Tehnicile folosite de talibani pentru indoctrinarea copiilor: promisiunea unui rai cu rauri de lapte si miere

de Roxana Bobolicu     HotNews.ro
Miercuri, 6 ianuarie 2010, 1:50 Actualitate | Internaţional


Colaj foto
Foto: CNN
Armata pakistaneza sustine ca a descoperit un complex folosit de talibani pentru a transforma copii cu varste cuprinse intre 12 si 18 ani in criminali cu sange rece.

"Am fost socati cand am ajuns la acest complex" a declarat pentru CNN, locotenentul Yusuf, a carei unitate a reusit sa preia complexul dupa trei zile de lupta cu militantii talibani.

O parte a complexului este formata din 4 incaperi in care fiecare perete este decorat cu picturi colorate ce contrasteaza cu peisajul arid din imprejurimi. In fiecare imagine este prezentat cate un rau. In unele imagini se afla oameni care innoata in apa sau femei asezate pe marginea raului. Copiilor li se spune ca asta ii asteapta in rai, ca raurile sunt rauri de lapte si miere, iar femeile sunt virginele care ii asteapta acolo. Copiilor li se mai spune ca vor trai alaturi de profet si ca vor avea un trai indestulat.

Intr-una dintre imagini este infatisata o casa similara cu casele de chirpici din zona, insa aceasta are in fundal un impresionant peisaj montan, iar de-a lungul imaginii sunt scrise cuvintele "traiasca talibanii din munti".

Imaginile pot parea simple, insa pentru copii din aceasta zona a Pakistanului ele sunt de-a dreptul captivante. Copiii traiesc intr-o saracie cumplita, inconjurati de peisaje aride si fara a avea vreun contact cu lumea exterioara, fiind astfel naivi si usor de manipulat.

"Nu am vazut niciodata picturi atat de elaborate despre asa-zisul rai", a declarat analistul Zahid Hussein pentru CNN. Hussein a spus ca a mai observat tactici similare in trecut si a discutat cu copii instruiti de talibani.

"Militantii talibani spun ca viata pe pamant este inutila si ca, daca faci un lucru bun, ajungi imediat in rai. Pentru cineva care nu are pentru ce sa lupte in viata, care nu are nicio oportunitate si duce o viata mizerabila, o astfel de promisiune este foarte incurajatoare", a declarat Hussein. Potrivit acestuia, copiii ajung sa creada ca vietile lor nu valoreaza nimic, si ca viata adevarata incepe abia dupa moarte. Talibanii le ofera o solutie rapida pentru a scapa de realitatile cotidiene.

Cand a initiat operatiunea pentru preluarea complexului de la Nawaz Kot, armata pakistaneza stia ca acesta este un centru de antrenament al talibanilor si ca ar putea fi implicati si copii. Insa, militarii pakistanezi nu se asteptau la un asemenea nivel de indoctrinare.

Despre descoperirea complexului respectiv s-a vorbit pentru prima oara in presa pakistaneza luna trecuta, iar CNN a adus in atentia publicului international metodele de indoctrinare folosite la Nawaz Kot intr-un documentar publicat pe 5 ianuarie. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3016 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    indoctrinare (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 3:40)

    rosia portocalie [utilizator]

    acelasi bullshit il fac si americani, doar ca in mod "democratic" cum ar veni; fac din aia niste draci cu coarne cat casa, nu ca as incerca sa le gasesc scuze pt actiunile lor, dar sunt demonizati in asa hal de catre televiziunile astea occidentale si in principal americane pt ca sa-si permita ei orice si sa aiba aprobarea comunitatii internationale; doar ca ei fac un lucru la fel de grav, noi suntem manipulati mai ceva decat copiii aia saraci;
    "Nu am vazut niciodata picturi atat de elaborate despre asa-zisul rai" a declarat analistul Zahid Hussein pentru CNN. auzi aici bullshituri :)) de zici ca au gasit ceva capodopere;
    vorbim de niste copii care nu au nici o sansa in viata asta dacat sa traiasca in saracie si mizerie, si aproape ca pare logic faptul ca ajung sa moara cu speranta ca vor ajunge intr-un loc mai bun; in acelasi timp in occident tinerii stau la coada cu cortul pt a cumpara primii ultimul gadget, joc sau stiu eu ce, si nu pt ca vorbim de lucruri limitate ca numar ci pt simplul fapt ca aceste mofturi sunt la indemana tuturora, asa ca acum e important care-l are primul;
    occidentul si in special sua nu trebuie sa le planga de mila, pt ca nenorocirea acelor copii inseamna viata indestulata a copiilor lor
    • -2 (4 voturi)    
      indoctrinare pe gratis (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 9:26)

      levi [anonim] i-a raspuns lui rosia portocalie

      fac semicultii,ca tine,ai insirat niste jumatati de adevaruri,la fel ca cei pe care acuzi de manipulare...de ce nu te duci tu acolo poate reusesti sa le schimbi mentalitatea!
      • -1 (1 vot)    
        de ce (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:39)

