Wall Street Journal: Noua racheta lansata de Iran ar putea atinge Romania si Bulgaria

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 17 decembrie 2009, 8:51 Actualitate | Internaţional


Presa din Iran a anuntat miercuri ca Teheranul a testat cu succes o racheta "imbunatatita". Sejil 2 are raza lunga de actiune, este in doua trepte si poate atinge tinte din Israel, conform anuntului facut de iranieni. Dar o asemenea arma ar putea atinge si Romania si Bulgaria, avertizeaza The Wall Street Journal. Noile teste au loc in contextul in care Occidentul pregateste noi sanctiuni economice impotriva Iranului, din cauza programului sau nuclear.

Primele teste au avut loc in luna mai, cand Teheranul a anuntat ca a atins o noua etapa in ceea ce priveste eforturile tehnologice pe care le depune. Iranul sustinea atunci ca noua racheta este mai sofisticata decat celelalte modele si ca este propulsata de un sistem pe baza de combustibil solid. Miercuri, presa iraniana anunta ca racheta testata este o versiune imbunatatita, mai rapida, mai greu de pus la pamant si mai usor de lansat.

Ahmad Vahidi, ministrul iranian al Apararii, a declarat ca noua arma este conceputa pentru operatiunile de aparare. "Rachetele dezvoltate de Iran sunt strict defensive si in serviciul pacii si stabilitatii regionale. Nu vor fi folosite niciodata impotriva unei tari", a subliniat acesta.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















3024 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    .. (Joi, 17 decembrie 2009, 9:39)

    cata [anonim]

    da da, dati-le idei...de ce nu ar fi grecia sau ucraina???
    • +5 (9 voturi)    
      e pentru opinia publica (Joi, 17 decembrie 2009, 10:10)

      lucian11 [utilizator] i-a raspuns lui cata

      stai linistit... probabil stirea asta apare "personalizata" in fiecare tara. probabil vor sa le fim recunoscatori daca o sa atace iranul, ca de... americanii se sacrifica pentru ca iranul sa nu ne bombardeze pe noi.

      am inteles.. iranul e rau, americanii buni.
      • +3 (5 voturi)    
        info (Joi, 17 decembrie 2009, 10:51)

        info [anonim] i-a raspuns lui lucian11

        Ai dreptate, de parca noi am avea ceva cu ei sau ei cu noi.....parerea mea e ca ei vor sa fie lasati in pace sa isi vada de tarisoara lor
        • -6 (8 voturi)    
          baza americana (Joi, 17 decembrie 2009, 10:58)

          ady [anonim] i-a raspuns lui info

          avem baza americana la constanta ..coordonatele deja sunt luate.bomba cade..scut antiracheta nu exista ..deci ingrijorarea este reala
          • +1 (1 vot)    
            Pai daca facem din Romania o tinta... (Joi, 17 decembrie 2009, 11:46)

            bgd [anonim] i-a raspuns lui ady

            Si acceptam baze militare americane la noi in tara...constienti fiind de faptul ca americanii in zona asta a lumii nu sunt chiar atat de bine vazuti.
            Oricum...ingrijorarea e doar in capul tau.
            • 0 (0 voturi)    
              lasitate (Joi, 17 decembrie 2009, 16:59)

              tvee [anonim] i-a raspuns lui bgd

              tu asa faci? te ascunzi cu capu' in pamint pina trece pericolu'?
              daca au probleme de sanatate mentala or sa primeasca tratamentul corespunzator.
              nu vad niciun motiv sa stricam relatiile cu o tara ca america de frica unor salbatici, fara suparare.
  • -2 (4 voturi)    
    probabil (Joi, 17 decembrie 2009, 9:43)

    pavel [anonim]

    Probabil ca Nostradamus avea dreptate in cartea sa "The Nostradamus Code World War III". Nu cred insa ca Iranul ar avea ceva cu Bulgaria sau Romania. Nu noi suntem tintele rachetelor lor.
    • +1 (9 voturi)    
      nu cu Romania (Joi, 17 decembrie 2009, 9:55)

      lambda [utilizator] i-a raspuns lui pavel

      dar baza militara de la Mihail Kogalniceanu, finantata si aprovizionata de SUA s-ar putea sa le faca cu ochiul daca creste si ei o considera o amenintare "prea aproape".
      • 0 (0 voturi)    
        daca vrei pace pregatestete de razboi (Vineri, 18 decembrie 2009, 14:27)

        paul pancescu [anonim] i-a raspuns lui lambda

        asa spune un vechi proverb latin....americanii cunosc acest lucru si...stiu ce au de facut
  • +2 (8 voturi)    
    Domnilor (Joi, 17 decembrie 2009, 10:05)

    Gica [anonim]

    Domnilor

    Cat timp nu facem jandarmii lumii si respectam popoarele, indiferent de religia lor, nu ne bagam in lupte care nu ne apartin si raminem un popor pasnic asa cum am fost de 2000 de ani incoace,
    nici o racheta nu se va abate asupra noastra.

    Asadar Domnilor politicieni, aveti grija !
  • +3 (5 voturi)    
    racheta (Joi, 17 decembrie 2009, 10:36)

    Andrei [anonim]

    chiar credeti ca o sa strice astia o racheta pe noi sau pe bulgari :))
    • +1 (1 vot)    
      Normal ca nu. (Joi, 17 decembrie 2009, 11:48)

      bgd [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Daca e sa dea vreo rachetica....o dau in Israel. Impactul ar fi mult mai mare.
    • +1 (1 vot)    
      :-) (Joi, 17 decembrie 2009, 13:21)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      LOL

      Nu, dar armele nucleare nu exista pt a fi folosite ci pentru a influenta alte negocieri cu ele sau pentru a zadarnici o invazie a propriului teritoriu.
  • +1 (1 vot)    
    Mda (Joi, 17 decembrie 2009, 13:18)

    Ionescu [anonim]

    Ar putea atinge orice stat din raza de actiune. Dar asta nu inseamna ca o sa atinga unul anume, stiut de ual strit giornal. S
  • 0 (0 voturi)    
    Direct la parlamentari pe geam intra:) (Joi, 17 decembrie 2009, 14:43)

    Mihai [anonim]

    Pai nu trebuie sa ne traga si pe noi USA in razboiul viitor?
  • 0 (0 voturi)    
    Delicat (Joi, 17 decembrie 2009, 16:44)

    ares [anonim]

    Iranul e o tara libera si poate sa-si faca arme nucleare cate vrea. Dar,
    Contextul e delicat de tot. Orice galceava intre neganditii palestinieni si arogantii evrei, ambii extrem de orgoliosi se poate f. transforma usor intr-un razboi nuclear.
    Israel le da un teritoriu la palestinieni, Iran nu mai construieste bomba - deal. De fapt mingea in in terenul primilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Tipic (Joi, 17 decembrie 2009, 18:52)

    HESS [anonim]

    Sionistiilor cel mai mare rau de pe planeta.
    Incercarea de a convinge tariile sa accepte si chiar sa participe la un razboi.Ca raketele iranului pot ajunge in romania si bulgaria.Acelasi lucru il spun si celorlalte tari.Pe iranieni ii doare-n dos de noi.
    Perfizi sant .
    • +1 (1 vot)    
      Horror (Joi, 17 decembrie 2009, 19:58)

      ary [anonim] i-a raspuns lui HESS

      Sper sa nu aud de contracte avatajoase de a produce arme in Romania in schimbul implicarii in asa ceva.