Biograf: Ronald Reagan ordonase folosirea de placute de inmatriculare cu injurii la adresa sovieticilor

de A.N. HotNews.ro
Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 16:51 Actualitate | Internaţional

Un biograf al fostului presedinte american Ronald Reagan a sustinut ca acesta ura atat de tare comunismul incat recurgea la cele mai ingenioase metode pentru a o arata, relateaza USNews. Craig Shirley a facut aceste afirmatii in volumul "Rendezvous with Destiny: Ronald Reagan and the Campaign That Changed America", despre campania electorala americana din 1980.

Potrivit lui Shirley, "dupa ce Reagan a fost reales in 1984, placutele de inmatriculare diplomatice ale masinilor folosite de Ambasada sovietica la Washington au fost schimbate cu unele care incepeau cu initialele FC".

Biograful spune ca "nimeni nu a trebuit sa ghiceasca ce reprezentau cele doua initiala: F venea de la celebra injuratura folosita de americani, iar C insemna comunisti". 


Citeste mai multe despre   



  
1738 vizualizari
  • +2 (6 voturi)    
    lol (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 17:16)

    srpc [utilizator]

    continui sa cred ca Reagan a fost cel mai bun presedinte pe care l-au avut americanii pana in prezent
    • +2 (4 voturi)    
      Rusii si stinga americana nu-l iarta pe Reagan (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 18:40)

      Cornel [anonim] i-a raspuns lui srpc

      Nici rusii nu l-au uitat, continua sa-l urasca impreuna cu oamenii lor din America; si acum incearca sa-l discrediteze. Reagan e politicianul care a spart balonul de sapun al comunismului, cel care a aratat tuturor ca este doar o enorma minciuna !


Abonare la comentarii cu RSS
Vremea la


/
Maine:
|

Hotnews
Agenţii de ştiri
hosted by
powered by
developed by
mobile version