        rosia portocalie [utilizator] i-a raspuns lui levi

        nu ne prezinta un cult ca tine adevarurile 100%, decat sa te ma ataci pe mine, exlica, sa vedem poate imi schimbi parerea
    • +1 (5 voturi)    
      pffff (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 9:31)

      dares [anonim] i-a raspuns lui rosia portocalie

      Occidentul americanii si tot sistemul asta de tari asa zis civilizate au creat o intreaga societate un mod materialist de a trai pentru indoctrinarea pacatosilor!
      pai ce-i mai uosr sa te duci sau sa nu te duci la preot sa-ti marturisesti pacatele ?
      pai cine mai vrea azi mantuirea ?
      apoi e la moda ..pacate cat de multe sa fii vazut cu cat mai multe fete in companie sa-ti dea televiziunile note ca esti asa si pe dincolo ..pai ce televiziune e asta care dilueaza si inverseaza adevaratele valori ajungand sa fie confundate cu tot felul de parveniti
      ce televiziune e asta unde parvenitul e laudat si pus la rang de mare cinste ?
      ?????
      Trebuie sa apara un bratz puternic care sa taie alunecarile astea
      Trebuie introdusa o taxa speciala pentru showbusiness
      Cine vrea sa vada fata de la pagina 5 sa plateasca la fel ..cine vrea sa vada toata pipitzele si totzi maimutzoii pe la televizor sa plateasca in plus la abonament
      Pai nu mai pot bunicii nostri sa urmareasca un program potrivit cu varsta lor ca nu mai are nimeni loc de maimutzoi si de pipitze la televizor !

      Copii aia vor raiul ca-s in pustie .....ai nostri ce vor ?
      Ai nostri vor pipitze si masini si lux ca asa-i invata televiziunea
      Cine e responsabil pentru stricaciunea asta din societatea romaneasca ?
      De ce nu ne respectam inaintasii ?
      Si nu zic de cei de la tara ..ca cei de la tara sunt spetiti cu munca ..stiu ei valoarea banului foarte bine vorbesc de cei de la oras care traiesc in orase comuniste ramase fara industrie dezradacinati de la tara si facuti cu arcanul oraseni ..masa buna de manevra ..masa electorala excelenta ...astia-s rupti de traditii de obiceiuri ce sa mai zic de Dumnezeu ?
      Doamne ajuta!
    • 0 (4 voturi)    
      esti foarte inteligent (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 9:43)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui rosia portocalie

      Asa este! Ai perfecta dreptate!
      In Occident copiii sunt mult mai indroctinati decat ce au facut talibanii in Pakistan. Si intr-adevar, comparand un copil obisnuit ce creste in Occident cu un copil din acele tabere talibane, reiese clar diferenta crasa: e muuult mai rau sa fii copil american sau european cu o viata obisnuita, decat copil crescut ca sa moara in atentate sinucigase! Aici ai mare dreptate!
      Si ai mai punctat stralucit un aspect! Copii din Occident isi permit ultimile gadget-uri de pe piata numai datorita muncii necontenite si fara preget ai copiilor din Afganistan, Pakistan si alte tari cu terminatia "-stan". Ma bucur ca cineva a observat asta: in tarile astea ("-stan-urile") se munceste pe rupte, se castiga multi bani, dar sunt sarace numai dintr-un singur motiv: SUA le invadeaza si fura rezultatele muncii titanice ai talibanilor!
      Asa este! Felicitari! Ma bucur ca exista oamenii care gandesc ca si tine! Dumnezeu e mare! Scuze, rectific: Allah e mare!
  • -3 (5 voturi)    
    XBox si PS3 (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 4:24)

    RoKo [anonim]

    In tarile din vest, se folosesc alte metode. Statul nu investeste absolut deloc, materialele sunt cumparate de parinti si se numesc XBox sau PS3.
  • -2 (6 voturi)    
    Religie (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 9:17)

    solomon [anonim]

    Asta vor toate religiile. Sa stearga creierul copiilor cu prostii. Se intampla si acum in romania. Mergi la clasa intaia si ai sa vezi. "Daca nu te inchini cand treci pe langa o biserica o sa te calce masina." e drept ca e ceva mai subtil :) dar in principiu este acelasi rah*t ambalat diferit.
    • +1 (1 vot)    
      alooo (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 9:45)

