

        "Te-ai intrebat de ce nu au asa zisii teroristi treaba cu Europa?"
        Esti paralel cu realitatea, amice!
        • -1 (7 voturi)    
          :)) (Vineri, 15 ianuarie 2010, 2:14)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui bebe

          Si tu crezi tot ce vezi la televizor. Si nu numai asta....nici macar nu intelegi.
          Cand a atacat Al-Qaeda Spania, Franta si Germania?
          Ca sa nu mai vb de asa zisul atac din UK care s-a intamplat fix in momentul si in locul unde avea loc o simulare a unui atac terorist.
          Banana.
    • +2 (6 voturi)    
      te-ai intrebat oare de ce? (Vineri, 15 ianuarie 2010, 0:28)

      uncle Sam [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

      de ce tot apar teroristii astia sau de ce americanii devin tot mai iubiti pe zi ce trece?

      PS cand va fi 1,5 dolari litrul de benzina in State atunci inseamna ca toata mascarada asta cu terorismul se va termina..
      • +3 (3 voturi)    
        totusi (Vineri, 15 ianuarie 2010, 1:14)

        un anonim [anonim] i-a raspuns lui uncle Sam

        ne-am obisnuit sa vedem dusmanii dusmanilor ca pe niste prieteni, dar adevarul crud este ca noi nu avem loc in lumea lor

        solutia nu este exterminarea ci o prietenie de la distanta, ca si in cazul rusilor. altfel, risti sa pierzi mult mai mult decat banii dati ca taxa de protectie americanilor
  • 0 (4 voturi)    
    minciuni (Vineri, 15 ianuarie 2010, 0:51)

    adi [anonim]

    minciuni sfruntate... unde zboara astia cu boeingul cand asti vad pe radar si o musca daca vor... sateliti si alte cele, ce sa mai zicem ...?
  • 0 (2 voturi)    
    au si USA manipulantii lor.............. (Vineri, 15 ianuarie 2010, 12:03)

    capatu` satului [anonim]

    sau credeti ca Congresul nu raspunde niciodata in fata electoratului,

    trebuie sa inventeze si congresmenii un motiv, bun sa se spele pe cap americanu` de rand, fara loc de munca nde cateva luni, care sa justifice sumele imense ce se investesc in USA atat in inarmare cat si in dezvoltarea de noi arme,
    referitor la dezvoltarea de noi arme, ceea ce transpira in presa este nesemnificativ fata de realitate - exemplele se numesc SR 71, F 117A, B2, etc..,

    referitor la posibilitatea ca orice amarat cu un bimotor sau un trimotor (727) sa atace USA, aceasta ipoteza poate exista doar in mintea unui pensionar de la CIA, si justifica existenta acestei agentii ce sugea in urma cu catava ani un buget egal cu bugetul Romaniei,
    oricum, o astfel de ipoteza este imposibila, fara ajutor din interiorul USA, si improbabila, poate lumea a uitat unde a ajuns tehnica militara: in urma cu 20 de ani USA i-a trimis lui Sadam Husein o racheta Tomahawk direct pe geamul palatului prezidential, iar rusii iau trimis liderului cecen o racheta direct in telefonul mobil in timp ce purta degajat o convorbire...............

    stati linisti au si americanii sugari lor: CIA, INS, Pentagon si restu`.............