O biserica protestanta si-a cerut scuze pentru masacrarea populatiei bastinase din SUA in urma cu 400 de ani

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 13:55 Actualitate | Internaţional


Ceremonie de reconciliere, la New York
Foto: Agerpres
Una dintre cele mai vechi biserici protestante din SUA si-a cerut scuze in mod oficial pentru masacrarea si stramutarea populatiilor bastinase din America de Nord, cu 400 de ani in urma, transmite AP. "V-am consumat rezervele, v-am dezumanizat poporul si v-am desconsiderat cultura, impreuna cu sperantele, visurile si marea dragoste pentru acest pamant", a declarat reverendul Robert Chase de la Collegiate Church, care reuneste patru biserci in New York.

Chase a vorbit vineri in cadrul "Zilei mostenirii amerindiene", afirmand ca, "cu durere, ne amintim de rolul nostru in aceste evenimente".

Ceremonia de vineri a fost urmarita de descendenti ai tribului Lenape, in fata Muzeului indienilor americani din New York, in apropiere de locul unde colonisti olandezi au construit un fort militar in urma cu 400 de ani. Collegiate Church, care a fost infiintata in 1628 in New Amsterdam sub denumirea de Biserica Olandeza Reformata, era considerata "constiinta" noii colonii.

Potrivit informatiilor, colonistii olandezi "au masacrat barbati, femei si copii" din tribul Lenape, care locuiau in acea regiune.

Indienii din zona s-au risipit in alte parti ale tarii, iar urmasii lor traiesc astazi in rezervatiile infiintate de stat.

In timpul ceremoniei, un baiat care ii reprezenta pe indieni si o fata din Collegiate Church si-au oferit unul altuia lantisoare.

AP noteaza ca, desi ceremonia de vineri a fost una extrem de calda si de deschisa, sentimentele participantilor au fost mixte. "Dupa 400 de ani, cand cineva spune ca ii pare rau, reactia ta este: "Chiar asa?". A existat un moment de stanjeneala. Dar apoi trebuie sa accepti scuzele sincere ale cuiva", a declarat unul dintre urmasii indienilor Lenape.


Citeste mai multe despre   
















1156 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    oops scuze (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 14:06)

    anonim [anonim]

    cu pardonu omori omu
    • +1 (1 vot)    
      colonistii olandezi "au masacrat barbati, femei si (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 23:55)

      bitza [anonim] i-a raspuns lui anonim

      pai nu sunt olandezii aceia care sustin sus si tare ca libertatea presei si free speechul sunt la ele acasa in Olanda? au macelarit si jefuit la greu tot ce-au prins si acuma fac pe niznaiul.....
  • -1 (11 voturi)    
    numai biserica (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 14:10)

    cocosila [utilizator]

    are capacitatea de a face un spectacol atat de penibil.

    adevaratele scuze pe care le asteptam de la toate bisericile ar putea fi exprimate prin gesturi de onoare nu telenovele :
    sa transforme bisericile in muzee, sa devina organizatii de caritate , sa intre in politica daca cred ca dogma lor este cruciala pentru omenire.
    • -1 (3 voturi)    
      numai biserica ... (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 15:03)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui cocosila

      Sunt convins ca cunosti foarte bine istoria Statelor Unite!

      Ptr. cei care nu sunt chiar asa de bine informati, pentru inceput le recomand cartea: Lumina si glorie (a aparut si in limba Romana)
      • +1 (3 voturi)    
        si eu iti recomand (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 15:33)

        cocosila [utilizator] i-a raspuns lui mitica

        sa citesti cate ceva despre jefferson si thomas paine de exemplu.

        republicanii (incepand cu era nixon) si fundamentalistii crestini sunt o ofensa adusa principiilor fundatoare ale sua.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca prostia ar durea... (Duminică, 29 noiembrie 2009, 7:35)

      Old Shatterhand [anonim] i-a raspuns lui cocosila

      <cite>"Numai biserica are capacitatea de a face un spectacol atat de penibil."</cite>

      ...ei uite ca si si tu ai capacitatea asta. Ca si multi alti oameni cu mintea ingusta care fac astfel de generalizari.

      Ai aceeasi mentalitate ca si cei care i-au omorat pe indieni.
  • +6 (8 voturi)    
    Ce aiureala (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 14:20)

    Alex [anonim]

    Au trecut 400 (patrusute) de ani.
    Nimeni din cei care traiesc nu putut impiedica ce s-a intamplat atunci. Deci, ce vina au?
    Pot spune ce le pare rau, insa nu vad cum isi pot cere scuze pentru un lucru pe care NU l-au facut.
  • +1 (1 vot)    
    ws (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 15:07)

    Stefan [anonim]

    Ok. scuzele sunt acceptate. Nu-i asa ca a fost simplu ?