      dares [anonim] i-a raspuns lui solomon

      diavolul ce face? contorsioneaza cuvintele cum face solomon asta
      de parca te asculta cineva ..ce aberezi tu acolo ..
      spalat pe creier esti mai baiatule
      daca tu esti botezat nu mai esti al tau
      esti al Bisericii esti parte din Biserica lui Hristos
      Ce inseamna sa-ti faci cruce cand treci in dreptul unei biserici ? Inseamna sa-L respecti pe Dumnezeu tot asa cum in armata daca treci pe langa un superior trebuie sa-l saluti
      Biserica educa oamenii sa fie mai buni ca si asa oricat de buni sunt si nu sunt suficient de buni
      Mantuirea nu-i poveste dragule
      Tu deja esti prins in materialismul acestui veac
      materialism avand ca doctrina ghici ce ?
      CABALA deci tu fara sa stii ca nu te intereseaza cu adevarat sa stii ..esti doar un superficial ca toti bucurestenii care fac doua ore pe drum pana la servici si inapoi..un sclav care o sa fie cipat adica transformat intr-un produs ca oricare altu luat de pe raft si utilizat si aruncat apoi la gunoi
      vezi ca la wallmart se folosesc cipurile cu radiofrecventa pentru urmarirea produselor
      la auschan se folosesc amprentele in loc de bani ......asa ca in curand o sa-ti bage un cip ca sa te urmareasca ..pentru ca esti terorist
      :)) tu ai idei tu gandesti ... deci esti periculos pentru sistem
      sa te vad atunci cat esti de viteaz si nu pe bloguri ..sa te vad atunci ce faci daca nu te pregatesti
  • +2 (2 voturi)    
    Doamne iarta-i ca nu stiu ce vorbesc ! (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:41)

    Tomi [anonim]

    Cati din cei care vorbesc despre tinerii din occident au vazut occidentul altfel decat la TV sau la cinema ? Si nu ca turist ci sa lege relatii cu tineri , sa simta pulsul vietii de acolo, sa simta disciplina muncii, responsabilitatea, satisfactia muncii, oboseala ! Am cunoscut in RO o tanara harnica si isteata, care lucra in vest pe termen limitat si era apreciata de patronul strain ( am vazut si auzit eu ) A continuat lucrul ilegal dar politia a expulzat-o fortat chiar la termen ( era prin 2000). Un an a stat prin spitale de boli nervoase distrusa ca nu mai poate pleca! Dupa 3 ani i-au ridicat interdictia si a plecat in alta tara. I-a trecut boala de nervi ! Dar nu toti sunt la fel de capabili si de adaptabili ! As intreba si cati au fost in vreo tara din orientul musulman ca sa vada cu adevarat ce fac, cum si ce muncesc si cum traiesc tinerii de acolo ? Daca informatia lor e luata din surse de mana a doua imaginea pe care si-o formeaza este incompleta si , poate involuntar , se constituie in manipulare. Intamplator am cunoscut tineri musulmani (Iranieni, afgani, palestinieni, marocani de natie berbera- astia antiarabi ) care au prosperat in vest. Erau mici patroni sau angajati care munceau cu voie buna, foarte prietenosi, harnici ( cei care nu erau harnici si isteti eru goniti de peste tot ) , serviabili. Ca in tsarile lor ei traiesc altfel asta se datoreza si specificului local si nu vestului. Exista tari arabe in foarte bune relatii cu vestul; Spania dezvolta relatii stranse cu Marocul, unde are mari investitii si de unde importa produse agricole- desi Spania nu duce lipsa. Un mic patron berber( firma de instalatii, restaurant si cateva apartamenta in proprietate, in vest ) imi spunea ca inainte de a intra in UE, Portugalia era mai slab dezvoltata economic decat Marocul ! Oare sa ma fi manipulat ? Dar noi unde stam fata de Maroc ? Un amic care a trait 35 de ani in USA era incantat de urbanistica orasulului marocan Marakech ! Manipulare ?
  • 0 (0 voturi)    
    Pt misogini (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:01)

    ik [anonim]

    adica voi vreti sa sugerati ca o mare multime de fecioare ar fi aproape o utopie ? Si eu cred la fel :))
  • 0 (0 voturi)    
    curat murdar (Joi, 7 ianuarie 2010, 12:02)

    teretic [anonim]

    Ce ticalosi spalatorii astia de creiere! Dar CNN si pakistanezii au uitat sa investigheze de unde vin fondurile si pe ce filiere ajung pe mainile teroristilor. Cica pe timpul razboiului ruso-afgan guvernul american finantase cu vreo 500 mil $ o actiune de sustinere a afganilor (talibani sau nu...), actiune propagandistica ce consta si in tiparirea de manuale scolare pt copiii afgani. Vechile manuale ii invatau pe copii sa numere cu ajutorul pozelor cu oi, capre etc. Deci ii pregatea pe copii pt viata lor normala de crescatori de animale. Ei bine, americanii s-au gandit ca e mai folositor pt ei (americani, sau afgani?!) sa transforme pozele cu oi in poze cu arme si munitie de razboi. Deci noile manuale americane ii transformau pe afganii tineri in niste razboinici fanatici, actualii teroristi. Daca va mai informati nitel sau doar puneti cap la cap informatiile din 2001 pana azi vedeti cine profita din existenta si actiunile teroristilor.